E-debata

80

Zapraszamy do udziału w debacie internetowej kandydatów do objęcia stanowiska Wójta gminy Miedźna, Jana Słoninki i Bogdana Taranowskiego

Zasady:

  • Nie prowadzimy dyskusji, pytanie – odpowiedź – ewentualna riposta
  • W treści pytania piszemy do kogo kierujemy pytanie.
  • Kandydaci mogą dowolną ilość razy się wypowiadać  w każdym wątku, również w wypowiedziach kontrkandydata.
  • Kandydaci udzielają odpowiedzi w dowolnym czasie.
  • Ze względu na obowiązki zawodowe kandydatów, możliwość zadawania pytań w  debacie zostanie zamknięta w niedziele 28/10 o godz 23.59.

There is no ads to display, Please add some

80 KOMENTARZE

    • Pani Justyno,
      zanim wypowiem się na ten temat muszę mieć najpierw wiedzę na temat sytuacji finansowej i zdolności inwestycyjnych GZGK. Prócz tego niezbędne są tutaj dofinansowania zewnętrzne dla gminy.

      Pozdrawiam

  1. Do Pana Sloninki:
    1. Czy planuje Pan jakiekolwiek zmiany w urzędzie i jednostkach jeżeli chodzi o zatrudnienie? Chodzi o stanowiska kierownicze.
    2. Czy planuje Pan zmniejszyć zatrudnienie w urzędzie i jednostkach? Bo chodzą słuchy, że urzędników jest za dużo.
    3. Jak zamierza Pan jednocześnie likwidować otaczarnie, zmniejszać cenę wody, robić remonty i jeszcze inne inwestycje? Budżet jest jeden.
    4. Jak zamierza Pan zmniejszyć cenę wody? ( patrz powyzej ).
    5. Jak chce Pan rozwiązać sprawę PSZOK skoro już raz lokalizację zmieniono na prośbę mieszkańców? Czy zdaję Pan sobie sprawę, że za brak PSZOK mogą grozić kary?
    6. Czy jakiekolwiek działania obecnego wójta Pan popiera i uważa, że są dobre?

    • Panie / Pani B,

      1. Z pewnością będę naciskał na zmianę kierownictwa GZGK. Natomiast w urzędzie i jednostkach nie mam takiej wiedzy, aby istniała ku temu konieczność.

      2. Kształtowanie polityki kadrowej w oparciu o „słuchy” nie leżą w moim standardzie zarządzania. Zresztą przewiduję dużo pracy, co Pan / Pni zauważa w swoim 3 pytaniu.

      3. Na stan mojej wiedzy „Otoczarnia” nie wpłaca zbyt dużych podatków do kasy gminy a zdrowie naszych mieszkańców ma wyższą cenę. Pozostała część pytania to będzie praca etapowa, w oparciu właśnie o możliwości budżetu oraz o efektywność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

      4. Taryfa cennika i jego składników zostanie gruntownie zrewidowana.

      5. Nie rozumiem pytania, ponieważ nigdzie się nie wypowiedziałem, że postuluję za brakiem PSZOK na terenie gminy. Pisałem o tym, że nie umiem na dziś powiedzieć, czy lokalizacja jest przesądzona. To są dwie odrębne sprawy.

      6. Tak. Mieliśmy np. wspólny cel w sprawie S1, utworzenia komisariatu w Woli, częściowo mogę go pochwalić za uruchomienie półkolonii, halę dla zapaśników, wóz strażacki dla Woli, uruchomienie linii dla odcinka Wola – Oświęcim. Te działania albo inicjowaliśmy albo co najmniej wspieraliśmy. Zaznaczam słowo częściowo, ponieważ szereg tych rzeczy osobiście załatwiłbym sprawniej i lepiej. To co zauważyłem, gdy rozpocząłem swoją aktywność w naszej społeczności i uczciwie poinformowałem go, że będziemy konkurować, to większą mobilizację pana Taranowskiego, który zaczął chętniej sięgać po środki zewnętrzne. Nie mniej porównawczo i tak jesteśmy w sporym tyle za znanymi mi samorządami.

      Pozdrawiam

  2. pytania do Pana Słoninki:
    – jaki ma Pan plan na wynagrodzenia w UG i reszcie placówek ? Pytam zarówno o „doły” tj pensje sprzątaczek, woźnych, sekretarek jak i „górki” tj bardzo wysokie pensje na niektórych stanowiskach w UG, GZGK, GOK, ZOiW ?
    – zakładając że nie powoła Pan zastępcy wójta (wice-wójta) kto Pana zdaniem może skutecznie zastąpić wójta podczas krótkich nieobecności (urlopów) ?

    • Witam,
      Z całą pewnością trzeba przeanalizować i uaktualnić regulamin wynagradzania pracowników urzędu gminy i pracowników innych jednostek. Dopiero wówczas można będzie odnieść się do siatki płac. Jedna sprawa, która jest dla mnie już na dziś wiadoma to, że stażowe nie powinno być doliczane do podstawy wynagrodzenia. Z pewnością stan finansów nie pozwoli aktualnie na zbyt radykalne zmiany wynagrodzeń, ale dystrybucja środkami na nagrody i dodatki specjalne będzie odbywać się w sposób bardziej uśredniony. Zarządzam już wiele lat i wiem, że na dobry wynik kierownictwa równie ciężko pracują ludzie na niższych szczeblach.

