3 listopada br. spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) rozpoczęła proces szczelinowania hydraulicznego pokładu węgla 510 w Gilowicach na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Projekt jest realizowany we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym-Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB).

Do czego posłużą wyniki analizy?

Wyniki uzyskane na skutek realizacji zadania mają posłużyć do oceny opłacalności produkcji metanu z węgla otworami wierconymi z powierzchni, a nie jak teraz w krajowych kopalniach – metodami podziemnymi. Działania mają również na celu ocenę poprawy tempa robót górniczych na skutek odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi przed rozpoczęciem eksploatacji podziemnej.

Kolejne etapy realizacji projektu

Po zakończeniu szczelinowania rozpoczną się testy produkcyjne dopływu metanu z otworów wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, możliwe będzie rozpoczęcie eksploatacji metanu na skalę przemysłową.

Przywiązujemy duże znaczenie do wyników prac w Gilowicach. Zagrożenie metanowe w krajowych kopalniach rośnie, przez co tzw. postęp ścianowy (tj. wielkość wydobycia) jest bardzo niski. Przedeksploatacyjne odmetanowanie powinno znacznie poprawić tempo robót podziemnych. Ponadto powinno istotnie wzrosnąć bezpieczeństwo prac, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty. Uzyskany z węgla metan jest pełnowartościowym surowcem. Będziemy wykorzystywać go tak samo jak gaz ziemny z naszych odwiertów na Podkarpaciu i na Niżu Polskim – podkreśla Piotr Woźniak, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

Ostateczne wyniki prac badawczych PGNiG i PIG-PIB w Gilowicach poznamy w pierwszej połowie 2017 r.

Aktualizacja

W ostatnich dniach w okolice szybu w Gilowicach zostały zwiezione setki metrów sześciennych substancji chemicznych, jest to związane z  rozpoczętym drugim etapem  prac związany ze szczelinowaniem hydraulicznym.

Czym jest szczelinowanie hydrauliczne i jakie skutki ono niesie dla mieszkańców pisaliśmy o tym tu. Dodajmy iż nie ma to znaczenia czy metoda szczelinowania ma zastosowanie   dla celów komercyjnych, badawczych, wydobywczych, dotyczączy metanu czy gazu łupkowego. technologia jest bowiem identyczna i polega na wtłoczeniu setek metrów sześciennych do końca nieznanych chemikaliów w glebę. Niestety inna prawdę próbują przedstawić mieszkańcom władze gminy zapewniając i wprowadzając w  błąd. Powszechnie  tłumacząc iż” to nie lupki tylko metan a prace są pracami badawczymi”. Podobnego zdania są niektórzy Radni, którzy widzieli już  w tej inwestycji milionowe dochody dla gminy ,darmowa energie czy gaz, nie zastanawiając się jednak czy i jake  szkody ta inwestycja wyrządzi środowisku naturalnemu.

Aktualizacja 05/09/2016

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbada możliwości pozyskiwania metanu ze złóż węgla kamiennego, z wykorzystaniem metody szczelinowania. Wart kilkanaście milinów zł projekt rozpocznie się w połowie sierpnia – poinformował PAP prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Eksperyment będzie realizowany w Gilowicach (Śląskie), gdzie wcześniej poszukiwania metanu prowadziła australijska firma Dart Energy. PGNiG – jak powiedział Woźniak – przejęło wykonane na potrzeby poszukiwań odwierty; zamierza je rozwinąć, m.in. budując infrastrukturę rurową.

Przedsięwzięcie będzie prowadzone wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym, który kilka lat temu uczestniczył w pilotażowym projekcie przed eksploatacyjnego odmetanowania złóż węgla w mysłowickiej kopalni Wesoła. Jak mówił Woźniak, tamten projekt, choć obiecujący, nie był rozwijany m.in. dlatego, że ostatecznie nie zbudowano rurociągów w wydrążonych otworach.

