Reaktywacja kolejnej kopalni

8

czeczott

Do Ministerstwa Środowiska wpłynął wniosek o udzielnie koncesji na wydobycie węgla kamiennego na obszarze dawnej kopalni „Siersza” rozciągającego się na terenie trzech gmin na zachodzie Małopolski i gminy Jaworzno na Śląsku. Dawniej część złoża eksploatowała zamknięta kopalnia „Siersza” w Trzebini. Jest to kolejna kopalnia która może być reaktywowana, czy podobny los może spotkać  Czeczott?

 

Jak poinformował rzecznik urzędu miasta Trzebini Robert Siwek, burmistrz tego miasta Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski trzech krajowych spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin: Krzeszowice i Alwernia w Małopolsce oraz Jaworzno na Śląsku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.

Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża węgla kamiennego w obszarze „Siersza 2”, który jest położony na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Drugi wniosek – spółki Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” obejmuje centralną część złoża na obszarze „Siersza” w gminie Trzebinia, a trzeci – spółki Hydrotech Carbonia – wschodnią część złoża „Siersza – Krystyna” rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

– Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie – podkreślił Siwek.

Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż węgla kamiennego wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nim węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji. Potem zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie węgla kamiennego.

– W sumie jest to dość długi, kilkuletni proces, kiedy takie inwestycje mogłyby zaistnieć – zaznaczył rzecznik.

Jak podkreślił, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami węgla kamiennego ze strony podmiotów gospodarczych oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje i szanse na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini.

Władze miasta zaznaczają, że Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tam więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego.

W mieście tym od połowy XIX wieku funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Siersza”, która została zamknięta 2001 roku.

Według mapy geologiczno-gospodarczo-sozologicznej, opracowanej w 2001 roku na zlecenie Gminy Trzebinia przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego.

Sierszańskie złoża węglowe zostały dobrze rozpoznane, a ich zasobność została oszacowana na podstawie 986 odwiertów badawczych, wykonanych w latach 1939-1992 zarówno z powierzchni ziemi, jak i z wnętrza byłej kopalni. Do głębokości 1000 metrów zasoby złoża „Siersza” oraz „Siersza – obszar rezerwowy” są ulokowane w 14 pokładach.

Średnia grubość pokładów to około 3,5 metra, ale rozpoznano również pokład o miąższości wynoszącej 9 metrów. Średnia kaloryczność węgli z sierszańskich złóż wynosi około 24,5 MJ/kg.

Źródło: PAP

8 KOMENTARZE

  1. By powstała kopalnia to najdroższe jest wydrążenie szybów, jak wiadomo na Czeczocie szyby zostały tylko są zabezpieczone, więc koszt uruchomienia nie byłby aż tak ogromny jak Mirku Ci się wydaję. Szanse na uruchomienie ponownie Czeczotta są właśnie bardzo duże dzięki powstawaniu elektrowni, do elektrowni mają przywozić węgiel z kopalń Ziemowit i Piast, lecz wydaje mi się, że bardziej opłacalne jest mieć „swój” węgiel.

  2. Kopalnia = szkody górnicze, zalewanie i zajechane drogi. Co więcej, kopalnie nagminnie unikają odpowiedzialności za spowodowane szkody a zalane pola odkupują za grosze stawiając właścicieli pod ścianą. Tak, że bardzo dziękuję za powrót kopalni.

    • Kopanie płacą – a to wynika z nałożonych przepisów- do urzędów miast ogromny „haracz ” za obecne lub przyszłe szkody górnicze a to Urzędy miast nie „palą” się do wykorzystania tych pieniędzy na pokopalniane szkody

      • Delikatnie mówiąc, mijasz się z prawdą. Kopalnia płaci takie same podatki jak każdy inny przedsiębiorca. Wyjątkiem jest tzw. opłata eksploatacyjna w wysokości 2 zł / T, którą odprowadza się do gminy, spod której następuje fedrunek. Ta opłata nie ma nic wspólnego ze szkodami górniczymi, jest to opłata za wykorzystanie ogólnonarodowych dóbr. Tak samo płaci przedsiębiorca wydobywający miedź, żwir, piasek lub inne kopaliny (oczywiście stawki są różne).