      Pozdrawiam

  3. Do p.Jana czy jezeli sie uda Panu wygrac w co bardzo wierze zrobi Pan cos z jakoscia wody to jest masakra rdzawka a nie woda kiedys jeden z wodzow GZIKU powiedział że woda jest agresywna no kpina i tyle w temacie a o wiacie w poblizu cmentarza to słów brak wracaja upojeni alkoholem i odwiedzaja cmentarz gdzie znikaja znicze i juz stroiki no ludzie takie miejsce na wiate wybrac trzeba zmian i tyle powodzenia p.Słoninka

    • Witam Panią,
      pozwolę sobie zacytować moją wcześniejszą odpowiedź:
      „droga do lepszej wody to uporządkowania działalności GZGK, co wiąże się z jakością wody, rewizją cennika, sprawą Lemnej oraz ewentualną zmianą źródła zasilania wody.
      Do tego poprawa infrastruktury sieci wodociągowej. To bardzo duże zadania, nie łudźmy się, woda nie będzie czysta “jak kryształ” po miesiącu lub trzech. Ale GZGK dostanie bardzo poważne wyzwanie we wskazanym zakresie i będzie z efektów gruntownie rozliczane.”

      Pozdrawiam

  4. Do Pana Taranowskiego:

    Kiedy w naszej Gminie w końcu będzie Plan Zagospodarowania Przestrzennego? Bo od 20 lat nasza gmina jako jedyna nie posiada takiego planu.

  5. Panie Taranowski, co powie Pan na temat podłączania wody przez pracowników GZGK w ramach ich działalności gospodarczej, ale PRZY UŻYCIU SPRZĘTU GZGK(KOPARKA)?? Czy firma ma z tego jakies przychody czy tylko na tym traci?

  6. Do p.Taranowskiego:
    Czy aktualna forma działania spółki GZGK Panu nie przeszkadza? Układy, premie itp..
    Jak wyjaśni Pan korzystanie z samochodów służbowych GZGK do celów prywatnych przez niektórych pracowników?

    Do p.Słoniniki
    O sprawy wody i GZGK pytać nie muszę bo widziałem Pana program.
    Zapytam jakie ma Pan plany na realizację pomysłów i inicjatyw mieszkańców?
    Czy głos ludu w końcu bedzie miał jakieś znaczenie przy podejmowaniu decyzji ważnych dla mieszkańców?

    • Panie Arturze,
      głos mieszkańców to jest podstawa dobrego funkcjonowania każdego gospodarza. W przeciwnym razie odrywa się od rzeczywistości a potem na zasadzie sprzężenia zwrotnego spada na jego głowę grad pretensji.

      W tym aspekcie mam tak duży dorobek, że niech to świadczy samo za siebie. Walczyłem z traktowaniem mieszkańców, jako „publiczności”, prosiłem aby konsultować z ludźmi ważne tematy (np. S1), prosiłem, aby wójt prowadził otwartą politykę informacyjną (choćby w zakresie tego, co dzieje się obecnie w Gilowicach) itp. Postulowałem także dwukrotnie o wprowadzenie w naszej gminie inicjatywy uchwałodawczej. Jako stowarzyszenie robiliśmy także akcję informującą o spotkaniach wiejskich pod hasłem „nieobecni nie mają racji”.

      Mam w programie „bank” potrzeb, pomysłów i oczekiwań właśnie mieszkańców. Ten będzie uaktualniany i publikowany na stronie urzędu. Z pewnością nie wszystko uda nam się zrobić od razu. Te proste i wykonalne będą załatwiane od „ręki”. Te trudniejsze będą opisywane wg etapu, na jakim się znajdują. W ten sposób każdy będzie mógł sobie sprawdzić co się dzieje z jego problemem.

  7. Pytanie do Wójta : 1. Jak to się stało, że wszędzie dookoła ludzie płacą za śmieci jak za zboże, a w gminie stawka się nie zmieniła? Z tego co wiem, to przecież ceny wszędzie rosną, odbiór, składowisko.
    2. Na ile lat uzyskano dotację do wymiany kotłów? Czy w kolejnych latach też będą?

  8. Do obu kandydatów:
    Kogo proponują na stanowisko zastępcy? Wydaje się zasadnym by wskazali kandydatów przed II turą by wyborcy wiedzieli kto poza wójtem będzie sprawował władzę w gminie.

    • Witam,
      jeśli Państwo oddacie na mnie swoje głosy moja koncepcja organizacyjna jest oto taka. W istocie rozważam stanowisko v-ce wójta, ale bez tworzenia dodatkowego etatu oraz obciążania gminy dodatkowym wynagrodzeniem takiej osoby. W moim planie jest powierzenie sekretarzowi gminy 1/4 etatu v-ce wójta a w 3/4 etatu pozostawienie mu obowiązków sekretarza gminy. Taka konstrukcja jest oczywiście dopuszczalna przepisami prawa.
      Pozdrawiam

  9. Panie Janku. Zycze z calego serca zeby Pan zostal naszym gospodarzem. Pytanie jednak mam inne. Jesli Pan przegra – a niestety na wsi roznie ludzie mowia , czy zostanie Pan aktywny w pomocy ludziom?

