Wójt chce ale niewiele może w sprawie transportu publicznego

81

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby Gmina Miedźna nie podejmowała działań, aby zorganizować transport na linii Wola–Oświęcim-Wola, Wójt Gminy Miedźna uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym gmina jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego, właściwym ze względu na obszar działania lub zasięg przewozów w następujących przypadkach:

  1. na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich,
  2. której powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między gminami – na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich, na obszarze gmin, które zawarły porozumienie.

Położenie Gminy Miedźna ma istotny wpływ na istniejącą lub potencjalną sieć komunikacyjną, czyli układ linii obejmujących obszar działania organizatora publicznego transportu zbiorowego. To znacznie utrudnia prowadzenie przewozów osób wyłącznie w granicach administracyjnych gminy Miedźna.

Wszelkie działania zmierzające do organizacji transportu wykraczającego poza teren gminy, wymagają zawarcia stosownych porozumień i powierzenia zadań z zakresu pełnienia funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego wybranej jednostce samorządu.

Rozmowy z sąsiednimi gminami toczą się od dłuższego czasu, aczkolwiek porozumienie wymaga uprzedniej zgody uczestników tych rozmów.

Zorganizowanie linii komunikacyjnej w okresie krótszym niż 3 miesiące, obrazuje determinację władz Gminy Miedźna, gdyż w normalnym trybie, zawarcie stosownego porozumienia, wyłonienie organizatora i operatora, a następnie zorganizowanie linii wymaga wielomiesięcznego przygotowania.

Wybrany organizator dokonuje wyboru operatora w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, może również realizować przewozy w ramach publicznego transportu zbiorowego w formie samorządowego zakładu budżetowego. Natomiast tryb bezpośredniego zawarcia umowy określony w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym odnosi się do operatora i organizatora. Gmina Miedźna, podobnie jak gminy sąsiednie, nie jest, z uwagi na powyższe przyczyny, organizatorem. Natomiast prywatni przewoźnicy nie są operatorami w rozumieniu tej ustawy.

Gmina nie posiada możliwości dofinansowania przedsięwzięć prywatnych. Stąd też ewentualne roszczenia przewoźników prywatnych nie mogą zostać spełnione. Wójt i Rada Gminy Miedźna pozbawieni są stosownych narzędzi, aby takie dofinansowanie zapewnić.

Z uwagi na powyższe, Wójt Gminy Miedźna prosi, aby nie kierować do przestrzeni publicznej nieprawdziwych, czy też nierzetelnych informacji. Takie działania potęgują chaos i dezorientują naszą lokalną społeczność. W przypadku chęci pomocy lub podzielenia się przydatnymi informacjami, prosimy o kontakt pod numerem telefonu /32/ 211 61 96 wew. 29 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: urzad@miedzna.pl.

Info UG Miedźna

W piątek, 15 grudnia 2017r. wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski spotkał się z prezydentem Oświęcimia, Januszem Chwierutem w sprawie wydłużenia linii nr 17 (Oświęcim-Haremęże-Wola) i linii nr 19 (Brzeszcze-Wola).

Podczas spotkania wójt gminy przedstawił potrzeby mieszkańców gminy Miedźna, w zakresie dojazdu do Oświęcimia, w tym głównie osób pracujących, uczniów i studentów dojeżdżających do szkół i uczelni oraz mieszkańców odwiedzających chorych w szpitalu w Oświęcimiu. W Urzędzie Miejskim w Oświęcimiu złożony został także złożony wniosek o przyjęcie gminy Miedźna do Porozumienia Międzygminnego w sprawie organizacji lokalnego transportu zbiorowego w zakresie wydłużenia linii nr 17 i 19.

Po analizie finansowej dokonanej przez operatora tj. miasto Oświęcim zapadnie decyzja w sprawie wydłużenia linii 17 i 19.

Jednocześnie wójt gminy Miedźna informuje, że przewoźnicy Katarzyna Jochymek oraz Krzysztof Odzimek, którzy podczas spotkania w poniedziałek, 11 grudnia 2017r. wyrazili chęć uruchomienia busów na linii Wola-Oświęcim-Brzeszcze-Góra-Wola nie pojawili się na kolejnym, umówionym w Urzędzie Gminy Miedźna na środę, 13 grudnia 2017r. spotkaniu. Przedsiębiorcy nie przedstawili także żadnej pisemnej propozycji przejazdów na w/w trasie.

UG Miedźna

Aktualizacja 20 listopada tyt.”Petycja do władz gminnych o utrzymanie połączeń na trasie Wola – Oświęcim”

W związku z planowaną likwidacją połączenia na trasie Wola-Oswiecim-Wola, poniżej publikujemy treść petycji która  została przesłana do naszej redakcji z prośbą o publikacje.

Pismo wraz załącznikiem jest w takich miejscach jak:
– Piekarnia na WII ( dawna hatka )
– Sklep spożywczy pod arkadami na WII ( obok fryzjera )
– Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wola” na WII
– Biuro Sołtysa Wola Wieś, podpisy można składać do piątku w godzinach 9.oo do 12.oo
– Kebab na Woli, ul. Pszczyńska
– Lista znajduje się również w busie, który kursuje Wola – Oświęcim

 

 

My, niżej podpisani, zwracamy się do Pana z ogromną prośbą o podjęcie natychmiastowych kroków zmierzających do:

  • Co najmniej utrzymania dotychczasowej linii kursów komunikacji łączącej Wolę i Oświęcim,
  • Usprawnienia komunikacji pomiędzy Gminą Miedźna (Wolą), a miastem Oświęcim,

Nasza prośba podyktowana jest troską o mieszkańców Woli, którzy codziennie             i systematycznie dojeżdżają z Woli do Oświęcimia i z powrotem. Kursowanie dotychczasowej komunikacji (pomimo jej ograniczenia) jest niezbędne, gdyż korzystają z niej zarówno osoby dorosłe dojeżdżające do pracy, jak i młodzież szkolna. Jest zasada, że nie zmienia się reguł umowy w trakcie jej trwania. Przecież trwa rok szkolny i co ma teraz zrobić młodzież szkolna, która jest w trakcie roku szkolnego, jak ma dojeżdżać do szkół w Oświęcimiu? Rozumiemy, że gmina musi oszczędzać, ale uważamy, że nie może to odbywać się kosztem jakości naszego życia, w tym młodzieży szkolnej.

Liczymy na pozytywne i szybkie rozpatrzenie naszej prośby.

 

Do wiadomości Rada Gminy Miedźna.


