Szczepienie lisów – jesień 2012 roku

0

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach uprzejmie informuje, że w dniach: 22-23.09.2012 r. na obszarze województwa śląskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa o Rozwoju Wsi z dnia 2 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. Nr 142 poz. 1509) Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach uprzejmie informuje, że w dniach: 22-23.09.2012 r.
na obszarze województwa śląskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i zostanie wykonana poprzez wykładanie szczepionki z samolotów.
Wszelkich dodatkowych informacji ww. sprawie udzielać będzie Rzecznik Prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611.
W załączeniu przesyłam informację o akcji szczepienia z prośbą o zapoznanie z nią ludności.
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Tadeusz Sama
Informacja o przeprowadzanej na terenie województwaśląskiego akcji szczepienia lisów dziko żyjących w akcji jesień 2012 roku
 
Rusza jesienna akcja szczepienia lisów. W okresie pomiędzy 22 września a 23 września 2012 roku na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki dla lisów.
Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów AN-2, startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W związku z wystąpieniem wścieklizny u lisa wolno żyjącego w listopadzie 2011 r., nastąpi zwiększenie wyłożenia na obszarze wokół miejscowości Pradła do 30 dawek szczepionki na 1 km2. Na pozostałym terenie woj. śląskiego zakłada się wyłożenie 20 dawek szczepionki na 1 km2. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 222 810 dawek szczepionki.
Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwąterytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo, należy równieżbezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką
Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa siędwa razy do roku: wiosną i w jesienią.
Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa.
W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolnożyjących obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt i tak:
  1. w roku 2003 na terenie całego województwa zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,
  2. w 2004 zanotowano 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,
  3. w 2005 roku nie odnotowano wścieklizny,
  4. w 2006 roku stwierdzono 1 przypadek wścieklizny u nietoperza.
  5. w 2007 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
  6. w 2008 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
  7. w 2009 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
  8. w 2010 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
  9. w 2011 roku zanotowano 1 przypadek wścieklizny u 1 lisa wolno żyjącego
  10. w I półroczu 2012 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt.
Świadczy to o skuteczności szczepienia prowadzonego przez InspekcjęWeterynaryjną województwa śląskiego.

There is no ads to display, Please add some

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.