Skrót z obrad V Sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się w dniu 12 lutego 2019 r..

Tematem obrad sesji było: „Wystąpienie Starosty Pszczyńskiej, Pani Barbary Bandoły oraz Dyrektora Szpitala Powiatowego w Pszczynie, Pana Marcina Leśniewskiego” oraz „Podejmowanie uchwał”.

Podczas sesji:

– Radni podjęli uchwałę podnoszącą opłaty za odbiór śmieci z 8 zł na 15 zł za segregowane oraz z 15 na 30 zł za bez segregacji.

Podwyżka jest konsekwencją wzrostu opłat za składowanie, a dotychczasowa stawka 8 złoty była już subsydiowana  w poprzedniej kadencji tak aby utrzymać cenę na  niezmiennym  poziomie aż do wyborów.  Radni poprzedniej kadencji posiadali taką wiedzę, gdyż informowała ich o tym fakcie Skarbnik gminy Miedźna.

-Wystąpienie Starosty Pszczyńskiego, Pani Barbary Bandoły i informacje o planach powiatu wobec gminy Miedźna.

-Wystąpienie dyrektora dr Marcina Leśniewskiego szpitala w Pszczynie i informacja o funkcjonowaniu szpitala i planach na kolejne lata.

-Uchwalenie uchwały o dopłatach do żłobków.

– Metropolia jest aktualnie zamknięta na nowych członków, spóźniliśmy się półtora roku.

Porządek obrad V sesji Rady Gminy Miedźna w dniu 12 lutego 2019 r.:

 1. Otwarcie V sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
 2. Ustalenie porządku obrad V sesji.
 3. Przyjęcie protokołu z sesji IV z dnia 22 stycznia 2018 r.
 4. Wystąpienie Starosty Pszczyńskiej, Pani Barbary Bandoły oraz Dyrektora Szpitala Powiatowego w Pszczynie, Pana Marcina Leśniewskiego.
 5. Informacja Wójta Gminy z prowadzonych prac oraz realizacji zadań inwestycyjnych w Gminie Miedźna.
 6. Interpelacje i zapytania radnych.
 7. Omówienie i podjęcie uchwał:

Projekt A/5 w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Projekt B/5 w sprawie przyjęcia „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Miedźna”.

Projekt C/5 w sprawie warunków udzielenia bonifikat od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Gminy Miedźna w prawo własności tych gruntów i wysokości stawek procentowych tych bonifikat.

Projekt D/5 w sprawie zaliczenia dróg na terenie Gminy Miedźna do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu.

Projekt E/5 w sprawie wprowadzenia świadczenia pieniężnego „Dofinansowanie żłobkowe”.

 1.  Odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania radnych.
 2. Wolne wnioski
 3. Zamknięcie obrad V sesji.

Cała sesja jest dostępna w systemie E-sesja

31 KOMENTARZE

 1. Nowa energia przystąpiła z dużą energią do …podniesienia opłat aż o 100 procent opłaty za śmieci.Ponoć uczestniczyli w prawie każdej sesji ubiegłej rady gminy jako obserwatorzy i jakoś przeoczyli tak ważny temat.Tak radykalnej podwyżki opłat nie pamiętam a mieszkam w Woli 36 lat.Radny pan Banaś ma pomysł jak uszczelnić cieplnie prywatne domy a jakoś nie wspomina jakie ma pomysły odnośnie swojego okręgu wyborczego- chyba już czas uchylić rąbka swoich propozycji.

  • Nie pisz z zarzutem o przeoczeniu. Nie da się przeoczyć czegoś, co ktoś skrzętnie ukrywa. Zadaj pytanie dlaczego i kto ukrywał? Bo to akurat zrobili bardzo dobrze. A teraz niektórzy radni z poprzedniej kadencji grają pod publiczkę wielce zafrasowanych.