There is no ads to display, Please add some

81 KOMENTARZE

  1. Wojcie Taranowski pozdrowienia z Ziemowitu z nocnej zmiany. Czekamy tu na ciebie i zorganizujemy tobie taki transport że szybko zrezygnujesz z tej roboty.
    Mieszkańcy pokazali czerwoną kartkę w postaci zebranych podpisów, wójt pisze że ktoś w gminie sieje zamęt, wójt nagle cos podpisuje z Oswiecimiem a lada dzień będzie most remontować. Wojcie takie cuda to chyba tylko na kopalni się zdarzały i pan ta kopalniana praktykę do samorządu wprowadza ?
    Wracając do remontu mostu, będzie pan swój prywatny dom w Gilowicach upiekszal nakładając odpowiednią elewację na ściany zewnętrzne budynku zimą ? Chyba nie bo jest zima i tynk szlak trafi.
    Wojcie od kiedy zimą remontuje się most ? Nie lepiej na wiosnę gdy dodatnie temperatury ? Nie dość że szwankuje transport publiczny którego pan nie potrafi zorganizowac to jeszcze most zimą zamykany.

  2. Taran0wski winny się tłumaczy, Banaś sprawił że tłumaczysz się teraz że swojego nic nie robienia. Prawda wyszła na jaw dość kłamstw żegnaj i wracaj na mazury

  3. Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym dokładnie mamy wypisane zadania własne gminy i tak dla przypomnienia i informacji wszystkich oraz dla zapoznania z tymi zadaniami:

    Art. 6. Zakres działania gminy
    1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
    2. Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzyganie w sprawach, o których mowa w ust. 1, należy do gminy.
    Art. 7. Zadania własne gminy
    1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
    1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
    2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;
    3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
    3a) działalności w zakresie telekomunikacji;
    4) lokalnego transportu zbiorowego;
    5) ochrony zdrowia;
    6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych;
    6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
    7) gminnego budownictwa mieszkaniowego;
    8) edukacji publicznej;
    9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;
    10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;
    11) targowisk i hal targowych;
    12) zieleni gminnej i zadrzewień;
    13) cmentarzy gminnych;
    14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;
    15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;
    16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej;
    17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;
    18) promocji gminy;
    19) współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 działalność pożytku publicznego, organizacje pozarządowe, wyłączenie stosowania przepisów ustawy ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 60 i 573);
    20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
    1a. (uchylony)
    2. Ustawy określają, które zadania własne gminy mają charakter obowiązkowy.
    3. Przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Przepis art. 8 zadania zlecone wykonywane przez gminę ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.

  4. I po co to całe zamieszanie bus był busa nie ma , a życie toczy się dalej bez połączenia do Oświęcimia. I stało się coś? NIC

    • Procedury administracyjne trwają, jeżeli gmina Miedźna ma dołączyć do porozumienia, co to by tę 17-kę przedłużyć. Musimy niestety poczekać.
      Szkoda, że nie zainicjowali tego już w trakcie wakacji, kiedy busiarz zawiesił kursy – już wtedy pokazał, że to nieobliczalny przewoźnik. Ale co się dziwić: jeździł komercyjnie, bez dopłat, a teraz trzeba będzie „wyskoczyć” ze 100 tys. Ale przynajmniej transport będzie pewny i cywilizowany.

    • ODPOWIEDZ DLA ANONIMA –NIE WIEM ILE MASZ LAT ,CZY POSIADASZ SAMOCHOD ,JAKA MASZ PRACE ,GDZIE DOJEZDZASZ -ALE ZYCZE CI W GRUDNIU ZEBYS MIAL WSZYSTKO CZEGO ZAPRAGNIESZ …ALE NAJBARDZIEJ DZIWI MNIE I TEGO ZYCZE JESZCZE WIECEJ ,,,TWOJ WZROK I MYSLENIE ,,,,JEST KROTKIE ….JESTES EGOISTA SAMYM DLA SIEBIE A WIESZ DLACZEGO ?,BO MASZ ROBOTE ,NIE MUSISZ MARTWIC SIE O DOJAZD ,DO OSWIECIMIA I TAK JEZDZISZ A PROSTE LUDZKIE ZYCIE CIE NIE OBCHODZI …JESTES ZAKAMUFLOWANYM ,ZYJACYM W DZIURZE U BOKU SZTACHET CZLOWIEKIEM ,NIE MAJACYM POJECIA O TYM CO JEST W DWUDZIESTYM PIERWSZYM WIEKU RZECZA NORMALNA ,NIE MASZ POJECIA ZE NIE WSZYSCY SA TACY JAK TY ….BO COS ROBIA -NAWET DLA CIEBIE ,TWOJEJ BLISKIEJ RODZINY ,ZNAJOMYCH I BYC MOZE PRZYJACIÓŁ ,JESLI ICH MASZ ,BO MAJAC TAKIE MYSLENIE JAK TY -WATPIE ZEBYS WIEDZIAL KTO TO JEST ….I TAK ZYCIE SIE TOCZY ,BEZ CIEBIE I TWOJEGO WSPOLCZUCIA DLA INNYCH TYM BARDZIEJ …TAM GDZIE MIESZKASZ OMZESZ SKORZYSTAC Z OKAZJI BO SZTACHETY DO CIEMNOGRODU SA PO OBNIZCE …POZDRAWIAM

  5. I BARDZO DOBRZE, JAK DBACIE TAK MACIE. dalej wybierajcie te same OSOBY NA STOŁKI W GMINIE, A ONI WAM POKAŻĄ GDZIE WAS MAJĄ. Jak zawsze przed wyborami całe litanie OBIETNIC, ŻE TO ZROBIĄ, ŻE TYM SIĘ ZAJMĄ, ŻE TAM ZAINWESTUJĄ, A TO ZBUDUJĄ, poczytajcie sobie obietnice wyborcze CAŁEJ ŚMIETANKI Z GMINY MIEDŹNA I sami oceńcie, co każdy z nich zrobił. TO MY SPOŁECZEŃSTWO ICH WYBIERAMY I TO ONI NAM POWINNI SŁUŻYĆ, A NIE ODWROTNIE. a ONI się tak zachowują jakby wielką łaskę robili, że zajmą się postulatami zwykłych ludzi, którzy kiedyś na NICH głosowali. wszystkie osoby, które w ten czy inny sposób sprawują władzę w Gminie, które zasiadają w Radach, Sołectwach, które CZERPIĄ KORZYŚCI MAJĄTKOWE Z NASZYCH DANIN, powinny z GMINY WYLECIEĆ Z WIELKIM HUKIEM I NIE MIEĆ PRAWA STARTOWAĆ PONOWNIE, A WY LUDZIE, PRZESTAŃCIE BIADOLIĆ TU NA FORUM, TYLKO PODCZAS ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ WYBORÓW, STAWIAJCIE KRZYŻYKI, PRZY NAZWISKACH, NIE ZWIĄZANYCH Z TĄ CAŁĄ KLIKĄ. bo teraz jest tak, że TEN jest od TEGO, tamtego poleca jakiś znajomy INNEGO, a prawda jest taka, że CAŁY CZAS SPRAWUJĄ WŁADZĘ JEDNI I CI SAMI. I NASZA W TYM GŁOWA, ŻEBY POGONIĆ TO TOWARZYSTWO JAK NAJSZYBCIEJ.

