430 tysięcy na dodatki oraz nagrody, i to tylko dla czterech osób

33

Szanowni Mieszkańcy,

Stowarzyszenie Nowa Energia – kontynuując – przeanalizowało w części sposób wynagradzania przyjęty przez Wójta naszej gminy.  W załączeniu tabela obrazująca, komu i jakiej wysokości
w minionych czterech latach przyznano dodatki specjalne.

Celem wyjaśnienia, każdy pracownik funkcyjny zatrudniony w samorządzie prócz wynagrodzenia zasadniczego zwykle ma przyznawany  dodatek funkcyjny. Ten jest uhonorowaniem osiągniętego stanowiska i wiążącego się z nim większego nakładu pracy  i naturalnie odpowiedzialności. To żadne nowum, a motywacja dla każdego człowieka, który ciężko pracuje, aby realizować swoje ambicje
i awansować.  Każdy z nas pracuje dla pieniędzy i całkowicie normalne jest różnicowanie zarobków  w zależności od zajmowanego stanowiska.

Prócz wynagrodzenia zasadniczego, tzw. stażowego i dodatku funkcyjnego Wójt / Burmistrz, Prezydent  może przyznawać pracownikom także premie, dodatki specjalne czy też nagrody.

Po wcześniejszej analizie nagród  wypłacanych przez Wójta Taranowskiego, a nawet rozumieniu, że każda zawodowa funkcja wiąże się z określonymi profitami finansowymi, jednak konsternację wywołują widoczne dysproporcje. I tak szczodra ręka Wójta Taranowskiego w dzieleniu tzw. dodatkami specjalnymi trafiała do kieszeni bardzo ściśle wyselekcjonowanego grona osób. Kolejny raz wydatkowano niemałe kwoty,  niezależnie od tego, że były to jednocześnie osoby przecież sowicie nagradzane nagrodami oraz otrzymujące comiesięczny dodatek funkcyjny.

Skarbnik naszej gminy tytułem tylko dodatków specjalnych na przestrzeni minionych 4 lat otrzymała 47 900,00 zł. Łącznie z wcześniej opisanymi nagrodami dało to kwotę 82 296,00 zł. Wg uzasadnień dodatków specjalnych były to dodatkowe pieniądze  tytułem ponadnormatywnych zadań, jak choćby zwiększenie obciążenia pracą z powodu nieobecności innego pracownika. Ale także za takie Wójt np. uznał przygotowanie projektu rocznego budżetu lub stały monitoring i reagowanie wynikające
ze zwrotu podatku od wyrobisk celem prawidłowej realizacji budżetu i spełnianie wskaźników wynikających  z ustawy o finansach publicznych. Pytanie otwarte, czym ma się wobec tego zajmować w ramach zwykłych obowiązków służbowych skarbnik gminy, jeśli nie pracą nad planowaniem budżetu, czuwaniem nad nim i stosownym reagowaniem względem przepisów prawa? Za to przecież pobiera wynagrodzenie i dodatek funkcyjny.

Osobą na drugim miejscu pod względem wysokości otrzymanych pieniędzy jest  Kierownik  naszego GOPS-u. W tym przypadku dodatki specjalne  sięgnęły kwoty 27 600,00 zł, co łącznie z nagrodami za minione 4 lata dało to  50 980,00 zł. Także i tutaj uzasadnienia przyznawania dodatków specjalnych dotyczyły zwykłego zakresu zadań związanych z pomocą społeczną, uwzględnionego niewątpliwie w skonstruowaniu wysokości wynagrodzenia zasadniczego, ale także dodatku funkcyjnego i oczywiście w przyznanych nagrodach.

W  tym kontekście uznaję za bolesny i  wyjątkowo zrozumiały monit osób, które pracują w obsłudze np. placówek oświatowych,  a ich wynagrodzenia wg tego, co sygnalizowano Stowarzyszeniu Nowa Energia, oscylowały na tamten czas na poziomie najniższych krajowych, niezależnie od stażu pracy.   O godność ekonomiczną tej grupy pracowników osobiście upominałem się kilka miesięcy wstecz na sesji Rady Gminy. Coś znacząco drgnęło Panie Wójcie?

