Apel Wójta Gminy w związku z planami budowy drogi ekspresowej S1

31

Szanowni Mieszkańcy Gminy Miedźna

 

 

W związku z planami budowy drogi ekspresowej S1 zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o poparcie apelu w sprawie kategorycznego sprzeciwu odnośnie wyboru i realizacji wariantu „A” w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S1 od węzła „Kosztowy II” w Mysłowicach do węzła „Suchy Potok” w Bielsku – Białej.

 

Sprawa budowy drogi absorbuje mieszkańców od 2007 roku, opór wobec propozycji przebiegu trasy przez gminę Miedźna systematycznie rośnie i jednoczy społeczność lokalną gminy. Świadczą o tym ilość osób uczestniczących w poszczególnych spotkaniach organizowanych przez Wójta Gminy, w trakcie których prezentowane były kolejne projekty przebiegu drogi ekspresowej. Na dowód tak ogromnego zainteresowania mieszkańców gminy Miedźna sprawą przebiegu drogi pragnę przedstawić dane:

 

 • – 2007 r. – I spotkanie konsultacyjne z przedstawicielem inwestora zgromadziło 220 osób,
 • – 2009 r. – II spotkanie konsultacyjne z przedstawicielem inwestora liczyło już 650 osób,
 • – 2012 r. – III spotkanie konsultacyjne z przedstawicielem inwestora zgromadziło 819 osób.

Na wszystkich spotkania konsultacyjnych mieszkańcy wyrazili kategoryczny sprzeciw  odnośnie wyboru i realizacji drogi ekspresowej na terenie gminy Miedźna.

 

Pragnę przypomnieć, że w dniu 17 września 2012 r. Rady Gminy Miedźna podjęła uchwałę nr XXIII/165/2012 w sprawie sprzeciwu dotyczącego planowanego wariantowego przebiegu drogi ekspresowej S1 na odcinku od węzła “Kosztowy II” w Mysłowicach do węzła „Suchy Potok” w Bielsku-Białej przez teren Gminy Miedźna. Dnia 18 września 2012 r. w budynku hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wojciecha Korfantego 37 w Gilowicach zorganizowałem spotkanie prezentacyjne w sprawie dodatkowego wariantu A przebiegu drogi S1, na którym przyjęto przygotowany przez moich współpracowników projekt stanowiska uczestników spotkania. Uczestnicy spotkania po analizie przedstawionych materiałów w sprawie planowanego przebiegu drogi ekspresowej S1, postanowili wyrazić zdecydowany sprzeciw, przyjmując przygotowane stanowisko odnośnie wyboru i realizacji wariantu „A” w/w drogi ekspresowej przebiegającego przez teren Gminy Miedźna. Jednocześnie informuję, że na bieżąco uczestniczę w wielu spotkaniach dot. przebiegu drogi S1 z parlamentarzystami, marszałkiem województwa małopolskiego i śląskiego władzami gmin ościennych, oraz inwestorem. Więcej informacji na temat szczegółów tych spotkań będę miał możliwość przekazać Państwu podczas zbliżających się zebrań z mieszkańcami.

 

Do końca miesiąca lutego firma projektowa KV Projekt ma przedłożyć inwestorowi opracowanie „Studium Techniczno -Ekonomiczno – Środowiskowe oraz materiały do Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla inwestycji: „Budowa drogi ekspresowej S1”. Na podstawie tych dokumentów Oddział GDDKiA w Katowicach w porozumieniu z Centralą w Warszawie musi dokonać wyboru wariantu z którym wystąpi o wydanie decyzji środowiskowej. W związku z prowadzeniem różnych działań przez grupy społeczne i zawodowe w innych gminach (akcje protestacyjne, zbieranie podpisów itp.) uważam za stosowne podjęcie odpowiednich działań z naszej strony.

