Radny uczcił 76 rocznicę marszu śmierci

18

W styczniu 1945 r. naziści niemieccy podjęli decyzję o rozwiązaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trasa tzw. „Marszu Śmierci” prowadziła przez powiat pszczyński od Miedźnej, przez Pszczynę, po Suszec i Pawłowice. Ewakuowani więźniowie byli prowadzeni w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia. Tych, którzy próbowali ucieczki esesmani rozstrzeliwali.

Dziś obchodzimy 76 rocznicę marszu śmierci, pamięć poległych uczcił radny Łukasz Banaś – przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Młodzieży.

18 KOMENTARZE

 1. A wójt potrzebował 3 dni, żeby powiat sprosić, jak nigdy dotąd aby pamięć poległych uczcić na cztery dni po fakcie. Nie ma się co dziwić powiatowi że po fakcie, ale gminna władza… nawet się postarała żeby porażkę przekuć w sukces. Wart był kilkudniowych starań, trzeba się było dostosować do terminarza, ale nic nie stało na przeszkodzie być tam w rocznicę. Wstyd nie został przykryty.

  • Wszyscy siebie warci,co bedziecie się z wójtem przescigac w zdjęcia nad nagrobkami osób,

   brak szacunku i parę stowek diety i kilkanaście tys wójta pokazuje jakimi jesteście ludźmi, obłuda i totalny brak Empatii , dlaczego na sali gminnej na sesji nie jesteście ludźmi tylko aktorami bez wykształcenia, nie pokazujecie, zaangażowania, dla mieszkańców Gminy, tylko szykacie poklasku nad mogiłami prawdziwych Bohaterów.
   Oby w przyszlej kadencji gmina Miedzna wyzbyla się całej NE, za poziom waszych gierek politycznych, narobili zamętu, wszyscy zbierali głosy dla wójta a teraz za gminne może pozywać będą się wzajemnie za brudna wodę, szkoda że audyt W Gzik taki głośny a tki cichy zarazem, poprostu klamaliscie wyborców a to nie powinno zostać zapomniane………

   • Racja, Fuj, napisał o tym nareszcie w krótkich słowach, po wyborach wyborcy stali się niepotrzebni, poza tymi co pieją z zachwytu nad obecną władzą i tymi, którzy wydają się przydatni dla realizacji celów “wierchuszki”.
    Ludzie nie dzielą się na wrogów, zdrajców i niepotrzebnych. HUMANISTA powinien to wiedzieć, bez musztrowania i polityki strachu można tworzyć dobrą przyszłość, bez bzdetów. To co dzieje się w gminie to OBOWIĄZEK władzy, która walczyła o stołki i nie jest tam za karę. Obowiązek wynikający z ustawy, a nie zasługi. Na zasługi trzeba zasłużyć, czymś ponad podstawowe obowiązki, nie lansem i zielenią mizerną w kilku miejscach.

  • Wydaje mi się, że powiatowe władze co roku sa w styczniu na tym pomniku.. moze to bylo wczesniej ustalone ze bedzie w piatek a nie w poniedzialek czy wtorek?

 2. Na stronie internetowej miedzna.pl napisano że “W tym roku 22 stycznia złożymy uroczyście kwiaty na pomniku poległych.” Co za cynizm władzo, polegli na nasze ziemi 18 stycznia, zadyszka? Po niewczasie, taki szeregowy radny utarł noska? A kultura GOK też zapomniała o rocznicy, nic dziwnego. Mieszkańcy zobaczycie zdjęcia na gminnych socjal mediach 22 stycznia, bo wtedy władze będą miały czas, w rocznicę nie było czasu?

  • To bardzo ważna, sprawa i nie znizajmy jej do poziomu rynsztoka gminnego czy radni zbierają głosy, żeby sobie zdjęcia klikać przed takimi historycznymi nagrobkami?
   Panie Banas osobiście traci pan w oczach wyborców takimi Ruchami, szukając poklasku,
   Może zacznijcie działać, nie obrzucać się błotem, szukanie atencjii w sparach tak ważnych, to taki ruch kampanijny?

