17 KOMENTARZE

 1. Czy Wójt nie widzi problemu takiego a mianowicie dlaczego z Woli nie idzie się dostać na Tychy na tereny przemysłowe gdzie naprawdę bardzo dużo ludzi pracuje w Tychach.Yaki autobus w godz jak do pracy na 6 14.22.miałby naprawdę dużą obsaę na pewno dużo ludzi by kupiło miesięczny on zarobił by na siebie po za tym młodzież do szkół jeździ.Czy Wójt nic nie może w tej sprawie zrobić

 2. Fakt jest taki że jest bardzo duży problem zeby dostać sie na Tychy do pracy na godzinę 6:00, 14:00, 22:00, linia 56 tu nic nie wnosi, dziwi mnie to że mamy taki problem żeby załatwić przejazd autobusów na tereny przemysłowe gdzie pracuje sporo ludzi.

  • Dawno temu jeździł autobus 276 – przez Bieruń ale aż do Tychów. Jestem pewien, że mógłby być reaktywowany (z opcją przez tereny przemysłowe) zamiast 56 gdyby tylko gmina wyraziła chęć finansowania.

 3. Skoro już jesteśmy przy transporcie zbiorowym: czy jeździ coś z Woli/przez Wolę do Bierunia (Starego) z transportu zakładowego na godz. m.in. 6:00, 18:00 i 22:00? Sprzedają też jednorazowe, czy tylko miesięczne? Interesuje mnie dojazd na strefę przemysłową w Bieruniu, a z kursami linii nr 56 jest bieda. Np. koniec szychty 6:00 rano, a autobus dopiero 7:30.
  Pozdrawiam

 4. Zagłębiając się w opracowanie “Analiza kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem pojazdów zeroemisyjnych w komunikacji miejskiej organizowanej przez Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach” z grudnia 2018, można wywnioskować że, obecna linia do Tychów, w istniejącym “kształcie” też stoii na straconej pozycji.
  I jeszcze pytanie do Pana Pudełko
  Dlaczego bilety w Pana firmie są tak drogie?
  Bilet miesięczny jest sumą 50 jednorazowych przejazdów na odcinku Wola-Gilowice, 42,4 jednorazowych przejazdów na odcinku Wola – Pszczyna i Wola – Tychy. Moim zdaniem zakup takowego biletu jest nieopłacalny ze względu na brak 25 czy 21,2 dni roboczych.
  Zakładając że samochód pali 7 litrów benzyny na 100 kilometrów to na odcinku Wola- Pszczyna koszt jednostkowy jest mniejszy od Pana biletu jednorazowego na tym odcinu, natomiast w relacji Wola – Tychy jest około jednego złotego droższy niż Pana bilet jednorazowy.
  Moim zdaniem jeżeli Pan obniży ceny biletów to przybędzie Pana firmie klientów, poprzez pozostawienie swoich samochodów na parkingu. A to ustawodawca ma w zamiarze – aby publiczna komunikacja zbiorowa wyparła komunikację samochodową.

  • Na ceny biletów nie składa się tylko koszt paliwa. Dochodzi do tego wiele innych czynników, jak chociażby eksploatacja i serwis pojazdów, pracownicy (a koszt ich zatrudnienia to jakieś wariactwo), różne podatki i inne opłaty niezbędne przy prowadzeniu działalności.
   Nie bronię tu Pana Pudełko, sam nie robiłem żadnych konkretnych i głębokich analiz tych cen, ale miejmy świadomość, że prowadzenie firmy transportowej nie zamyka się w prostym działaniu:
   PRZYCHÓD Z BILETÓW – KOSZT PALIWA = ZYSK

   To wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane, a ukrytych kosztów jest masa. Pozdrawiam cieplutko.

   • Zgadzam się z tobą VOX POPULI
    Ja porównałem koszt przejazdu busem a koszt przejazdu własnym samochodem. W obecnej formule nieopłacalny jest przejazd busem dla “zwykłego Kowalskiego” co w konsekwencji prowadzi do spadku generacji potoku podróżnych a co za tym idzie ograniczania kursów. Problem jest złożony na wielu płaszczyznach, a tendencja jest taka że, mamy zamienić samochód na autobus i wszystko idzie w tym kierunku ale nie zrobimy tego przy takich “wygórowanych” cenach biletów i “niskich” cenach paliwa

  • Przewoźnik jeździ żeby zarabiać więc nie ma mu się co dziwić a gmina / powiat ma możliwość wyszukania innych firm albo stworzenia własnej siatki połączeń. Komunikacja publiczna nie powinna być oceniana pod kątem rentowności podobnie jak szkoły albo służba zdrowia. Komunikacja publiczna powinna być dotowana, oczywiście w racjonalny sposób i przy poszanowaniu publicznych pieniędzy. W zamian otrzymujemy lepszy komfort życia, więcej możliwości dla młodych ludzi i mniej trujących samochodów na drogach. Skoro naszą gminę stać na budowę i utrzymanie sali dla zapaśników albo liceum ogólnokształcącego to tym bardziej powinno być nas stać na utrzymanie np. linii 56.
   To co mnie zastanawia to fakt, że do odpowiedzialności w ogóle nie poczuwa się Starostwo Powiatowe. Mamy bardzo fajną komunikację powiatową ale tylko na tych kierunkach, w których jeżdżą mieszkańcy Pszczyny. Reszta miejscowości jest traktowana jakby ich nie było. W budżecie powiatu na komunikację publiczną przeznaczono 1.5 mln zł. Ile z tej kwoty dostanie Wola?