Nie zapytam za to na tym forum ani Wójta, ani Skarbnika, czy w naszej kasie gminnej naprawdę nie ma pieniędzy. Gołym okiem widać, jaka jest tutejsza polityka finansowa i na jakie cele ich nie ma,a które traktowane są „na bogato”.   

Na czujność  naszych Radnych w sprawie szczodrych nagród i dodatków specjalnych oraz  sytuacji pracowników najsłabiej uposażonych także nie liczę. Życzę tylko nam mieszkańcom – podatnikom, żebyśmy przynajmniej w perspektywie najbliższego czasu doświadczyli  takiej zmiany, aby  wreszcie było więcej równowagi i rozwagi w wydawaniu, a w tym przypadku moim zdaniem „rozdawaniu”  publicznych, a więc i naszych pieniędzy. A całej grupie pracowników zatrudnianych w tutejszym  samorządzie na nieporównywalnie gorszych warunkach niż te zaprezentowane, życzę wreszcie normalności i sprawiedliwego uznawania wartości i szacunku wobec Państwa pracy. 

 

                                                                                                                                             Jan Słoninka

33 KOMENTARZE

 1. Dzisiejszy objazd strażaków po gminie sprawił, że przypomina się brak strażackiego samochodu w Woli już od roku. To strażacy są zawsze na miejscu gdy trzeba pomóc. Nie pytają czy pomagają tym co brali kasę bo nagrody trzeba było rozdać a nie kupić auto dla OSP. Pomagają wszystkim potrzebującym, wójtowi też. W Woli mieszka połowa mieszkańców gminy i nad ich bezpieczeństwem czuwają strażacy z jednym małym samochodem bojowym. Pozostałą połowę gminy zabezpiecza sześć samochodów. Może ktoś tu wytłumaczy o co chodzi? Nie mówili strażacy że wóz potrzebny? Czy radni dalej nie widzą problemu? Wystarczy odciąć od koryta tegoroczne premie, dodatki, nagrody dla wybranych bo już więcej przecież nie dadzą rady przejeść. Ograniczyć umowy doradcze, i jakieś wyjazdy, sprzedać samochód służbowy wójta-może jeździć rowerem bo na kole nie potrafią jeździć ludzie z mazurskiej krainy-własnego samochodu szkoda i paliwo drogie takie. Można też komunikacją wiejską dojechać. Drogo ale warto bo i wygodnie i usłyszeć można same komplementy w tych busach na temat wójtowego rządzenia…wiele by wój się douczył choć wysoko szkolony, sie ceni oj ceni. Taki mądry a nie wpadł na taki pomysł. Nauka i to darmo. Strażacy czas już upomnieć się głośno. Wkrótce sesja jakaś ważna bo będą absolutorium wójtowi głosować. Może wójt objaśni przy okazji jak dba o bezpieczeństwo mieszkańców Woli. Tylko bez wycieczek że inni wystarczą że OSP Wola to nie taka ważna czy potrzebna i pozostałe OSP dają radę bez nich. Pożar wypadek czy inne groźne zdarzenie to konieczność przybycia strażaków jak najszybciej jedna minuta a nawet mniej może być na wagę życia.

 2. Nagrody, premie dodatki a stan techniczny budynków gminnych w opłakanym stanie gdzie ci kierownicy co takie pieniądze biorą nie widzicie tego ?

  • Gminne prymusy nagradzane były za niezauważanie tego stanu technicznego drogi kolego …… te nagrody zwane klapkami na oczy należały się po prostu ,szkoda majówki Krzyśku na takie głupoty ,tych nagród nic nie cofnie tak jak ekwiwaletu za urlop wojta ,każdy kasuje uśmiecha się a stan techniczny gminy w skrocie to jeden wielki burdel nawet niemożna tego nazwać artystycznym nieładem bo do tego daleko ….