    • Witam.
      Tak, zgadza się, ludzie różnie mówią. Zdania są podzielone, to oczywiste. Ale ludzie także bardzo chcą zmiany. Po I turze była to grupa ponad 70% mieszkańców. Ja zająłem I miesjce. To są fakty.

      Byłbym jednak bardzo arogancki, gdybym już dziś przesądzał wynik wyborów. Możliwe są wciąż dwa scenariusze. Jeśli jakimś cudem wygra pan Taranowski, ja nie planuję z tego tytułu szczególnych radykalnych zmian w swoim życiu. Ale to on wówczas wciąż będzie mógł pomagać Wam najbardziej.

      Dlatego jeśli Pan /Pani oraz inni mieszkańcy chcecie, abym to ja a nie on pomagał ludziom, proszę wszystkich Państwa o oddanie na mnie głosu. To jest najbardziej realna i skuteczna możliwość pomagania mieszkańcom. Ale to Wy Państwo macie w rękach klucz do zmiany.

      Całą swoją aktywność, także moją pomoc, opisałem w gazecie Nowej Energii. Państwo z pewnością śledzicie kampanię wójta i zauważacie, ile wkłada starań w to, aby maksymalnie obniżyć moją wartość w oczach wyborców. Ale czy kolejny raz mieszkańcy uwierzą w te manipulacje – to zależy wyłącznie od Państwa!

    • Witam Gilowice,
      w pierwszej kolejności należy ustalić kto jest właścicielem drogi. Następnie w zależności od posiadanych środków będziemy tworzyć bank potrzeb mieszkańców. Taką potrzebę jak najbardziej będziemy uwzględniać i będziecie Państwo mogli monitorować etap jej realizacji.
      Pozdrawiam

  10. Do Pana Taranowskiego:
    1. Czy złapano już tego hultaja, który śrubki na moście odkręcał? Czy może coś kamery już wychwyciły?
    2. Ile ślubów udzielił Pan w ostatnich 4 latach? Czy te dzisiejsze dwa to jedyne?
    3. Od kiedy jest Pan tak medialny, że chętnie Pan robi sobie zdjęcia z mieszkańcami – choćby z tymi w Górze w przedszkolu? Czy to tylko znowu na czas kampanii?
    4. Czy byłby Pan w stanie zamieszkać na W2 np na ul. Leśnej przez okres jednego miesiąca tak aby poczuć piekną woń z naszuch lasów i naszej otaczarni?
    5. Czy odbyło się w ostatnim czasie spotkanie Taranowski- Śmieja i jakie są jego ustalenia?
    6. Czy lubi Pan się kąpać w rdzawej wodzie z naszego Gziku i czy nie przeszkadza Panu jej cena?

    C.d. nastąpi

  11. Pytanie do Pana Słoninki: czy zamierza Pan dostosować się do nowej ustawy ograniczającej zarobki wójtów burmistrzów oraz prezydentów ?
    Pytania do Pana Taranowskiego:
    1) czy zamierza Pan w przypadku objęcia posady wójta w następnej kadencji dostosować się do ograniczenia zarobków, gdyż jak wszyscy dobrze wiemy w tej kadencji to nie nastąpiło?
    2) czy zamierza Pan wykorzystywać należny sobie urlop wypoczynkowy, czy nadal wypłacać sobie jego należność ?

    • Witam,
      1. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że wójt może lekceważyć zapisy obowiązującej ustawy, nawet jeśli ta „zagląda” mu w kieszeń.
      2. Wykonując swoją pracę zawodową nawet w ekstremalnie trudnych warunkach urlop wypoczynkowy regularnie wykorzystywałem. Na stanowisku wójta nie wybieranie urlopu to narażanie sekretarza gminy na spore nieprzyjemności. To nie mój styl, z mojej strony tak się nie stanie.
      Pozdrawiam
      Jan Słoninka

  12. Pytanie do Szanownego Pana Jana, który wierzę w to szczerze, zostanie nowym Wójtem:
    czy uciążliwa dla W2 tzw. „otaczarnia”, która truje ludzi i rujnuje ich zdrowie już od wielu lat, zostanie w końcu zamknięta na zawsze? i czy jeśli ktoś wpadnie na kolejny IDIOTYCZNY POMYSŁ powstania jakiegokolwiek zakładu, w pobliżu bloków, mieszkańcy będą mieli coś do powiedzenia w tej kwestii? a nie jak do było z asfaltownią, że WÓJT TARANOWSKI BEZ KONSULTACJI SPOŁECZNYCH OTWORZYŁ „TRUCICIELA” NA W2 I JESZCZE UDAJE, ŻE PYŁ Z CIĘŻARÓWEK TAK ŚMIERDZI CODZIENNIE. KPINA Z MIESZKAŃCÓW I BEZCZELNOŚĆ W NAJWIĘKSZEJ POSTACI.

