Bezpłatne kompostowniki dla mieszkańców

2

Gmina Miedźna podobnie  jak Pszczyna, uruchamia program bezpłatnego użyczania kompostowników o poj. 900 l. – dla nieruchomości zamieszkałych.

Nabór wniosków rozpoczyna się 18 września i potrwa do 10 października 2017r.

Z uwagi na to, by nie wzrosła stawka za odbiór odpadów komunalnych w 2017r. limit odpadów zielonych, jakie może bezpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostawić mieszkaniec, wynosi 200 kg na nieruchomość rocznie.

Kompostowanie ma być alternatywą, która pozwoli przetworzyć skoszoną trawę.

Uwaga!
Wnioski należy składać w terminie od 18 września do 10 października 2017 r.

Liczy się kolejność zgłoszeń!

Aby wziąć udział  w programie i otrzymać kompostownik, należy:

  1. złożyć  wypełniony i podpisany wniosek o użyczenie kompostownika (wniosek można pobrać w Urzędzie Gminy Miedźna lub na stronie internetowej Urzędu). We wniosku należy podać swoje dane osobowe, adres nieruchomości zamieszkałej, na której będzie ustawiony kompostownik, numer ewidencyjny działki i nr księgi wieczystej.

Wnioski będą przyjmowane w okresie od 18 września do 10 października br.  w Urzędzie Gminy Miedźna w Referacie Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej, Ochrony Środowiska, Geodezji i Mienia oraz mailowo na adres odpady@miedzna.pl

  1. Po weryfikacji wniosków (pod kątem ich prawidłowego wypełnienia oraz spełnienia warunków udziału w programie) wnioskujący zostaną poinformowani telefonicznie o czasie  i miejscu podpisania umowy użyczenia oraz odbioru kompostownika.

Zgłoszenia złożone po terminie 10 października 2017r. nie będą rozpatrywane.

  1. Kompostowniki użyczane będą na okres 5 lat. Po tym okresie przejdą na własność użytkownika.
  2. O użyczenie kompostownika, może wystąpić właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, który:
    • ma możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu;
  • złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
  • jest zameldowany na terenie Gminy Miedźna, nie posiada względem Gminy oraz jednostek Gminy zaległości z tytułu podatków i innych opłat oraz danin, a także zaległości o charakterze cywilno-prawnym.

Więcej informacji można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej, Ochrony Środowiska, Geodezji i Mienia Urzędu Gminy Miedźna, mailowo na adres odpady@miedzna.pl oraz telefonicznie pod numerem 519 347 289, lub (32) 211‐61‐60 wew. 29.

Czym jest kompostowanie, czyli prosty recykling we własnym ogródku?
Kompostowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich właścicieli gospodarstw i przydomowych ogródków. Gminy zachęcają mieszkańców do zakładania przydomowych kompostowników w celu ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych.

Ponad połowę domowych odpadków stanowią odpady organiczne. Zamiast wyrzucać do pojemników na odpady mieszane możemy wykorzystać je jako kompost w swoich ogródkach oraz na działkach. Kompost możemy produkować samodzielnie. Z jednej strony mamy więc pewność pielęgnacji naszych roślin, z drugiej pozytywnego działania na rzecz środowiska. Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę, która sprawia, że ta staje się przewiewna i pulchna. Jest nie tylko bogatym źródłem materii organicznej, ale też najtańszym i naturalnym materiałem do użyźniania gleby. Ponadto eliminuje zagrożenie przenawożenia lub zatrucia środowiska.

Jak kompostować odpady organiczne?
Zasady skutecznego kompostowania

Kompostownik można kupić gotowy lub zrobić go samemu np. ze starych palet czy drewnianych belek (bez dna), które wkopujemy w ziemię i uzupełniamy kolejnymi warstwami odpadków. Stawiamy go w miejscu zacienionym, aby za szybko nie wysychał. Pierwszą warstwę możemy podsypać wartościową ziemią ogrodową – ze sklepu lub poprzedniego kompostownika, jeśli taki prowadziliśmy. Na kolejne warstwy wrzucamy np. skoszoną trawę, chwasty po wypieleniu ogrodu, zgrabione liście i drobne gałęzie, resztki owoców, skorupki jaj, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego, a nawet popiół z ogniska (pod warunkiem, że palimy drewno). Są również odpady, których na kompost wyrzucać nie powinniśmy. Mowa tu w szczególności o kolorowych czasopismach, kościach i resztkach mięsnych, czy zainfekowanych roślinach ogrodowych.

Jeśli chcemy przyspieszyć proces rozkładu, przesypujemy warstwy żyzną ziemią. Całość możemy przykryć workiem jutowym, co zapewni ciepło i odpowiednią wilgotność. W czasie suszy podlewając rośliny nie zapominamy też o kompostowniku. Uważajmy jednak z ilością wody, gdyż przelany kompostownik może zacząć gnić. Gdy tylko poczujemy nieprzyjemny zapach, należy przełożyć kompostownik warstwami chłonącymi wilgoć, np. kulkami papieru czy wytłoczkami po jajach. Co kilka miesięcy należy przemieszać kompost, aby zapewnić odpowiednie napowietrzenie.

W ten sposób, już po około pięciu lub sześciu miesiącach możemy uzyskać produkt gotowy do wykorzystania w naszych uprawach. Dojrzały kompost poznajemy po ciemnobrunatnej barwie i jednolitej strukturze (bez fragmentów roślin) oraz miłym zapachu świeżej ziemi.

INFO Ministerstwo Środowisk, UG Miedźna


There is no ads to display, Please add some

2 KOMENTARZE

  1. mam tylko nadzieję że UG stanie na wysokości zadania i kupi te kompostowniki porządnej jakości (HDPE ?) – te zwykłe marketowe dziadostwo wytrzyma 3 sezony chyba że rozbierać je każdej zimy, chować i czyścić bo odporność na mróz pozostawia wiele do życzenia (w tych nie z HDPE) – a w warunkach użytkowania gmina stwierdza ze odpowiadamy za to pięć lat, teoretycznie tylko z winy użytownika – ale weź potem udowadniaj że nie jesteś wielbłądem jak się kompostownik rozwali 😉 Nie piszą jakie to będą kompostowniki (poza ich pojemnością).

  2. Przeciez od przyszlego roku będą MUSIAŁY BYĆ odbierane odpady zielone. Jest na to ustawa. Można sobie poczytać jeśli ktoś jest zainteresowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.