Aktualizacja 08 Kwietnia

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym, tj. 8 kwietnia 2019 r. we wszystkich szkołach podstawowych Gminy Miedźna pracownicy pedagogiczni rozpoczęli akcję strajkową.

Każda szkoła jest jednak otwarta dla uczniów i dyrektorzy podejmują starania by zapewnić opiekę uczniom, którzy przyjdą do szkoły. W szkołach przeprowadzane są zajęcia opiekuńcze. Cały czas jestem w kontakcie z dyrektorami szkół, aby w razie potrzeby wesprzeć ich w realizacji opieki nad uczniami, którymi w tym czasie nie będą w stanie zająć się ich opiekunowie.

Przedszkola pracują bez zakłóceń, dzięki czemu każde dziecko uczęszczające do przedszkoli na terenie gminy ma zapewnioną opiekę, jak dotychczas.

Jednocześnie uspokajam, że egzaminy odbędą się bez zakłóceń.

 

Wójt Gminy Miedźna

mgr Jan Słoninka


Aktualizacja 05 kwietnia

Szanowni Państwo

W związku z planowanym od 8 kwietnia do odwołania akcją protestacyjną pracowników oświaty uprzejmie informuję, że wspólnie z dyrektorami placówek oświatowych podejmujemy szereg rozmów służących temu, aby w okresie strajku zapewnić opiekę wszystkim uczniom i wychowankom, dla których rodzice nie będą mogli zapewnić opieki w domu, a egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty zostały przeprowadzone bez zakłóceń. W tym celu w dniu 29 marca oraz 5 kwietnia 2019r. spotkałem się z dyrektorami placówek oświatowych celem omówienia ewentualnego ryzyka niemożności zorganizowania egzaminów, czy braku możliwości objęcia opieką uczniów i wychowanków w szkole. Zwróciłem się również o pomoc do Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które zobowiązały się do wsparcia placówek.

W efekcie przeprowadzonych rozmów potwierdzone zostały informacje, że wszystkie przedszkola w tym czasie pracują bez zakłóceń dzięki czemu każde dziecko uczęszczające do przedszkoli na terenie gminy od dnia 8 kwietnia będzie miało zapewnioną opiekę, jak dotychczas. Natomiast szkoły w miarę możliwości będą pracowały, jednak przeprowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych będzie jednak mocno utrudnione ze względu na to, że część nauczycieli przystąpi do strajku. Informuję również, że na dzień dzisiejszy egzaminy w placówkach odbędą się bez zakłóceń.

Zapewniam, że o wszelkich informacjach będziemy informować Państwa na bieżąco.

 

Wójt Gminy Miedźna

mgr Jan Słoninka


 

 

W szkołach i przedszkolach Gminy Miedźna zostało przeprowadzone przez organizację związkową  referendum. Zgodnie z jego wynikiem w niżej wymienionych szkołach od dnia 8 kwietnia 2019 r. może rozpocząć się akcja strajkowa, która będzie trwała do odwołania:

1)      Technikum nr 1 w Woli przy Zespole Szkół w Woli,

2)      Szkoła Podstawowa nr 1 im. B. Malinowskiego w Woli przy Zespole Szkół w Woli,

3)      Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli,

4)      Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Górze,

5)      Szkoła Podstawowa im. S. Hadyny we Frydku.

W tym czasie w szkole nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. W związku z powyższym uprasza się rodziców o zrozumienie trudnej sytuacji i niemożności zorganizowania zajęć w szkole.

Egzamin ósmoklasisty oraz gimnazjalny odbędą się zgodnie z harmonogramem.

Ponadto w wyżej wymienionych szkołach niektóre dni, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać w szkole.

W przedszkolach oraz żłobkach Gminy Miedźna nie istnieje zagrożenie strajkiem i wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli mają zapewnioną w nich opiekę.

Info UG Miedźna


Aktualizacja

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli informuje, iż w dniach 13-14.03.2019 r. organizacja związkowa przeprowadziła w szkole referendum. W związku z wynikiem referendum od 8 kwietnia 2019 r. w szkole może rozpocząć się akcja strajkowa, która trwać będzie do odwołania. W tym czasie w szkole nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. W związku z powyższym uprasza się rodziców o zrozumienie trudnej sytuacji i niemożności zorganizowania zajęć w szkole. Jednocześnie informuję, że zgodnie z harmonogramem w dniach 10 – 12 kwietnia odbędzie się egzamin gimnazjalny, a 15 – 17 kwietnia 2019 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

Dni 11, 12, 15, 16, 17 kwietnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Dyrektor szkoły będzie na bieżąco informował rodziców o sytuacji w formie komunikatów na tablicy ogłoszeń na parterze szkoły oraz przez dziennik elektroniczny. Informacje będzie można również uzyskać w sekretariacie szkoły.

Gminne Przedszkole Publiczne nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Tuwima w Woli pracuje bez zakłóceń.