    • Witam,
      od kilku dobrych lat podejmuję temat uciążliwości działania tego zakładu. W chwili obecnej z pewnością dysponuję niepełną dokumentacją więc odpowiedzialność nie pozwala mi mówić, że zakład na pewno zakończy swoją działalność na terenie naszej gminy. Nie mniej jednak dołożę wszelkich starań, aby tak się stało. Zaręczam, że gdy zostanę wójtem cała dokumentacja zostanie przez mnie szczegółowo przeanalizowana celem rozwiązania problemu. Zwłaszcza pod kątem terminu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To jej upływ otworzy nam drzwi do zajęcia się tym tematem w perspektywie, czy nasza gmina godzi się na dalsze funkcjonowanie tego zakładu
      w tym miejscu w którym działa.
      W kwestii drugiej części pytania nie wyobrażam sobie nawet, aby w przypadku budowy nowych zakładów nie brać pod uwagę zdania mieszkańców, którzy mieliby sąsiadować z tego typu inwestycjami. Po resztą uważam za bardzo nieszczęśliwą lokalizację tej strefy ekonomicznej usytuowanej przy Osiedlu W II. Fakt ten musi powodować większą roztropność w kolejnych doborach inwestorów tak, aby nie były to zakłady o podniesionej uciążliwości.
      Pozdrawiam

  13. Do Pana Taranowskiego:
    1.Dlaczego postawił Pan wiatę w Woli tak blisko cmentarza?
    2.dlaczego nie zapytał Pan mieszkańców o lokalizację?
    3.Jak chce Pan rozwiązać problem spożywania alkoholu pod wiatą?

    Do Pana Słoninki:
    1.Jak wg Pana powinno wyglądać korzystanie z samochodu służbowego? Czy Pan również zamierza mieć go 24h na dobę i jezdzic nim do pracy?
    2.Co sądzi Pan o przyłączeniu gm.Miedzna do metropolii?
    3. Jak chce Pan rozwiązać problem spożywania alkoholu pod wiatą?

    • Panie Adamie,
      1. Samochód gminny powinien służyć wszystkim pracownikom do załatwiania spraw służbowych. Z całą pewnością zostanie oznakowany logiem lub nazwą gminy. Nie uważam, że wójt gminy wraz ze stanowiskiem powinien przejmować do wyłącznego użytku samochód gminny. Dojazdy i powroty z pracy powinny być realizowane własnymi zasobami. Wg mojego standardu tylko sytuacje wynikające ze zdarzeń kryzysowych (zagrożenie powodziowe itp.) tłumaczą używanie samochodu służbowego 24 h na dobę.

      2. Wątek metropolii opisałem poniżej, więc pozwalam sobie tylko skopiować. Sprawa usprawnienia komunikacji to zaprzepaszczona szansa. Chęć przystąpienia do Metropolii mogła wyrazić Gmina Miedźna wówczas, gdy inne ościenne gminy i miasta to robiły. Moim zdaniem jest to duże zaniedbanie i w efekcie zostaliśmy krok z tyłu. Obecnie dopiero teraz, niedługo przed wyborami wójt i rada gminy wyrazili taki akces. W chwili obecnej trudno jest powiedzieć, kiedy Metropolia podejmie działania umożliwiające przyjęcie następnych gmin. Dlatego też teraz bardzo ważne jest to, aby nie tylko wyrazić chęć przystąpienia do Metropolii ale również lobbować za tym, aby Metropolia zechciała otworzyć się na nas jak najszybciej. Zależeć to będzie oczywiście od sprawności i dynamiki działania wójta, którego Państwo niebawem wybierzecie.
      Ściśle z tym aspektem związane jest usprawnienie komunikacji na terenie naszej gminy. Ponadto uważam, że powinna istnieć komunikacja chociażby pomiędzy Brzeszczami i Wolą (bez pominięcia Góry, Miedźnej, Grzawy ,Frydku i Gilowic) w tym celu, aby mieszkańcy mogli sprawniej przemieszczać się do pracy a młodzież do szkół. Ma to swoje szczególne znaczenie dla szkół średnich działających na terenie naszej gminy. Kierunki i rozwój komunikacji z całą pewnością uzależniony będzie od zapotrzebowania ze strony mieszkańców na konkretne połączenia. Nie mniej obecnie aby usprawnić ją, priorytetem jest włączenie się do Metropolii.

      3. Wiatę chcę przenieść w inne miejsce, jestem w tym względzie po dobrej rozmowie i jest to jak najbardziej możliwe. Nowa lokalizacja powinna zniwelować dolegliwość tego, że ktoś pije tam alkohol. Ale jest to wiata grillowa, więc alkohol często towarzyszy takim spotkaniom. Tutaj nie zakładam, że ktokolwiek chciałby, aby był monitorowany podczas grillowania czy pije alkohol czy nie.
      Domyślam się, że w tym pytaniu chodzi o te osoby, które przebywają tam znacznie częściej niż tylko w celach grillowych. Jeśli to wynika z jakiś problemów natury społecznej lub trudnej sytuacji życiowej tutaj swoje pole do działania otrzyma GOPS. Jeśli w perspektywie wiata będzie wciąż nadużywana wówczas z pewnością przeanalizuję zapis w projekcie, czy można będzie ją ewentualnie ogrodzić a klucz będzie wydawany i odbierany przez wybraną jednostkę gminną.
      Pozdrawiam

  14. Panowie. Czy znajdzie sie realna szansa dla Gilowic na dowoz naszych dzieci do placowek szkolnych ? Mamy piekne przedszkole. Poki co ok . Ale szkoly podstawowej brak. Jezdzimy , zawozimy , ale pracujemy tez.

