Pożar torfowiska. Straż Pożarna apeluje o rozwagę.

1

pozartorfowiska

W miniony weekend 3-4 sierpnia 2013 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu pszczyńskiego, brały udział w gaszeniu 6 pożarów traw, w tym 5 na terenie gminy Miedźna i 1 na terenie gminy Pawłowice. W działaniach łącznie brały udział 3 zastępy PSP, 1 zastęp ZSP, 11 zastępów OSP, a także samoloty gaśnicze oraz służby leśne. W wyniku pożarów, spaleniu uległy prawie3 ha traw na terenach leśnych, łąkach i nieużytkach.

Dym i ogień na torfowisku w lesie między Frydkiem a Bodzowem (tzw. Karyje) pojawił się już w sobotę wczesnym rankiem. Na miejscu zdarzenia pracowały wszystkie jednostki z Gminy. Do pomocy został wysłany samolot gaśniczy Dromader, który dwukrotnie zrzucił wodę na płonące torfowisko. Dzięki ciężkiej pracy strażaków i służb leśnych sytuacje udało się opanować. Dogaszanie i kontrola pogorzeliska potrwa jeszcze kilkanaście dni.

Każdy pożar to olbrzymia strata dla przyrody. Dzięki bardzo dobrze skoordynowanej akcji straży pożarnej i leśników udało się uniknąć większych strat. Pożar torfowiska jest bardo trudny do ugaszenia. Nie można wykluczyć, że w głębi ziemi coś się jeszcze nie tli dlatego też pogorzelisko będzie nieustannie kontrolowane. Wszystko uzależnione jest od pogody. Jest bardzo sucho. Wilgotność ściółki spadła do około 15%. Obecnie na terenie nadleśnictwa obowiązuje 3 – najniebezpieczniejszy – stopień zagrożenia pożarowego – mówi Grzegorz Cekus rzecznik nadleśnictwa.
Straż Pożarna apeluje o rozsądek i zachowanie ostrożności w posługiwaniu się otwartym ogniem, zwłaszcza podczas przebywania na terenach leśnych. Apel ten szczególnego znaczenia nabiera teraz, gdy fala upałów niesie ze sobą duże zagrożenie pożarowe. Za większość pożarów odpowiadają ludzie, których nieostrożność lub celowe działanie, prowadzi do powstania pożarów zagrażających ludziom oraz środowisku naturalnemu. Poza niewątpliwymi stratami w środowisku naturalnym każda interwencja to poważny wydatek finansowy który ponosi całe społeczeństwo. Ponadto strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów lasów, traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

 

źródło PSPSP

wypalanie_traw

1 KOMENTARZ

  1. proponuję wytyczyć na dużym basenie w Woli w płytszej części ,strefę, na szerokości basenu dla Tych co próbują pływać ucząc się.Można zostawić jeden tor pływacki cały a pozostałe krótsze o wytyczoną strefę.Wbrodziku dorośli niewiele mogą a duży basen dla umiejących pływać nie jest w pełni wykorzystany .Myślę że,w brodziku by się przelużniło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.