Z poważaniem Sebastian Pyjas

194 KOMENTARZE

 1. Tyle lat pracowali za to co maja dzis , a dzis strajkuja. Pod dyktando politykow. Drodzy nauczyciele. Ludzie zaufania publicznego. Opiekunowie naszych dzieci. Wasz strajk o godne zarobki w czasie kiedy nasze dzieci maja testy , matury ( pisze tu o sytuacji w calej polsce ) kiedy zblizaja sie wybory , stal sie strajkiem politycznym , krzywdzacym dzieci w polsce. Czyli wasza krzywda zostala wykorzystana. Ludzie zaufania publicznego stali sie marionetkami przedwyborczymi. To jest przykre. Bo Wy tego nie widzicie. Ale osoby ogladajace z boku to widza. Bledne kolo..
  Prosze o nie pisanie ze strajk polega na tym ze ktos musi sie poswiecic. Ja sie poswiece jako rodzic , rozumiem sytuacje. Ale jesli moje dziecko nie nadrobi materialu i z tego powodu bedzie mialo braki i problemy to bede miala pretensje do nauczycieli. Proste. Bo nasze dzieci nie rozumieja co sie dzieje i nie powinny byc karta przetargowa.

 2. Jak widać dyskusja nie tylko tutaj jest prowadzona wszędzie na każdym portalu społecznościowym widać że społeczeństwo NIE jest zadowolone ze nauczyciele walczą o podwyżki i większość ludzi twierdzi że wcale źle nie mają a tłumaczenie że mamy sami uczyć to proszę samemu się leczyć robić zęby być policjantem strażakiem itd. proszę robić to samemu !Ja pracuję w korporacji i jak większość wie że wystarczy że odezwiesz się głupio to lecisz z roboty i większość ludzi też tak ma “zrobimy strajk to nas wypier..” tak to wygląda w realu i nikt nie marudzi że ma mało kasy nie będzie mi się podobać w pracy to ja zmienię i tyle .

 3. Ciągle mowa o 18 godzinach nauczycielskiego etatu. Oki. Może być nawet 40 przy tablicy. Mam tylko pytanie: ilu z Państwa potrafiłoby przez 8 godzin dziennie pracować z 20 uczniów. Ile razy z 1 swoim dzieckiem nie dawaliście Państwo rady? Każdy Rodzic wie o czym mówię:) A tu nie tylko o opiekę chodzi. Ilu z nas Rodziców traci cierpliwość probując nauczyć czegokolwiek własne dziecko? Niejden z nas ma po 15 minutach dosyć! Natomiast od nauczycieli wymagamy pełnego poświęcenia. W porządku, niech pracują, ale niech też zarabiają godnie!
  Jeszcze jedno :nauczyciel może iść do tzw. biedronki, ale prawie żaden pracownik tzw. biedronki, nie stanie się z dnia na dzień nauczycielem.

    • Wy zawsze jęczycie, ja jakoś grosze zarabiałam i musiało być. Strajk-no jak-słyszałam tylko”10 chętnych czeka na twoje miejsce”. Absolutnie jestem wam przeciwna i nie tylko z powodu żądania podwyżek, ale również z powodu waszej postawy i pracy którą jako rodzic byłej uczennicy określam słabo.Psycholog to już w ogóle nie pomógł-masakra.

    • Podpisał umowę, zgodził się na warunki w niej zawarte.
     Powiem wolnorynkowo. Podpisałeś umowę? Zgodziłeś się na warunki? Jeśli Ci się nie podoba to co dalej robisz w naszej firmie?

   • Obowiązki tak oczywiście. Można wejść do klasy odbębnić i nauczyć. Ale grono nauczycieli pisze projekty, wprowadza innowacje na zajęciach. Najmadrzejszy co nie uczy A dużo ma do powiedzenia

   • Obowiązki to ja mogę wykonać odbębnić i do domu. Nie wiesz jak wyglądają teraz lekcje to się nie wypowiadaj i nie generalizuj wszystkich nauczycieli

  • Jestem pracownikiem biedronki I ZAPEWNIAM ze zaden nauczyciel nie stanie sie z dnia na dzien pracownikiem biedronki. My mamy tzw. Obroty . Zaden nauczyciel na takich obrotach nie pracuje. To po 1. Po 2 jest to kolejny komentarz porownawczy do innego zawodu . Po co ?? Chca podwyzek to niech strajkuja ALE NIE ARGUMENTUJCIE, ze kasjer zarobi wiecej. Pieknie napisana ze rodzic moze miec dosc czasami wlasnego dziecka a co dopiero uczyc innych . Ja pracuje z TYSIACAMI DOROSLYCH OSOB . Codziennie przez 8h . I sprzatam po.tych ludziach bo syf robia , dyskutuje bo zachowuja sie jak bydlo. Chcesz powiedziec ze nayczyciel wejdzie w ta role szybciej niz ja w role nauczyciela . ?? Jestem gotowa na to wyzwanie. A jak nie to zapraszam na 8 godzin poogladac nas. Jesli chcecie porownywac zarobki pokazcie pasek z wyplaty nauczyciela. Ja pokaze z kasjera biedronki.

   • Chętnie pokaże pasek droga pani, 7 lat pracy jako nauczyciel.Dwa kierunki studiów. Wyplata na rękę 1900 zl plus dodatek wiejski ok 180 zł.

    • Pasek mamy zalatwiony. ALE to tylko kropla w morzu mojej wypowiedzi. Do tematu nie wracam. Macie malo prosze bardzi. Strakujcie ale nie bez porownywania do sektora prywatnego bo o tym pojecia nie macie.

     • Pracownicy biedronki też mogą strajkować
      Więc czego zazdrościsz nauczycielom pani z biedronki?
      Chętnie zobaczę te wasze obroty, ruchy wolny i wolniejszy…
      Jesteś gotowa by być nauczycielem, zapraszamy jak tylko wykształcenie ci pozwoli to cv mozesz wysłać odrazu, bo strona kuratorium w Katowicach kipi aż od pracy dla nauczycieli.
      Tylko czy ty w tych nauczycielskich obrotach dasz radę?

