Koło Gospodyń Wiejskich we Frydku z I miejscem w konkursie

2

20 listopada w Pielgrzymowicach odbył się IV Powiatowy Konkurs „Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej”. Gospodynie przypomniały tradycyjne przepisy babć i przyrządziły smakowite potrawy z ryb.

To już czwarta edycja konkursu kulinarnego, którego organizatorami są: powiat pszczyński, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pszczynie oraz gminy powiatu – w tym roku gmina Pawłowice.

Dotychczas motywem przewodnim smakowitej rywalizacji były potrawy Wielkanoce (2016 r. w Goczałkowicach-Zdroju), gęś marcińska i wyskubek (2017 r. w Kobiórze) oraz przetwory i potrawy z kiszonej kapusty (2018 r. w Woli). W tym roku gospodynie prezentowały ryby i potrawy z ryb na ziemi pszczyńskiej. Konkurs odbył się w malowniczych Pielgrzymowicach, które słyną z dużej ilości stawów hodowlanych i gospodarstw rybackich.

Gości przywitali wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski, wójt gminy Pawłowice, Franciszek Dziendziel, członek Zarządu Powiatu, Grzegorz Nogły, zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Anna Szymik oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pszczynie, Anna Rogala-Romanek.

W konkursie wzięło udział siedem kół gospodyń wiejskich, które zgłaszały gminy: KGW Suszec, KGW Wisła Mała, KGW Wisła Wielka, Stowarzyszenie KGW w Pielgrzymowicach, KGW Kobiór, KGW Goczałkowice-Zdrój oraz KGW Frydek.

– Obecnie modny jest trend, tzw. slow food, czyli m.in. powoli przygotowywanej żywności, z produktów, które wolno rosną. Dla porównania – 1,5 kg kurczak rośnie 6 tygodni, 1,5 kg karp rośnie 3 lata. Powoli, nie spiesząc się, wytwarza swoje tkanki, białko, tłuszcz. Na tym polega jego jakość. I w trendzie slow food znajduje swoje miejsce – mówił dr Henryk Białowąs z Zakładu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu przekonując, że karp pochodzący z tradycyjnych stawów ziemnych, karmiony ziarnem zbóż jest produktem ekologicznym.

Potrawy z ryb oceniało specjalnie powołane w tym celu jury w składzie: Gabriela Gwiszcz – etnograf, dr Henryk Białowąs, Jan Dutka – ekspert kulinarny, właściciel firmy gastronomiczno-szkoleniowej „Smacznego” oraz Jakub Mrozek – doradca kulinarny „Po świecie kuchni”.

Komisja oceniała dwie potrawy – danie główne: rybę lub zupę rybną oraz przystawki rybne: sałatki, galaretki, pasty. Liczyły się: smak, oryginalność w wykorzystaniu produktów z gospodarstw rolnych, sposób podania potraw oraz związek potrawy z tradycją.

Na pięknie udekorowanych stołach królowały ryby pod każdą postacią. Gospodynie przypomniały babcine przepisy, zadbały o jakość produktów i smak potraw.

Rywalizacja była bardzo wyrównana, a jurorzy zdecydowali o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc ex aequo: KGW Pielgrzymowice za żurek rybny oraz karpia w pierzynce kapuścianej z leśnymi grzybami oraz KGW Frydek za zupę rybną oraz rybę smażoną z kapustą i szałotem. Na drugim miejscu uplasowały się gospodynie z KGW Kobiór, które serwowały m.in. pstrąga w galarecie oraz karpia w miodzie z plackami z kiszonej kapusty. Trzecie miejsce zajęły panie z KGW Goczałkowice-Zdrój, które przygotowały karpia wędzonego w dzwonkach na ciepło oraz leszcze opiekane w zalewie octowej. Wyróżnienia trafiły do gospodyń z Suszca (karp w śmietanie oraz paszteciki z okonia z sałatką śledziową z makreli), Wisły Wielkiej (sandacz w porach i ryby wędzone) oraz Wisły Małej (karp smażony i karp w galarecie). Swoją nagrodę mogła również przyznać publiczność. Tutaj nie było niespodzianki i najwięcej głosów zdobyły potrawy przygotowane przez gospodynie z Pielgrzymowic.

Prócz dań konkursowych, gospodynie przygotowały także wiele innych potraw z ryb. Były m.in. karp w borowikach, tatar śledziowy, śledź solony z żurawiną, filet z karpia zapiekany z pieczarkami i serem, tymbaliki rybne z dorsza, różnego rodzaju sałatki śledziowe i śledzie w sosach.

Jak najlepiej przyrządzić karpia, radzi Maria Dziadek z KGW Pielgrzymowice. – Skrapiam karpia cytryną, przyprawiam vegetą własnego wyrobu i zostawiam na cały dzień. Następnie osuszam i smażę na klarowanym maśle. W moim domu rybę staramy się jeść dwa razy w tygodniu. Smakuje nam bardziej niż mięso. Oczywiście kupujemy u lokalnych hodowców – mówi Maria Dziadek.

IV Powiatowy Konkurs „Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej” uświetnił swym występem zespół Pielgrzymowiczanie, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach, którzy zaprezentowali teatrzyk „Baśń o złotej rybce”. Wszystkie KGW biorące udział konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.