 

Podkreślam, że sprawa budowy drogi nie jest jeszcze przesądzona, gdyż decyzja odnośnie wyboru wariantu przebiegu  nie została podjęta. Przekonany, że powyższy apel przyczyni się do wzmocnienia naszego wspólnego  głosu  w tej sprawie, zwracam się do wszystkich mieszkańców gminy Miedźna o poparcie sprzeciwu  odnośnie wyboru i realizacji wariantu „A” w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S1.

 

Wszystkich zainteresowanych dobrem gminy proszę o pomoc w zbieraniu podpisów na listach osób popierających   sprzeciw dla  wyboru i realizacji wariantu „A”. Wypełnione listy należy dostarczyć do sekretariatu Urzędu Gminy do dnia 15 lutego 2013 r. Apel wraz z listami zostanie przekazany do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, parlamentarzystów, GDDKiA oraz władz województwa śląskiego.

 

Liczę na szczególne zaangażowanie się Państwa w sprawę sprzeciwu wobec budowy drogi ekspresowej S1 na terenie gminy Miedźna oraz poparcie apelu.

 

 

 

   Z wyrazami szacunku

mgr inż. Bogdan Taranowski

      Wójt Gminy Miedźna

Załączniki

APEL S1

LISTA POPARCIA

Mapka do pobrania przedstawiająca planowany przebieg trasy oraz budynki których zaplanowane jest wyburzenie .

Wizualizacja planowanego przebiegu trasy S1

31 KOMENTARZE

 1. Witam.Panie Wójcie proszę spokojnie czekać jak wytrawny pokerzysta na rozwój sytuacji.Ja obstawiam wariant przez Brzeszcze.POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ P.S Proszę dać znać że pan to przeczytał

 2. Wolanka, nastepnym razem jak cos nabazgrzesz to przeczytaj sie z 3 razy i 10 razy zastanow zanim nacisniesz “skomentuj”. O jakiej Ty autostradzie fanzolisz ?

 3. To nie referat – Boże broń – ku czci… Na to akurat będzie czas za jakieś dwa lata, aby wyrazić swoją opinię i podziękować za całokształt. Jednak fakt, że rusza to rzeczywiście późno, nie przesądza, że jestesmy totalnie bez szans. Choć one niewątpliwie maleją coraz bardziej, im bardziej ościenne gminy odpychają od siebie projekt S1 u nich i im bardzie my będziemy bierni. Jesli “Anonimie” masz jakąś wiekszą wiedzę na temat tego, “że klamka zapadła”, to może się nią podzielisz i będziesz uprzejmy wskzać swoje źródło pewności?

 4. to samo było z kopalnią Czeczott.. od 2000 roku wszyscy wiedzieli, że gruba idzie na szafot i nikt nawet palcem nie kiwnął bo się bał utraty “stołka”.. dopiero w 2005 się odezwali “dobrodzieje” bo były oczywiście WYBORY!!!

 5. ale referat “ku czci Pana Wójta”:)
  prawda jest taka, że jak jeszcze był czas na załatwienie tej sprawy to “nasza władza” chyba spała, teraz jest tak, że ta droga powstanie czy się to komuś podoba czy nie. decyzję o tym już dawno podjęto i nic nie pomogą apele i petycje, bo sądzę, że jest to już uzgodnione na szczeblu wyższym niż nasza władza, może cokolwiek zrobić.
  TAKŻE LUDZIE NA DARMO WASZE SWARY I KŁÓTNIE, KLAMKA JUŻ ZAPADŁA, A TAKI APEL PAN WÓJT MÓGŁ ZROBIĆ DAWNO TEMU, A NIE TERAZ.