    • Gdzie teraz te 650 osób podpisanych pod petycją, zapowiedzi blokad, sprowadzenia telewizji, nie ma zainteresowanych dalszą częścią protestu. Petycja to koniec starań pasażerów busa? Czy władze mają rację okazując brak zainteresowania komunikacją pomiędzy naszą gminą i Oświęcimiem?

  6. Radni właśnie pokazaliscie jak zależy im na przyszłorocznych wyborach i tak nie wierzę że od lutego ruszy MZK Oświęcim a teraz mamy zrobić? Zostaliśmy sami sobie z problemem.

    • Dokładnie Tak ja nie mam prawa jazdy mimo iż mogę mieć i co teraz ??? Pozostało piechotką albo rowerkiem na Harmeze

  7. czy widzicie zeby Ktos sie zaintersował problemem zabrania busa do Oswiecimia i zrobił cos w tej sprawie oprocz panów Banasia i Słoninki szacunek dla tych Panow dzieki za to co robia inni nas maja gdzies pasazerka

    • szacunek dla panów, ale ile razy był ten temat poruszany w ciągu ostatnich 3 lat??? czyżby wybory się zbliżały? problem wlecze się od kiedy „kazek” przestał jeździć zdezolowanym busem, potem mogło „AK” poprawić sytuację, no to pojawiło się równocześnie „Maxi” no i na „Majce” zakończyliśmy temat … „jakbyś dbał, to byś miał” , a nie teraz wielka „akcja” 650 podpisów

      • Szczypie w rzyć? Ileś ty sam dokonał dobrego dla innych? Jestem tu na tym forum od ładnych paru lat i powiem ci, że ta paczka działała przed wyborami, po wyborach, lecą równo. Każdy TU to widzi, więc argument o wyborach jest w tym przypadku żartem. A wy Panowie NE, jak nie zaczniecie „sprzedawać” waszej roboty jak należy to potem się nie zdziwcie, że o was wie ten, co akurat was o coś prosił i ewentualnie Wolanów czyta, bo reszta bardzo nie słyszała!

      • …“jakbyś dbał, to byś miał” , a nie teraz wielka “akcja” 650 podpisów
        wolan234 nie od dzis wiemy ze Nowa Energia bedzie startować w kolejnych wyborach skoro mieszkancy zwrocili sie do jej czlonkow to tylko swiadczy o zaufaniu. Co zrobili w tym temacie radni ? Ktorys radny zaproponowal aby przeglosowac problem ? Przezciez to radni decyduja swoim glosowaniem a wojt ma sie do tego dostosowac i troche ciebie wolan 234 nie rozumiem. Moze cie boli akcja zbierania podpisow ? Ta liczba podpsow powinna wojtowi i radnym dac do myslenia a oni dalej nic z tym nie robia.

      • Wybory, wybory czyż to nie piękne gdy w końcu mamy prawdziwą opozycję w naszej gminie ? Wolan234 wiesz czym różni się opozycja w naszej gminie od opozycji POpaprancow, KODu?
        Ludzie Nowej Energii nie złożyli broni po przegranych wyborach, nie tylko krytykują ale z efektem pokazują co piszczy w tej gminie. Choćby p. Słoninka na sesjach udowadnia że ma też racje w tym co mówi. Przykładem jest brak udzielania głosu lub ograniczenia w wypowiedziach. Ciekawa jestem co było na ostatniej sesji. A pan Banaś to majstersztik, potrafi na zebrania wiejskie zmobilizować nie tylko mieszkańców swojego starego osiedla ale innych sołectw co jest przykładem choćby pozyskanie funduszy z innych sołectw na klub sportowy czy strażaków. Panowie dużo sił życzę i jeszcze wytrwałości do przyszłorocznych wyborów.

    • i jeszcze nazywają wyborców „PUBLICZNOŚCIĄ” i nie udzielają głosu na sesji bo uważają, że „publiczność” ma słuchać i nie odzywać się, przewodniczący zaś udaje że nie widzi i nie słyszy „publiczności” która ma coś do powiedzenia, żałosne te „przedstawienia”,

  8. My, niżej podpisani, zwracamy się do Pana z ogromną prośbą.. czy Wy jesteście poczytalni?? przecież on Wam łaski nie robi!! obowiązkiem wójta, burmistrza, starosty, wojewody jest zabezpieczenie dojazdu do szkół, do pracy i nikt tego nie zmieni.. choćby jedna osoba codziennie dojeżdżała do pracy, czy szkoły to ten busik musi jechać!! Jak wójcio nie ma na to kasy to niech przeznaczy na to swój zaległy urlop 🙂

  9. JESLI NIE BEDZIE OD 1 GRUDNIA DOJAZDU NA ODWIECIM –PROPONUJE ZROBIC TAKA BLOKADE URZEDU GMINY I DROGI NA BRZESZCZE I PSZCZYNE …….MAM NADZIEJE ZE WOJT TO CZYTA …..I ZAMIAST PIENIEDZY Za urlop ,wezmie sobie zalegly urlop na przemyslenia bo urzad nie popracuje …..POMYSLMY O TYM WSZYSCY …..A rmf fm i tvn24 zjawia sie szybko …..

  10. Jestem pełen podziwu jak mieszkańcy w dość szybki sposób potrafili się zorganizować. Kilka punktów z listą do podpisu z prośbą o utrzymanie linii Wola – Oświęcim, bo są tam nasze dzieci które jeżdżą do szkoły, dorośli do pracy czy na zakupy.
    Panie wójcie wstyd nie panu ? Radni choć trochę zaangażowani w tą inicjatywę ? Może czekacie na telefon od wójta z wytycznymi, bo nie wiecie co macie zrobić gdy wasz były kolega z komitetu wójta organizuje się z mieszkańcami aż trzech sołectw. Brawo Łukasz, po raz kolejny idziesz za ciosem, podoba mi się to, że potrafisz zorganizować ludzi co po raz kolejny udowadniasz a Nowa Energia p. Janka Słoninki nie blokuje Twojego działania w tym co robisz a robisz wiele. Tak wiele, że wójta krew zalewa, że uciekłeś od starych radnych co zły wpływ mają na nowe inicjatywy.

      • Padażerów może nie ma, ale kto tu mówi o jakich padach albo żerach? Pogniewaj się teraz na ponad pół tysiąca osób, że się im komunikacja publiczna nie podoba. Może łosiu jeździłoby więcej, gdyby przewóz był w dwie strony o normalnych porach? Normalnie tu zwykłej normalności brakuje, nie tylko w tym temacie.

        • Za jedną literówkę – litera d zamiast s, bo one na klawiaturze są obok siebie wyzywasz kogoś od łosi? Weź się może na chwilę zastanów nad sobą?