  • Drogi mieszkańcu osiedla pomysł mam na swój okręg wyborczy powiem wiecej mam na to 5 lat, ponieważ w jeden rok nie zrealizuje programu Nowej Energii z pomocą Twoją, innych mieszkańców, wójta p. Słoninki, Radnych czy naszych urzędników z pozytywną energią patrzę w przyszłość Woli i pozostałych miejscowości naszej Gminy.
   P.s Mieszkańcu osiedla dla Twojej wiadomości 3 miesìące po wyborach:
   – przejęte grunty na osiedlu WI ( kilka działek )
   – oświetlenie na ul. Przemysłowej działa
   – parking przy Centrum Kultury – przecięte sosny i porządek wokól tych drzew ( 2 lata trzeba było na to czekać )
   – mieszkaniec prosił o interwencje, bo GZGK nie potrafiło posprzątać po sobie – temat załatwiony w kilka minut po mojej interwencji.
   W marcu zapraszam na zebranie z mieszkańcami osiedla WI , rozmawiajmy i działajmy by to osiedle było piękniejsze.
   Pozdrawiam

  • Zapytaj znajomych spoza naszej gminy … juz pare miesiecy temy były podwyżki!!!
   To bylo nieuniknione. Przyczyna nie lezy po stronie władz tylko ceny skladowania odpadów drastycznie wzrosły

 2. Pytanie, jak zamierzacie oddzielić tych co segregują od nie segregujący w blokach? Ja nie segreguje bo nie, mieszkam sam nie będę trzymał 5 koszy w domu i tak tez płace, specjalnie dla mnie jest kosz na nie segregowane ale zawsze mimo iż tylko ja deklarowałem nie segregowane zawsze jest pełny wiec co mam zrobić albo koło kosza albo do zmieszanych.

 3. Gmina i tak rozlicza się z firmą ryczałtem – i tak do 2022 roku. Potem dostaniecie jeszcze bardziej po kieszeni, bo faktura od firmy wywozowej będzie za realny tonaż. Sąsiednie gminy już teraz płacą za tonę średnio 600-800 zł brutto. Cena dla Miedźnej póki co około 200 zł/ tona, a już system się nie domyka. Przy okazji należy dodać, że gmina nie mogła dokładać do systemu spoza opłaty od 2013 r. Ustawa mówi wyraźnie – system ma się SAMOFINANSOWAĆ wyłącznie z pobranych opłat.

 4. Poprzednik, czyli BT przetrzymał problem kosztem tego, że z kasy gminnej dokładano do śmieci. Teraz też padła propozycja, że może gmina dokładać dalej do interesu, ale jest małe ALE. Musielibyśmy zapomnieć o remontach dróg, szkół, przedszkoli itp, itd. A tu gdzie nie ruszysz to dramat. Pilne goni dziurawe, a dziurawe goni zapuszczone, a zapuszczone goni nie zrobione i koło się zamyka.
  BT zawinił, ale nie całkiem. Słychać wyraźnie na sesji, że żeby nie dokładać z kasy gminnej juz w 2018 roku miał podnieść trochę czyli o te ponad 3 zł. A teraz i tak podnosiłby drugi raz. Ani lepiej ani gorzej niż Sloninka. Ale BT wybrał inną opcję. Przygrał sobie równo, co i tak mu nie pomogło wygrać wyborów. Ja zarzucam mu cyniczne chwalenie się w kampanii wielce niskimi kosztami u nas, gdy inne sąsiednie gminy miały drożej. Tylko zapomniał dodać, że jak wygra, to raz dwa to zmieni. Zresztą parę innych rzeczy też przez przypadek zapomniał dodać a wręcz kłamał tak jak z oddaniem przedszkola. Szczęśliwie przegrał.
  Słoninka tutaj nie zawinił nic. Wlazł na minę poprzednika i musi ją rozbroić.