      • Do ” do biedronkowej kajzerki ” . Twoja wypowiedz sugeruje ze jestes nauczycielem skoro mnie zapraszasz .Twoja wypowiedz pokazuje ze nie szanujesz mojej pracy. Mam nadzieje ze to tylko frustracja wynikajaca z sytuacji. Ja od poczatku pisze o tym zeby nie porownywac wykonywanej pracy i zarobkow. Ale jak widac , nie trafia.. Nie zazdroszcze nikomu – niczego. Jak bede chciala -to sobie zmienie 😊

  • Janek, porównywanie pielęgniarek i policjantów do nauczycieli jest śmieszne…. :/i obraza tych pierwszych… Oni pracują nie tylko w soboty niedzielę i święta, ale także w godzinach nocnych… Nauczyciele mają wolne weekendy, wakacje… Ile uzbiera się tych dni? Może dajmy im 26dni wolnego i wtedy możemy dyskutować o pieniądzach!

 4. Zapraszamy do tego miodu, wystarczy zrobić 2- 3 kierunki studiów, samemu sobie za to zapłacić
  I ofert na kuratorium jest masa! Można wybierać

  • Przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź i odpowiedz dlaczego wybrałaś ten zawód wiedząc jak to wszystko wygląda, przecież wiedziałaś? Mam dziwne wrażenie, że w każdym nauczycielu jest schowany mały masochista.

   • Powołanie- to słowo którego takie osoby jak ty nie zrozumią pisząc takie komentarze. Bo czynnik finansowy na to nie wpłynął napewno

     • Hastur, dlaczego tak sądzisz? Podaj argumenty, przykłady i opisz dokładnie każdego nauczyciela, wykazując przy tym jego brak zaangażowania i powołania. KAŻDEGO! Ojj, musieli Cię skrzywdzić w szkole, skoro ziejesz taką nienawiścią. Wymagasz argumentów od innych, jednak sam ich nie dajesz.

      • Raz. Mam jakiś nick. Dwa. Pokaż nienawiść w moich wypowiedziach. Trzy. Czytaj uważnie od dołu. Cztery. Mogę nazwiskami i osiągnięciami i sposobem zdobywania etatów w naszej gminie opowiedzieć krótką historię- władza się zmieniła więc sądzę ( mam nadzieję), że mogę pokazać patologię w szkołach na Woli.
       Kto zaryzykuje?

 5. Zawód nauczyciela już dawno stracił swoją wartość, wszyscy tylko żale i pretensje.
  Mamy wakacje, ferie, weekendy wolne i pracujemy 18 h przy tablicy.
  Wybrałam ten zawód z powołania, nie wyobrażam sobie pracować gdzie indziej.
  Ale nie samym powołaniem żyje człowiek.
  Chętnie oddałabym wakacje, żeby wziąć urlop w maju czy kwietniu by pojechać na urlop za połowę ceny A nie w szczycie sezonu.

  Tydzień z życia nauczyciela:
  -18h przy tablicy
  -1h kółko bezpłatnie
  – codziennie przygotowanie się do lekcji,
  – sprawdzanie prac domowych, ćwiczeń, zeszytów,
  – średnio raz w miesiącu zebranie bądź konsultacje,
  – wycieczki , dyskoteki, nocki w szkole, wieczory filmowe …
  – do tego przygotowanie dekoracji sali na okna, gazetki- nasze rodzkiny wiedzą o tym najlepiej
  NIE ZNASZ SYTUACJI NIE OCENIAJ
  A to wszysrko za 2150 zł…
  Ale tak w mediach nasze zarobki 5500 zl

  • Znam sytuację od wewnątrz, dlatego pozwalam sobie zabierać głos. Opowiedz proszę jak wyglądają Twoje codzienne przygotowania do zajęć 🙂 Czytam wszędzie o tym magicznym rytuale i za każdym razem gdy pytam nauczycieli o to nabierają wody w usta lub plotą trzy po trzy.

   Przecież Wam się nawet nie chce konstruować sprawdzianów. Xserujecie gotowce z książek. Jestem skłonny przyznać że poloniści mają najgorzej- wypracowania pisemne, of course.

   • Lekcje nie wygląda tak, że nauczyciel wchodzi do sali, dzieci otwierają książki, cos opowiadamy i 45 min mija.
    Społeczeństwo dzieci cyfrowych, które wszysrko nudzi daje się we znaki.
    Co robimy? Już tłumaczę.
    Tworzymy aplikację na tablicę multimedialną, korzystamy z nowych programów (A żeby je poznać jeździmy na kursy i szkolenia, również po lekcjach) tworzymy karty pracy – tak ja tworzę od zera, nieraz nie nadają się do wykorzystania.
    Kopiemy w gazetach, Internecie- wycinamy, drukujemy , robiły witraże na okna- żeby lekcje, karty pracy i ćwiczenia były atrakcyjne, a klasa lekcyjna była ładna .
    Do tego tworzymy opinie do poradni psychologicznych, sądów rodzinnych… 5 minut przerwy na to nie wystarczy. Może zaskoczy kogoś fakt, że na klasy 22 osobowe, 8 osób ma opinię z poradni w sprawie dostosowania wymagań, dysleksji, dysortografi, fobii szkolnej.
    Pozdrawiam serdecznie

   • Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora! Znasz sytuację, bo “kuzynka kuzynki szwagierki jest nauczycielką ma 57 lat i nic nie robi”. Nie dawaj wszystkim nauczycielom tej samej łatki!