   • Wychodzi na to że ci kierownicy tak samo doją kasę jak nasz urlopowicz wójt. Ja tak myślę że to zmowa milczenia. Tylko szkoda że takie OSP nie ma dalej samochodu, brak prawdziwej komunikacji i most deskami oklepany i ta kamerą która powinna kontrolować jest tylko atrapą jak nasza gmina.

 3. Wójt przed wyborami zrobi zebrania ze wszystkimi pracownikami, radnymi, dyrektorami szkół, nauczycielami itp. naobiecuje jak zwykle, namiesza w głowach, a ludzie po raz kolejny dadzą się nabić w butelkę. Przed każdymi wyborami robi taką rundę zebrań !!!

 4. A teraz podwładni tych sowicie nagradzanych “kierowników”, powinni zapytać: Kto tak naprawdę zapracował na dodatki i nagrody? Kto pracuje po godzinach za nieobecnych pracowników? Dlaczego często za najniższą krajową? Bo nie ma pieniędzy, nie ma z czego – słyszeli do tej pory… Ciekawe co “kierownicy” powiedzą teraz, gdy pracownicy już wiedzą, kto ma dodatki za ICH pracę?

 5. ojojojjjjj… a niektórzy nawet należnej im waloryzacji nie otrzymali. a ich szefowa… za parę miesięcy błądzenia we mgle… nagrody i dodatki…

  • Zawoty głowy od stanu konta!
   Czym te panie tak sobie plusów nabiły u wojta skarbnik to rozumiem musi na to i owo oko przymknąć i z takim wojtem i tak pewnie miała zamkniete oczy caly czas za 80 tyś czemu nie? ,Szefowa Joanna to wiadomo dom kulturu odremontowany dbo se dziołcha szkoda ze takim krótko wzrokowcem jest bo centrum kultury sie sypie od ogrodzenia po elewacje ale nagrody nie smierdzą a centrum niech stoi da rade , no a szefowa pomocy spolecznej to wiadomo zostala nagrodzona za pomaganie !
   A wojt gdzie nie wchodzi to opowiada ze kasa gminna pusta jak jego glowa ,mozesz dzieciom swoim opowiadać takie bajki do obiadu ,życze zeby tak na koniec tej historii jakis organ państwowy zapukał do wojta to jest niemożliwe ze tam jest wszytko ok te nagrody pokazują że nie są za darmo rozdawane ,
   PO pani skarbnik owidetnie to widać na każdej sesjii ze sie kobiecina boi już wystawiać za wojta Swoim imieniem i nazwiskiem

 6. Drodzy Wyborcy, nadal w dniu wyborów CHCECIE ZOSTAĆ W DOMACH?! Przyjmijcie do wiadomości, że Ci którzy przy wójcie ułożyli sobie doskonale życie, wraz ze swoimi rodzinami PÓJDĄ DO WYBORÓW, zbyt dużo mają do stracenia!!! To co opublikowała NE, to zapewne jest malutki procencik z tego co wójt ma do ukrycia!

 7. Kto za co bierze pieniądze??? Zastanawiam się dlaczego pani skarbnik jest tak wysoko premiowana skoro według regulaminu organizacyjnego jest dopiero na trzecim miejscu? Byłaby czwarta ale nie ma zastępcy Wójta. Nie reprezentuje Gminy na zewnątrz, ma mały zakres obowiązków, i jeszcze bierze dodatkowe pieniądze za pracę którą ma ustawowo wpisaną w zakres swoich obowiązków. Coś jest nie tak.
  Polecam link kto jest kim i co ma do roboty, zwłaszcza rozdział III: http://bip.miedzna.pl/?c=510

 8. Zwykły urzędnik pracuje na tych na górze ale kasa idzie nie od dołu a od góry a bez tych na dole to cieniutko by piszczeli Ci na górze ale jak trzeba kogoś OPR to kolejność odwrotna.