   • ZE WSI zachęcam do lektury “Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla powiatu pszczyńskiego” z dnia 28 października 2015 r. Tam znajdziesz dokładną odpowiedź kto nie chce komunikacji zbiorowej – Powiat czy Gmina

 5. Witam, jestem mieszkańcem Woli, Ja, moja żona oraz syn dojeżdżamy do Lędzin za pomocą linii 56 która podobno ma jeździć do końca czerwca tego roku. Dziwi mnie to, jak można wypowiadać się na sesji gminy i na zamieszczać komentarze na portalach, że linią 56 jeździ parę osób. Otóż chcemy Wam powiedzieć, że dojeżdżając do pracy oraz szkoły w Lędzinach zaczynając od przystanku na Woli (Wola Szkoła) autobus jedzie przez Bojszowy oraz Bieruń Nowy/Stary przewozi dużą ilość uczniów, osób starszych które dojeżdżają do przychodni, jeżdżą również pracownicy do KWK Piast. Nie może być tak oraz nie pozwolę na to, że syn nie będzie miał dojazdu gdy zostanie mu ostatni rok nauki w szkole w Lędzinach i żona nie będzie miała dojazdu do pracy również w Lędzinach. Nie każdego stać na samochód oraz na jego opłaty. Chciałbym, aby linia 56 pozostała w aktualnej formie i proszę o zrozumienie.

  • No ok, znowu zaczyna się krzyk w internecie 🙂 z całym szacunkiem, ale są zebrania, są radni, sołtysi itp. , zbierano kiedyś podpisy w sprawie komunikacji, kilkaset osób podpisało – fajnie , ale jakby do mnie ktoś przyszedł i się spytał czy jestem za poprawą komunikacji publicznej – oczywiście bym się podpisał, ale co z tego skoro i tak obecnie od kilku lat nie korzystałem z takowej, bo ona działa- nie ma co ukrywać- źle ! Po to była ankieta, żeby poznać rzeczywiste zainteresowanie tematem, no niestety albo jest tak małe zainteresowanie tym tematem, albo ludzie zawiedli. Druga rzecz- łatwo napisać pod artykułem komentarz w imieniu trzech osób, wyniki ostatniej ankiety pokazują że wśród 28 osób jedna osoba wskazała na potrzebę dojazdu do Bierunia, a ani jedna osoba nie wskazała potrzeby dojazdu do Lędzin, także można było się pofatygować i wziąć udział w ankiecie … trzecia sprawa: dojazd do Lędzin- na dobrą sprawę w gestii wójta gminy Miedźna jest zapewnienie dojazdu do miasta powiatowego jakim jest Pszczyna. To że są finansowane połączenia z Bieruniem, Lędzinami , działa dobrze prywatny przewoźnik do Tychów, jest też jakieś (teraz trochę widmo) formalne połączenie z oświęcimiem- to wszystko jest następstwem potrzeb mieszkańców, ale nie można wymagać, że każdy będzie miał połączenie tam gdzie chce ! I jeszcze na koniec ważna rzecz : cyt.
   “Dziwi mnie to, jak można wypowiadać się na sesji gminy i na zamieszczać komentarze na portalach, że linią 56 jeździ parę osób”… a no tak, można się wypowiadać, bo taka jest prawda. Wójt gminy płaci za kilometry przejechane na terenie gminy. Łatwo tutaj anonimowo napisać że wójt nie ma racji… Ale wójt regularnie otrzymuje taki dokument “badanie napełnień”, który kiedyś widziałem także dla linii 56 no i nie ma co ukrywać że na trasie w granicach gminy Miedźna ilość osób korzystających jest niestety bardzo mała.

 6. Na sesji wójt poruszył też kwestię linii 56 , dokładniej mówiąc że niby jej funkcjonowanie jest zapewnione do końca czerwca, a potem nie wiadomo… już jakiś czas temu było dla mnie dziwne że wszystkie gminy dopłacające do ZTM miały zaplanowany wzrost kosztów na 2020 rok, a gm. Miedźna zapisała w budżecie mniej środków niż w zeszłym roku. Czy wójt wiedział a nie powiedział ?? Z całym szacunkiem dla Pana Wójta, bo linia 56 w obecnej postaci nie powinna istnieć w ogóle !! Powinno być jak kiedyś 551 na Tychy przez Bieruń i linia Wola- Oświęcim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.