   • Górniku, też wiedziałeś, na co się decydujesz, a jednak Twoja grupa zawodowa co rusz strajkuje i domaga się więcej. Najlepiej nigdzie nie pracujmy, żyjmy z zasiłków, dzieci niech będą analfabetami bez ambicji, a Polska stanie się krainą mlekiem i miodem płynącą.

    Taka to mentalność ludzka teraz – ja mogę mieć źle, ale ważne, by inni nie mieli czasem lepiej.

  • Tydzień z życia normalnego pracownika :
   Praca od poniedziałku do soboty
   Od 6 do 14, lub od 14 do 22,albo nocki 22-6, praca przy Lini 15min przerwy. Nie ma czasu na kawkę herbatkę czy ploteczki, boli wszystko, kręgosłup odpada.
   Zero wolnego weekendu zero wolnych feri, postój narzucony przez fabrykę w sierpniu albo w lipcu, brak możliwości wzięcia wolnego w maju i wakacji za pół ceny. Płacą 2200 na rękę, i co? Nauczyciele mają gorzej niż 80% zwykłych ludzi? Żal.

   • Odpowiedz nauczyciela na Twoją wypowiedź- trzeba było się uczyć 🙂 Tylko widzisz to działa u nich w jedną stronę, jak im się mówi skoro Wam źle zmienicie pracę to nie, bo powołanie i takie tam inne brednie 🙂

   • Czyli jestem nienormalnym pracownikiem, bo pracuję od 9-17? To tylko pracownikom zmianowym zakładów produkcyjnych i supermarketów należy się szacunek? Reszta haruje mniej?
    Idąc tokiem rozumowania większości – źle ci się pracuje na zmiany, zwłaszcza nocki? Zmień pracę, proste.
    Ale, ale – może nie masz umiejętności i wykształcenia, by podjąć inną pracę?

    • Ola, mowa tu o nauczycielach vs inni, jasne, że są ludzie tacy jak Ty, pracujący od 9-17 albo 8-16, wszyscy pracują po 8h a nie 3h przy tablicy a reszta za biurkiem, kawcia herbatunia. Tu Cię zadziwię, bo mam wykształcenie wyższe, myślisz, że na produkcji to same debile pracują? I Ty piszesz o szacunku 🙂 nie pozdrawiam.

     • Ojj, ubodło, Wolaninie.
      Nie napisałam nigdzie, że pracownik produkcji nie może mieć wyższego wykształcenia.
      Chodziło mi o to, że możesz nie mieć odpowiednich kwalifikacji, by podjąć inną pracę.
      Jestem po studiach typowo humanistycznych i nie widzę się w roli księgowej na przykład.
      Łatwo się mówi komuś, kto kształcił się w kierunku nastawionym na konkretny zawód, by nagle zmienił pracę. Zwłaszcza, jeśli wybrał te studia świadomie.

 6. Popieram wypowiedz matki i gornika macie racje nauczyciele tyle robia dla naszych dzieci ucza wychowuja musza za własne pieniadze sie doksztalcac jak tak wszycy twierdza ze im dobrze to trzeba sie bylo ksztalcic na nauczyciela maja prawo walczyc o lepsze pieniadze zarabiaja naprawde malo zycze im powodzenia

  • No właśnie, ja się kształciłem żeby dobrze zarabiać nie po to żeby biedować. Sami wybrali kierunki studiów. Problemem nauczycieli jest fakt, że ich rynek pracy jest przesycony. Mówicie o roszczeniach policjantów, pielęgniarek, ratowników medycznych. Tylko jest jedna różnica między nauczycielami a nimi. Ci drudzy odchodzą z zawodu i szukają czegoś nowego, nauczyciele kurczowo trzymają się stołków.

 7. Strajk jest legalny więc wątpie że można bedzie starac sie o zadosc uczynienie bo trzeba bylo wziac wolne lub tez nianie jednym słowem my rodzice na tym stracimy jak i nasze dzieci bo materiał bedzie trzeba nadrobić a kto to zrobi jak nie my rodzice i do wieczora z ksiazkami dzieci beda siedzieć a nauczyciel w domu po 8 godz i niech sie dzieci martwią .Jak najbardziej każdy chce wiecej zarabiać lecz tu to troche przesadzili że kosztem dzieci to wszystko bedzie 🙁

 8. Mam wrażenie, że krytykujący strajk i obrażający nauczycieli sami byli kiedyś na bakier ze szkołą, o czym świadczyć może poziom Waszych wypowiedzi pod względem merytorycznym, jak i językowym.

  Czy naprawdę nie pamiętacie żadnego nauczyciela, któremu jesteście wdzięczni za przekazanie wiedzy, zarażenie pasją, rozwinięcie zainteresowań?
  Fakt, czasy się zmieniają: zmienił się program nauczania – wielokrotnie, zmieniła się mentalność, technika poszła do przodu. Nauczyciele ciągle muszą się szkolić, często na własną rękę, by móc przekazać wiedzę naszym dzieciom.
  Dajmy nauczycieli informatyki. Wiadomo, że dziesięć czy piętnaście lat temu na studiach nie uczono ich obsługi programów, które dzieci powinny, wg. podstawy programowej znać.
  Dlatego nauczyciel musi poszerzać swoją wiedzę.
  Listy lektur się ciągle zmieniają, powstają nowe teksty, które trzeba opracować z uczniami, ciągle pisze się historia…
  Życie również drożeje, więc trudno, by nie oczekiwać podwyżki płac, prawda?