          Czym chcesz tę komunikację „NORMALNĄ” zrobić, jednym busem kursującym wahadłowo przez cały dzień? Można zrobić busa nawet co 15-20 minut do późnych godzin wieczornych, oczywiście z wykorzystaniem większej ilości pojazdów, większej ilości kierowców, no ale to kosztuje DOPŁATY DO WOZOKILOMETRÓW. W gminie Miedźna mamy problem jak widać z utrzymaniem nawet tego jednego, skromnego busa.
          Prawda jest bardzo niepopularna: po prostu nie jeździcie tym busem, on nie zarabia dostatecznie nawet na uczniach, bo przecież są dzisiaj ukochane Samochody. I jeszcze te bilety po 5 złotych, „kiedy ja spalę gazu za dwa pindzisiont!”.
          Inaczej nie będzie, dobrze żeby właściciel trochę miał dotowane te przewozy, bo lepszy taki bus kursujący do 18:00 i tylko w dni robocze, niż żaden i żeby uczniowie mieli dojazd i ta garstka pozostałych.

          Z mojej strony podziękowania, ukłony i Szacunek dla osób zaangażowanych, szczególnie Panów Słoninki, Banasia z „Nowej Energii”, oraz osób, które podpisały ankietę i poświęcają swój czas, „by żyło się lepiej w gminie Miedźna”.

    • Ziomal luzik, zrobiłem co mogłem zrobić i jeszcze dwa spotkania mam w tym tygodniu w sprawie naszego wspólnego problemu.
      Żeby było jasne, ja dostałem kilka telefonów z „prośbą” i ” pomocą ” w temacie likwidacji transportu do Oświęcimia. DUŻE DZIĘKUJĘ dla mieszkańców, portal wołanie.info i pless zaangażowanych w inicjatywę zbierania podpisów – młodzież też nie zawiodła. Jak już Ziomal wiesz, zebraliśmy 643 podpisy ( 2,5 dnia zbierane podpisy ) odpowiednie PISMO I PODPISY złożyłem w Gminie Miedźna w piątek i mam nadzieję, że na jutrzejszej sesji o godz.14.oo będzie ten temat poruszany.
      Dziś mam spotkanie z Panem Starostą Pawłem Sadzą w/w temacie – wstępnie już rozmawiałem na ten temat a dziś pewnie zamkniemy temat – choć też ma małe pole manewru, bo za to co u nas się dzieje w Gminie Miedźna odpowiada wójt Taranowski, radni i urzędnik odpowiadający za transport !!!
      Jestem również po rozmowie z właścicielem firmy Majka i dowiedziałem się ciekawych rzeczy jak gmina, wójt i jedna pani z urzędu podchodzi do problemu. Przewoźnik chce i chętny do współpracy lecz władza nie widzi problemu.
      Przewoźnik jest w stanie realizować to połączenie tylko do środy muszą paść konkretne decyzje w Urzędzie Gminy Miedźna. Jeżeli wójt z radnymi nic w tym temacie nie zrobi to od 1.12.br linia będzie zawieszona do odwołania.
      PODSUMOWANIE:
      Jeżeli jutro na SESJI radni zagłosują na TAK, to jeszcze jutro wójt może zadzwonić do przewoźnika, że Gmina dołoży wszelkich starań aby to połączenie dalej istniało a przewoźnik jedzie w środę do Krakowa i wycofuje swoją decyzję i dzięki temu Wasze dzieciaki mają zapewniony dojazd do szkół, mieszkańcy naszej gminy spokojnie mogą pracować a pozostali uczestniczyć w wymianie kulturowym a w najgorszym wypadku jeździć w odwiedziny do szpitala w Oświęcimiu.
      Także wojcie więcej jest argumentów ZA a oszczędności zacznijmy szukać od Pana i na transport publiczny znajdziemy kilka złotówkę.

      • To ja się też włączę do dyskusji … Jestem z Pszczyny. Z całym szacunkiem- za zebranie kilkuset podpisów w ciągu 3 dni, ale spójrzmy obiektywnie na całą tą sytuację. Kto się interesuje szeroko pojętym „transportem zbiorowym” to wie, że jest to interes do którego trzeba dopłacać. I tak jest na całym świecie- szczególnie na – brzydko mówiąc – zachodzie europy, gdzie zintegrowany transport jest tworzony wielkim nakładem finansowym w celu ułatwienia życia mieszkańcom, a przede wszystkim podyktowane to jest „ekologią”. U nas póki co, niestety jest odwrotnie- mało kasy, byleby kopcące busy jeździły. Ogólnie to powiat pszczyński jak dla mnie jest ewenementem w kwestii „komunikacji publicznej”- takiej dziury komunikacyjnej ( a szczególnie w gminie Pszczyna) to już dzisiaj na serio, ciężko szukać ze świecą w stosunku jakości komunikacji do liczby mieszkańców gminy i powiatu.
        A teraz wracając do tematu: fajnie, 700 ludzi się podpisało, że brakuje im komunikacji z Oświęcimiem, tylko ilu z tych podpisujących się korzysta na co dzień z tego połączenia ?? Gdyby teoretycznie przyjąć że każdy podpisujący się mieszkaniec korzysta z tej linii codziennie, to wychodzi niespełna 80 osób na jeden kurs … ??!! i to się busiarzowi nie opłaca??!! Popatrzcie co się dzieje na liniach 251 i 56!! Mijają prawie 3 lata od kiedy pojawiło się PKM Tychy w gminie Miedźna. Czy któryś z radnych zainteresował się tym tematem? Czy ktoś zapoznał się z danymi dotyczącymi napełnień w kursach tych linii? PKM „liczy” pasażerów co jakiś czas i wyniki przesyła gminom, dlatego dziwi mnie to że – no nie oszukujmy się- ale w porównaniu do busa na Oświęcim- to 251 czy 56 to jest „muchowóz”….- dziwi to że wójt co roku sypnie ponad sto tysięcy dla MZK Tychy, nie interesując się przy tym że na połowie kursów to odcinek np. Wola skrzyż. – Międzyrzecze jadą 1-2 osoby, albo na pusto, a zapłacić trzeba ( ok. 35zł), nie lepiej taxi wynająć?? I co „radni” i inni działacze??? czyżby wybory się zbliżały ???

