Ciężki wóz bojowy OSP Wola na bazie Jelcza został wykreślony z rejestru, jednocześnie aktualnie jedynym zdolnym do działań bojowych (alarmowych, gaśniczych, wypadki czy zabezpieczania) jest lekki pojazd na bazie samochodu marki Lublin. Powodem wycofania z rejestru jest stan techniczny pojazdu a właściwie jak się dowiadujemy od osób chcących zachować anonimowość, samo mocowanie zbiornika na wodę który już skorodował i aktualnie na ma możliwości bezpiecznego przewożenia 5 tys. litrów wody. Opierając się na tym samym źródle informacji samochód ten jest już bardzo wysłużoną jednostka a sama sprawa jest znana władzom gminnym od lat, gdzie obiecywano pozyskanie ciężkiego wozu bojowego dla tej OSP.

 

Utrzymujący się taki stan rzeczy grozi wykluczeniem jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego bowiem OSP Wola nie spełnia jednego z podstawowych warunków funkcjonowania w systemie gdzie Ochotnicze Straże Pożarne mogą funkcjonować w KSRG gdy posiadają:

 • co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy,
 • co najmniej 12 wyszkolonych ratowników,
 • skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
 • urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych.

 

Jak niebezpieczna jest to sytuacja nie trzeba nikogo przekonywać, na przykładzie pożaru budynku wielorodzinnego w Londynie gdzie interwencja profesjonalnych służb była wręcz natychmiastowa, natomiast w przypadku takiej sytuacji w Woli należy doliczyć czas dojazdu służb PSP z Pszczyny. Do tej pory zawsze w miejscu interwencji dziania podejmowała w już pierwszych minutach od zgłoszenia OSP Wola mając do tego wysłużony acz odpowiedni sprzęt, aktualnie mimo zapału, chęci oraz zaangażowania druhów z OSP nie są w stanie bez odpowiedniego sprzętu walczyć z żywiołem. Mały pojazd typy Lublin jest niezastąpiony w początkowej fazie akcji gdzie następuje rozpoznanie, oraz pierwsze działania ratunkowo-gaśnicze.

Aktualnie nam mieszkańcom pozostaje czekać na pozyskanie nowego wozu dla OSP i życie z nadzieją aby do tego czasu syrena strażacka milczała.

40 KOMENTARZE

 1. tak wszyscy “nadajecie” na Wójta i jego “świtę”.
  A JAK PRZYJDĄ WYBORY DO PÓJDZIECIE WSZYSCY DO URN I ODDACIE SWOJE GŁOSY ZNOWU NA TARANOWSKIEGO. po co tutaj się każdy wypowiada, DLACZEGO WSZYSTKICH ŻALI NIE WYLEWACIE DO URZĘDU GMINY. prawda jest taka, że potraficie pisać na forum, a przyjdzie co do czego, to zakreślacie krzyżyk przy tym samym nazwisku od lat, a PÓŹNIEJ BIADOLICIE NA FORUM. PROSZĘ WSZYSTKICH PISZĄCYCH, ŻEBY WCIELILI W ŻYCIE, to co tutaj piszą, a nie tylko dużo “gadania” na forum, a w efekcie wybory wygrywa znowu ten sam, a Wy argumentujecie, to tym, że lepszy swój niż obcy.
  smutna prawda o mieszkańcach, niestety

  • Jaki swój??? Przyjechał chyba z lasu a kopalnia mu życie uratowała hehehe
   Obcy jeszcze się dostosuje do kultury śląskiej a ten gorol to zapomniał że nie u siebie.