 6. No tak, natura Polaka. Musi być zawsze mądry po szkodzie. Wystarczy tylko popatrzyć, jak sie zaczynamy konsolidować na W II przy ostatnich poczynaniach spółdzileni. Ale jak można było wziąć odpowiedzialnosć w odpowiednim czasie za podejmowane kroki, to nie było nikogo zainteresowanego. jak powstawała otoczarnia, to było cicho. A po fakcie krzyk. Czy z autostradą też mamy czekać, aż Brzeszcze i Oświecim będą się kulać ze śmiechu z nas, ze jesteśmy tak tępi?
  Ktoś z Brzeszcz w swoich negatywnych dla autostrady komentarzach napisał,że jak dadzą sobie puścić autostradę, to staną sie taką miejscowością, jak Wola. A jak określił “a tam nie jest atrakcyjnie’. Tak nas widzą sąsiedzi właśnie. Patrzą na nas z góry, traktują jako gorsza kategorię, mają mieć rację??
  Gmina Oświęcim i Gmina Brzeszcze wycofują się ze swojego poparcia dla autostrady u nich, więc jak sądzicie, która Gmina zostanie ostatecznie w okolicy najmniej atrakcyjna??
  Ale jak rozumiem na złość Wójtowi damy sobie puścić autostradę pod oknami WII. Mało nam otoczarni.
  Zważcie, że Ci, którzy Panu Wójtowi chcą dokuczyć, nie dokuczą jemu a sobie, bowiem on dostanie sowitą rekompensatę za to, że jego dom stoi “na trasie”. Więc Pan Wójt się wyprowadzi tam, gdzie czysto i ładnie. A my zostaniemy z tą “kargulowską małostkowością” w centrum smrodu.
  Zwolenników trudno przekonać, jesli patrzą wyłazcznie przez pryzmat ekonomiki jeżdzęnia samochodem. To jest kwestia priorytetów, więc sie nie podejmuję. Życzę im tylko, aby starczało im pensji, skoro się widzą, jako Ci, co autostradą dojeżdżają codziennie do pracy. Póki co, UE jeszcze trzyma w ryzach ceny za przejazdy, ale nie będzie to trwało wiecznie. Już budowa autostrady do Opola pokazała zakusy do kwot zarządzającego autostradą, jakie sobie wymarzył.
  Złośliwych proszę: dajcie spokój z tym obrzucaniem – hanys czy gorol – to jest nasza ziemia, na której prowadzimy nasze życie. Jestęsmy mieszkańcami jednej gminy. Ja jestem GOROLKĄ, ale szanuję ziemię, która mnie przyjęła. Chcę mieszkac w miejscu, którego nie będę się musiała wstydzić, nie chcę widzieć współczucia tych, którym mówię, że jestem z Woli. Zawsze jest mi przykro, gdy ktoś mówi, że Wola, to dno.
  Paradoksalnie autsotrada poprzez degradację naszego terenu zmarginalizuje nas jeszcze bardziej, a nie wyniesie do pozycji super miejscowości.
  Fakt, Ci co mają domy i działki stracą więcej, więc ich boli bardziej, ale moi drodzy mieszkańcy dwóch osiedli na Woli – czy Wasze mieszkania dzięki autostradzie zyskają na cenie?? Dlaczego Bytom i sosnowiec są ogłoszone od kliku dni jako miasta totalnie wymierające?? Dlatego, że degradacja środowiska jest tak olbrzymia, że nikt tam nie chce mieszkać. a przecież skomunikowane są te obydwa miasta wyśmienicie. A nie wystarcza, aby nie podupadać.
  Ile wydajecie dotychczas na leczenie własnych dzieci czy siebie (mieszkamy na terenie, który i tak już nie słynie z dobrego klimatu). Sądzicie, że autostrada w NASZEJ GMINIE będzie elemntem bez żadnego wpływu??
  Rzeczywiście, jesli zrobimy Wójtowi na złość, to w ostatecznym rozrachunku cenę zdrowia i degradacji naszego terenu zapłacimy my sami.

  • A mi się wydaje, że ty jesteś z Gilowic a nie z Woli.