   • To nie miejsce na takie wpisy ale mistrzem parcia na szkło jest masz nowy wójt. Serduszko focia, krzyż focia, tu focia tam focia i wiernie towarzysząca krok w krok pani zatrudniona do foci bo jesteśmy metropolią i musimy nieć specjalistkę pracującą w dzień i w nocy od widoczków, zimek czy uśmieszków. Był GOK ale cóż dziewczyny ze „wsi” nie podołają tak trudnemu i poważnemu wyzwaniu.

  • Tak to jest jak się wybiera z kim się chce rozmawiać. Władza zapomina, a tu proszę… zwykły Radny, przewodniczący Kultury, Sportu i Młodzieży może pamiętać. Zamiast pozywać mieszkańców zajęli by się dbaniem o kulturę, historię i gospodarkę lokalną.
   Też żeby nie było, że tylko krytykuję to pochwalę też Urząd Gminy za to, że jak nie chcą rozmawiać to przynajmniej obserwują kogo trzeba. 18 stycznia 2021 r. wskoczył post na wolanach i profilu Radnego na platformie facebook. Tego samego dnia pojawił się w/w post na miedzna.pl. Jeśli chodzi o facebooka to z łatwością można sprawdzić kiedy wskoczył post Radnego Banasia (20:21), dokładnie 29 min później (o 20:50) wskoczyło zdjęcie w tle na Gmina Miedźna – profil Urzędu Gminy Miedźna i to jeszcze tak byle jak, bo widać tylko świeczki i ucięty napis “Marszu Śmierci”. – zauważyliście w ogóle? 😀
   Nikt się nawet nie pofatygował, żeby zdjęcie dobrze dopasować, albo lepiej zrobić. Nie jest to takie trudne i skomplikowane.
   Dobrze, że ktoś czuwa i przypomina, bo historia w brew pozorom jest bardzo istotna.

   • Tu tyko wierzchołek góry lodowej, polityka informacyjna leży i nawet nie kwiczy, planowanie pozwów czyli straszenie i zaprzeczanie wolności słowa, szczególnie na tak drażliwe tematy. O zgrozo kogo wybraliśmy w dobrej wierze. Kto inny zabiegał o stołek? Nieistotne informacje zapychacze na facebooku, nie te z dziedzin ważnych dla lokalnej społeczności, importowana promocja czasem śmieszna, czasem straszna, nie wyciąga się wniosków z krytyki, no bo któż to jest-kto śmie krytykować. Nie warto się przyjrzeć swoim poczynaniom, mamy władzę. Podglądanie to słusznie zauważył Patriota, Znów słabo gminna służbo-czyli ani wiedzy, ani umiejętności i kompetencji. Trzeba wesprzeć promocję bo już na nic nie ma czasu

 3. Ważne rzeczy muszą się dziać, na miarę wielkiej gminnej-wiejskiej historii, skoro nie było przed nocą czasu na wpis na gminnej stronie i facebooku gminnym.
  Dzień misia czy inne bzdury się opisuje…….ważne spotkania, czyny heroiczne…….. miasteczko rowerowe za niemal trzykrotną cenę z przetargu, rabatki tyle ważne co śmieszne, a historia będąca częścią naszej tożsamości = nic. Promocja gminy we dnie i w noce pracuje ciężko zamieszczając nieistotne sprawy i takie które piśmienni mogą z łatwością sami wyszukać a tu …….. brak informacji…….

  • A może nagrywają w radiu “Nikt nigdziE” cenne historycznie, społecznie a nadto ekonomicznie, informacje promujące naszą piękną ojczyznę.

 4. Co było ważniejsze od uczczenia pamięci ludzi którzy oddali życie abyśmy mogli się dzisiaj swobodnie wypowiadać w wolnym od niemieckiego okupanta kraju?
  Taka promocja że na fb gminnym nie było miejsca na oddanie czci w kilku słowach? To promocja nie mogła napisać? ZAKAZ do godz.20.50 18.01.2021 r. kiedy ukazało się zajęcie?
  Jutro pewnie się znajdzie zdjęcie jak to wczoraj gmina uczciła pamięć ofiar tego marszu.
  Porażka za porażką ciekawe kto zawinił takiego zaniedbania. Dzisiaj o mało co o godz. 21 nijaka wzmianka-nocna zmiana:-(
  A zdjęcia i referat po fakcie 19 stycznia???? Czy już się pisze na kolanie.
  Nieistotny spam na fb mało ważne informacje, zdjęcia zimy która jaka jest każdy widzi…wstyd

  Szanowna promocjo kilka słów do artykułu:
  Od 17-21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów i więźniarek w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez silnie uzbrojonych esesmanów.

  Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji nazywanej marszem śmierci.

  Brzeszcze i Jawiszowice

  W podoświęcimskiej miejscowości Brzeszcze poniosło śmierć kilkunastu więźniów, których zwłoki przeniesiono na miejscowy cmentarz mieszczący się przy ulicy Ofiar Oświęcimia. Na pomniku upamiętniającym poległych więźniów znajduje się marmurowa tablica z wyrzeźbionym napisem: „Tu spoczywają zwłoki 18 ofiar terroru b. obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu 1940-1945 rozstrzelanych w czasie ewakuacji obozu w dniu 18.1.1945 Nazwiska nieznane Cześć ich pamięci”. Opiekę nad tym miejscem sprawuje młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzeszczach. Na cmentarzu tym znajdują się, także mogiły indywidualne 8 więźniów i 4 dzieci, więźniarek zmarłych w szpitalu PCK.

  Miedźna

  W odległości około 1 kilometra od trasy Brzeszcze – Pszczyna, we wsi Miedźna na cmentarzu parafialnym otaczającym zabytkowy, drewniany kościół znajduje się mogiła zbiorowa 42 ofiar oświęcimsko-wodzisławskiego pochodu śmierci, w tym 29 kobiet i kilku dzieci. 2 września 1945 roku odbyła się przy tej mogile uroczystość żałobna, w której udział wzięli miejscowi i okoliczni mieszkańcy. Powstały wcześniej Obywatelski Komitet Uczczenia Pomordowanych doprowadził do umieszczenia obok grobu drewnianego krzyża z tablicą, na której znajdował się napis podobny do inskrypcji ufundowanej przed laty przez miejscowe społeczeństwo: „Mogiła zbiorowa 42 ofiar zamęczonych na terenie sołectwa Miedźna dnia 18 stycznia 1945 przez hitlerowskich oprawców SS w czasie ewakuacji obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

 5. Jak wiele komisji od momentu objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Kultury, Sportu i Młodzieży do tej pory zwołał radny Łukasz Banaś? Jak sprawuje swój mandat? Co zrobił w ramach swoich kompetencji? Pytam jako jego wyborca.

  W wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 4 listopada 2014 r. (30162/10, Braun v. Polska, LEX nr 1532397) podkreślono, że wolność wypowiedzi, chroniona w art. 10 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, stanowi jeden z podstawowych fundamentów społeczeństwa demokratycznego i jeden z podstawowych warunków jego postępu i samorealizacji jednostki. Z zastrzeżeniem ustępu drugiego (art. 10 Konwencji) wolność wypowiedzi znajduje zastosowanie nie tylko do “informacji” i “poglądów”, które są dobrze przyjmowane lub postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne, lecz także do tych wypowiedzi, które są obraźliwe, szokują lub przeszkadzają. Takie są wymogi pluralizmu, tolerancji i otwartości, bez których nie ma “społeczeństwa demokratycznego”. Na podstawie art. 10 ust. 2 Konwencji istnieje niewiele miejsca na wprowadzanie ograniczeń wypowiedzi politycznych lub debaty dotyczącej kwestii zainteresowania publicznego.
  To dla przypomnienia dla administratora.

  • Hasturze szanowny, wypominki radnemu to nie tu, idź na sesję i zapytaj jak nie wiesz. Nie bronię tu radnego radzi sobie sam.
   Proszę o chwilę refleksji i zadumy nad losem ludzi którzy zostali zakatowani na śmierć w nieludzkich warunkach, nie zawinili i nie zasłużyli na taką śmierć. PAMIĘTAMY
   Gminna władza bez pamięci

  • Wójta zima zaskoczyła nie widzisz ile śniegu, przecież wójt wie za za poprzednika ta sama firma zapomniała że pada śnieg w zimie, miało się zmienić ale dużo larma było i nowy wójt wziol ta staro firma niewiem czemu i widać jak na zdjęciu na całej wsi tak momy

 6. Cześć ich pamięci, dziękuję w imieniu mojego dziadka który zginął w obozie i nie doczekał wyzwolenia za pamięć i kwiaty. To symbol ale też panięć o tych co ginęli abyśmy teraz byli wolni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.