  Nie zapominajmy, że dobry nauczyciel ma wpływ na to, do jakiej szkoły średniej i jakie studia wybiorą nasze dzieci!
  Nauczyciel ma wpływ na przyszłość naszych dzieci. Dlatego chyba nie chcemy, by uczył je ktoś sfrustrowany, ktoś zmęczony, niedoceniony, ktoś kto traktuje pracę jak zło konieczne, prawda?
  Podwyżka i godne zarobki są formą motywacji, sprawiają, że naprawdę się chce. Wy tak nie macie? Nie prosicie szefa o podwyżki? Może tylko na forum takie cwaniaki z Was, a w pracy siedzicie jak mysz pod miotłą, bo najzwyczajniej jesteście tchórzami?

  Nauczyciele pokazują naszym dzieciom, że należy walczyć o swoje, że każda praca zasługuje na godziwą zapłatę i że docenianie w pracy ma duży wpływ na satysfakcję z niej.

  Komentarze typu: “Przyjdź do pracy w mojej firmie, to zobaczysz co to naprawdę znaczy pracować” albo: “Zapraszamy na kasę” są po prostu żałosne.
  Wyklinanie na nauczycieli w domu, przy dzieciach sprawia, że uczniowie nie szanują danego nauczyciela, więc nie szanują przedmiotu, a w efekcie się nie uczą. Proste! Dziecko z domu wynosi szacunek do innych ludzi i poczucie obowiązku. Niedługo będziecie mieć pretensje o to, że oprócz zadań domowych trzeba się też uczyć na klasówki!
  Weźcie się opamiętajcie!
  Chodziłam do szkoły, mam dzieci wieku szkolnym i przedszkolnym i jedno nie zmienia się od lat – nauczyciel się musi przygotować do lekcji i to samo musi zrobić uczeń!

  I jeszcze słówko do tych, którzy narzekają na brak opieki w czasie strajku: SP nr 1 w Woli zapewnia opiekę dzieciom 8 i 9 kwietnia – mają być zorganizowane zajęcia grupowe na świetlicy lub sali gimnastycznej.

  A to, że dni od 10.04. do Świąt są wolne, to zasługa nowego rządu i cudownej deformacji szkolnictwa, bo mamy w tym roku podwójne egzaminy ze względu na likwidację gimnazjum.

  Przestańcie pluć na siebie jadem i licytować się, kto ma w pracy gorzej i ciężej.
  Każdy ma prawo walczyć o swoje.

  • Droga Matko.

   “Czy naprawdę nie pamiętacie żadnego nauczyciela, któremu jesteście wdzięczni za przekazanie wiedzy, zarażenie pasją, rozwinięcie zainteresowań?” Tak był jeden, w moim 19 letnim cyklu edukacyjnym (podstawówka, szkoła zawodowa, technikum, studia), słownie jeden. Edward Bielenin- szkoda, że już go nie ma między nami.

   ” Nauczyciele ciągle muszą się szkolić, często na własną rękę, by móc przekazać wiedzę naszym dzieciom.” Ja też muszę się dokształcać aby być konkurencyjny na rynku pracy, też za swoje pieniądze. Jaką to nową wiedzę musi zdobyć nauczyciel matematyki, polskiego, biologii czy chemii? Coś się zmieniło odkąd wyszedłem z podstawówki? Program jest ten sam, zmieniają się podręczniki- wiem bo mam dzieci w wieku szkolnym. Powiem więcej, jeśli ktoś ma gdzieś schowane stare podręczniki niech porówna poziomy nasze z obecnymi. To dokształcanie spowodowane jest zbieraniem kwitów do awansu zawodowego- nic więcej.

   “Dajmy nauczycieli informatyki. Wiadomo, że dziesięć czy piętnaście lat temu na studiach nie uczono ich obsługi programów, które dzieci powinny, wg. podstawy programowej znać.” Jeśli taki nauczyciel nie idzie z duchem czasu to nie powinien uczyć informatyki. Chociaż wróć, podaj mi nazwy tych programów które są wymagane w podstawie programowej i których musieli się uczyć na dodatkowych szkoleniach.

   “Nie prosicie szefa o podwyżki? Może tylko na forum takie cwaniaki z Was, a w pracy siedzicie jak mysz pod miotłą, bo najzwyczajniej jesteście tchórzami?” Oczywiście, że proszę. Ale ja sam, nie wykorzystuje do tego celu innych i obecnej sytuacji politycznej. Mówiąc prościej, jeśli czuje się niedoceniony w pracy szukam innej gdzie ktoś doceni to, że się staram.

   ” “Przyjdź do pracy w mojej firmie, to zobaczysz co to naprawdę znaczy pracować” albo: “Zapraszamy na kasę” są po prostu żałosne.” Ale skoro jest im tak źle, to może naprawdę pora na zmiany. Często słyszę o złowrogiej wróżbie “Obyś cudze dzieci uczył”. Ja znam jeszcze jedną (moja wersja)- ten co się na studiach nauczył pracuje w zawodzie, reszta jako nauczyciele. Coś w tym jest.