  Tymczasem w całym kraju szaleje zaraz śmieciowa. Najpierw rząd wprowadził tylko” trochę” drożej, poczekali, i teraz nas sieką po kieszeniach, aż furczy. Kiedyś firmom opłacało się wywozić za śmieszne pieniądze dziś się im nie opłaca nawet za te trochę większe. Dlaczego? Bo ktoś tam na górze wymyślił nowy system i niezłą lukę dla zarabiania na nas zwykłych zjadaczach chleba. Ktoś grubo zarobi na tym “śmieciowym biznesie” ale nie przez żadnego wójta tylko przez rządzących. Zaczęło PO a PiS poprawił. Więc zapomnijmy, że to się zmieni. Chyba, że na jeszcze gorsze. jedni na drugich fuczą ale rąbać ludzi na kasę rąbią po równo. Tak nas robią na szaro. A ty człowieku płać i płacz. A wszystko dzieje się pod przykrywką wielkiego słowa EKO!
  A jak jest gdzie indziej?
  https://tvs.pl/informacje/slaskie-drastyczne-podwyzki-za-wywoz-smieci-mieszkancy-zaplaca-nawet-50-wiecej-dlaczego/
  https://echodnia.eu/podkarpackie/radni-przeglosowali-drastyczne-podwyzki-za-smieci-w-tarnobrzegu/ar/13739220
  https://www.info.elblag.pl/37,56504,Drastyczna-podwyzka-oplat-za-wywoz-smieci-Zaplacimy-30-procent-wiecej.html
  itd, itp, etc.

   • Anonim 2 pisałem juz o tym rano, ze p. Skarbnik wyraźnie mowiła ze w 2018 juz płacąc 8 zł bilsns się nie zamykał czyli rosło zadłuzenie.
    Dla przykładu:
    Poprzednie lata rzadów p. Taranowskiego i radnych daje 17 milionów zadłużenia
    Prezes Pająk, p. Krawczyk , poprzednia rada narzorcza i kilku pracowników GZGK spowodowało strate 3,5 miliona

   • P. Skarbnik mówiła że od kwietnia 2018 bilans się nie zamykał, ale faktury były płacone z nadwyżki, która była z wcześniejszych lat. Dopiero końcem roku zostało 158 tysięcy zł na które nadwyżki zabrakło. W gminie mamy 16 tysięcy mieszkańców. Dzieląc 158 przez 16 wychodzi nam niecałe 10 zł na osobę za 2018 rok których zabrakło żeby bilans się zamknął. Dzieląc te 10 zł na 12 miesięcy w roku wychodzi że w 2018 cena śmieci powinna wynosić niecałe 9 zł. I rok 2019 rozpoczynamy z czystym kontem bez żadnego zadłużenia w kwestii odpadów.

 5. Ta. Niech wroci poprzedni wojt i jego koledzy co uciekli z tonacego Gzgk i dalej nas zadluza az utoniemy w dlugach. Ja proponuje pociagnac do odpowiedzialnosci tych co nas w dlugi wpakowali. Tyle.

  • Ciekawa jestem co na to radny Starzec nie wiedział pan co w GZGK piszczy? Tego pana tez wójt powinien rozliczyć skoro takie kolosalne zadłuzenie tam zrobili jego koledzy ktorzy uciekaja jak szczury z tonącego GZGK

   • Z BIPu wynika że radny Starzec odpowiada za BHP i dział personalny. Do finansów mu daleko więc skąd niby miał wiedzieć że finanse się nie zgadzają?

    • Damian mów mi jeszcze ze radny Starzec nie wiedział co robi duet dwoch panów Stefanski i Granatyr? Co robił prezes Pająk czy dyrektor Krawczyk.
     Ci co mieli parasol ochronny byli nie do ruszenia czyz nie tak panie radny Januszu ? Mam nadzieje ze ta grupa osob co nas okradala odpowie za to i ciekaw jestem co na to radny Starzec ? Czy dalej bedzie tak brylowal ?

     • Były z GZGK uważaj z tymi stwierdzenia że ktoś kogoś okrada bo takie stwierdzenia bez podstawne podlegają pod paragraf, już niedługo możesz się o tym przekonać i twoja pseudo anonimowość ci nie pomoże.

      • Bardzo chętnie zeznam jak tylko będzie trzeba bo jestem za zmianami w tej firmie. Teraz szary pracownik się śmieje jak was strach ogarnia.

      • Myślę ze zagalopowałeś się ze stwierdzeniem „bezpodstawne” czekam z niecierpliwością aż wyjdą sprawy po audycie używania sprzętu firmowego do prywatnych spraw, zagraniczne wycieczki, ciekawe szkolenia, więcej ???? Nie radzę zresztą te trzy i pół miliona co brakuje to z czyich pieniążków? Gdzie znikły kto je zajumał? Krasnoludki i sierotka Marysia?

