Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Miedźna z inicjatywy radnego Dariusza Sosny radni  podjęli uchwale o przeprowadzeniu akcji odkomarzania w gminie Miedźna. W związku z tym:
Wójt Gminy Miedźna informuje, że w związku z masowym pojawieniem się komarów, od poniedziałku, 19 czerwca 2017r. na terenie gminy Miedźna planuje się wykonać oprysk przeciw komarom.

Możliwość wykonania oprysku uzależniona będzie od warunków pogodowych (opadów atmosferycznych i temperatury). Wykonawca tj. Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji, Deratyzacji „INSEKT” Maciej Piesiur z Kaniowa przeprowadzi odkomarzanie w czasie wystąpienia optymalnych warunków atmosferycznych w godzinach nocnych. Zabieg odkomarzania nie będzie prowadzony w sąsiedztwie pasiek pszczelich, a zastosowane środki nie będą szkodliwe dla człowieka.

Kompleksowe odkomarzanie polegające na monitorowaniu występowania larw komarów i ich zwalczaniu  w  wodach płynących  oraz  stojących  prowadzone  będzie  do  31 sierpnia 2017r.

Zabieg odkomarzania dorosłych osobników odbędzie się przy użyciu samochodu z urządzeniem opryskującym głównie na zadrzewionych terenach porośniętych drzewami i krzewami. Dodatkowo odbędzie się odkomarzanie metodą biologiczną, która skutecznie działa na larwy komarów znajdujące się w wodzie. Metoda biologiczna będzie stosowana w okolicach wód stojących oraz cieków wodnych.

W  trakcie  oprysku  należy:

  • zamknąć okna budynków mieszkalnych i innych obiektów,
  • oddalić się z zakresu pracy maszyny dokonującej oprysku (maszyna umieszczona jest na samochodzie),
  • zabezpieczyć pasieki.

 

Aktualizacja 28.V.2017

Urząd Miejski w Bieruniu informuje, iż w związku z masowym pojawieniem się komarów, w dniach od 29.05.2017 r. do 30.06.2017 r. planuje wykonać na terenie Bierunia oprysk przeciw komarom wg niżej zamieszczonego harmonogramu

Zabiegi wykonywane będą w godzinach między 19:00 a 5:00 (po oblocie pszczół) przy założeniu, że temperatura powietrza będzie niższa niż 25 °C , w następujących przewidywanych terminach:

  • 29.05.2017 r. (poniedziałek) – Czarnuchowice i Zabrzeg,
  • 30.05.2017 r. (wtorek) – Bieruń Nowy,
  • 01.06.2017 r. (czwartek) – Bijasowice,
  • 05.06.2017 r. (poniedziałek) – Jajosty i Ściernie (w miejscach wystąpienia największego nasilenia występowania owadów – blisko wód, lasów),
  • 06.06.2017 r. (wtorek) – Bieruń Stary (w miejscach wystąpienia największego nasilenia występowania owadów – blisko wód, lasów),

Czy takie działania są planowane w gminie Miedźna? Na te pytanie postaramy się uzyskać odpowiedz już we wtorek podczas najbliżej sesji, którą jak zwykle będziemy transmitować dla Państwa.

9 KOMENTARZE

  1. Czy już było to pryskanie? bo kopruchy jak latały i żarły tak żrą bez opamiętania! może tylko “centrum” wsi odkomarzali bo na zadupiach chyba nie!!!

  2. Lubański co z ciebie za przewodniczący ? ty rządzisz czy aby ten twój kolega ? kolana dygotają ? boisz się ze górniczą emeryturę stracisz ? Lubański ogarnij się

ZOSTAW ODPOWIEDŹ