   Bytom jest zdegradowany bo:
   – po wojnie wyrzucono większość mieszkańców i wprowadzono nowych przez co większość mienia nie miała właściciela, który by o to dbał
   – w ciągu krótkiego czasu zamknięto większość dużych zakładów pracy
   – cały Bytom jest podkopany przez kopalnie

   Bytom miał kiepski dojazd. Dopiero od kilku miesięcy ma zjazd z autostrady co może coś da. Sosnowiec na pewno nie jest miastem wymierającym, nie wiem skąd ta opinia?

   S1 to droga ekspresowa a nie autstostrada.

 7. Niech buduja s1 a my powalczmy oto zeby byl na nia wjazd a wojt niech siedzi cicho bo dla gminy nie robi nic pozytecznego. Sasiednie miejscowosci Miedzyrzecze Bojszowy Stare i Nowe maja nowe drogi chodniki a my jezdzimy po koleinach i dziurach.

 8. budowac budowac budowac ludzie wiedzieliscie gdzie dzialku kupujece pan wiedzial jakie dzielki pan sprzedaje pod budowe a temat drogi to nie jest od dzisiaj od dawna bylo wiqadomo ze tak moze sie stac wojt nie nadaje sie do nieczego nasza gmina i powiat to dno zmienic wladze bo nie sa to ludzie na odpowiednim stanowisku nie rozwijamy sie nie jestesmy wsia z super krajobrazami i turystyka jedyna sznasa to przemysl kopalnie zamkneli latwa reka i co nic wiec dla drogi mowimy TAKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. Drogi ,chodniki remontuje się we wsi Gilowice,Frydek,Miedżna,Wola -wieś,ale mieszkańcom osiedla Wola I, II nie robi się nic bo to Gorole a teraz prosicie pomocy.Jest to bardzo nie w porządku.Wójt i jego radni dzieli ludzi na lepszych i gorszych.

 10. Rozumiem, że p. Wójt może protestować bo nie chce mieszkać przy S1 i rozumiem mieszkańców Gilowic i Frydka, którzy protestują z tego samego powodu. Ale dlaczego petycja jest w imieniu całej gminy?

 11. całość mieszkańców powinna stanąć w obronie domu wójta
  i jego sąsiadki
  co tam obóz Auschwitz, co tam ślepowron,co tam obszar
  kopalni Brzeszcze

 12. Sachem.. cieszę się że nie będziesz budował tej drogi bo z tego co piszesz, to “zaorołbyś” cały Frydek i pół Gilowic.. gdzie Ci przyszło do głowy wyburzenie ponad 200 chat.. propaganda była w modzie, ale 40 lat temu!!

  • Człowieku o czym ty piszesz?! Byłeś na zebraniu w LO we wrześniu – ponad 70 domów do wyburzenia pomnóżmy to lekko razy trzy – to 210 osób wypędzonych z gospodarstw, które w wielu wypadkach dzierżyli od pokoleń. To hałas i tlenki azotu, to wyburzenie szkoły a jeśli nawet nie to sama padnie z powodu drgań (ledwo się trzyma), to koniec tej gminy, kto będzie budował dom koło sześciopasmówki? Tylko nie mów mi że to propaganda, odsyłam na stronę http://www.meritum2013.eu, przejrzyj sobie mapy bo tu się akurat szybko ładują. A co mają powiedzieć Ci, których nie wysiedlą, a będą mieszkać kilka czy kilkadziesiąt metrów od tego syfu? To też jest postęp?!

   • Tales, chyba przesadzasz. 90% gminy będzie poza jakimikolwiek wpływami S1 (a propos budowania domów) a węzeł z jedną z najważniejszych dróg w Polsce to jest koniec gminy?! Przecież z tego powodu władze Brzeszcz chcą ją mieć u siebie!

 13. jak na osiedlu na W2, stawiali kontenery, to mieszkańcy też nie chcieli wątpliwego towarzystwa obok swoich bloków, a jednak Pan Wójt uznał tę lokalizację za najlepszą wedle siebie i nie dyskutował o tym z nikim, tylko postawił kontenery i zadowolony, bo się pozbył problemu.
  a teraz sam się zwraca do innych, jak to teraz wygląda?
  jak “u mnie się dzieje źle” to ludzie pomóżcie, ale jak innym się dzieje źle, to władzy to jakoś nie obchodzi, dziwne.