    • Witam Gilowice,
      przyznaję, że na tę chwilę nie znam odpowiedzi na to pytanie. Temat otwarty i do przedyskutowania jak najbardziej.
      Pozdrawiam

    • Witam,
      droga do lepszej wody to uporządkowania działalności GZGK, co wiąże się z jakością wody, rewizją cennika, sprawą Lemnej oraz ewentualną zmianą źródła zasilania wody.
      Do tego poprawa infrastruktury sieci wodociągowej. To bardzo duże zadania, nie łudźmy się, woda nie będzie czysta „jak kryształ” po miesiącu lub trzech. Ale GZGK dostanie bardzo poważne wyzwanie we wskazanym zakresie i będzie z efektów gruntownie rozliczane.
      Pozdrawiam

  15. Ja mam takie proste pytanie do P. Taranowskiego. Nie jest Panu wstyd kandydowac ? Normalny czlowiek odpuscilby widzac ile osob chcialoby zmienic gmine. Rozwinac ja . A tu …. Glosuja na pana ludzie – niestety nie w temacie. Ludzie starego pokolenie ktorym wszystko jedno. Osobiscie rozmawiam i pytam … Obija sie Pan o ludzi starszych . MLODZI CHCA ZMIANY !!!!!!!! Rozliczymy ja za 5 lat.
    P.s .
    Rada gminy tez pana rozliczy

  16. Panie Taranowski dlaczego zablokował mnie Pan na swoim profilu na fb?
    Skoro jest Pan otwarty dla wszystkich mieszkańców Gminy Miedźna, do których również należę, dlaczego zamyka sie Pan przede mną?
    Boi sie Pan prawdy?

    • To jest pytanie tak naprawdę o mój program wyborczy. Ten zawiera cele ogólne i szczegółowe. Te ogólne wyznaczają standardy mojej pracy a te wpływają na cele szczegółowe, które rozumiem już jako tzw. konkrety. Obie kategorie wg mnie są ważne i niezbędne. Dlatego znacznie łatwiej mi będzie powiedzieć co będzie, jako pierwsze:

      1. Ustabilizowanie napiętej atmosfery wśród pracowników i wyciszenie emocji.
      2. Audyt stanu finansów gminy Miedźna.
      3. Kontynuacja rozpoczętych zadań, ich analiza pod kątem ewentualnego ryzyka jakości i terminów oraz zabezpieczenia środków finansowych.
      4. Dynamiczne zapoznanie się ze stanem planów gotowych do realizacji celem sięgania po środki zewnętrzne i wdrażania ich tak, aby była zachowana płynność.
      5. Uporządkowania działalności GZGK, co wiąże się z jakością wody, rewizją cennika, sprawą Lemnej oraz ewentualną zmianą źródła zasilania wody.
      6. Zabieganie o włączenie gminy do Metropolii.