„Przed zabiegiem szczelinowania otrzymaliśmy dopływ metanu z tego otworu w ilości ok. 250 m sześc. na dobę, czyli niewiele. Po zabiegu spodziewaliśmy się wielokrotności tej ilości, ale to się nie powiodło. Ważne jednak, że był to poligon, na którym nauczyliśmy się wszystkiego w tym procesie” – powiedział Woźniak.

Otwór wydrążony do złóż kopalni Wesoła został zlikwidowany, jednak doświadczenia z tamtego przedsięwzięcia mają być teraz wykorzystane w projekcie w Gilowicach. Będzie on prowadzony w pokładzie węgla, który nie został udostępniony do eksploatacji przez żadną z czynnych kopalń. Plan robót został tydzień temu złożony w Ministerstwie Środowiska. Pionowy odwiert sięga kilometr w głąb ziemi; jest też odwiert poziomy – planowane jest orurowanie obu otworów. Prace mają kosztować 13-16 mln zł, w zależności od ich zakresu. Jeżeli wyniki będą obiecujące, wydrążone mają zostać kolejne otwory.

Prezes PGNiG poinformował, że zabiegi szczelinowania zostaną niebawem przeprowadzone również na otworach Wysin-2H i Wysin-3H na Pomorzu, gdzie firma prowadzi poszukiwania gazu z łupków. Szczelinowanie w tym miejscu rozpocznie się 6 czerwca – od jego efektów zależy, czy PGNiG nadal będzie stosować szczelinowanie do poszukiwania gazu łupkowego.

“Otwory są położone obok siebie; oceniam, że ten drugi – Wysin-3H – jest bardziej obiecujący. Próbne pompowania będą robione mniej więcej przez miesiąc, około września będziemy znali efekty. Jak mówiłem już wcześniej, od tego zależy, czy będziemy dalej działać w łupkach czy nie. Jeśli się powiedzie – to pewnie tak, jeśli się nie powiedzie – to szczelinowania w łupkach raczej zawieszamy na kołek” – powiedział Woźniak.

Zastrzegł, że ewentualne zawieszenie szczelinowania dotyczyłoby jedynie stosowania tej metody w poszukiwaniach gazu z łupków; tym bardziej firma chciałaby testować szczelinowanie w pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla kamiennego. Badania w Gilowicach mają służyć temu, by docelowo pozyskiwać metan z pokładów węgla, do wykorzystania w celach energetycznych.

źródło PAP

Tyle mówi oficjalny komunikat, nasze pojawienie się z kamerami w miejscu inwestycji wzbudziło dość duże emocje. Nie ma się co dziwić do dnia dzisiejszego nie się znane do końca skutki oddziaływania metody szczelinowania na środowisko naturalne, budynki, mieszkańców czy też samo bezpieczeństwo (niekontrolowane wypływy gazu w pęknięciach górotwów). Jako pierwsi publikujemy zdjęcia z miejsca odwiertu. Dziwi nas fakt iż o takiej inwestycji o tak znaczącym oddziaływaniu na środowisko władze gminy nie poinformowały mieszkańców, nie zorganizowano żadnego spotkania z nimi ani tez nie przedstawiono  metody pozyskiwania gazu ze złóż węgla kamiennego. Czy metoda szczelinowania hydraulicznego jest bezpieczna? o tym w kolejnym artykule.

43 KOMENTARZE

  • Jeszcze żadnego PiSiora na sesji nie było, a przynajmniej nie zabrał głosu, może nie potrafi szczekać. Rusz też czasem głową, popracuj u podstaw, organicznie – pozytywizm się kłania. Przeszkadzaj zatem, ale tak aby cię było słychać, szczególnie tam gdzie kolportowane są gminne sprawy, bo portal całej oświaty pod dachy nie zaniesie z powodów technicznych. Jak na razie nawet nie szczekasz, nie musisz gryźć tak jak robią to niektórzy (gryzą bez szczekania ale już niedługo).