  • Zgromadzeni na sesjach , zatrudnieni w placowkach gminnych i nie tylko Oni głosują za wojtem w ciemno, pensyjka wpada a że honor nie ma tu nic do rzeczy to nikomu nie przeszkadza ! Czy to gorol czy Swooj to już obojetne widać to po radzie gminy zaangażowanie tych Hanysów jak dbają o Swoją ziemie hehe

 2. Szanowni Forumowicze,
  mój nieco spóźniony głos ma swoja przyczynę, gdyż w przeciwieństwie do niektórych osób, wykorzystuję swój urlop i wracam po nim do pracy i aktywności ze zdwojoną energią i uśmiechem na twarzy. Ku zmartwieniu jednych i radości drugich:).
  Ale do sedna. Sytuacja w OSP Wola jest poważna. Byłem na ostatnim zebraniu sprawozdawczym tej jednostki i wsłuchałem się w wypowiedzi strażaków. Odniosłem wrażenie, że są zdegustowani ich całą sytuacją i z żalem, jednoznacznie poinformowali, że w niedługim czasie jeden z samochodów nie będzie w stanie jeździć do akcji, że jest stary, że cieknie zbiornik itp. Poruszyli także następną, bardzo ważną kwestię, mianowicie ogromne trudności przy tankowaniu wody do samochodu strażackiego z hydrantu usytuowanego przy strażnicy. Powodem takiego stanu rzeczy ma być zbyt słabe ciśnienie. Byłem tam i słuchałem tego wszystkiego
  z ogromnym zażenowaniem. Z jednej strony było mi wstyd, że mamy tutaj takie standardy, a z drugiej strony ta sytuacja zirytowała mnie, gdyż tak naprawdę ich prośby były jakby „biciem głową w mur”. Dlatego Szanowni Państwo postawa strażaków i ich starania nie pozwalają na obwinianie ich za taki, a nie inny stan rzeczy. Na tym zebraniu był obecny Wójt Gminy Miedźna oraz Przewodniczący Rady Gminy Miedźna (z tego co pamiętam, to obaj w mundurach strażaków). Ale nie padły z ich strony żadne, konkretne wypowiedzi, które mogłyby świadczyć, że w trybie pilnym podejmą czynności naprawcze i zaległo im to co usłyszeli w głowach i sumieniu. Gdyby sytuacja nie była tak poważna, to powiedziałbym, że wypadło to kpiarsko.
  A teraz chciałbym odnieść się do trochę innego zagadnienia. Mianowicie z tego co sobie przypominam, to w 2014 roku podczas jednej z Sesji Rady Gminy Miedźna (lub komisji) mówiłem, że remont za ok. 400.000 zł podupadłej strażnicy jest marnowaniem pieniędzy. Argumentowałem, że lepiej byłoby wybudować nową, strażnicę z prawdziwego zdarzenia i to nie w miejscu zalewowym, lecz w innym, mniej zagrożonym i z lepszym dojazdem do niej. Przecież te 400,00 zł można było wykorzystać na projekt, działkę (o ile gmina nie dysponuje stosownym gruntem), uzgodnienia itp. Tymczasem remont nie był zbyt udany ( http://www.miedzna24.pl/gmina/polityka/0/245.html ). Myślę, że przy poważnym zaangażowaniu władz tej gminy i przy zdobyciu środków zewnętrznych, taka strażnica w miejscowości liczącej ok. 10.000 mieszkańców jest realna, a przy tym niezbędna i wielce pożądana. Pragnę zaznaczyć, że bardzo doceniam wszystkie jednostki OSP na terenie naszej gminy, szanuję wszystkich strażaków, którzy wielokrotnie z narażeniem życia, rezygnacji z życia osobistego w każdej chwili gotowi są nieść pomoc każdemu z nas. Jestem przekonany, że każdy z nich wie, jak poważna jest obecna sytuacja Woli.
  Na koniec wzywam Wójta i radnych naszej gminy, nie tylko tych, którzy nakładają na siebie mundur, choć ten po stokroć zobowiązuje i apeluję, aby w trybie natychmiastowym podjąć kroki zmierzające do uzdrowienia tej groźnej sytuacji. Tutaj czas płynie nieubłaganie i każda zwłoka może kosztować kogoś utratę życiowego dorobku, zdrowia lub nawet życia. Zaniechanie w tej sprawie jest nie do przyjęcia.
  Jan Słoninka