     • No nie wiedział ze jeden z Panów. Jeden dom dla siebie kolejny dla córki. A wszytko to z pensji w GZGK i własnej firmy która wspaniale prosperuje. Jak tak wspaniale prosperuje to w jakim celu pracuje w GZGK? A no chyba ze stamtąd pochodzą zlecenia, ale czy to nie przypadkiem działanie na szkodę spółki? A że spółka gminna to na czyją szkodę? Podpowiadam nie szkodę gminy bo gmina to my tylko właśnie Nas i nie wstyd wam miedzy ludźmi teraz chodzić?
      #sprawadlaskarbówki #USPszczyna #CBA #ProkuraturaPszczyna

      • Ciekawe jaki bedzie final tej calej sprawy. Mam nadzieje Ze Wojt podejmie dobra decyzje i jesli beda podstawy to zglosi to tam gdzie takie sprawy powinny miec final.

    • Tak….J. Starzec za bhp odpowiada.szczególnie za te które sobie przeprowadza w czasie pracy w gzgk w innych miejscach. A kasa leci z tej i z tej strony.

 6. Rewelacjaaaaa, brawo 90 % wzrost ceny za śmieci – ciekawe jaką niespodzianką cenową nas jeszcze uraczycie. Skoro GZGK miał straty to pewno tymi kosztami mieszkańców obciążycie. Ciekawie się rok zaczął. Wasi poprzednicy jakoś potrafili utrzymać ceny w przyzwoitych przedziałach.

 7. po pierwsze : jak już to Panie Wójcie ! prostoku jeden; po drugie : kiedy w Bojszowach śmieci kosztoweały ponad 10 złotych, u nas nie dźwigano, bo wybory tuż, tuż.To, że państwo polskie tak drenuje nasza kabzy, to Wójt musi odpowiadać? Chłopie, zastanów się co piszesz, abo PIS ci tak zlasowoł mózg? Kaj je tanij, no kaj? ZUK za wysypisko musi płacić ponad dwa razy wiyncyj, więc musi podnieś,A na KARACH (to po naszymu) ciebie rychło wywieziemy !!!

 8. Panie słoninka ale pieniędzy miał pan szukać gdzie indziej a nie w kieszeniach biednych ludzi dźwignik pan jeszcze stawki za wodę i ścieki i zrobi się referendum i wywieziemy pana na TACZKCH !!!

  • Chyba zapomniałeś się podpisać Ksywką Sprytny Bogdan XD
   To na pewno nie koniec kukułczych jaj, jakie zostały. Chytry plan jak malowany, nie powiem. Jak ekpia przegrana, to można teraz pozadymiać XD Tyle, że nowy wójt pije piwo nie przez siebie nawarzone. Ale przez przypadek jakby stary wygrał, wtedy starym zwyczajem byłoby tera to “pocałujta w … wójta”. i podwyżka taka sama albo i lepsza!
   Taczkami to kwiaty ludzie będą wozić panu Słonice, jak wreszcie poprawi ten bubel przedszkolny w Górze, pomaluje tę zapuszczoną szkołę w Górze i rozbuduje ZGODNIE ZE SZTUKĄ szkołę we Frydku. Oraz załatwi jeszcze parę innych spraw, do których jego poprzednik się nie palił albo mówił, że się nie da!

  • “Podwyżka jest konsekwencją wzrostu opłat za składowanie, a dotychczasowa stawka 8 złoty była już subsydiowana w poprzedniej kadencji tak aby utrzymać cenę na niezmiennym poziomie aż do wyborów. Radni poprzedniej kadencji posiadali taką wiedzę, gdyż informowała ich o tym fakcie Skarbnik gminy Miedźna.”

  • Taczki schowaj, przeciez sama pani skarbnik wypowiadała sie i mowila ze juz w 2018 bilans nie zamykał się za cenę 8 zł a powinno być 11 zł Mam wrażenie ze poprzednia władza celowo nie zrobiła podwyżki zeby wyborców nie przegrać. Anonim wysłuchaj uważnie wypowiedz p. Skarbnik, p. Kierownik czy orezeda firmy zZuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.