   • Na sesji nie byłem ale oglądam transmisję z sesji i widzę i czasem oczy przecieram ze zdumienia.
    Chodziło mi o to że anonim pretensje miał do NE że nie zajęli stanowiska w sprawie odwiertu w Gilowicach.
    Przecież wójt wie co się dzieje w naszej gminie i powinien rzetelnie nas informować i później nie było by nie domówień choćby w temacie szczelinowania.

   • Anonim, nie było Pisiorów i nie będzie!!!! A wiesz czemu ???? Bo Taranowski niby bezpartyjny i neutralny a zawsze był Peowcem Przypomnij sobie lata wstecz, kiedy namiętnie zapraszał na wszystkie imprezy gminne kumpli z PO !!!
    Czy przez te dwa lata nowej rady był na sesji jakis poseł z PiS ?? Bo tylko przy wyborach udawał bezpartyjnego żeby wprowadzać w błąd tych niezdecydowanych !!! PO nadal niszczy gminę Miedźna, nie widzicie tego ???? To wszystko efekt podjętych decyzji jeszcze za panowania peowców !!!! Ludzie !!!!! obudźcie się wreszcie i zacznijcie myśleć sami za siebie , im nie chodzi o was tylko o pieniądze !!!!!

 1. Z tego co pisze ten portal rozumiem za w gminie Miedźna nie można już nic budować bo wszystko zagraża środowisku. Wy wyznajecie zasadę czego by nie robić zawsze jest źle

 2. trzeba interweniowac telewizja i fundacje dzialającena rzecz ziemi pszczynskiej ściągnąc niech dzialają jezeli to jest szkodliwe jest przecież tam mieszkaj ludzie ktorych wojt nie zauważyl i pozwolil na wpopowanie duzej ilosci niewiadomo czego w naszą ziemie czy tak dbamy o wyborcow w gminie miedzna asfaltownia , gaz, a teraz jeszcze mnostwo samochodow przewozi ze żwironii z Jedliny urobek przez gmine miedzna i tego tez niewiesz Boguś , Nowa energia powinna zoorganizować blokade przejscia dla pieszych jak w sprawie s1 bo samochodow ciezkich przejezdza setki kazdego dnia!

  • Poczekajcie na S1 wtedy będziecie naprawdę mieli co wdychać, szczególnie dziękujcie już teraz tym co pod domem chcieli mieć wjazd na S1, powodzenia.

 3. Ze strony UG: “Wójt Gminy Miedźna wraz z Organizatorami tegorocznych Dożynek Gminnych z Festiwalem Zespołów Folklorystycznych i Rewią Orkiestr Dętych, dziękują sponsorowi tegorocznych dożynek – PGNiG oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w przygotowaniu uroczystości.”
  Pytanie dla inteligentnych choć przeciętnie:
  – Z jakiej przyczyny PGNiG nagle zostaje sponsorem dożynek miedźniańskich?
  Pytanie drugie:
  – Czy radni tego nie widzą i nie rozumieją?
  Dalsze słuchanie gminnych magów i czarodziejów, co to dla każdej duszyczki skołatanej na pniu bajanie rozpoczną skończy się dla tutejszych ludzi tragicznie.
  Ilu z nas jeszcze się łapie na te uśmieszki, żarciki, przymilny tupocik nóżek dźwigających chytre i bezwzględne persony?

  • Proszę sobie przypomnieć “konsultacje społeczne” w sprawie asfaltowni – tłumaczono nielicznemu “ciemnemu ludowi” co pytał, że to firma związana z drogownictwem i cykl produkcyjny będzie zamknięty, nie będzie smrodu, pyłu, hałasu – i mamy prezencik – cały pakiet darów – szkoda że mieszkańcy się nie potrafią się zjednoczyć i jednym głosem zażądać zmiany tego stanu – mieszkańcy walczcie o zdrowie swoje, swoich dzieci i kolejnych pokoleń. Czy to własnie tu u nas ma być zbiorowisko smrodu i trucizn? Nie można starać się o inwestycje nie degradujące naszego środowiska?