        • Dokładnie mzk, trafiasz w sedno, ale to głos wołającego na pustyni. Powiat pszczyński to ewenement, „czarna dziura”, wszystkie otaczające go powiaty mają transport zbiorowy organizowany przez miejskie zarządy, a tutaj dominują tzw. busy. Podejście samorządowców jest następujące: „po co tracić środki budżetowe na jakieś dopłaty do wozokilometrów, niech kupią sobie samochody i po sprawie. A pozostali złapią stopa, pojadą rowerem, czy poproszą życzliwego sąsiada o podwózkę”. Temu mamy wsie nawet w ogóle bez transportu publicznego, jak Rudawki, Rudołtowice.
          Podpisów faktycznie zebrano więcej, niż jest osób, co to podróżują regularnie, codziennie. Podejrzewam że część z nich to pasażerowie okazjonalni, którzy jadą raz na przysłowiowy „ruski rok”, tyle że tacy niestety nie utrzymają połączenia tak jak utrzymują ci, co kupują miesięczny. Ale mniejsza o to.
          251 to faktycznie „muchowóz”, nawet bez zaglądania w dane dotyczące napełnień mogę wskazać kursy z największą frekwencją: około 6:40 z Woli i o 14:30 z Bierunia – bo tymi pojadą uczniowe ze/do szkół.
          Wola bardziej ciąży do Tychów, aniżeli do Bierunia. Moim zdaniem 251 powinien jeździć do Tychów, podczas gdy do Bierunia wystarczyłby taki bus, jak jeździ na Oświęcim. Wielu potencjalnych pasażerów pewnie nawet nie wie, że niektóre kursy 251 są „skomunikowane” w Bojszowach Nowych z linią 274 – dzięki czemu można do Tychów dojechać szybciej, krótszą trasą, przez Bojszowy, Świerczyniec, aniżeli nieco okrężną przez Bieruń. I temu ten „Bieruń” w rozkłądzie odstrasza – wybiorą busa, który swoją drogą jedzie najkrótszą trasą, m.in. bez wjeżdzania do Międzyrzecza. No tyle że przebieg takiej linii to się negocjuje z sąsiednimi samorządami, bo oni też mają swoich mieszkańców – podatników i niekoniecznie muszą chcieć dopłacać do transportu dla Wolan, kosztem pogorszenia oferty u siebie.

        • Masz 100% racji. Ja chciałem tylko dodać, że poza Tychami to komunikacja w całej aglomeracji śląskiej jest na dnie. Z tego względu codziennie Katowice i okolice są ekstremalnie zakorkowane pomimo tego, że wiele osób pokonuje nieduże odległości. Co z tego, że jest sporo linii skoro często jedzie kilka autobusów pod rząd a później nie ma żadnego przez godzinę? Co z tego, że mamy Koleje Śląskie skoro z Bielska do Katowic jedziesz od 55 minut do 1 godziny 15 minut a jeszcze trzeba dostać się na dworzec w BB i z dworca w Kato. Cała komunikacja leży organizacyjnie więc Wola nie jest jakimś wielkim ewenementem.
          Odnośnie Oświęcimia to na nasze potrzeby trzeba dofinansować kilka kursów które są w jakikolwiek sposób wykorzystywane przez uczniów i na dojazd do pracy – myślę, że łatwo sprawdzić które to kursy. Finansowanie (bez wkładu gminy Oświęcim) większych nakładów byłoby wyrzucaniem publicznych pieniędzy w błoto

        • „wolan2”, tutaj się z tobą nie zgodzę, że „poza Tychami to komunikacja w całej aglomeracji śląskiej jest na dnie”… może nie jest najlepiej, ale w porównaniu co mamy w Pszczynie, to niebo a ziemia- dla przykładu- z mojej okolicy- Studzienice, wieś ok. 2000 mieszkańców, gdzie ostatni autobus odjeżdża końcem czerwca i potem następny dopiero 1 września 😀 tak więc przez ponad 2 miesiące nie ma żadnego dojazdu w jakimkolwiek kierunku 😉 a druga rzecz z Bielska do Katowic w ok 1h pociagiem, to dużo czy mało ?? ja średnio autem z Pszczyny jadę do Bielska 30 minut, z Pszczyny do Katowic 40 minut- oczywiście podany czas w sytuacji gdy nie ma większych utrudnień na drogach, a to się jednak często na tej trasie zdarza, więc mimo wszystko uważam że KŚ i tak dają radę. Ale wracając do sprawy komunikacji na Woli. Powinno się dbać i rozwijać te linie które są popularne- w tym przypadku Wola- Pszczyna i Wola- Tychy, potem Wola- Oświęcim, a obecnie jest tak, że na najbardziej uczęszczanych trasach jeździ „busiarstwo”, a na „muchowozach” (czyt. 251 i 56) śmiga PKM Tychy z całkiem fajnym taborem, wygodny, punktualny, TANI !!! tyle że chętnych nie ma zbyt wielu … :/ coś tu jest nie tak ! na koniec takie wspomnienie sprzed dekady 🙂 pamiętacie linię „Tychy Tesco- Oświęcim D.a. przez Bojszowy, Wolę, Harmęże” ?? Obsługiwało ją ś.p. PKSiS Oświęcim. I to by było jedno z potencjalnych rozwiązań- połączenie Tychy-Wola-Oświęcim, no ale … pogdybać sobie mogę 😉

        • No niestety, transport zbiorowy w GOPie to podręcznikowy przykład, jak nie powinien wyglądać. Marnotrawiony jest olbrzymi potencjał, mieszkańcy wybierają samochody, które są relatywnie tanie, których z każdym rokiem jest coraz więcej, a to oznacza coraz więcej czasu traconego w korkach, o miejscach parkingowych nie wspominając. Wiele linii ma przebieg niezmieniony od kilkudziesięciu lat, od PRLu, podczas gdy od tego czasu sporo się zmieniło – część zakładów pracy upadło, zamknięto, w innym miejscu sporo powstało nowych, czyli zmieniły się potrzeby komunikacyjne i potoki.
          Pewne nadzieje wiążę z powstaniem górnośląskiemu ZTM-u (Zarząd Transportu Metropolii) w nieodległej przyszłości, przejmie on schedę po KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Niestety, póki co bez Kolei Śląskich. Dla nas Wolan oznacza to jeden bilet na większość Górnego Śląska, rozległy powierzchniowo obszar od Toszka/Krupskiego Młyna po Oświęcim z jednej strony; od Myszkowa po Rybnik – Kamień z drugiej strony, albowiem Wola ma dostęp do linii 251 i 56 tyskiego MZK:

          http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/koniec-z-kzk-gop-powstaje-zarzad-transportu-metropolitalnego-56966.html

          Także, pożyjemy – zobaczymy. Wiele zależy od Was samych, od waszych wyborów, czy będziecie na radnych, samorządowcach wywierali presję, że domagacie się dobrego, sprawnego transportu zbiorowego, czy może nie, „bo po co, skoro są samochody, a autobusy to dla biedoty”, a tym „leśnym dziadkom” z KZK GOP-u i innych pozwolicie w spokoju doczekać do emerytury, czy niczym w tej pracy na taśmie „odbębnić swoje i do domu”, w końcu robota jak każda inna, po co się starać, wkładać serce, większy wysiłek.