   “Chodziłam do szkoły, mam dzieci wieku szkolnym i przedszkolnym i jedno nie zmienia się od lat – nauczyciel się musi przygotować do lekcji i to samo musi zrobić uczeń!” Chodziłaś do szkoły, powiem więcej pracujesz w szkole.

   “Przestańcie pluć na siebie jadem i licytować się, kto ma w pracy gorzej i ciężej.
   Każdy ma prawo walczyć o swoje.” Nie pluję jadem, każdy ma prawo walczyć o swoje, ale na równych warunkach. Czujesz, że robisz lepiej jak inni idź do swojego przełożonego i zawalcz. Nie bierz dzieci jako zakładników.

   Pozdrawiam

   • Hastur, właśnie miałem odpisać “Matce” (nauczycielka-pewniak) ale po przeczytaniu Twojego wpisu, uznałem , że Ty już to zrobiłeś(aś) wyśmienicie! Popieram wszystko co napisałeś(aś) w 100%. Pozdrawiam

    • Muszę Was rozczarować – nie jestem nauczycielką, ani nawet pracownikiem oświaty. Pracuję w handlu, jednak nie “na kasie w biedrze”. Mnie, na przykład, wolne niedziele niehandlowe nie obowiązują.
     Popieram strajk nauczycieli, tak jak popierałam strajki kasjerek, pielęgniarek, rezydentów…
     Każdy ma prawo domagać się lepszych zarobków.
     Niestety, strajk zawsze odbywa się kosztem kogoś lub czegoś, na tym to polega.

  • Zapomniala Pani o jednym. Nawet jesli my rodzice popieramy strajk , to dlaczego odbywa sie on kosztem naszych dzieci i naszym. Dlaczego do tej pory nikt nic nie mowil , nie dzialal w tym temacie. To tak jak w naszej gminie. Teraz , po zmianie wladzy kazdy czegos chce do do tej pory nie bylo mozliwosci lub pewne sprawy byly zatajane. Jaka wiarygodnosc ma ten strajk ?? Bo dla wielu to zagrywka polityczna. A to juz inna sprawa.
   Jestem za godnymi zarobkami. Za zmiana w swiadczeniach rodzinnych. Ale nie za politycznymi grami na dzieciach.

  • Aż serce się raduje po przeczytaniu tak wyśmienitego pijarowskiego teksku szkoda tylko że mało w tym faktów i argumentów. Każdy z nas kiedyś chodził do szkoły, każdy zdobywał wiedzę i doświadczenie, ale nie zawdzięcza się tego napewno nauczycielom. Kiedyś w szkole uczono teraz jest udawanie że się uczy. Teraz co drugie dziecko musi korzystać z korepetycji bo nie radzi sobie w szkole a czy 20 lat temu było coś takiego jak korepetycje? To że dzieci dziś muszą z nich korzystać nie oznacza że są mniej inteligentne tylko że osoby które przekazują wiedzę porostu nie nadają się do tego. Czy normalny pracodawca daje podwyżki za niewykonania pracy? A tekst ze nauczyciel musi się przygotować to wogole jest świetny to tylko oznacza że nauczycielami są osoby średnio inteligentne bo jak można się przygotowywać do czegoś co robi się cały czas z małymi systemowymi zmianami. Wstyd że osoby które właśnie powinny dawać przykład naszym dzieciom pokazują wzorce rodem z PRL-u. Każdy jeden nauczyciel który będzie strajkowal powinien zostać natychmiast zwolniony z art. 52. Życzę Pani aby dziecko kiedyś powiedziało że czegoś nie zrobi bo ono strajkuje i walczy o swoje.

 9. To jest gra polityczna w ktorą wmieszane są dzieci i rodzice. Broniarz to byly czlonek SLD ktory idzie po trupach do celu, dziwie sie ze dyrektorzy szkoł w Woli i nie tylko zgodzili się wziąść udział w tej grze. Tyle lat nie bylo podwyzek za rzadow PO i PSL i nagle przed wyborami obudzilo sie ZNP i zaczełi podburzać innych. To nie przypadek tylko wczesniej zaplanowany atak na obecny rząd. Niech sobie protestują ale nie kosztem naszych dzieci bo to jest żenujące. Podwyżka..? Zgadzam się ale nie dla wszystkich, nauczyciele powinni byc oceniani i rozliczani z ze swojej pracy. Bo niestety część z nich mam wrażenie wybrała ten zawód przypadkiem…

 10. Nauczyciel to osoba zaufania publicznego i musi godnie zarabiać, zadowolony nauczyciel to zadowolone nasze dzieci, w pełni popieram postulaty nauczycieli, deforma oświaty zrobiła juz bardzo duzo złego- nie bez powodu jako złe życzenie jest abyś cudze dzieci uczył….

 11. Chętnie dowiedziałbym się w jakich to czasach nauczyciele zarabiali “kokosy”? Z tego co mi wiadomo zawsze było średnio z zarobkami, a jednak wybór padł na szkołę. Teraz wielkie żale, a może? – jaka praca, taka płaca! Nauczyciele, popierajcie dalej “apolitycznego” Broniarza, on Was wyprowadzi na manowce. Gdy wprowadzano gimnazja – był przeciw, gdy likwidowano gimnazja – również był przeciw! Cóż przez ponad 20 lat swojego prezesowania wywalczył dla nauczycieli skoro jest tak źle!? Wieczny wojownik, ale dla siebie, za ponad 12 tysięcy miesięcznie!!!