        Co do szkód górniczych, to co do zasady, kopalnie płacą za wyrządzone szkody nie urzędom miast tylko PODMIOTOM, KTÓRE DOZNAŁY SZKODY. Ponieważ powszechnie wiadomo, że np. dom wybudowany na terenie eksploatacji zawali się bez dodatkowych zabezpieczeń, kopalniom bardziej opłaca się dopłacić przed budową za dodatkowe zabezpieczenia (np. 15 tys. zł) niż płacić za zniszczenie całego domu po fakcie (to może być kilkaset tysięcy). Stąd powstała opłacalna dla obu stron praktyka wypłacania INWESTOROWI dodatkowych nakładów na zabezpieczenie przed budową. Przy czym zwracane nakłady rzadko kiedy pokrywają 100% rzeczywistych dodatkowych kosztów – dużo zależy od konkretnej kopalni.

        Inna sprawa to pokrywanie szkód wyrządzonych w infrastrukturze oraz związanych z zalewaniem. Niestety, kopalnie notorycznie unikają naprawienia tego, co przecież zepsuły, opóźniają wykonanie prac na różne sposoby i ogólnie wygląda to mało różowo. Pół biedy jak trafia na kopalnię, która fedruje na plusie (np. PIast) ale większość kopalń przynosi straty i po prostu nie mają kasy na naprawę wyrządzonych szkód.Zaś przykład wykupywania za grosze zalanych pól jest z naszego podwórka, chodzi o pola zlokalizowane w kierunku Bojszów.

  3. chodzą słuchy, że SM „WOLA” chce znowu wziąć kredyt na ocieplanie bloków. i teraz moje pytanie, jak się Państwo zapatrują na ten pomysł, zważywszy na to, że praktycznie niedawno niektórzy dopiero co spłacili kredyty mieszkaniowe, które też ZACIĄGNĘŁA SM „WOLA”, A SPŁACAĆ CIĘŻKIE PIENIĄDZE MUSIELI LOKATORZY- NORMATYWY, ODSETKI, ODSETKI OD ODSETEK itp. także tyle kasy poszło na te mieszkania, że można by za to piękny dom mieć.
    i jak człowiek pomyśli, że ledwo spłacił jedno, a Spółdzielnia już wymyśla następny kredyt, to naprawdę robi się niewesoło. już prawie połowę pensji trzeba zanieść do kasy spółdzielni, a jeszcze dodatkowe pieniądze? budżet domowy tego nie udźwignie

    • Pisałam już na forum przez co się tu niektórym pewnie naraziłam, ale jeszcze raz napiszę. Do niczego nie mogą nas zmusić,to są duże pieniądze i ja na takie koszty nie wyrażam zgody i żadnego kredytu nie podpiszę. Gdyby była mowa o jakiś góra 2000zł to można by jeszcze pomyśleć. Pytam się czy ja mam już nic innego nie robić tylko cały dochód zanieść do Spółdzielni a co z innymi opłatami a żywność..Jestem z Brzozowej już tu jedna osoba traktuje mnie jak … a zresztą jestem pewna swoich racji. Proszę poczytać na Forum.

    • I jeszcze jedno tu napiszę,nikogo nie oskarżam bo na razie nie było oficjalnej dyskusji w temacie termomodernizacji(choć szacowane koszty na tych kartkach są wg mnie okropnie zawyżone) a dwa boję się sądów bo nie mam na to kasy, ale nie mam też zaufania-kto, za ile, tego typu wykonawca, podwykonawca, wygrany przetarg,różne tam zyski potem jeden drugiego oskarża itd.Winni jak zwykle trudni do ustalenia i do wyegzekwowania należności,stąd taka moja opinia.

  4. Raczej jest to maloprawdopodobne aby uruchomić te kopalnie koszt pewnie przerastał by koszt wybudowania nowej acz w Czechowicach opłacało sie uruchomić stara kopalnie widać ze ktoś che uruchomić „Siersze” która jest jeszcze bardziej wyrabowana niz Czeczott jednak jakie kolwiek inwestycje na Czeczocie sie blokuj z kopalni zrobiono za olbrzymie pieniądze zbiornik na wody zasolone a żeby nic na powierzchni nie powstało teren blokuje sie budowa elektrownie w której ma pracować ok 200 osob w tym 100 kadry zarządzającej a koleje 70 przeniesione z innych zakładów KW pozostaje 30 dla mieszkanców Woli 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.