        • Musiałem odsłuchać 2 razy tej sesji ,aby uwierzyć że to co się dzieje to nie sen. p. Michale stawiałem na pana ale proszę !!!!!! jak pan nie masz racji to się chociaż nie odzywaj. Jak można inaczej nazwać jak nie bubel -,źródła odnawialne to drogi i chodniki ??? ,. wstyd wstyd. p.Słoninka był tak krytykowany dzisiaj wiem dlaczego ,facet zna się na rzeczy i to boli

  11. wczoraj, 09:50wyświetleń: 1478
    Gmina dofinansuje komunikację zbiorową na linii Pszczyna – Żory

    Gmina Pszczyna przeznaczy 200.797,00 złotych z budżetu na lata 2018 i 2019 na dofinansowanie komunikacji zbiorowej na linii Pszczyna – Suszec – Żory.

    Skomentuj (15)Udostępnij na FBWydrukujOceń 2 / 3

    Gmina Pszczyna dofinansuje komunikację zbiorową na linii Pszczyna – Suszec – Żory · fot. Powiat

    Starosta Pszczyński przedstawił propozycję utrzymania linii komunikacyjnej Pszczyna – Suszec – Żory. Linia komunikacyjna ma być finansowana przez Powiat Pszczyński, Gminę Pszczyna, Gminę Suszec i miasto Żory. Szacunkowy koszt utrzymania linii komunikacyjnej w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. wyniesie 768.130,00 zł.

    Udział finansowy poszczególnych samorządów wyniesie odpowiednio: 138.264,00 zł, 200.797,00 zł, 311.836,00 zł, 117.233,00 zł.

    Pomoc finansowa ze strony gminy Pszczyna zostanie udzielona w formie dotacji celowej w roku 2018 w kwocie 104.394,00 zł, zaś w roku 2019 w kwocie 96.403,00 zł.
    BM / pless.pl………… JEDEN POWIAT A NIBY DWA SWIATY …….CZYLI DA SIE JAK SIE CHCE

    • No to napisz jeszcze jakie były komentarze pod tym artykułem – głównie negatywne. Wiele osób podkreśla, że jest to pokaz przed wyborami a także, że należało dofinansować mniejszy autobus i że wydano za dużo kasy na tą dotację. Poza tym chciałem zauważyć, że tam na kurs zrzuciły się trzy zainteresowane gminy.

  12. Szanowni Państwo,

    Z uwagi na poważny problem związany z możliwymi perturbacjami w komunikacji miedzy Wolą a Oświęcimiem Nowa Energia pomogła mieszkańcom w tym, aby ich głos był bardzo wyraźny i mocno słyszalny.  Zaoferowaliśmy wsparcie zarówno koncepcyjne, jak i  organizacyjne. Działania związane ze zbieraniem podpisów i ich przekazaniem koordynował osobiście Łukasz Banaś. W krótkim czasie zebrano prawie 650 podpisów i „piłka” jest teraz po stronie wójta i radnych. Nie ukrywam, mamy spore obawy o jakość ich „gry”, czego dowodzi cały szereg innych spraw i ich losów. Ale nie można nie próbować, to pewne. Z trudem w naszej gminie rodzą się przyjazne mieszkańcom inicjatywy
    i decyzje. Tyle, że bez kontroli społecznej i nieskromnie powiem, że również bez naszego stowarzyszenia, byłoby  znaczenie gorzej. Proszę czujnie i analitycznie obserwować „styl gry” wójta i radnych i dociekliwie ocenić ich skuteczność. Nie tę, która pozwala im sprytnie oddalać od siebie trudne problemy i gwarantuje  im ich osobisty komfort ale tę, którą odczujecie na własnej skórze, jako prawdziwą poprawę i realne rozwiązanie Waszych problemów. A na później? Na później możemy powiedzieć tylko tyle: czas na gruntowne zmiany, bo jeśli do nich nie dojdzie, będzie wciąż tak licho, jak jest. Żeby było lepiej, trzeba stawiać na lepszych i tych, którym się bardziej chce chcieć.   

    Jan Słoninka

    • Proszę pamiętać o połączeniu także przez Brzeszcze, to umożliwi dojazdy do LO w Gilowicach i umierającego (z braku podobno wcześniej obiecanego dojazdu???) Technikum w ZS w Woli. To bardzo dobre szkoły i cieszą się w okolicy świetną opinią, ale mieszkańcy okolicznych miejscowości z kierunku Brzeszcze, Góra, Miedźna, Frydek muszą „wybierać” Pszczynę z którą połączenie jeszcze jest, pomijam teraz jego jakość. Gmina nie może oszczędzać aż tak bardzo na młodzieży. Dorośli też będą mogli szukać lepszej pracy jeżeli będzie dojazd. Pomóżcie władzom ruszyć z miejsca bo może nie mogą i drepczą w miejscu, nie wiadomo czy wiedzą o problemie, może nie wiedzą, a może panie dyrektorki za dwa lata pójdą na emeryturki, to dla kogo szkoła? Dla uczniów, rodziców, mieszkańców? Po co?

      • Anonim zabiłeś mnie tekstem „Technikum w ZS w Woli” to bardzo dobre szkoły… rozumiem, że chcesz się porównywać z takimi szkołami w Oświęcimiu jak nasz Konar czy Salezjanie ? Jaja sobie robisz według mnie jesteś takim dużym szczeniakiem w tym moim byłym SP1 z małymi dziećmi z podstawówki i gimbazy.
        I co najważniejsze jaką macie frekwencję za nieobecności na zajęciach ? Dalej uchodzi to na sucho ?

        • „Wasz” Konar czy Salezjanie nie wszystkich interesują, nie pomyślałeś o tym, że ludzie to nie tylko myślący tak jak ty. Są różne powody dla których grupa ludzi nie może tam iść lub nie chce- jest tam np. hotelarstwo czy gastronomia? No nie, LO w Gilowicach też wielu wystarcza do dobrych późniejszych studiów, a ty upierasz się przy Waszym Konarze i Salezjanach. Pozostawmy absolwentom i rodzicom wybór, dobrze że jesteś taki „zorientowany”. W NE jednak nadzieja, że nie pozwoli gminnym władzom na złe rozwiązania jakie do tej pory zaprezentowała. Nareszcie budzi się świadomość mocy wyborców. Rok wyborczy to czas cudów jednak widać, że wyborcy zaczynają się budzić i nie wystarczy raz na cztery lata zatańczyć przed publicznością by wygrać wybory. Nadchodzi czas rozliczeń NARESZCIE.

        • Czy ja napisałem, że wszyscy tam muszą chodzić ? Nie po to wybieralem Konara żebym teraz skończył w szkole bez renomy – choć ja już skończyłem pozytywnie Konara i nie żałuję. Szkoda mi tych ludzi, którzy zostają na lodzie, bo ludzie odpowiedzialni za lepsze jutro w tej gminie nic nie robią by dzieciaki czy dorośli korzystający z komunikacji publicznej mieli pewne Jutro, że dojada do szkół czy pracy. A tak na marginesie po co wójtowi lista ile uczniów jeździ do Oświęcimia ? Czyżby chciałby uchronić Wasze technikum przed zamknięciem ? Jego żona jest zagrożona utrata pracy ? A niech poczuje to co teraz ludzie czują dojeżdżający do pracy w Oświęcimiu.
          Inicjatywa zbierania podpisów jest trafiona, bo skoro zebrano tak dużo podpisów to moze otworzy to oczy radnym jaki mamy problem w tej gminie.