 12. Przewodniczący bierze udziały w manifestacjach kod-u i po. Więc wcale ten strajk nie jest polityczny hahaha. Nauczyciele uczą tak jak wymaga ministerstwo edukacji. Ja widzę rozwiązanie 😉 zlikwidować ministerstwo, a podatki przeznaczać na wybraną szkołę. Wtedy szkoły będą zmuszone do konkurencji i będą lepiej nauczać.

 13. Na plakacie widnieje informacja, że nauczycielom zależy na przyszłości edukacji – w którym postulacie jest o tym mowa? Strajkują tylko z powodu pieniędzy, nie ma żadnych innych postulatów. To kpina, że próbują to usprawiedliwiać dobrem edukacji, czy uczniów. Chętnie też dowiem się, ile godzin dziennie w domu przygotowuje się do lekcji nauczyciel w-f albo informatyki 🙂
  W Polsce zawód nauczyciela jest dziedziczony – matka odchodzi, córka wskakuje na jej miejsce (a niby jest tak źle z warunkami płacy i pracy), żeby takiego zwolnić – musi popełnić czyn karalny – może nie potrafić przekazać żadnej wiedzy a i tak robi swoje.
  Języki obce – tak uczą, że co drugi uczeń siedzi w szkole językowej; matma, fizyka – notorycznie korepetycje.

  Bardzo współczuję rodzicom i uczniom – taki stres i nerwy, jakie zgotowali im nauczyciele na pewno na długo zapamiętają.

  Czasami pojawiają się argumenty nauczycieli, że na kasie zarabia się więcej – po pierwsze – niech idą na kasę, zawsze kogoś szukają (w przeciwieństwie do nauczycieli, bo generalnie rozmowy kwalifikacyjne to jest jeden wielki teatr i ustawiona sprawa), po drugie zaś jak można tak uwłaczać godności pracowników sklepów – że są gorsi i trzeba zarabiać od nich więcej, bo jak mniej to hańba?! Leczcie się nauczyciele albo módlcie, bo na leczenie za późno.

  • Zapraszam do tego miodu….chętnych coraz mniej. Wystarczy wejść na stronę kuratorium i przejrzeć oferty pracy , ciągle te same , bo chętnych nie ma.
   Walczymy nie tylko o płacę , ale też docenienie naszego zawodu.
   Zawsze można zmienić branżę i zacząć pracę jako nauczyciel.
   Tylko my wybraliśmy ten zawód z powołania, ale za 1900 zl – 8 lat doświadczenia, kredyt i dwójka dzieci to trochę ciężko przeżyć.
   Pozdrawiam

 14. Jeśli nauczycielom się nie podoba praca w szkole która wiedzieli jak wygląda i jak jest płatna to niech się zwolniom i idą do biedronki lub na budowlanke tam więcej zarobią a nie tylko narzekać jak oni są poszkodowani normalny zal

  • Widać jak cię ortografii nauczyli te “nieroby” !!!.Strajkować to mogą górnicy, lekarze czy pielęgniarki, ale nie nauczyciele? A ucz se w domu swoje pociechy

 15. Może najpierw pokażecie, że pracujecie???? Korki z matmy, angielskiego. Niemiecki na poziomie DRAMAT. W liceum korki gwarantowane, albo brak promocji. Podwyżki???? Za co????

 16. Czysta polityka !!! Szkoda, że nauczyciele dali się wkręcić. Jest oczywiście masa ludzi, którzy ich popierają. Ale… zdecydowanie słychać głosy negatywne. 1000 złotych???? Każdy pracuje 40 godzin tygodniowo. Nauczyciel… 18. Śmiech na sali. Za każdą dodatkową godzinę stawka… nie minimalna. Nawet się nie schylają po nią. Bllleeeee. Dodatki gwarantowane przez Kartę Nauczyciela – polecam lekturę. Nasze dzieci ciągle korepetycje. 40-70 zł za godzinę. Może oni mają w swoim interesie NIE UCZYĆ. Za korki wczasy mają kilka razy w roku. Dramat!!! Do pracy “inteligencjo”.

  • i to 1000 zł do podstawy, u dyplomowanego to jest 1800 zł netto!!! Gdzie takie podwyżki są?
   Na miejscu rządu nie dałabym im niczego. Niech se strajkują bez wypłaty. ZObaczymy, ile pociągną.

   • Proszę podać nazwisko nauczyciela matematyki, który Pania uczył. Kiepsko to zrobił? Jakim cudem nauczyciel z 1000 PLN brutto? Netto? otrzyma 1800?! Kreatywna księgowość…Pewnie będą strajkować, chyba nie tylko dla pieniędzy ( choć to żaden wstyd – inni mogą?) . Szacunek nie jest liczony w kasie, ale za godna pracę powinna być godna płaca! Mam znajomych nauczycieli, widzę, ile pracują , np. poloniści, matematycy.Może faktycznie pomyślcie Państwo o nauczaniu domowym?

     • 20% maksymalny dodatek stażowy (o ile masz 20 lat pracy), 5% dodatek motywacyjny (o ile jest), 10% dodatek wiejski, 7,7% – miesięczna część trzynastki. Nijak mi nie wychodzi 80% dodatków, chyba, że z Wolę podciągniemy pod dzielnicę stolicy i uwzględnimy dodatek stołeczny. Tak samo nie ma szans by z tymi dodatkami przy podstawie 3483 zł brutto wyszło podawane przez MEN średnio 5600 na nauczyciela dyplomowanego.