 4. No i co jak dwonilem do gminy to powiedzieliscie ze zadnej chemii nie będzie a tu co się okazuje tiry z tankami kursuja ja szalone i cisną tam nie wiadomo co i ile. I kto tu sieje popeline jak to usłyszałem wolanie czy gmina! Kolejne klastewka gminne poprostu gminne kłamstwa.

  • Przykro Ci, że zrobili Cię na szaro? Zadzwoń drugi raz koniecznie. I uspokoisz się od ręki drugi raz. Wysłuchasz fantastycznego dalszego odcinka ichniejszej prawdy. Wprawdzie ma ona z prawdą obiektywną mało wspólnego, ale za to mili będą, zatroskani, zrozumieją obawy i objaśnią ci znów, że”nic się nie dzieje, lala la la”.
   A może i naczelny mag inszy sypnie jak z rękawa następnym prze inteligentnym żarcikiem w jego stylu i ostatecznie będziesz prze zadowolonym i prze uspokojonym petentem?No, to do następnego razu. A potem znów od nowa i znów od nowa.
   To tzw błędne koło naiwności ludzkiej i potulności doprowadziło do tego, co dziś dzieje się w każdym kącie gminnym. To jest prawdziwie smutne. Niestety.

   • Niestety, mieszkańcy po raz kolejny zostali narażeni na niebezpieczeństwo i wszystko miało być bez ich wiedzy. Nikt nie wyjaśnił co to za chemia i ile jej będzie. Po to jest strona urzędowa by o tym rzetelnie informować. Szczególnie zagrożona jest woda, atu proszę ujęcie wody pitnej bardzo blisko-studnie głębinowe dostarczające wodę dla tysięcy mieszkańców naszej gminy. Zużycie wody w procesie technologicznym jest ogromne, czy lokalizacja w pobliżu ujęcia wody nie była przypadkowa? Gdzie jest odpad i ścieki?
    proszę przeczytać to o gazie łupkowym ale chemia wtłaczana jest taka sama: http://gazlupkowy.info.pl/w-jaki-sposob-szczelinowanie-zagraza-naszej-wodzie-pitnej/

 5. I dobrze, i dobrze, i dobrze Wam tak! Zostaniecie sobie w tym syfie , brudzie i smrodzie ze swoimi miedzami, domami, kredytami, mieszkaniami i rodzinami. Kiedy rozkminicie wreszcie, że całe Wasze majątki i dorobek życia są funta kłaków warte, gdzieś tam w odległym miejscu uśmiechnięty i zrelaksowany CZŁOWIEK SUKCESU i WASZ DOBROCZYŃCA będzie otwierał szampana co dzień. Daję głowę, że z łezką wzruszenia będzie wspominał tę głupotę i łatwość, która pozwoliła mu tyle lat tak dobrze się tu bawić. Tyle kasy i łechtania swojego ego zawdzięcza tej ziemi, trudno będzie o Was zapomnieć! A najgorsi są ci co pokornie dygają za jakąś pensyjkę swoją, matki, żony lub kochanki albo i przysłowiową czapkę gruszek. Służalczość zaślepiła i odebrała honor i myślenie bardzo wielu osobom. Jakby co najmniej życie takiemu komuś zawdzięczali i nie wiedzieli, że z nim czy bez niego żyliby tak samo, albo i o niebo lepiej. Bez brukania sumienia i rąk tym marnotrawstwem i degradowaniem miejsca, w którym sami żyją!

