Konwent starosty, burmistrza oraz wójtów powiatu pszczyńskiego

0

W poniedziałek 19 stycznia w Urzędzie Miejskim w Pszczynie odbył się konwent starosty, burmistrza oraz wójtów powiatu pszczyńskiego. Gospodarzem spotkania był burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

W spotkaniu uczestniczyli Paweł Sadza – starosta pszczyński, Gabriela Placha – wójt Goczałkowic, Bogdan Taranowski – wójt Miedźnej, Marian Pawlas – wójt Suszca oraz nowo wybrani Franciszek Dziendziel – wójt Pawłowic i Eugeniusz Lubański – wójt Kobióra.

W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestię członkostwa w Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, który jest stowarzyszeniem realizującym wspólne przedsięwzięcia i inwestycje. Omówiono kwestię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Podczas spotkania podsumowano funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska” w latach 2011 – 2014, a także przedstawiono plany na rok 2015. Omówiono nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (czym będzie się różnił okres programowania, jak będzie wyglądał finansowo, w jaki sposób gminy i pozostali beneficjenci będą mogli pozyskiwać pieniądze za pośrednictwem LGD), a także poszerzenie LGD o gminy Wyry i Bojszowy.

Konwent był również okazją, żeby poruszyć kwestie transportu lokalnego i zintegrowania planu transportowego gminy Pszczyna z rozwiązaniami, które funkcjonują w ramach planu powiatowego. W zakresie budowy centrum przesiadkowego gmina Pszczyna zadeklarowała chęć współpracy polegającą m.in. na wykupie gruntów pod budowę niezbędnej infrastruktury.

W trakcie konwentu ustalono, że w sprawie odwiertów dokonanych przez Studzienice Sp. z o.o. dojdzie do spotkania władz Kobióra, Miedźnej oraz Pszczyny z przedstawicielami przedsiębiorcy, podczas którego omówione zostaną kwestie dotyczące planowanego wydobycia węgla oraz wpływu działalności zakładu na środowisko. Podczas konwentu poruszono także kwestię oświetlenia, rozdzielenia własności sieci energetycznej oraz wysokich kosztów utrzymania latarni ulicznych. Poruszono temat partnerstwa publiczno-prywatnego, które umożliwiłoby utrzymanie sieci nowoczesnego oświetlenia opartego o technologie LED, a także oszczędności związanych z funkcjonowaniem projektu.

konwent

źródło UM Pszczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.