 17. No i prawidłowo, może w końcu rozleci się ten cyrk o nazwie Ministerstwo Edukacji, jeszcze niech tylko rolnicy się rozkręcą, będzie się działo. Chcieliście demokracji macie demokrację, w dodatku socjalistyczną.

 18. To niezardnosc Wójta i rady gminy tyle kasy idzie z budżetu gminy na oświatę a tu taki afront przecież miało być lepiej a jest nie mówić

  • To niezaradność rządu i wysokie oczekiwania nauczycieli. Bardziej lub mniej słuszne. Kasa z budżetu idzie tak jak wszędzie, rząd daje za mało. Po co wprowadzasz ludzi w błąd? Wciąż niepogodzony / a ze zmianą?

   • Niezaradność obencego rządu? A zapomnieliscie juz ze poprzedni rząd zamrozil wypłaty nauczeli na 5 lat..? Radze odswiezyć pamięć. Tylko o polityke i kase chodzi, dzieci mają głęboko gdzieś

 19. Do roboty weźcie się nieroby. Jest wiele innych zawodów na etatach państwowych którzy bardziej zasługują na podwyżki.
  Nic nie robicie, a większość dzieci musi korzystać z korepetycji.

  Jeżeli wam zle to widziałem ogłoszenie w biedronce, praca dla was.

  • Jest Pan w końcu Ojcem! Opiekę musi zapewnić Pan sam. Nauczyciel to nie darmowa niania, czy opiekun. Każdy z nas Rodziców za opiekę nad dzieckiem odpowida sam. Pozostałym narzekającym na nauczycieli-nierobów, polecam nauczanie domowe. Każdy z Państwa może przecież uczyć swoje dziecko samodzielnie. W końcu to takie proste! Życzę powodzenia!

   • I tak uczę, wieczorami przy zadaniach za nauczycieli.
    Za co im płacą ?
    Mnie rozliczają codziennie z mojej pracy.

    Podwyżki powinni dostać Ci, którzy mają wyniki, a nie wszyscy po równo.
    Komuna się skończyła.

    A na koniec – każdy z Państwa nauczycieli może przecież zmienić pracę, nikt nie trzyma na siłę. Życzę powodzenia w odnajdywaniu się w rzeczywistości wolnorynkowej!

    • Skoro i tak Pan uczy wieczorami, to może warto skorzystać z edukacji domowej? Wtedy wyniki dziecka będą świetne, zaoszczędzi Pan na korepytacjach. A nauczycielskie nieroby w kamasze lub do innej pracy! Wreszcie będzie spokój.

    • Też jestem za wynagradzaniem adekwatnym do efektów, starań i wysiłków:-)
     Witamy w XXI wieku – zawsze można się przebranżowić.

   • Tu nie chodzi o opiekę całodniową.
    Chodzi o to, że jak ktoś pracuje do 15 do w tygodniu dziecko jest w szkole a potem w świetlicy, skąd może je odebrać. To czasem na prawdę jest problem, gdy dziecko zostaje w tygodniu w domu cały dzień – 7latka nie można zostawić bez opieki a urlop nie jest z gumy.

   • Coś chyba nie styka na stykach….
    Ktoś już wspominał o tym, że dziecko normalnie w tym czasie byłoby w szkole a teraz mam powiedzieć pracodawcy daj mi urlop od 8.04 do odwołania bo komuś się zachciało strajkowac w taki sposób?

    • Komu nie styka? To skoro te nieroby takie zbędne, to proszę się zająć swoim dzieckiem. Więkoszść z Państwa jednak chętnie powierza opiekę nad Dziećmi tym nierobom i chociaż z tego względu powinniśmy jako Rodzice, szanować ludzi, którzy naszymi pociechami się zajmują. Poza tym prawo do strajku gwarantuje konstytucja, do urlopu też. Styka?

 20. Jeden wielki Cyrk ren strajk. Mnie się to w głowie nie mieści jak grupa społeczna która jest najbardziej uprzywilejowana może podejmować decyzje o strajku kosztem dobra najwyższego jakim są dzieci. Każdego jednego który odważy się nawet pomyśleć o strajku wywalić dyscyplinarnie!!! Do lasu drzewa bielić… Zarabiają lepiej jak górnik na dole, dodatki 13stki itd. a pracy jak na 1/4 etatu i jeszcze narzekać!!! Jak ktoś z nimi nie zrobi wreszcie porządku to nigdy w tym kraju nie będzie dobrze.

  • Dokladnie tak. To jest tylko gra polityczna kosztem dzieci, mlodzieży. Widać właśnie jak bardzo im “zależy” na edukacji i dobru dzieci…

 21. Można obciążyć szkołe ze muszę wziąść extra wolne w pracy lub wynająć opiekę dla dziecka ? Fakturę od legslnej niani mogę mieć bez problemu.
  To jest kpina żeby nauczyciel strajkował kosztem moim, mało z moich podstków jest opłacany?
  Nauczyciele strajkujcie w wakacje, zróbcie głidówkę w szkole a nie w czasie nauki moich dzieci.

 22. Pytanie zasadnicze, czy w razie strajku i braku zajęć w czasie jego trwania dzieciom zostaną okrojone wakacje i będą odrabiały te dni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.