 6. p.Basiu czytam wolanie info , jak wiem nie tylko Ja cieszę się że pani dała informacje o tym pikniku.Jeśli się chce to można współpracować z każdym

  • PROPONUJĘ : NIE RÓBMY W NASZEJ GMINIE N I C !!! Wójt będzie miał swięty spokój; zamilkną komentarze; będzie dobrze, a nawet b.dobrze.RÓBMY SWOJE, RÓBTA CO CHCETA – fajne hasła?

   • Proponuję nie bredź więcej! A co takiego jest porobione w naszej gminie co zasługuje na pochwały? Te czarodziejskie inwestycje przez to maciupeńkie i śmieszne “i” ? NIC wiele to do niedawna się tu nie działo. Dopiero depczącą po piętach konkurencja obudziła niektórych śpiących rycerzy i niektóre królewny. Kłopot w tym, że ta “pobudka” była chyba drastyczna i źle się odbiła na kondycji co niektórych śpioszków. To co tutaj proponują NIKT, powtarzam NIKT szanujący swoją ziemię i mieszkańców nie dopuszcza do siebie bliżej, niż na długość pięciu kijów. Przypominam: otoczarnia przy WII! elektrownia przy WII! droga expresowa prująca na pół gminę! zakłady produkcyjne – pod osiedlem! PSZOK – ostatni pomysł lokalizacji przy szkole! kopalnia upadowa! i ostatnia wisienka na tort – wydobywanie gazu najgorszą z możliwych metod! Coś z tego należy chwalić? Tylko co zrobić, kiedy te rodzące się SUKCESY są często bardzo skrzętnie ukrywane? A potem ciach, kiedy już po fakcie! Jak widać sam zainteresowany szczerze unika nagłaśniania tych swoich wielkich sukcesów! Nie daje ci to do myślenia? Oczywiście, że nie, bo jesteś jednym z nich!

    • A pompowanie ścieków z Miedźnej do oczyszczalni w Woli (bo na Bodzowie mieszkańcom śmierdzi i mają pretensje a Wolanie z każdego smrodu się cieszą)- też przy W2, kontenery dla… no właśnie, dla kogo, bo miały być dla bezdomnych. Piękne pajęczyny z przewodów internetowych jakby nie dało się inaczej , tylko po najmniejszej linii oporu. Pusty budynek po przychodni bo Medyk musiał się wynieść albo dać się doić w nieskończoność-potem próby nieudolne wynajęcia za dwa złote od metra kilka razy taniej i to po remoncie budynku. Pojemne parkingi osiedlowe, równe i zadbane drogi osiedlowe, niedługo remont kanalizacji na W1- pod “wyremontowaną” Górniczą.Obietnice sprowadzenia lekarzy specjalistów i dalsze rozdziały mitologii władz gminnych i kilku radnych prze małe “r”. Przykłady można mnożyć. A kampania wyborcza już się rozwija. Będą drogi, chodniki i inne mydliny,a także pokazy iluzjonisty, a może magika. Ciemny lud już ma obie ręce w nocniku, a to dopiero początek tańca. “Publiczność” (czytaj: mieszkańcy gminy, którzy obecne władze wybrali) nielicznie przybywa na sesje i jest ignorowana. Dobrze że coraz liczniej te przedstawienia oglądają mieszkańcy tj. publiczność- dzięki temu portalowi wiele “inwestycji” niemożliwych zostało zrealizowanych. Obudźcie się mieszkańcy, przejrzyjcie na oczy nareszcie, to od was zależy czy obecna władza dalej będzie to poletko uprawiać po swojemu, a wy jesteście i będziecie nadal potrzebni raz na cztery lata, aby tylko krzyżyk na karcie w wiadomym miejscu postawić.

