Drodzy mieszkańcy a zwłaszcza osoby „poszkodowane” sytuacją związaną z braku transportu publicznego do Oświęcimia. Nie będę tu krytykował osób odpowiedzialnych w Gminie Miedźna za transport publiczny, bo wnioski wyciągnijcie sobie sami i podejmijcie życiową decyzję w 2018 roku w wyborach samorządowych – wspólnymi siłami możemy zmienić wójta i radnych, którzy na ostatniej sesji słabo się postarali aby zapewnić Wam dojazd do szkół, pracy w Oświęcimiu.
Analizując nasze wspólne działania a było to skierowane PISMO z PROŚBĄ i PODPISAMI mieszkańców do wójta i radnych Gminy Miedźna o utrzymanie linii Oświęcim-Wola-Oświęcim , spotkanie z Wami również dużo wniosło, bo pokazało, że w jedności siła. Tak patrząc na to z boku, wykonaliśmy kawał dobrej roboty i trochę jeszcze musimy nad tym popracować. Tak jak to ustaliliśmy na spotkaniu trochę zaangażuję się w tą pomoc i tu od razu kieruję prośbę do osób, które również były by w stanie dołączyć się do tej pomocy. Jak można pomóc ? Sposób jest prosty a wystarczy odrobina chęci i wykonania do mnie telefonu ( Łukasz 536590500 ) Mieszkańcy, którzy będą przemieszczać się własnym środkiem transportu na w/w linii mając wolne miejsce w samochodzie proszę o kontakt. Być może dzięki nagłośnieniu problemu znajdą się osoby lub uczniowie, którzy jeżdżą własnym samochodem i będą potrafili znaleźć kompromis i jeździć „razem” samochodem do pracy czy szkół do Oświęcimia.
Do informacji podam ustalone godziny wyjazdu i powrotu od poniedziałku do piątku:
Wola – Oświęcim godz: 6.oo i 7.oo
Oświęcim – Wola godz: 14.30 i 15.30
Dzięki uprzejmości portalowi wolanie.info postaram się na bieżąco Was informować a gdy nastąpi taka potrzeba wykorzysta się dodatkowo firmowego Facebook.com/OSK.Polcom
Dla zainteresowanych osób jadących do Oświęcimia 4.12.br. (poniedziałek) o godz. 6.oo mam wolne 4 miejsca a o godz. 7.oo są 3 wolne miejsca. Również jutro najprawdopodobniej popołudniu powrót z Oświęcimia około 15.15 będą 3 wolne miejsca – kto pyta nie błądzi dzwonić jak będzie potrzeba. 5.12.br. (wtorek) około 15.15 są 3 wolne miejsca . 7.12.br. (sobota) godz. 7.oo są 3 wolne miejsca.
Kończąc informuję, że 11.12.br. o godz. 14.oo planowana jest SESJA, wyciągnijcie proszę wnioski z naszej rozmowy i zadajcie radnym pytanie dlaczego do tego musiało dojść. Analizując z przewoźnikami temat, który dotknął mieszkańców piłka jest tak naprawdę po stronie wójta i przewoźnika, który świadczył usługi na w/w linii. Wójcie Taranowski, chyba jesteś przemęczony ale wspólnie z mieszkańcami wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Ponad 50% jak nie więcej wykonaliśmy pracy my mieszkańcy, bo są tu tylko dwie możliwości:
– Wójt dogaduje się z byłym przewoźnikiem, który ma aktualne dokumenty (zezwolenia) na świadczenie usług na linii Oświecim-Wola- Oświecim
– Wójt organizuje komunikację zastępczą w w/w godzinach ( bus minimum 18 osobowy )
Pozdrawiam Łukasz Banaś

30 KOMENTARZE

 1. Transport Oświęcim-Wola-Oświęcim ( 18.12.br – 23.12.br.)

  18.12.br. (poniedziałek)
  Do Oświęcimia z Woli godz. 6.40,
  Z Oświęcimia na Wolę godz. 15.30 ?, 17.05
  19.12.br. (wtorek)
  Do Oświęcimia z Woli godz. 13.30, 15.40,
  Z Oświęcimia na Wolę godz. 15.oo, 17.oo
  20.12.br. (środa)
  Do Oświęcimia z Wola godz. 6.40, 16.20, 18.oo
  Z Oświęcimia na Wolę godz. 17.30, 19.40
  21.12.br (czwartek)
  Do Oświęcimia z Woli godz. 6.4o, 16.20, 18.20
  Z Oświęcimia na Wolę godz. 15.oo, 17.30, 19.30
  22.12.br (piątek)
  Do Oświęcimia z Woli godz. 6.40, 14.50, 18.10
  Z Oświęcimia na Wolę godz. 14.05, 16,oo, 19.30
  23.12.br (sobota)
  dzwonć