  • Panie Janie Kochany wszysko ok ale dzialanie opozycjii jest takze znikome tak jak wojta ,bylem, pytalem ,wysluchalem czas przeszly to wszystko bylo ,jak sie mleko rozlewa to wszyscy nad nim stoja wiadomo ….
   Prosze uswiadomic Sobie sytulacje gminy i podejscie wojta do mieszkancow jest Ona zoobrazowana na ulicy zamieszkalej przez Wojta nowy dywan asfaltowy ale tylko dla Mnie ….
   Bezcenne to zobaczyc tylko wzdluz posesji wojta nowy asfalt , a plebs niech sie martwi ,naprawia samochody

   • Jakiego trzeba dramatu aby ludzie przejrzeli na oczy i w dokonali innego wyboru przy urnie. Kampania wyborcza trwa, ludzie będą poklepywani po ramionach, zapewniani o bezpieczeństwie i poprawie jakości życia, lepszej i tańszej wodzie nowych chodnikach i ścieżkach rowerowych, remontach dróg, jeszcze rok i znowu będzie ten sam nowy wójt . Oświetlenia też w tym miejscu nie było jak wójt tam nie mieszkał a teraz jest. Ludzie dziesiątki lat czekają tam gdzie ono jest naprawdę potrzebne, ale ciągle na to brakuje- nie dla wszystkich jak widać.

   • Bo gdyby szedł pijany to obaliłby się o dziurę i pijany trzeźwiałby pod płotem.
    A tak to ma nowy asfalt i wróci cały i zdrowy do domu.

  • Wszystko ładnie, pieknie- tylko dlaczego zarzad nie dąrzy do poprawy mankamentów które Pan wspimniał. Tylko czeka aż Jelcz, Lublin sie rozpadną. Prezes (OSP Studzionka) Tetla jeździł gadał i ma kase na nowy wóz. Zarząd czeka aż Wójt,Lubański przydzie i da samochód lub naprawi hydrant – sorry ale to nie tędy droga. I proszę mi nie gadać ze Gilowice maja Lubańskiego, Góra Wójta, a Miedzna urząd gminy- poprostu trzeba chodzić,chodzić i “załatwiać” a nie narzekać na wszystko.
   Pozdrawiam

 3. To jeszcze taczki zostały może się przydadzą, żeby mieszkańcy pomogli strażakom i sobie poprawili bezpieczeństwo. W piątek sesja-jest okazja szanowni Mieszkańcy by przyjść i zapytać kto za ten stan rzeczy odpowiada bo nie strażacy chyba.

 4. Z tego co mi wiadomo to wozy dla OSP pozyskuje się z jednostek PSP wycofujących sprzęt a nie od wójta. Na tym portalu jak zwykle głupota i hejt. Każdy temat dobry by tylko dokuczyć. Mało to wszystko jest wiarygodne.

  • Niestety wójt a przede wszystkim rada gminy i jej przewodniczący odpowiadają za ten stan rzeczy. Samochody NIE POZYSKUJĄ SIĘ SAME. Wniosek składa wójt bo to jego OBOWIĄZEK, jak nie umie to RADA GMINY czyli PRZEWODNICZĄCY jeśli zna swoje obowiązki – nakazuje wójtowi – TAK NAKAZUJE, a wójt nakaz realizuje NIEZWŁOCZNIE. JEŻELI mówimy o zdrowych zasadach realizacji obowiązków. JEŻELI ktoś Cię pytajniku źle pokierował to poczytaj kto ma władze w gminie. WŁADZĘ I OBOWIĄZKI

  • Jak domek Twoj zacznie sie palic(czego Tobie nie życze) to ciekawe kto podjedzie zgasić ? Pozyskasz dla gminy samochod z PSP wycofujących sprzet a moze juz to zrobiłes ?.Na tym portalu takie lisy jak ty są Same ,malo kto pisze takie brednie w dni powszednie .A liski piszą co wojt każe tylko nie koniecznie to czytają ze zrozumieniem …..

 5. Na tym aucie jest spaw na spawie spawem przykryty i juz nie ma co do czego spawac a nie ma sie co oszukiwac stare jest dobre ale wino

 6. Juz sie go nie da naprawić…
  Trup juz był spawany co roku, teraz nie ma juz do czego.
  Wola dalej nie jest dobrze chroniona, niestety…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