 14. Do wszystkich “dobrze zorientowanych” na trasie S1 w wariancie przez naszą gminę jest do wyburzenia ponad 200 domów ale oczywiście reszcie ludzi wcale nie zależy na swoich gospodarstwach i działkach zatem RATUJMY “CHAŁPĘ” Wójta a resztę niech zwalą bo się nie liczą. Tak pojmuję argument tych którzy twierdzą, że Wójtowi zależy tylko na swoim domu. Ad vocem “niezawodnego” Pana Czesława Urbańczyka jeżeli ma rzetelne informacje na temat przebiegu trasy przez naszą gminę to niech opublikuje je na portalu.

  • Do wszystkich którzy sa za ta trasą S1, proszę bardzo zapytajcie się osoby które mieszkają w Tychach na osiedli Z czy naprawdę jest tak super ze maja “jedynkę”za oknami,przecież nie chodzi tutaj żeby zrobić wójtowi na złość bo droga ma gdzieś tam przebiegać w jego okolicy ale żebyśmy my jako mieszkańcy nie mieli kłopotu pamiętamy ze ta droga będzie szedł cały tranzyt z polski na Cieszyna wiec nie muszę dopowiadać co i jak proszę bardzo niech jet ta droga ale nie przez tereny zabudowane czy naprawdę jest w okolicy mało lasów którymi może te rasa być budowana zdala od osiedli itd.
   A to ze już powstanie to zobaczcie gdzie ma być węzeł komunikacyjny wiec jak myślicie ze z woli sobie wiedziecie na te trasę i sru do bielska to jesteście w błędzie.
   NIE OBUDŹMY SIE ZNÓW Z REKA w NOCNIKU

 15. Nie mogę zdzierżyć takich komentarzy!!!!! Nie chcę zbyt dosadnie określać takich osób ponieważ raczej na pewno komentarz nie zostałby opublikowany.
  Co ma asfaltownia i stan dróg do planowanej drogi S 1???
  Otóż ma tyle co piernik do wiatraka. Gratuluje komentatorom, wasze działanie jest typowe, dla was lepiej jak na złość mieszkańcom całej gminy będzie S1 bo będzie w lepszym stanie niż drogi gminne. Pewnie, że będzie w lepszym stanie, poziom hałasu i syf z przebiegającej estakadą koło osiedla WII oraz na Frydku S 1 też będzie o wiele “lepszy” czytaj większy niż na drogach gminnych. Poziom głupoty tych komentatorów jest wprost proporcjonalny do poziomu moich wyrazów współczucia dla ich autorów. Sprawa jest prosta JEŻELI NIE CHCEMY S1 NA TERENIE NASZEJ GMINY – PODPISUJMY APEL!!!!!!!!!!! I NAMAWIAJMY DO TEGO WSZYSTKICH, NAWET OSOBY KTÓRE SĄ ZA JEJ BUDOWĄ. Tak na marginesie wjazd na S1, jeżeli nie “pójdzie” przez naszą gminę też będziemy mieli bardzo blisko, dokładnie w Brzeszczach.

 16. jasne.. najlepiej sie oflagować i protestować!!! a do tego wszystkiego jeszcze non stop narzekać na brak dróg, korki i inne cuda wianki.. wszyscy dobrze wiedzą że ta droga musi powstać i powstanie i to w naszej chorej gminie!! i nie pomogą tu “wyrazy szacunku” wójta bo ma tyle do gadki co my odnośnie końca świata..

 17. Asfaltownię i kontenery to wójt postawił po cichu i bez pytania,a jak droga miałaby być niedaleko jego domu to jest wielkie halo.Wierzcie mi że jak by nie mieszkał tak blisko planowanej trasy to by nas przekonywał że S1 to wspaniała szansa na rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.