14 lipca – po raz pierwszy w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku – pszczyńska komenda świętowała 96. rocznicę powołania państwowej policji.

W uroczystości z okazji Święta Policji wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb i instytucji współpracujących, emeryci i renciści policyjni oraz policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

– O tym, że służba w policji zwłaszcza w ostatnich latach jest niebezpieczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyraźnie świadczą o tym nagłaśniane przez media wydarzenia, w których z rąk przestępców giną lub odnoszą rany policjanci. Od 1990 r. w czasie służby zginęło ponad 120 polskich policjantów. Tragedie te nie ominęły też i naszej pszczyńskiej komendy – mówił komendant powiatowy policji w Pszczynie, nadkom. Czesław Polak i podkreślał, że przestępczość ciągle się rozwija i podąża nowymi ścieżkami, a od policjantów wymagana jest ciągła mobilizacja i służba na „pełnych obrotach”.

Podczas uroczystości akty nominacyjne na wyższy stopień policyjny zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji – mł. insp. Piotr Kucia oraz komendant powiatowy policji w Pszczynie – nadkom. Czesław Polak wręczyli aż 58 pszczyńskim policjantom (9 policjantów awansowało na stopień aspiranta sztabowego policji, 5 – na stopień starszego aspiranta policji, 2 – na stopień aspiranta policji, 4 – na stopień młodszego aspiranta policji, 8 – na stopień sierżanta sztabowego policji, 12 – na stopień starszego sierżanta policji, 12 – na stopień sierżanta policji oraz 6 na stopień starszego posterunkowego policji).

Ośmioro policjantów KPP w Pszczynie szczególnie zaangażowanych w służbę otrzymało wyróżnienia starosty pszczyńskiego oraz burmistrza Pszczyny: st. asp. Zbigniew Prochoń, asp. Marek Dzida, mł. asp. Mieczysław Kościelniak, mł. asp. Marek Kudła, sierż. szt. Izabela Lis, sierż. szt. Arkadiusza Simka, st. post. Damian Borys oraz post. Tomasz Gębala.

Na to, że mieszkańcy naszego powiatu czują się bezpiecznie zwracał uwagę starosta pszczyński, Paweł Sadza. – Dziękuję za to, że 182 osoby, które są zatrudnione w naszej komendzie powiatowej policji, każdego dnia i każdej nocy czuwają nad bezpieczeństwem 108 tys. mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Powiat pszczyński jest bezpieczny dzięki mieszkańcom, ale także przede wszystkim dzięki wam – policjantom, którzy sprawujecie pieczę nad tym, żeby żyło nam się tu spokojnie – mówił Paweł Sadza.

Uroczystość uświetnił występ orkiestry Śląskiej Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.

info&foto Powiat Pszczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.