25 X – ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU. MAKARON I REGIONALNE SMAKI – ŚLĄSK.

0

25 października przypada Światowy Dzień Makaronu, który ma swoich fanów na całym świecie i wśród różnych grup. Lubią go dzieci i dorośli, doceniają wielbiciele kuchni klasycznej i nowatorskiej. Inspiruje kulinarnych mistrzów. Jest doskonały dla każdego i pod każdą szerokością geograficzną! Także w Polsce cieszy się uznaniem od Bałtyku aż do Tatr. Czy wszędzie smakuje tak samo? Makaron tak, ale łącząc go z regionalnymi dodatkami możemy stworzyć nieograniczony wachlarz kulinarnych inspiracji. Na Śląsku idealnie smakuje z tym, co Ślązacy kochają od pokoleń – ze smakowitymi mięsnymi przysmakami. Z okazji Światowego Dnia Makaronu przedstawiamy przegląd dań z makaronem z regionalnymi dodatkami pochodzącymi z różnych zakątków całej Polski.

 

25 października po raz pierwszy ogłoszony został Światowym Dniem Makaronu w 1995 roku, w Rzymie. Aktualnie świętuje go cały świat, bo makaronowe dania pokochali ludzie w każdym zakątku globu. Powodów do świętowania jest co najmniej 1000! Tak dużo inspiracji możemy czerpać z licznych makaronowych kształtów, a nawet smaków. Zakręcone uszka, eleganckie rurki, urocze kokardki, długie spaghetti czy swojskie łazanki… Klasyczne, z pełnego ziarna, z warzywami, a nawet…z czekoladą! Jego rodzaje można wymieniać bez końca. Ta doskonała baza świetnie podkreśla i uzupełnia bogactwo i różnorodność lokalnej kuchni.

 

Kuchnia śląska łączy w sobie wpływy wielu kultur i krajów, m. in. polskie, czeskie, niemieckie, austriackie czy nawet kresowe. Kultywowanie tak dużej różnorodności powoduje, że na Śląsku z łatwością przyswaja się nowe smaki i produkty, łącząc je z tradycyjnymi przysmakami. Szczególnym powodzeniem cieszą się tu mięsa, które doskonale komponują się z aromatycznym rozmarynem, wyrazistym czosnkiem i wysokiej jakości makaronem. Dlatego do radosnego świętowania Światowego Dnia Makaronu na pewno chętnie przyłączą się także smakosze z tego regionu.

 

Makaron inspiruje – także mistrzów kuchni

Światowy Dzień Makaronu to świetna okazja do tego, by przypomnieć o wielkiej popularności tego przysmaku. Potrawy z makaronem są znane i lubiane na całym świecie. To bardzo wszechstronny dodatek, który doskonale odnajduje się w najróżniejszych kulinarnych kompozycjach – zupach, daniach głównych, sałatkach, a nawet deserach. Makaron ceniony jest także w wielu kuchniach regionalnych i znakomicie łączy się z lokalnymi dodatkami i przysmakami. podkreśla Michał „Magiel” Myszkiewicz, ekspert kulinarny marki Lubella.

 

Z okazji Światowego Dnia Makaronu ekspert kulinarny marki Lubella przygotował dla mieszkańców różnych regionów Polski propozycje makaronowych dań z pysznymi, lokalnymi dodatkami. Sprawdźmy, jak regionalne przysmaki Śląska zainspirowały kucharza do stworzenia wyjątkowego dania z makaronem. Smacznego!

 

ŚLĄSK: Makaron Lubella Pióra z jagnięciną, rozmarynem, czosnkiem
POTRZEBUJESZ:

·       Makaron Lubella Pióra 1 opakowanie

·       łopatka jagnięca, zrolowana 800g

·       marchewka 1 sztuka

·       topinambur 350g

·       cebula 1 sztuka

·       czosnek 10 ząbków

·       jarmuż 1 pęczek

·       rozmaryn 5 gałązek

·       sól i pieprz do smaku

Czas przygotowania: 20 minut

DO DZIEŁA!

  1. Na pierwszy ogień…

Ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

  1. W międzyczasie…

Łopatkę dopraw i obsmaż z każdej strony na mocno rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Dodaj cebulę, marchew, czosnek i rozmaryn. Całość przesmaż i podlej szklanką wody. Wstaw wszystko do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na ok. 35-40 minut. Topinambur wyszoruj i przekrój na pół. Przesmaż ok. 5-7 minut, dodaj jarmuż i smaż przez kolejne ok. 3 minuty. Dodaj sos z pieczenia łopatki.

  1. To już prawie meta!

Makaron wymieszaj z sosem i topinamburem, podawaj z plastrami pieczonej jagnięciny.

Brawo! Stworzyłeś prawdziwy przysmak ze Śląska. Smacznego!

Właśnie te i wiele innych domowych, ręcznie wytwarzanych potraw według tradycyjnej receptury,  w bardzo przystępnych cenach będzie można nabyć już niebawem w Woli.

kucnia-makarony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.