16 listopada wybory samorządowe; zmieniają się zasady wyboru rady gminy

6

16 listopada wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójta.
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim spotem pokazującym jak glosować.

Po raz pierwszy w całej Polsce wybory do rady gminy odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Uwaga, by głos był ważny, trzeba postawić tylko JEDEN znak X w kratce przy nazwisku kandydata na danej karcie do głosowania. Każdy, kto przyjdzie zagłosować, otrzyma cztery karty.

Różnią się kolorem.
Na różowej będziemy zaznaczać  kandydata  wójta; na białej – kandydata do  Rady Gminy (będą tu tylko wypisani kandydaci z naszego okręgu); na żółtej – kandydata na radnego powiatowego; na niebieskiej – kandydata do Sejmiku

 

Gdzie mamy glosować spis lokali wyborczych w gminie Miedźna.

 

W gminie – podstawowej jednostce samorządu terytorialnego – zapadają decyzje mające bezpośredni wpływ na życie mieszkańców. Gmina odpowiada na swoim terenie m.in. za ład przestrzenny, transport publiczny, utrzymanie czystości, zaopatrzenie w wodę, odbiór odpadów, utrzymanie dróg, parków, obiektów rekreacyjnych, edukację, opiekę zdrowotną. Gminy dzielą część zadań z powiatami, które m.in. zapewniają opiekę szpitalną (gminy często nie byłyby w stanie utrzymać takiej jednostki), odpowiadają za szkoły ponadgimnazjalne.

 

Gmina Miedzna została podzielona na 15 okręgów wyborczych. Po raz pierwszy radni gminni będą bowiem wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych.Poszczególne  komitety wyborcze mogły zgłosić  tylko jednego kandydata w danym okręgu, a mandat zdobędzie kandydat, który otrzyma najwięcej głosów. Każdy glosujący otrzyma kartę do glosowania z nazwiskami kandydatów na radnych w okręgu którym zamieszkuje. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie na których kandydatów możemy oddać głos, gdyż może się zdążyć ze nasz faworyt jest na zupełnie innej liście i nie będziemy mogli na niego głosować.

Listę okręgów wraz z adresami  i kandydatów publikujemy tu

https://wolanie.info/wybory-2014/

Natomiast wybory do rad powiatów, sejmików wojewódzkich, a także do rad w miastach na prawach powiatu odbędą się w systemie proporcjonalnym (na starych zasadach). Oznacza to, że mandaty będą dzielone pomiędzy listy kandydatów proporcjonalnie do liczby ważnych głosów oddanych na listy (metoda d’Hondta). W tym systemie podziale mandatów uczestniczą komitety, które przekroczyły 5 proc. próg wyborczy.

 

W wyborach wójta, zwycięża ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie przekroczy wymaganego progu, dwa tygodnie później odbywa się kolejne głosowanie, w którym bierze udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Podsumowując każdy z nas otrzyma 4 karty do glosowania:

-Do Rady Gminy

-Do Rady Powiatu

-Do Sejmiku

-Na Wójta gminy Miedźna.

 

Przy okazji wyborów często przeprowadza się lokalne referenda które dotyczą spraw bardzo istotnych dla mieszkańców, a taka sprawą z pewnością  jest budowa elektrowni „Czeczott” oraz trasy S1 wraz z węzłem. Te dwie inwestycje odmienią gminę na długie lata jak nie na zawsze. Wyniki takiego  głosowania byłby jednoznaczne  i uciąły  wszelkie dyskusje oraz ukazał właściwy  kierunek działania zgodny z decyzja mieszkańców  dla następnej kadencji. Niestety ta okazja została zaprzepaszczona właśnie przez Wójta oraz aktualnych radnych, którym przypominamy iż:

Konstytucja RP stanowi w art. 4:

ust. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

ust. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

 

Co chyba poniektórzy zapomnieli.

I ta smutna refleksją zachęcamy wszystkich mieszkańców do czynnego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych 16 listopada 2014, gdyż każdy glos się liczy bez względu na kogo on zostanie oddany

6 KOMENTARZE

 1. i niech mi ktoś teraz powie tak normalnie, jak żyć w kraju totalnego bezprawia?!!! każdy ustala je na swój sposób i po za tym kto ma czelność zabronić mi głosowania na ludzi którym ufam?!
  parzyste, nieparzyste ul. taka czy sraka jesteście totalnie PORĄBANI !!!!! i kupie Wam, władzy, w końcu te gumowe młotki żebyście mogli klupnąć się w te Wasze pustostany mózgowe.. z całym szacunkiem dla Was, idźcie sie leczyć, jeszcze nie jest za późno!!!

  • Referendum organizowane jest na wniosek mieszkańców tworzących gminę, władza sama się nie odcina od pałacu.
   Referendum jest ważne, jeżeli do urn poszło co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano wójta. Wójt zostanie odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.
   Teraz wystarczy iść na wybory w niedzielę.

 2. Do wili. Jak kto skrzywdził młodzież, odpowiedź jest prosta. To nasi POlscy POlitycy: PO, SLD, PiS, PSL i inne ugrupowania. To POlscy Politycy sprawili, że pond 10 lat temu młodzież musiała wyjechać za chlebem za Odre. To ponad 10 lat temu zamykał CZECZOTA wójt i radni bezradni nie kiwnęli palcem, nie protestowali, bo ich nie widziałam.
  Młodzież ma to gdzieś ale teraz jest pełna mobilizacja, mobilizyjemy się na portalach społecznościowych i pokżemy kto tu rządzi.
  Obecna władza musi wiedzieć, że kilkudziesięciu młodych wróciło i widzimy że nasza gmina stoi w miejscu.
  My młodzi chcemy tu swobody myślenia, festyny w remiazach tak jak to kiedyś bywało.

 3. Chłopie, jak nigdy masz aż pięciu. Młodzież jest dużym potencjałem, ale do takiej funkcji jest potrzebny jednak ktoś dojrzały i z doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.