    • Nic nie zrozumiałeś !!! Jakakolwiek inwestycja- duża czy mała od razu jest TOTALNIE NA N I E ! Po co więc cokolwiek robić? jakbyś tu mieszkał jakieś 30 lat temu i więcej to byś zrozumiał jak wiele się w Woli zmieniło na plus.Popytaj rdzennych mieszkańców Woli co o tym myślą, przybyszu z Kosmosu.Więcej nie dyskutuję zz tobą

     • ten przybysz z kosmosu to ty, prawda?, te twoje? inwestycje to coś kosmicznego, nadzwyczajny dar “boskiego” dla gminu, czy obowiązek rządzących?, biorą za pieniądze, nikt nie zmuszał kandydatów do kandydowania ani na wójta ani na radnych, to czemu teraz cienko śpiewają radni?, niemocy można zaradzić. Nie czują się dobrze na tych zydelkach, to wymiatać stamtąd. Jak tylko potakiwać i piać z radości jak to wszystko u nas pięknie się dzieje i jak to świetnie pracuje rada na rzecz mieszkańców, zwanych publicznością, i jak to szanują wyborców i ich potrzeby, to po co taka rada bierze pieniądze, niezłe zresztą jak na cztery czy max pięć godzin miesięcznie?
      POczytajcie sobie (bez)radni, kto sprawuje władzę w gminie, wyznacza kierunki działania i rozwoju a następnie kto kogo rozlicza z wykonania tychże działań i na następnej sesji dajcie popis swojego oczytania i wiedzy, nie róbcie marnego przedstawienia. Już ponad 1730 razy została obejrzana ta “sztuka”. Musiało się “publiczności” podobać skoro takie zainteresowanie. Miejmy nadzieję że coraz większą ciekawość będzie praca władz wzbudzać. Szacun dla portalu. Robicie naprawdę świetną robotę. A lud może się przebudzi i zrobi porządek na swoim podwórku.

      • Dodam tylko, że ta ciężka praca na komisjach to często gęsto jakieś 20, 30 a w porywach 40 minut na jeden raz. Niektóre spotykają się raz, z rzadka dwa a w wielkich porywach zdarzyło się trzy razy w miesiącu. Ale niektóre jak do tej pory mają zaledwie dwa protokoły od stycznia. Komisja sportu jest rekordzistą, nie ma ani jednego udokumentowanego posiedzenia. Jaka pracowitość, takie efekty. Proszę tylko nie wpierać w żywe oczy, jaki trud ponoszą radni, którego ludzie nie widzą. Na marginesie, cuda cudeńka tam można poczytać.

     • Masz celny nick! Mieszkam tu dłużej niż 30 lat. Lata świetności z czasów Czeczota zostały nadszarpnięte zębem czasu. A nawet i w tamtym okresie inne, sprawniejsze samorządy w podobnych sytuacjach wykorzystały je dużo lepiej. Znasz Pawłowice? Nie szukaj kosmitów poza swoimi przyjaciółmi, sami tworzycie nieźle odjechaną ekipę.
      Place zabaw, remonty szkół, malowanie budynków gminnych niemal wszyscy dookoła mieli za sobą, kiedy u nas raczyło się to zacząć. U innych od dawna chodniki, drogi porobione a u nas w trakcie i to z bólami. Inni mają piękne tereny rekreacyjne, parkingi, parki, gdzieniegdzie nawet kąpieliska pod gołym niebem a u nas… no właśnie, co u nas? Inni nowoczesne hale sportowe, a u nas zapaśnicy mają warunki, jak gdzieś w głębokiej Rosji. Inni nowe żłobki, przedszkola, biblioteki a u nas przepychanie dzieci z kąta w kąt, obmurówki, przenosiny, dopychanie kolanem itp. U innych czyściutko i schludnie, pokoszone, nasadzone rośliny i drzewka a nam szkło i fruwające śmietasy na wietrze. Idąc od ośrodka zdrowia trzebaby chyba powoli karczować żywopłot, żeby twarzy nie rysowało. Ścieżki rowerowe już się sąsiadom starzeją a u nas brak ochoty, aby wreszcie ludzie mieli ciągłość do LO czy kościoła po wsiach. Zakłady i inne tego typu cuda co to każdy mądry dopuszcza, i to o ile, w oddali poza terenem osiedli mieszkaniowych. A u nas łup pod oknami. I żeby jeden, a gdzieżby tam, strefa ekonomiczna jak malowana. Tu nie ma plusów a katalog “sukcesów” mogę jeszcze długo opisywać. Nie masz co dyskutować, bo nie masz argumentów kolego.