      A reszta punktowo, ale już znacznie bardziej obszernie jest w moim programie wyborczym. Nie mniej oczywiście program nie wyczerpuje wszystkiego, co może okazać się bardzo ważne a na dziś nie uwzględniłem tego.
      Uczciwie:
       Zero tolerancji dla nadużywania stanowiska, samochodów i mienia gminy w celach prywatnych.
       Definitywne zaniechanie dotychczasowej praktyki polegającej na dezinformowaniu lub spóźnionym informowaniu mieszkańców o sprawach dla nich ważnych tak, aby ci mieli ograniczone możliwości reakcji.
       Konsultacje społeczne lub/i konsultacje z określonymi środowiskami w sprawach najistotniejszych, trwale zmieniających warunki życia mieszkańców.
       Stworzenie „banku” oczekiwań, potrzeb i pomysłów mieszkańców poddawanych dyskusji
      na sesjach Rady Gminy oraz spotkaniach sołeckich i ustalanie kolejności ich realizacji
      wg ważności, pilności i możliwości.
       Zrównoważona polityka sprzyjania nowym przedsiębiorcom względem komfortu życia codziennego mieszkańców.
       Unormowanie spraw związanych z działalnością tych podmiotów i firm, których dolegliwość istotnie narusza komfort życia codziennego mieszkańców.
       Uczciwe potraktowanie tematu Oczyszczalni Lemna i realne dążenie do jej zamknięcia.
       Publikacja ofert i listy kontrahentów w zamówieniach o równowartości do 30 000,00 Euro.
       Analiza dotychczasowych inwestycji o dyskusyjnej jakości pod kątem możliwości naprawczych objętych gwarancją i egzekwowanie ich.
       Brak zgody na niską jakość inwestycji wykonywanych w przyszłości.
       Realizacja wszelkich inwestycji zgodnie z bieżącymi możliwościami, a nie dla potrzeb kalendarza wyborczego.
      Sprawnie:
       Naprawa skutków błędnej decyzji obecnego Wójta w sprawie zaniechania starań o włączenie Naszej Gminy do Metropolii podczas jej powstawania i podjęcie dynamicznych działań celem jak najszybszego przystąpienia i:
       Pozyskania środków na ścieżki rowerowe na terenie całej gminy;
       Pozyskania podobnych jak w ościennych gminach przywilejów dla osób do 16 r.ż.
      w postaci bezpłatnych przejazdów;
       Poprawy komunikacji publicznej z ościennymi miastami;
       Niezwłoczne reagowanie na wszelkie nieprawidłowości i nie dopuszczanie do pogłębiania się problemów.
       Myślenie strategiczne, przewidywanie skutków działań i decyzji oraz wstępna ocena możliwego ryzyka celem jego uniknięcia lub co najmniej minimalizacji.
       Odpowiedzialna i dynamiczna decyzyjność.
       Reorganizacja przestrzeni na terenie Gminy Miedźna celem poprawy estetyki a zwłaszcza czystości.
       Powierzenie GZGK zadań porządkowych i związanych z elementarną estetyką na terenie gminy oraz egzekwowanie wywiązywania się z nich.
       Usprawnienie działalności GOSiR i GOK.
       Wiaty grillowe / rekreacyjne nie tylko w Woli oraz zmiana lokalizacji tej postawionej w Woli, ponieważ może naruszać powagę miejsca pochówku i pamięci zmarłych.
       Zmiana obecnej formuły gazety „Gminne Sprawy”, stworzenie stałej rubryki ŚLONSKO GODKA i przekazanie zaoszczędzonych środków na kluby sportowe
       Pozyskiwanie środków na alternatywne źródła ciepła i wymiany kotłów oraz edukacja mieszkańców w tym zakresie.
      Dobrze:
       Konkrety dla poszczególnych miejscowości: na rzecz Gilowic, Frydku i Góry rozbudowa szkół, w szkole w Miedźnej sala gimnastyczna, w Grzawie remont ul. Wiejskiej a w Woli dokończenie remontu ul. Pszczyńskiej.
       Poprawa jakości wody i rewizja zasadności obecnego cennika opłat za wodę i ścieki.
       Gruntowny remont mostu „Bronisław”.
       Podjęcie kroków celem utworzenia w Gminie Miedźna BIOBAZARU celem sprzedaży produktów ekologicznych i regionalnych oraz promocji Gminy Miedźna, w oparciu
      o posiadane rolnicze zasoby.
       Otwarty dialog z młodzieżą w zakresie deficytów gminy dla tej grupy mieszkańców
      i stworzenie dobrej i adekwatnej do potrzeb oferty.
       Reaktywacja gminnej imprezy muzycznej pod nazwą GREJFEST.
       Stała muszla koncertowa na terenie gminy.
       Utworzenie świetlic pozaszkolnych lub co najmniej organizacja opieki nad dziećmi w czasie wakacji i ferii zimowych.
       Miasteczko Ruchu Drogowego dla dzieci na terenie Gminy.
       Lepsze warunki w żłobku i przedszkolach oraz wyposażenie tych placówek w oczyszczacze powietrza.
       Włączenie się Gminy do programu „Senior plus” i utworzenie Klubu lub Domu Seniora.
       Wspieranie zespołów regionalnych kultywujących tradycję, obrzędy, śpiew i taniec oraz orkiestry dętej.
       Traktowanie OSP z należnym szacunkiem i respektowanie najważniejszych potrzeb w zakresie wyposażenia jednostek i ogólnego bezpieczeństwa gminy.
       Współpraca ze spółdzielniami mieszkaniowymi w Woli w zakresie estetyki i tworzenia nowych miejsc parkingowych.
       Poprawa infrastruktury i stanu dróg, chodników oraz oświetlenia na terenie całej gminy.
       Dążenie do dobrej współpracy z powiatem i sąsiednimi gminami, opartej na wzajemnym szacunku i porozumieniu.
       Nowa polityka w zarządzaniu zasobami ludzkimi oparta na dobrej atmosferze, szacunku wobec pracy pracownika każdego szczebla, zgraniu zespołu i pozytywnej motywacji .
       Rozsądne pozyskiwanie inwestorów bez narażania gminy na oczywistą degradację terenu
      i warunków życia, a tym samym wartości domów, mieszkań i ziemi.
       Promocja Gminy Miedźna celem stworzenia lepszych warunków, aby mogła lepiej konkurować z ościennymi gminami, jako miejsce nie mniej atrakcyjne do zamieszkania.
      A każdy nowy mieszkaniec to dodatkowe pieniądze w budżecie gminy!

