50-lecie szkoły we Frydku oraz 45-leciem Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie”

0

Budynek Szkoły Podstawowej we Frydku ma 50 lat. Szkoła mocno kultywuje tradycje regionalne – od 45-lat działa tu prowadzony przez Jadwigę Granatyr zespół „Frydkowianie”, a patronem szkoły jest Stanisław Hadyna, twórca zespołu „Śląsk”.

Świętowanie 50-lecia budynku szkoły połączone było z 45-leciem Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie”, który jest chlubą nie tylko placówki, ale całej miejscowości i gminy.

Otwarcie nowej szkoły nastąpiło 1 września 1968 r., ale szkoła ma dużo dłuższą historię – pierwszy budynek szkolny we Frydku powstał w 1881 r.

W jubileuszu wzięli udział nie tylko obecni pedagodzy, ale także ci, którzy na przestrzeni lat kształcili młodych mieszkańców Frydku, z wieloletnią dyrektor Teresą Kłeczek, która stała na czele placówki najdłużej, bo 27 lat.
Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień. Monika Morkisz była w gronie 11 nauczycieli, którzy przenosili szkołę ze starego do nowego budynku. – Cały sierpień pracowaliśmy nie tylko my, nauczyciele, ale też rodzice. Zaangażowanie było bardzo wielkie. Pracowałam tutaj cztery lata. Mam ogromnie dużo wspomnień. Z płaczem ogromnym żegnałam się z pierwszą 8 klasą, która tę nową szkołę opuszczała. Dostałam pamiętnik, a w nim każdy uczeń dał mi zdjęcie i dedykację. Rysunki bardzo piękne zrobiła Marysia, czyli siostra Dobromiła, która skończyła jako siostra zakonna studia plastyczne, jest znaną plastyczką nie tylko w naszej kurii, ale i w Polsce. To są efekty naszej pracy. Waszej pracy jako nauczycieli – podkreślała.

Szkoła mocno kultywuje tradycje regionalne, dlatego 12 czerwca 2001 nadano jej imię Stanisława Hadyny, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tym samym placówka weszła do rodziny szkół hadynowskich.

Chlubą i dumą placówki jest Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie”, który w 1973 r. założyła Jadwiga Barbara Granatyr i kieruje nim do dzisiaj. 34 lat z zespołem pracuje Zygmunt Pyrek. To dzięki niemu zespołowi towarzyszy kapela, dla której aranżuje utwory. „Frydkowianie” to zespół, który rozbudza przywiązanie do rodzinnej ziemi, kultywuje tradycje, popularyzuje dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W swym repertuarze ma wiele śląskich tańców i pieśni, często zapomnianych, a przez „Frydkowian” na nowo odkrywanych. Są one autentyczne, śląskie, gwarowe.
Trudno wymienić wszystkie osiągnięcia zespołu. Mają w swoim dorobku m.in. Szczyglika czyli Grand Prix Śląskiego Śpiewania. Nagrali płytę i występowali w wielu audycjach w Telewizji Katowice.

– Naród istnieje z kultury i dla kultury. Jestem dumna z mojej ojczyzny, pragnę, by każdy doceniał jej walory. Dumna jestem także z kultury ludowej. Jest ona pąkiem kwiatu, który przez stulecia rozwinął się w bujny kwiat kultury ogólnonarodowej – mówiła Jadwiga Barbara Granatyr.

Regionalista Alojzy Lysko podkreślał, że na tej ziemi pieśniczki śląskie pielęgnuje 1000 śpiewaków ludowych, w kilkudziesięciu zespołach folklorystycznych. Dodawał, że nie brakuje tu ludzi, którzy słyszą wołanie tej ziemi, wołanie przodków. Należy do nich Jadwiga Granatyr. – Naszła ją głęboka refleksja, że mieszkańcy tych stron mają własny przebogaty skarbiec tradycji, że pieśni towarzyszą im w każdej chwili życia. Prowadzi niezmordowanie przez 45 lat naukę pieśni i tańców śląskich. Wychowała 10 pokoleń zespolaków, jeśli przyjąć, że co 4-5 lat musiała skład zespołu odmładzać. Wychowała całą rozśpiewaną i roztańczoną armię. Wyuczyła kilkadziesiąt tańców śląskich, które teraz według jej choreografii wykonują dzieci z okolicznych przedszkoli, szkół i grup folkowych. Stała się w dziedzinie śląskich tańców ludowych niekłamanym autorytetem, a jej zespół zdobywa w oczach fachowców uznanie i podziw – podkreślał zasługi kierowniczki zespołu.

Na ręce Kamili Drabek, dyrektorki Szkoły Podstawowej we Frydku składano gratulacje z okazji 50-lecia budynku szkoły, a wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka zapowiedział, że Szkoła Podstawowa we Frydku w najbliższych latach zostanie rozbudowana.

Wyrazy uznania kierowane były w stronę Jadwigi Granatyr. Wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski, wręczył na jej ręce pamiątkową statuetkę dla całego zespołu „Frydkowianie” za 45 lat pielęgnowania tradycji oraz upowszechniania kultury ludowej wśród mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Wyjątkowy prezent z okazji jubileuszu przekazał też przedstawiciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – zaproszenie na trzydniowe warsztaty do Koszęcina prowadzone przez członków i instruktorów zespołu.

Info Powiat Pszczyna

Foto Wolanie.INFO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.