 7. Może narażę się niektórym, ale władze Gminy nie muszą być, zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego, informowane o
  “obiektach budowlanych służących bezpośrednio do wykonywania działalności regulowanej ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów”.

  Z drugiej jednak strony, miło byłoby gdyby gospodarz (czytaj Wójt) wiedział, co dzieje się na jego terenie.

  • Moim zdaniem jedną z największych bolączek naszej gminy jest brak planu miejscowego. I nie potrafię zrozumieć dlaczego od tylu lat Rada Gminy unika tego tematu.

   Na rozpoznanie i wydobycie węglowodorów jest potrzebna koncesja, która musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania.

   Budowa elektrowni jest możliwa tylko wtedy, kiedy jest zgodna z mpzp.

   Budowa zakładu recyklingu, asfaltowni, itd. jest możliwa tylko wtedy, kiedy jest zgodna z mpzp.

   Inaczej mówiąc, z punktu widzenia mieszkańców, mpzp daje gwarancję, że pewne syfiaste działalności nie powstaną tam, gdzie nie powinny.

  • Tu nie chodzi o to, że się komuś narazisz, nie w tym kwestia. Tam raczej nie powstał żaden “obiekt budowlany” a przymierzają się do próby czy będzie się tam dało wydobywać. A tak poważnie, skoro Twoim zdaniem mógł nawet nie wiedzieć, to już od weekendu wie na setkę i co? Jakaś informacja na stronie urzędu? Może sławetne Gminne Sprawy opiszą te przymiarki? Jakoś wójt zareagował na te sensacyjnie zaskakujące informacje? Zajął stanowisko i się określił co on na to uważa? A zainteresował się co ludzie na to? I jakie jest poważanie gospodarza, jeśli ktoś robi ci najazd na chatę i rozkłada się z tobołkami jak u siebie?

  • Tak,a jeden z radnych wyraża swój entuzjazm tym iż się będzie truło ludzi i degradowało środowisko w naszej gminie i już liczy jakie to wspaniale profity będziemy i jakie to niesamowite pieniądze gmina będzie mieć z tego.
   Ale po kolei odwiert panie radny Germanek to nie to samo o czym Pan piszesz pozyskiwanie gazu z pionowego odwiertu a z odwiertu poziomego metoda szczelinowania to dwie rożne rzeczy i dwa zupełnie odmienne sposoby eksploatacji z tym te drugie jest miażdżące dla srokowska ich mieszkańców złóż wody pitnej. Najpierw proponuje się dowiedzieć co i jak panie inżynierze się robi a potem wyrażać swój entuzjazm. Dwa gmina będzie miała ogromne profity bo az podatek od tego skromnego kawałka ziemni na którym ulokują stacje pomp. No chyba ze koncern PGNiG na Pański wniosek przeniesie swoja siedzibę do gminy Miedźna. Acha i jest to w 100% komercje wiec nie wiem dlaczego Pan myśli ze gmina mail by dostać ten gaz na jakiś preferencyjnych warunkach

  • Dziękuję za komentarze, zawsze bezcenne. Obiecano mi, iż pojawi się na portalu miedzna.pl (lub innym nośniku informacji dla mieszkańców) stosowana informacja odnośnie wiertni Gilowice 1 i Gilowice 2-H. Hmm … czekam, czekam, informacji brak. Panie Wójcie, proszę działać, bo cierpliwość Nasza ma swoje granice.

