XX Festiwal Folklorystyczny Dorosłych, XIX Festiwal Dzieci i Młodzieży, VI Parada Ludowego Stroju Śląskiego „JAK CIE WIDZÓM, TAK CIE PISZÓM”

0

PROTOKÓŁ JURY
XX FESTIWALU FOLKLORYSTYCZNEGO DOROSŁYCH
XIX FESTIWALU DZIECI I MŁODZIEŻY
VI PARADY LUDOWEGO STROJU ŚLĄSKIEGO
„JAK CIE WIDZÓM, TAK CIE PISZÓM”
Jury w składzie:

  • Alojzy Lysko – pomysłodawca Parady, folklorysta, animator kultury ludowej, pisarz, autor wielu książek;
  • Agnieszka Szymula – etnograf, pracownik działu tradycji kultury historycznej ziemi pszczyńskiej Muzeum Miejskiego w Tychach;
  • Tomasz Wrona – historyk, znawca kultury ludowej śląska,
  • Jerzy Kuczera – Przewodniczący Jury, 0aktor Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
    Dyrektor Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Prezes Śląskiego Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach, Prezes Bractwa Artystycznego przy Związku Górnośląskim.

po obejrzeniu w dniach 16 i 17 maja 2014 r. występów konkursowych 17 zespołów, oceniając strój, język, rekwizyt, śpiew i taniec, wierność tradycji ludowej regionu pszczyńskiego, ogólny wyraz prezentacji  postanowił przyznać nagrody następującym Zespołom:

Kategoria Przedszkola:

 

I miejsce Zespół Pieśni i Tańca „Knefliki” z Przedszkola nr 2 Woli

II miejsce Zespół „Maśloczki” z Przedszkola w Górze

III miejsce Zespół „Cwergi” z Przedszkola we Frydku

 

Kategoria Szkoły:

 

I miejsce ex aequo Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” ze Szkoły Podstawowej we Frydku oraz Zespół Śpiewaczy „Małe Jankowianki” ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach

II miejsce ex aequo Zespół Pieśni i Tańca „Mali Frydkowianie” ze Szkoły Podstawowej we Frydku oraz Zespół Śpiewaczy „Andante” z Młodziezowego Domu Kultury w Rybniku

wyróżnienie Zespół Pieśni i Tańca „Wigejce” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli

wyróżnienie dla solistki Zespołu „Małe Jankowianki” Weroniki Bryły

 

Kategoria Dorośli:

 

I miejsce Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie”

II miejsce Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie”

III miejsce ex aequo – Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” oraz Zespół Śpiewaczy „Dolanie”

wyróżnienia – Zespół Śpiewaczy ”Jankowiczanie” za dobór repertuaru,
Zespół Śpiewaczy „Górzanie” za wykonanie dwóch pieśni wojackich z okresu I wojny światowej w rocznicę wybuchu tej wojny,
Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie” za troskliwe rekonstrukcje dawnego stroju pszczyńskiego i wielopokoleniowy charakter zespołu

W tegorocznej edycji Festiwalu Folklorystycznego i Paradzie Ludowego Stroju Śląskiego brało udział 18 zespołów – 11 zespołów dziecięcych i 7 zespołów dorosłych (ponad. 300 osób).

Tegoroczny Festiwal Folklorystyczny wraz z Paradą Ludowego Stroju Śląskiego tak jak w poprzednich edycjach udowodnił, że wartości kultury śląskiej są wciąż żywe, wręcz fascynujące, że sięganie po najwartościowsze, często zapomniane już dokonania twórcze dawnych pokoleń tu nagle rozbłysły, że uczestnicy Festiwalu rekrutujący się w większości z najstarszego pokolenia chcieli i potrafili zaczerpnąć okruchy dawnego życia mieszkańców ziemi pszczyńskiej.
Okazało się po raz kolejny, że scena festiwalowa pełni istotną rolę w pokazywaniu i przekazywaniu treści kulturowych, niezbędnych dla trwania tradycji kulturowych.
Prezentujące się zespoły pokazały, że obok wymiaru artystycznego, widowiskowego prezentacji ważna jest potrzeba identyfikacji z prezentowanymi treściami lokalnymi i regionalnymi.
To wywołane emocje decydowały o odbiorze.
Zadziwiał autentyzm przekazu, wpływający na sposób prezentacji folkloru, cieszyła wierność dawnym realiom i staranna rekonstrukcja zwyczajów i obrzędów.
Docenić należy Organizatorów Festiwalu – za wielki wkład w kultywowanie tradycji historycznej ziemi pszczyńskiej, dzięki temu liczne na ziemi pszczyńskiej zespoły folklorystyczne mają możliwość zaprezentowanie swojego dorobku na wielu płaszczyznach – poszukiwania repertuaru, troski o strój, pielęgnowanie gwary, pieśni, tańców i inscenizacji ludowych.
Organizatorzy i Jury dziękują Reni Waliczek z Góry która prowadząc Festiwal która wielokrotnie prezentowała własne śląskie stroje.
Alojzy Lysko

Agnieszka Szymula

Tomasz Wrona

Jerzy Kuczera

Wola, 16 – 17 maja 2014 r.

źródło GOK Miedźna

XIX Festiwal Folklorystyczny Dzieci i Młodzieży „JAK CIE WIDZÓM, TAK CIE PISZÓM”

Zespół Wokalno-Regionalne-Taneczny „Skrzaty” z Przedszkola im. Juliana Tuwima w Woli

 

XIX Festiwal Folklorystyczny Dzieci i Młodzieży „JAK CIE WIDZÓM, TAK CIE PISZÓM” Zespół Pieśni i Tańca „Wigejce” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Woli



There is no ads to display, Please add some

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.