        • No dokladnie”dobre szkoły” haha. Jaki poziom one reprezentują? Pare uczniów w jeden klasie, bo tak dużo chętnych. Porównać do siebie to można „colledż” i technikum w ZS. Tyle w temacie. Budynki jak za komuny, szare ściany tak że młodzieży nie chce się chodzić.
          Nigdy nie dorównają konarowi, chrobremu, pszczyńskim pzsom czy bierunskiemu pzsowi. Bo tam władze inwestują grube tysiące.

      • Anonim a do kogo kierujesz swoją prośbę? Za transport odpowiada gmina i to że na tej lini od kilku lat co jakiś czas jak teraz jest problem z transportem odpowiadają urzędnicy to oni decydują co i kto będzie jeździć. Z racji że z wójtem nie da się porozumieć i te jego obiecanki nas znudziły zorganizowaliśmy się i wszyscy wspólnie z pomocą pana Łukasza Banasia z Nowej Energii zebraliśmy podpisy aby ta linia istniała. Tak jak napisal pan Słoninka teraz ruch po stronie władz bo te 650 podpisów nie ma co ignorować.

      • Będziemy o tym pamiętać i dostaniesz nasze wsparcie gdy Ty Anonimie wykarzesz się swoją obecnością na SESJI dnia 28.11.br (wtorek) godz. 14.oo podejmiesz temat a jak będzie potrzeba to będziemy Ciebie wspierać w tej inicjatywie. Tu też masz mój głos aby powstała linia od strony Góry, Miedźnej czy Frydka ale to są plany na 2018 rok po wyborach samorządowych.
        W 2018 będziesz miał wybór:
        – Świeżość z Nowej Energii
        – przemęczeni intensywna pracą ludzie wójta
        Na kogo postawisz tak będziesz miał przez kolejne 4 lata a wyglądać to będzie tak gdy wójt pozostanie na kolejną kadencje:
        – nowe drogi w gminie już nadają się do remontu, przykład ul. Zbożowa, Stawowa
        – brak ścieżek rowerowych
        – problem z remontami dróg wewnątrz osiedli, bo przez 16 lat wójt nic z tym nie zrobił ( przykład osiedle WI )
        – jakość i cena wody
        – kiepski transport publiczny ( przykład Oświęcim, Bieruń )
        – nowe obiekty budowane bez pomysłów ( przykład dzierżawionego obiektu przez LKS Sokół )
        – OSP w gminie Miedźna to w 70 % lata 90- te ( na ostatniej sesji strażacy pokazali stan faktyczny wyposażenia i braku ważnych badań lekarskich naszych starażków z OSP)

  13. Bo ni ma na nich RADY!!! Policja rozkłada ręce, twierdząc, że „przecież gdzieś musza przejechać” – tylko,że to gdzieś jest przez Wolę.Nawet ITD nie daje im rady- wlepiają mandaty, cb działa i potem od nowa.Starosty i wójtowie od sierpnia naradzają się i gó….o z tych narad.MUSIMY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE ( sprowadźmy TVN,Interwencję, prasę niezależną lub cokolwiek.Albo zablokujmy Pszczyńską

    • Trans nie gadaj tyle tyko dzialaj. Wy tam na tej wiosce tylko gadać potraficie nawet wam stawowa spieprzyli a drogę robili od podstaw . U was więcej gadania jak dzialania

    • tak dziala panstwo i instytucje za rzado pis to jest panstwo bezradne i tylko propaganda jest na poziomie gebelsa tzn wysokim a gdzie sa wasi poslowie z pisu drodzy wyborcy pisu

  14. —— pisze krotko …..most do banii,,moga go zamknac jak tylko nadzór budowlany przyjdzie -nie wazne skad ..moze byc PSZCZYNA ,OSWIECIM ….Ludzie z firm zadbaja o bezpieczenstwo uzytkownikow przejazdu przez most ,,,,nawet jak bedzie transport nowy i co ….po drugie -narazie sypie sie dojazd do Oswiecimia ,mlodziez ,pracownicy ,rodziny z obu stron bedacy bez samochodow ,rodzice odwiedzajacy dzieci z obu stron …..i co ?i nic -cisza …..z Woli ,GILOWIC ,FRYDKA -wybieraja niejednokrotnie pogotowie i szpital w Oswiecimiu,,,,kultura ,imprezy ,kino ,miasto ,galeria i co ?i co ?-i WOLA ZABITA DECHAMI ,nawet wtedy kiedy jest polaczenie na tychy ,pszczyne ,,,a dlaczego ????bo przy jednej czy dwoch dziurach kot zdechnie …..wiec by bylo dobrze proponuje :::nawiazac wspolprace powiatu oswiecimskiego i pszczynskiego w dziedzinie wymiany mlodziezy ,instytucjii pantwowych ,koscielnych noi wladz samorzadowych .Ma to na celu wyeliminowania wzajemnych uszczypliwosci hanys -gorol a nasi wlodarze miast nawiaza wspolprace co da efekty do wspolpracy na wzor wysoko rozwinietych krajow i miast – – — albo w koncu zaprosic TELEWIZJE POLSAT LUB TVN I POKAZAC JAK DOROSLI LUDZIE NIE MOGA POROZUMIIEC SIE NA NISKIM SZCZEBLU A CO DOPIERO NA WYSOKIM POZIOMIE …….WOLANIE OTWORZMY WRESZCIE WROTA DO BRAM …DO UATRAKCYJNIENIA NASZEJ MIEJSCOWOSCI BY POKAZAC ZE POTRAFIMY W TEJ DZIURZE COS ZROBIC …WYBOR NALEZY DO WAS …POZDRAWIAM

  15. Wracając dzisiaj z bojszow minąłem 3 tiry mantransu jadące w kierunku bierunia. Domyślam się ze wszystko przez wolę cisnelo. Kiedy robimy ten protest?

    • 3 tiry to przejeżdżają do 7.00 W ciągu dnia wiele więcej, jeżdżą nawet nocą. Proponuję dzwonić do Policji i ITS, na wielokrotne wnioski muszą zareagować. Tylko, że tiry mają cb radio a my mamy chyba jakiegoś kapusia na Woli (?) i mało kiedy dają się złapać.

  16. To już przesada jak nie media to na ulicy u znajomych słyszę duet Słoninka&Banaś, Panowie Wy śpicie ?
    Pytam się gdzie sołtysi, radni, wójt, dyrekcja szkół? Wielcy samorządowcy którzy chyba nie rozumieją problemów w tej gminie. Nie macie odwagi postawić się wójtowi? Jest problem i to nie od dzisiaj z komunikacją, ciężko siąść do stołu i rozmawiać?