      Pozdrawiam

  17. Pytania 1&2 do obu kandydatów; pytanie nr 3 do Pana Taranowskiego

    1. Co zamierzają państwo uczynić z mostem „Bronisław”?
    2. Co sądzi Pan o oświetleniu ulicy Pszczyńskiej?
    3. Dlaczego przy powstającej obecnie sygnalizacji świetlnej przy szkole w Górze na drodze wojewódzkiej 933 nie podjęto starań o rozszerzenie sygnalizacji świetlnej na obręb całego skrzyżowania?

    • Panie Grzegorzu,
      1. Most Bronisław w moich planach jest przeznaczony co najmniej do remontu, bardziej przebudowy. Będę o to zabiegał w obu powiatach, gminach a także będę szukał źródeł finansowania zewnętrznego. Obecnie rząd otwiera się na temat mostów, więc zakładam tutaj zwiększone szanse. Także dużą szansą są środki unijne. Osobiście myślę też, że planowana S1 pomoże dodaje nam argumentów na pozyskanie takich środków z uwagi na fakt, że jest to most łączący nas z woj. małopolskim, którego mieszkańcy z nami sąsiadujący także będą częściej korzystać.

      2. I tutaj spotykamy się z potężnym problemem. Dotyczy on nie tylko oświetlenia ul. Pszczyńskiej, ale oświetlenia terenu całej gminy. Mianowicie na obecny stan mojej wiedzy nie ma zrobionej inwentaryzacji oświetlenia. Osobiście zawracałem wójtowi i radzie Gminy na ten aspekt uwagę. A aby się ubiegać o inwestycje w tym zakresie to taka rzecz jest niezbędna. Bez niej praktycznie niemożliwym jest sięganie po środki zewnętrzne. A więc w tym temacie czeka nas ogrom pracy i to od podstaw. Przy czym jeśli ja będę gospodarzem tej gminy praca ta zostanie wykonana tak abyśmy mogli pójść dalej. W obecnej sytuacji sprawa poprawy oświetlenia może być i będzie traktowana jedynie doraźnie, ale nie kompleksowo.

      Pozdrawiam

  18. Dlaczego gmina nie jest w metropoli i co z komunikacja np. Góry wystosc sie jest tragicznie a na Tychy to nawet nie ma co myslec co Panowie z tym maja zamiar zrobić

    • Witam Panią,
      sprawa usprawnienia komunikacji to zaprzepaszczona szansa. Chęć przystąpienia do Metropolii mogła wyrazić Gmina Miedźna wówczas, gdy inne ościenne gminy i miasta to robiły. Moim zdaniem jest to duże zaniedbanie i w efekcie zostaliśmy krok z tyłu. Obecnie dopiero teraz, niedługo przed wyborami wójt i rada gminy wyrazili taki akces. W chwili obecnej trudno jest powiedzieć, kiedy Metropolia podejmie działania umożliwiające przyjęcie następnych gmin. Dlatego też teraz bardzo ważne jest to, aby nie tylko wyrazić chęć przystąpienia do Metropolii ale również lobbować za tym, aby Metropolia zechciała otworzyć się na nas jak najszybciej. Zależeć to będzie oczywiście od sprawności i dynamiki działania wójta, którego Państwo niebawem wybierzecie.

      Ściśle z tym aspektem związane jest usprawnienie komunikacji na terenie naszej gminy. Ponadto uważam, że powinna istnieć komunikacja chociażby pomiędzy Brzeszczami i Wolą (bez pominięcia Góry, Miedźnej, Grzawy, Frydku i Gilowic) w tym celu, aby mieszkańcy mogli sprawniej przemieszczać się do pracy a młodzież do szkół. Ma to swoje szczególne znaczenie dla szkół średnich działających na terenie naszej gminy jak również dla młodzieży celem większej możliwości wyboru swojej ścieżku edukacyjnej. Kierunki i rozwój komunikacji z całą pewnością uzależniony będzie od zapotrzebowania ze strony mieszkańców na konkretne połączenia. Nie mniej obecnie aby usprawnić ją, priorytetem jest włączenie się do Metropolii.

    • Sprawa Pszok jest zatwierdzona dawno temu. Osobiscie w tej kwesti bylam u P. Taranowskiego i mimo wieluuuuu pytan, proby pomocy p. Janka Sloninki , sytuacja za plecami mieszkancow byla przesadzona.

    • Witam obu przedmówców,
      rzeczywiście na stan mojej wiedzy tak, to sprawa przesądzona. Natomiast pełna i aktualna dokumentacja jest w dyspozycji Urzędu Gminy. Ale definitywnie jednoznaczna odpowiedź w tym zakresie czy ewentualne zajęcie stanowiska w tej sprawie przeze mnie będzie możliwe tylko wtedy, gdy to ja będę naszą gminą zarządzał.
      Pozdrawiam

  19. Do Pana Słoninki:Czy będzie się Pan starał,aby otworzyć Świetlicę Publiczną na osiedlu W2,istniała ona do końca stycznia br. I nie rozumiem dlaczego została ona zamknięta zapewne ktos maczał w tym ręce

    • Ja mam pytanie do administratora, bardzo istotne w temacie. Czy obaj Panowie wyrazili zgodę na uczestnictwo w tej debacie i czy rzeczywiście dostaniemy odpowiedzi na swoje pytania ze strony obecnie urzędującego Wójta.

