Konwent starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego, niestety bez Wójta gminy Miedźna.

2

11 maja po raz kolejny w Pszczynie była okazja do spotkania i omówienia istotnych spraw dla mieszkańców gmin powiatu Pszczyńskiego. Podczas konwentu dyskutowano o  bardzo istotnych sprawach dla naszych mieszkańców jak komunikacja publiczna która jest największą bolączką naszej Gminy, oraz stworzenie grupy zakupowej która pozwoli zaoszczędzić znaczne środki finansowe w budżecie gminy. Zauważono tez poruszany już wielokrotnie na naszym portalu problem estetyki i niekontrolowanego rozwieszania kabli światłowodowych na terenach powiatu pszczyńskiego.
Niestety na konwencie tym zabrakło Wójta gminy Miedzna Bogdana Taranowskiego.

Konwent włodarzy z terenu powiatu pszczyńskiego odbył się 11 maja w pszczyńskim starostwie. To okazja do wymiany doświadczeń i omówienia najważniejszych problemów, z którymi muszą mierzyć się samorządy, ale również pole do podejmowania wspólnych inicjatyw.

Tak było i tym razem. Powiat pszczyński oraz gminy powiatu chcą wkrótce stworzyć grupę zakupową i przystąpić do wspólnego zakupu gazu do urzędów, jednostek i placówek oświatowych. Wspólna grupa zakupowa umożliwi zmniejszenie kosztów zakupu paliwa, którym ogrzewana jest większość samorządowych obiektów. Im większa grupa, tym szanse na korzystniejszą cenę są wyższe, dlatego nie jest wykluczone, że do pszczyńskich samorządów dołączą też inne spoza powiatu. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w przypadku zakupu energii elektrycznej.

– Robiliśmy już zbiorczy przetarg na dostawę gazu dla naszych powiatowych jednostek i udało nam się poczynić oszczędności na poziomie ok. 12%. Wspólny przetarg z gminami sprawi, że będzie jeszcze taniej – mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza. Liderem wspólnej grupy zakupowej ma być powiat pszczyński. Jeszcze końcem obecnego tygodnia w Starostwie Powiatowym dojdzie do spotkania przedstawicieli wszystkich urzędów. Przetarg na wspólny zakup gazu we wszystkich gminach i powiecie miałby zostać ogłoszony we wrześniu. Umowa będzie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Jednym z tematów poruszonych przez wójtów, burmistrza oraz starostę była też realizacja zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Samorządy będą starać się o środki unijne m.in. na budowę centrów przesiadkowych czy transport niskoemisyjny. Włodarze rozmawiali o możliwości współpracy przy realizacji planowanych inwestycji, omówili harmonogram konkursów oraz ewentualną współpracę w przypadku tworzenia dróg rowerowych do centrów przesiadkowych.

Uczestnicy konwentu poruszyli też kwestię stanu infrastruktury teleinformatycznej na terenie powiatu pszczyńskiego. – Wspólnie ustaliliśmy, że konieczne jest spotkanie z zarządzającymi sieciami teleinformatycznymi – energetyką czy telekomunikacją. Zauważamy dość frywolne postępowanie właścicieli sieci, na słupach pojawia się coraz więcej kabli, a coraz mniej jest z nami uzgadnianych. Dbając o ład i porządek, musimy również i na to zwrócić uwagę – mówi starosta Paweł Sadza.

Samorządowcy rozmawiali również o gminnych Kartach Dużej Rodziny. Podkreślali, że ok. 80% rodzin z minimum trójką dzieci to rodziny o niskich dochodach, które nie są zainteresowane korzystaniem z lokalnych atrakcji turystycznych, ale chciałyby np. niższych stawek opłaty za śmieci, ścieki czy wodę. Tymczasem zniżki można zaoferować na wejściówki na hale sportowe, do muzeów, na baseny, a nie na opłaty. – Bo to nierówne traktowanie podatników – mówili włodarze. Wkrótce powstanie wykaz zniżek dostępnych w całym powiecie. A karty mają być również honorowane na basenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

konwentmaj

Info & Foto Powiat Pszczyna


There is no ads to display, Please add some

2 KOMENTARZE

  1. Lelum Polelum nie miał czasu . Był zajebiści@ zajęty niedokończonym remontem pewnej drogi w Górze !!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.