  17. Taranowski jeżeli będzie problem z dojazdem to teraz stan na głowie i do świąt gmina powinna zaoferować transport zastepczy. Co mają dzieciaki zrobić? Mają zachwile wystawiane oceny na półrocze. Inni dojeżdżają do pracy.
    Taranowski to są twoje lata zaniedbań i udawania że problemu nie ma

  18. Moim skromnym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłoby to, aby powstało połączenie MIEDŹNA- OŚWIĘCIM ( przez Frydek, Gilowice). Dlaczego tylko Wola ? Są też inne miejscowości w naszej gminie, które nie mają tego połączenia. Z pewnością są uczniowie szkól w Miedźnej czy w Frydku, którzy chcieli by pójść do szkoły średniej do Oświęcimia , czy nawet osoby które nie maja samochodu udać się tam ale oczywiście dla nich jest to nie możliwe… no chyba, że najpierw busem do Woli a później dopiero z Woli do Oświęcimia….
    Ale jeżeli wójt docenia tylko Wolę no to współczuję innym mieszkanką naszej „kochanej” gminy …
    Jeżeli nie udało by się przedłużyć linii 17 którą kursuje do Harmęż., tylko znów zatrudnienie prywatnego przewoźnika to wystarczy tylko, aby rozkład jazdy był inaczje zaplanowany, niż 5 minut czy nawet 10 wcześniej/póxniej niż MZK z Ośw..

  19. Już o tym pisałem w komentarzu do innego artykułu (https://wolanie.info/obrady-xlii-sesji-rady-gminy-miedzna-retransmisja-video/#comment-23153) – najlepiej będzie postarać się o przedłużenie linii nr 17 oświęcimskiego MZK, która obecnie dociera do przystanku „Harmęże Pętla” – to jest przystanek blisko skrzyżowania ulic Wolskiej i Polaka, obok przejazdu kolejowego. Pętla, gdzie autobus może zawrócić. Z tego miejsca na przystanek na W2 w Woli (przy skrzyżowaniu ulic Brzozowej i Akacjowej) jest nieco ponad 5 km.
    Czasy są takie, że zdecydowana większość jeździ samochodami (chyba zresztą widać po parkingach przy blokach), no ale tacy przykładowo uczniowie siłą rzeczy jeszcze nie – i to głównie z myślą o nich byłby ten transport. Żeby mogli też korzystać z oferty oświęcimskich szkół, mieć większy wybór.
    A bez dopłat do wozokilometrów to żadnemu przewoźnikowi nie opłaci się tamtędy jeździć, niestety. Nie jestem właścicielem firmy przewozowej, ale potrafię go zrozumieć, kiedy często bus jedzie pusty, albo jedna, dwie osoby. Temu żaden „prywaciarz” bez dotacji nie pojedzie.

  20. Kierowca busa poinformował nas że zawiesza linię od 1 grudnia 2017 roku
    Panie Wójcie tyle lat pan przy jednym korycie i nie potrafi zorganizować transportu z prawdziwego zdarzenia. Może odstąpi pan na jakiś czas służbowe auto ? Nie wszyscy posiadamy auto lub dwa auta aby dojeżdżać do pracy lub szkoły. Mamy również dzieci, które trzeba odprawić do przedszkoli czy szkół w naszej gminie a do pracy jak mam dojechać do Oświęcimia?
    Co mają zrobić uczniowie, którzy uczęszczają do szkół w Oświęcimiu?
    Może celowo to jest robione by mieszkańcy naszej gminy nie jeździli na basen lub kina w Oświęcimiu? Jeszcze zamknij pan most na Wiśle i dopiero problemów nam przybywa.

  21. Mieszkańcy? A kto to jest? Publiczność? Dodatek? Jakiś problem? Jak żyć? Wziąć kredyt i zmienić pracę (jak powiedział klasyk)? A dla kogo trzeba się władzom wysilić, dla kilku osób cała gmina ma dokładać do transportu, po co łączność z Oświęcimiem, u nas jest wszystko-i praca i szkoły. Technikum nie ma pierwszej klasy bo nie ma na połączenie Wola – Brzeszcze, zainteresowanie było, podania do szkoły były ale brak dojazdu który podobno miał być ale zbyt drogi? Tak gaśnie technikum świetnie przygotowane dla uczniów i możliwość kształcenia dla kończących gimnazjum zainteresowanych hotelarstwem i gastronomią. Nie wszyscy mogą albo chcą dojeżdżać do Pszczyny, Tychów, Oświęcimia-komunikacja porażająca. Busy przeładowane albo brak połączeń, brak koordynacji istniejących szczątkowych połączeń-brak nawet zainteresowania władzy aby to zmienić. Rada Gminy nic nie wie o problemie? Nie wpłynęło pismo? Rada zajmuje się jedynie tym co ma na piśmie? Jaka komisja problemem z transportem „publiczności” czy publicznym się zajmuje? Jak widać żadna…
    Nowa Energio, w was nadzieja że przy tej okazji połączenie Brzeszczami dla uczniów, którzy wybiorą nasze technikum będzie możliwe. Zainteresowanie naszą szkołą było bardzo duże. Zabrakło dwóch uczniów aby powstała klasa, reszta musiała odejść do innych szkół. To nie tylko szansa dla mieszkańców Małopolski, są Gilowice, Frydek, Góra, zyskać może także LO Gilowice do którego często podwożę ludzi „na stopa”. Wielu nie wybrało tej szkoły z powodu braku dojazdu z Brzeszcz i nie tylko. „Gimbus” też mógłby być do tej komunikacji włączony. Nie da się? Czy zostało nam jedynie pobożne życzenie żeby władzom tak się chciało jak się nie chce. Na co nam taka władza? Na co nam taka rada co nie radzi tylko się z odznaczeń cieszy, jakby jeszcze jedna blacha i papier poprawiły jakość życia mieszkańców. Czy jest się z czego cieszyć?

    • Dobrze napisane Polska inteligencja z SP1 myśli, że wójt i wójtowa Was uratuje. Tacy inteligenci uczą w tym technikum że w końcu rachunek ekonomiczny pokaże, że wylądujecie na bruku, powiem więcej za rok może nie być transportu do Oświęcimia i gdzie będziecie uczyć? Wiadomo w Brzezince dużo noclegów się znajdzie to i nauczyciel historii nocować tam będzie. A reszta ? Myślicie że starosta pszczyński Was przygarnie ? Szansa była tylko p. Antos nie miała odwagi wyłożyć wójta i układ a wpisała się z komisji oświaty.
      Ale po co to technikum ma istnieć skoro dyrekcja tuż tuż emerytura a wójt ucieknie na mazury ale już prywatnym autem będzie musiał tam pojechać

    • A co na to prezes od pisania projektów pan radny Germanek ? Tylko zabawki pan potrafi załatwić na plac zabaw ? I bilet do Dubaju na fejsie pokazać tak I chwali piętą z Pana a prostej sprawy nie potraficie z radnymi załatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.