    • Witam,
      świetlice pozaszkolne są bardzo ważne nie tylko dla Woli. Aby taką świetlicę otworzyć trzeba podjąć decyzję, jaki charakter ma mieć taka placówka. Świetlice mogą być wiejskie lub kulturalne i te raczej związane są swoim charakterem z GOKiem. Z kolei można także otwierać Placówki Wsparcia Dziennego, czyli świetlice środowiskowe, ogniska, kluby i świetlice socjoterapeutyczne . Ten rodzaj placówki w naszych warunkach widziałbym w zadaniach GOPSu. Można także powierzać prowadzenie świetlic organizacjom pozarządowym, choć w naszych warunkach jak dotychczas nie zetknąłem się z takim podmiotem, który byłby zainteresowany. Zastrzegam jednak, że nie wszystko mogę wiedzieć . Ale po objęciu urzędu to jest szybka sprawa do ustalenia, czy ewentualnie jakiś podmiot był zainteresowany.
      Jak wynika z powyższego decyzja musi być poprzedzona szczegółową diagnozą z jakiego typu potrzebą wsparcia mamy do czynienia, jaka jest realnie grupa dzieci do objęcia, jakie mamy rokowania lokalne jeśli idzie o trwałość prowadzenia takiej placówki, czyli innymi słowy czy będzie potem utrzymywać się zainteresowanie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zrobić dogłębną analizę potrzeb. Jeśli takie się wyłonią zakasam rękawy do pracy i któraś z opisanych powyżej placówek powstanie.
      Pozdrawiam

    • Witam,
      jako urodzony optymista zakładam, że wybory wygram 🙂 Natomiast gdyby realia okazały się jednak inne w moim przypadku nic się nie zmienia. Nadal zamierzam pracować gdzie pracuję i zajmować się tym, czym się zajmowałem.
      Pozdrawiam

  20. Witam.Nie jestem mieszkańcem Gminy Miedźna,ale ta sprawa „przekracza granice administracyjne”. Mam pytanie dla obu kandydatów. Jakie jest Panów zdanie na temat wariantu drogi ekspresowej S1? i czy jest TYM WARIANTEM na który czekają mieszkańcy gminy Brzeszcze i Miedźna . Mieszkaniec Brzeszcz

    • Witam,
      jestem założycielem Stowarzyszenia Mieszkańców Przeciwko Budowie Drogi S1 w Gminie Miedźna. Poświęciłem tej sprawie sporo energii, wolnego czasu a nawet prywatnych środków. Ale stawiliśmy silny opór społeczny. Pomoc stowarzyszenia polegała na organizacji, jak należy ten sprzeciw wyrażać i jak propagować nasze argumenty. To były liczne spotkania i wyjazdy. To był szczególny przypadek, gdy inicjatywy stowarzyszenia założonego przeze mnie były zbieżne ze stanowiskami ówczesnej Rady Gminy Miedźna oraz wójta. Tutaj wzajemnie wspieraliśmy się. W efekcie osiągnęliśmy kompromis, którym okazał się późniejszy wariant H. Jest to wariant, który wciąż dotyka niektóre domy na terenie naszej gminy i dla tych poszczególnych rodzin na pewno jest problemem. Nie mniej patrząc porównawczo jest to wariant bardziej oszczędny do wcześniej planowanych i stąd nazywam go „trudnym kompromisem”. Dzięki naszej pracy i zdecydowanej postawie mieszkańców uzyskaliśmy zmianę wariantu, choć na tamten czas mieszkańcy naszej gminy zainteresowani tematem najbardziej postulowali wariant biegnący właśnie przez Brzeszcze i omijający naszą gminę. Nieskromnie dodam, że uważam, że uratowaliśmy wiele domów oraz Osiedle WII. Odległość od bloków z jaką wariant A wchodził w naszą gminę obniżałby znacznie komfort życia mieszkańców. Nie mówiąc o ryzyku technicznym dla boków, które bardzo odczułyby pracę sprzętu ciężkiego przy budowie tej drogi, a potem pozostałoby stałe obciążenie wynikające z ruchu na niej.
      Słyszalne były także głosy „za” drogą S1 w naszej gminie. Zwykle jednak zwolennicy tego przebiegu nie wyrażali się zbyt czynnie. To był wątek pojawiający się głównie właśnie na portalu internetowym, rzadziej w indywidualnych rozmowach. Przy czym akurat zwolennicy nie akcentowali swoich poglądów za mocno. To były raczej postawy bierne ale akceptujące. W Brzeszczach na stan mojej wiedzy zdania były także podzielone. Z uwagi na ryzyko wydobywcze i tam pojawiły się głosy przeciwne, ale w swoim czasie właśnie to Brzeszcze miały zarezerwowany wstępnie teren pod przebieg tej drogi. Na dzień dzisiejszy nie umiem powiedzieć jednoznacznie, czy mieszkańcy Brzeszcz chcą tej drogi czy też nie. Znając życie uważam, że w takich sprawach bardzo trudno o jednomyślność.
      Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.