  • Tak skromna to może kiedyś była. Prócz dojenia publicznych pieniędzy niech pani skarbnik przyzna się ile zleceń dostaje na transport osób jej autobusami ?

  • Nie przesadzaj. Ona po prostu uczciwie bierze to co jej dają. Jak większość z nas. To nie są pieniądze pod stołem. Ja też bym brał jak dają bo akurat “na tyle wyceniałbym moje poświęcenie i czas”.
   Nie zrozumieliście Jana – RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY

   • Jak ta ryba sie tak od głowy psuje to może trzeba się było z głową podzielić i temu tyle dostawały. … ogony. Głowa ta dla kasy myśli dobrze. Sama głowa może dostać jedynie Oskara a to mało…

 9. Wszystko powolutku zaczyna wychodzić, ale na szczęście wybory coraz bliżej. Czas wymienić tą bande złodziei. Główny wydatek naszej biednej gminy to nagrody i premie. A potem nawet na straz nie ma kasy…

 10. To gminne hieny żal było dać na autobus do Oświęcimia a tu proszę takie premie i dodatki z naszych podatków wstyd drogie Panie i Panie Wójcie.
  Ciekaw jestem ile zarobiła Pani Stawowy z GOK bo Centrum Kultury popada w ruinę a premie to da się brać wstyd Pani Joasio

  • A GOK to żyje w jakimś wyimaginowanym świecie oderwany od rzeczywistości w świecie artyzmu. Przykład z ostatniego dnia czytam Majówka z GOK świetnie mowie wrecie coś będzie jakaś integracja, zabawy dla dzieci, jakiś piknik z kocami pod zespołem szkol atrakcje, ale niestety doczytuje ze to kolejna alkoholowa impreza dla grona znajomków za pieniążki z koncesji alkoholowych jakie to obłudne

 11. Droga NE przyjrzyjcie się zarobkom pracowników na tzw. “dole” tej piramidy. Jak Ci ludzie się czują czytając to. Pracownicy z 20 czy 30 letnim stażem pracy mieszczą się w granicach najniższej krajowej. Jak “wójt” ma czelność spojrzeć im w oczy i przekonywać do oddania głosów na niego, bo inaczej “przyjdzie ktoś straszny i was pozwalnia, gdzie dopracujecie lata do momentu przejścia na emeryturę, kto Was starych będzie chciał”. Wystarczy, że góra ma dupska pełne, a na dole bieda piszczy. Ehhh, mam nadzieję, że wreszcie jesienią coś się zmieni, zmieni na lepsze dla Gminy i wszystkich jej mieszkańców, a nie tylko WYBRAŃCÓW WODZA, jedynie “SŁUSZNEGO WODZA”!!! Pakuj się człowieku, znikaj i nie zapomnij za sobą mostu zwinąć i pozbierać wszystkie te gumki które po nim fruwają!!!

 12. To wójt ze swoim urlopem cienko wyszedł jak jego koleżanki z urzędu.
  Nie będę tu już krytykować bo szkoda nerwów ale to jest już duże przegięcie co ludzie wójta wyprawiają za nasze pieniądze masakra.
  A radni o tym wiedzieli ? i pozwalają na takie wydatki ? Skoro gmina kiepsko z finansami ?

  • Dostawali dodatki i nagrody bo się im należały! Tak jak premier Szydło dawała przed odejściem i krzyczała potem że ciężko pracowali to otrzymali, należało się. Jarosław kazał oddać dla karitasu – dlaczego nie do budżetu? Bo dzięki temu mogą sobie arowiznę odpisać od podatku i okruszki zostaną! U nas jest inaczej wójt się nigdzie nie wybiera ale ciężko pracującym 😉 płaci dobrze i liczy głosy-“nie ważne kto głosuje ale kto głosy liczy”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.