Śląska Akademia Senior@ zaprasza na darmowy kurs komputerowy

0

W trosce o bezpieczeństwo Seniorów, Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ wprowadziła możliwość odbywania szkoleń zdalnych (on-line), wychodząc tym samym naprzeciw sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i koniecznością pozostawania Seniorów w domach.

Zdecydowana większość Grup, które do czasu wprowadzenia obostrzeń realizowały zajęcia w formie stacjonarnej obecnie realizują je on-line. Już w marcu, ponad 170 aktualnych Studentów podjęło się uczestnictwa w szkoleniach zdalnych przygotowanych przez Fundację, dzięki czemu tylko w ciągu pierwszym miesiącu pandemii przeprowadziliśmy łącznie ponad 116 godzin szkoleń on-line.

Na bazie aktualnego doświadczenia uruchamiamy otwartą rekrutację i możliwość szkoleń zdalnych dla nowych grup. Proces został w pełni dopracowany od strony formalnej (m.in. rekrutacja do projektu, przekazywanie tabletów etc.) i technicznej (platforma do przeprowadzania kursu etc.), a założenia projektu pozostają bez zmian:

darmowe szkolenia dla seniorów powyżej 65 roku życia i tablet na własność po ukończeniu kursu.

Naszym celem jest w tym momencie wsparcie Seniorów w dobie pandemii i wynikającej z tego faktu maksymalnej izolacji osób starszych, co dla wielu z nich może skutkować traumą. Wspólne spotkania w formie on-line z pewnością prowadzą do poprawy kondycji psychicznej Seniorów, co zweryfikowaliśmy w trakcie aktualnie prowadzonych szkoleń zdalnych.

10-osobowe grupy uczą się obsługi laptopów, tabletów, czy smartfonów, zdobywając umiejętności poruszania się w internecie, a dzięki temu zyskują dostęp do usług, informacji i social media. Uczymy co można zyskać dzięki e-receptom, a także bezpiecznie i wygodnie płacić rachunki, czy dokonywać zakupów przez internet z dostawą do domu. Nasi Studenci poznają dokładnie także nowe aplikacje (np. Messengera i WhatsAppa), które mogą ułatwić im kontakt z rodziną przy pomocy otrzymanego na zakończenie kursu tabletu. Szkolenia prowadzą wyspecjalizowani Trenerzy, przygotowani do pracy z osobami starszymi, wykorzystując odpowiednie metody szkoleniowe. Kurs obejmuje 60 lub 90 godzin, które realizuje się w trakcie kilkunastu spotkań.

 

Proces rekrutacji do grup zdalnych:

·        Zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 577 888 627, 575 888 964 lub 32 496 94 88 w celu uzyskania szczegółowych informacji.

·        W trakcie rozmowy z Koordynatorem należy podać adres mailowy, na który zostaną wysłane dokumenty: (formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami).

·        Otrzymane dokumenty wypełnione przez kandydata na Uczestnika należy w formie skanu lub zdjęcia odesłać drogą mailową, a następnie nadać do Biura Fundacji w Chorzowie w wersji papierowej.

·        Zgłoszenia będą weryfikowane w procesie rekrutacji, zgodnie z regulaminem.

·        Osoby zainteresowane otrzymują informację zwrotną.

·        Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Kto może wziąć udział w grupach zdalnych:

– Osoby, które ukończyły 65 rok życia,

 

– zamieszkujące na terenie gminy deklarującej przystąpienie do projektu (lista gmin: https://cyfrowy-slask.com/gminy-uczestniczace/

 

–  posiadające dostęp do sprzętu umożlwiającego realizacje szkoleń zdalnych.

 

Wymagania dot. sprzętu i internetu są bardzo podstawowe.

Komputer: minimum dwurdzeniowy procesor + 2GB ramu (rekomendowane 4 rdzenie i 4GB ramu); mikrofon, głośniki (wbudowane lub zewnętrzne). Rekomendowana kamerka internetowa (wbudowana lub zewnętrzna).

System operacyjny oraz oprogramowanie: Windows 7 (i wyżej) oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Mozilla Firefox.

Dostęp do internetu (minimum 0.5Mbit/sek upload oraz minimum 1Mbit/sek download).

Uwaga: Jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach na platformie używając tabletów.

 

Co można zyskać:

·        Bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych.

·        Praktyczne, nowe umiejętności obsługi: telefonu, komputera, internetu.

·        Grupowe działania animacyjne.

·        Certyfikat udziału w projekcie.

·        TABLET NA WŁASNOŚĆ.

 

Nie jest wymagane jakiekolwiek minimum wiedzy, ponieważ grupy będą tworzone na zróżnicowanym poziomie. Udział mogą wziąć osoby, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze smartfonów, komputerów/laptopów czy tabletów, a sprzęt na czas zajęć udostępni im rodzina (możemy logować się do platformy szkoleniowej za pomocą jednego kliknięcia skrótu z pulpitu), ale także zachęcamy do wzięcia udziału osoby na co dzień korzystające w różnej formie z podanych narzędzi, aby mogły one uzyskać nowe, przydatne umiejętności w odpowiedzi na aktualne potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.