Obce znać – dobrze, swoje – święty obowiązek

0

 

Gminny Ośrodek Kultury  zachęca do zakupu książki Alojzego Lysko „Historia pracą pisana” wydanej nakładem Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej. Publikacja opisuje wkład Ziemi Pszczyńskiej w rozwój gospodarki Górnego Śląska i zawiera bogate ilustracje autorstwa Józefa Kłyka.

 

Cena książki wynosi 10 zł.

 

Słowo wstępne autora:

 

ZIEMIA PSZCZYŃSKA JAK TAJEMNICZA WYSPA

                Ziemia Pszczyńska to nadal tajemnicza wyspa. Sto lat temu stanowiła jeden powiat
o powierzchni trochę ponad tysiąc kilometrów kwadratowych (dokładnie 1161). W trzech miastach – Pszczyna, Mikołów, Bieruń, 93 gminach wiejskich i 86 gminach dworskich żyło około 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie na tym samym obszarze podzielonym na cztery powiaty: pszczyński, mikołowski, bieruńsko-lędziński i tyski grodzki, żyje przeszło pół miliona ludzi. W kilkuset szkołach tych powiatów uczy się prawie sto tysięcy dzieci
i młodzieży, jednak tylko w znikomej ich części prowadzi się planowe i systematyczne zajęcia z zakresu edukacji regionalnej. Z winy organizatorów oświaty – samorządów i państwa – młode pokolenie nie poznaje historii ziemi, na której żyje, nie cieszy się całym pięknem dziedzictwa kulturowego, ba! nie zna nawet swojego rodowodu. Błądzi po swej ziemi niczym po tajemniczej wyspie i tylko przypadkowo, czasem wskutek troskliwych zabiegów rodziców lub pasjonatów odkrywa uroki swojskości, zapuszczając głębiej korzenie
w rodzimej glebie.

Taki stan jest wynikiem lekceważenia naturalnej zasady wychowawczej: „od małych rzeczy do wielkich”, „ od małego świata do większego”. Nietrudno przewidzieć, że prowadzi to do szczególnego rodzaju kalectwa społecznego – do kulturowego wykorzenienia. Zaś wykorzeniony człowiek nie ma emocjonalnego związku ze swą rodzinną ziemią, nie ma szacunku dla niej i nie utożsamia sie z nią. Wykorzeniony człowiek jest NIKIM, jest zaledwie atomem, bezsensownie błąkającym się w globalnym świecie.

Dlatego z radością i należnym uznaniem trzeba przyjąć każdą inicjatywę rodziców, nauczycieli, kierowników placówek kultury i samorządowców dostrzegającą potrzebę przekazywania wiedzy o Małej Ojczyźnie. Na wyróżnienie w tym względzie zasługują wysiłki Gminy Miedźna. Od wielu lat widać jak instytucje samorządowe tej gminy prowadzą systematyczną działalność z zakresu edukacji regionalnej. Wiodącą rolę odgrywa tu Gminny Ośrodek Kultury w Woli, który w minionych dwudziestu latach wniósł nieoceniony wkład w upowszechnienie wiedzy o regionie, szczególnie w pielęgnowanie tradycji. Turniej Recytatorski z kategorią gwary śląskiej, Festiwal Folklorystyczny, Parada Ludowego Stroju Śląskiego „Jak Cie widzom, tak Cie piszom”, Wieczór Śląski u nos na binie…,  to tylko niektóre formy tej działalności.

Ukształtowany przez lata model instytucji kultury „słuchającej” i „otwartej” zaowocował obfitym plonem na polu ochrony dziedzictwa kulturowego, co stawia tę placówkę w rzędzie najlepszych na Ziemi Pszczyńskiej.

Ta książka jest częścią tego plonu. Można żywić przekonanie , że pozwoli ona Czytelnikom swobodniej „poruszać się” po nieznanych dotąd miejscach owej „tajemniczej wyspy”, odkrywać jej skarby i być może mocniej ją pokochać.

 

                                                                                                                Czego gorąco życzy autor – Alojzy Lysko


There is no ads to display, Please add some

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.