   • Hę dobre to -” innym nośniku informacji ” podpowiadam jest to tablica informacyjna w UG na 2 piętrze gdzieś za zakrętem informacja pewnie jest w lewym dolnym rogu troszeczkę ja zakrywa obwieszczenie. Ale w sumie ja widać
    Ps proszę się pospieszyć bo częsta aktualizacja tamtejszych informacji powoduje iz po 72 h już ich nie ma 🙂 A swoja droga co ma napisać ze tak wie ze w ziemie zostanie wpompowane 100 tys ton substancji chemicznych do szczelinowania, której nawet składu do końca nie znamy bo jest on objęty prawami patentowymi, ze ta chemia będzie w garnkach tych co korzystają z ujęć wody gminy? Co napisze tak wiem ze zrujnujmy środowiska ale co tam będziemy potentatem gazowym na skale emiratów arabskich, tak jak jesteśmy potentatem węglowym. Tak właśnie potem wygląda teren jak sie skończy surowiec koncern sie zawija i zostawia ten cały syf po sobie (KWK Czeczatt)

 8. A na Woli bedzie PSZOK i co Wy na to ? Budowany wcześniej był w Górze ale miejscowi przegonili wójta z tym pomysłem na Wolę.
  Wniosek, cały syf na Woli plus Gilowice chemia w glebie.

  • Jak tu ktoś będzie chciał wrazić ten cały PSZOK to może go spotkać wielki SZOK. Tyle ci powiem. A chemia w ujęciach wody w Gilowicach to chemia w wodzie nie tylko w Gilowicach. Już ludzi drażni ta ruda, co z kranów leci także niech się poślizgnie w końcu jeden i drugi na tym temacie to wtedy całkiem już prawdopodobne, że jednak wyleci. W oparach rdzy he, he.

 9. punkt odbioru smieci wojt wymyslil naprzeciwko szkoły w gorze to jest szkodliwe takze mnie w tej gminie nic nie zdziwi……………

 10. To juz nie jest zabawne woda jest podstawowym składnikiem odżywczym a teraz okazuje się za may skazona wode w rurociągu to samo studnie przydomowe i co mam teraz wode w butelkach kupować. Gdzie do k..y byli Radni sie pytam gdzie po kiego h żeśmy was wybrali jeśli nie wiecie co sie dzije na waszym podwórku to fora ze dwora przyjadą ci co maja większa orientacje. CO robi sołtys??? Spi ??? no i Taranowski czy na leb upadłeś juz na takie akcje zezwalać nikogo sie nie pytając coś ci chyba padło na głowę to nie jest twój folwark twoja gmina ty tylko możesz nie jeszcze chwile zarządzać a nie robić co ci sie podoba!!!!
  No i czemu NE w tej sprawie nic nie robiła i nie protestowała.

  • A ile razy pomogłeś NE. Ile razy byłeś na sesji , na komisji. Ile razy ich wsparles?. Trzeba było na nich głosować i na pewno dziś wyglądałoby inaczej.

 11. Chemia pchana w odwierty jest silnie trojącą!!! Sołectwa Gilowice Frydek i cześć Miedznej zaopatrywane sa z ujecie GŁĘBINOWEGO właśnie w GILOWICACH !!!wiec pompują w nasze krany to co tam jest wtłaczane w zimie!!!!
  Za takie coś Trucie ludzi natychmiastowa dymisja Taranowskiego i sprawa do prokuratury osobiście to zgłaszam. Zadamy natychmiastowego wstrzymania prac zebrania z mieszkańcami

  • I co z waszego szczekania??? Karawana idzie dalej, śmieje się z was elita ze swoim elektoratem, i dalej, dalej, do wyborów i dyrektorami i kierownikami i dworem królewskim, a wy już za dwa lata zostaniecie dostrzeżeni, dowartościowani, usłyszycie kilka uprzejmych obietnic, z których nic nie wynika, może niektórzy nawet dostąpią łaski poklepania po ramieniu i znów będzie święto wybranych, a wyborcy do kąta na cztery lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.