 2. DZIĘKUJEMY, Nowej Energii, za skuteczne poganianie wójta, tym bardziej, że robicie to za darmo poświęcając własny czas a czasem własne pieniądze (choćby na przejazdy). Może wreszcie MIESZKAŃCY “uśpieni ” obietnicami nigdy nie spełnionymi nareszcie się obudzą.

 3. Szanowni Państwo,
  zaczątek problemów z komunikacją pomiędzy Wolą i Oświęcimiem zaistniał już w okolicy lipca 2017 r. Wprawdzie sprawa na tamten czas została rozwiązana ale zakładam, że gospodarz gminy zdolny do perspektywicznego myślenia po tego rodzaju perturbacjach oraz świadomości, że to na nim ciąży obowiązek zapewnienia transportu zbiorowego liczyłby się z istniejącym zagrożeniem. A ponieważ widmo tego typu problemu powinno powodować bardzo konkretne działania zakładam, że gdyby je poczyniono gotowy pakiet zaradczy byłby już realizowany. Tymczasem na dzień dzisiejszy wójt Taranowski jest zaskoczony drugi raz tym, co wisiało w powietrzu pół roku temu. Na obecną chwilę stan jest taki, że słyszymy od niego, że może
  w lutym uda mu się coś ustalić z MZK Oświęcim.
  Rozumiejąc ten problem NOWA ENERGIA zabrała się do pracy. Wspólnie budujemy koncepcję “co dalej możemy zrobić my, jako Stowarzyszenie”, wszak decydentów mamy (nomen omen) na ul. Wiejskiej w Miedźnej. Zajęliśmy się się pracą w terenie i bezpośrednimi kontaktami z mieszkańcami, poruszyliśmy ten problem na minionej sesji Rady Gminy.
  Pan Wójt opisując możliwości rozwiązania sytuacji ma rację opisując ustawowe, standardowe sposoby działania w sytuacji nienadzwyczajnej.
  Ale pozwolę się nie zgodzić ze stwierdzeniem, iż nie ma on innego sposobu działania
  w przedmiotowej sprawie, aniżeli ten przez niego przedstawiony.
  Moim skromnym zdaniem w tej nagłej, „awaryjnej” sytuacji Wójt powinien podjąć kroki w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym Dz.U. 2011 Nr 5 poz. 13 (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2136), a dokładniej o art. 22.1, którego brzmienie jest następujące:
  Art. 22. 1. Organizator może bezpośrednio zawrzeć umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w przypadku gdy:
  1) (…)
  2) (…)
  3) (…)
  4) wystąpi zakłócenie w świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego lub bezpośrednie ryzyko powstania takiej sytuacji zarówno z przyczyn zależnych, jak i niezależnych od operatora, o ile nie można zachować terminów określonych dla innych trybów zawarcia umowy o świadczenie publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2.

  Tu moje wskazówki dla Wójta oraz Rady Gminy z którymi nie mogę czekać do następnej sesji (tę planowaną na 11 XII nagle odwołano) bo czas biegnie, a działać trzeba natychmiast.
  Otóż, z treści tego artykułu wynika, że ustawodawca przewidział, że może wystąpić sytuacja problemowa i zezwolił na podejmowanie kroków w „stanie wyższej konieczności”, w trybie „awaryjnym”.
  Sądzę, że problem ten można m.in. rozwiązać w ten sposób, że Rada Gminy podejmie uchwałę przekazującą określoną kwotę do marszałka województwa z zastrzeżeniem, że ma ona zostać przeznaczona na ten dokładnie cel (czyli realizacji opisywanego transportu).
  Oczywiście takie działanie wymaga bardzo konkretnej rozmowy i uzgodnienia w tym zakresie. Inną kwestią pozostaje otwarte pytanie, ile razy dotychczas (a zwłaszcza od lipca b.r.) i w jakim trybie pan Taranowski zwracał się z sygnałem i prośbą do marszałka województwa o rozwiązanie problemu komunikacji? Jakie przedstawiał propozycje rozwiązania i z jaką wytrwałością o nie zabiegał?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here