Asfaltownia jest bezpieczna – tak twierdzi Wójt

14

Wójt gminy Miedźna Bogdan Taranowski na wniosek mieszkańców osiedla Wola2, o podjęcie działań mających na celu likwidacje otaczani (asfaltowni, smolarni), gdzie podczas produkcji powstaje smog, dym oraz ropny zapach, stwierdził iż cały proces odbywa się w obwodzie zamkniętym sterowanym komputerowo. W żadnym wypadku nie ma kontaktu z powietrzem.

Natomiast Radny Adam Wojtala uczestniczący w posiedzeniu  Komisji Samorządu, Handlu i Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy Miedźna w dniu 10 maja 2018r, podał pod rozwagę iż unoszący się pył powstaje z powodu suchej drogi dojazdowej do asfaltowni. Jednocześnie Radny Rozmus będący podobnego zdania zaproponował aby polewać drogę wodą, w okresie bezdeszczowym.

 

 

Wójt poinformował iż zostały zakupione i zamontowane czujniki somgu. Czujniki jednak na dzień dzisiejszy są wyłączone, od kilku tygodni jedynym czujnikiem jaki pracuje jest czujnik portalu Wolanie.INFO oraz testowy na ulicy Cichej w Woli. Wiec jaki sens maił ich zakup? A może chce się ukryć niewygodne fakty? W tej sytuacji portal zainstaluje kolejny czujnik przy ulicy Garażowej, będzie to prototypowa wersja która poza pomiarami stężenia pyłów PM1 , PM2,5 i PM10, będzie monitorować poziom trującego formaldehydu (HCHO).

Asfaltownia powstała w 2013 roku, a od 2015 roku Stowarzyszenie Nowa Energia zajęło się problemem Wytwórni mas bitumicznych w Woli.

Podczas spotkania z mieszkańcami osiedla zostały stowarzyszeniu przekazane karty z podpisami mieszkańców wnioskującymi do Wójta Gminy Miedźna o podjęcie pilnych działań mających na celu zminimalizowanie skutków działalności tego zakładu. Wniosek wraz z nimi został przekazany do Wójta. Zaznaczyć należy, że problem uciążliwości zakładu wielokrotnie poruszany był również na zebraniach z mieszkańcami Osiedla WII.

Wójt zabierając głos w tej sprawie zwykle twierdził, że nic nie może zrobić, ponieważ
to sprawa starostwa.

Stowarzyszenie zgłębiliło ten temat. Z uzyskanej odpowiedzi z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wynika, że organem właściwym do wydania decyzji o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu jest wójt.

Po tym kolejno Jan Słoninka lider Stowarzyszenia zwrócił się z pismem się pismem do Wójta Gminy Miedźna o udzielenie informacji w tym zakresie. I dopiero wówczas dotarł do tego, że 27 maja 2011 r., Wójt Gminy Miedźna wydał Decyzję 2/11 o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących powyższego przedsięwzięcia wraz z niezbędnym zapleczem technicznym. W powyższej decyzji stwierdził „brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia…” … „gdyż w tym przypadku nie zachodzą szczegółowe uwarunkowania określone w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko”. Na takim samym stanowisku stanął Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, przy jednoczesnym sprzeciwie Państwowego Inspektora Sanitarnego w Tychach. Nie mniej ostatecznie odstąpiono od przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko!

Ponadto Wójt Gminy Miedźna Decyzją nr 3/11, z dn. 7 września 2011 r., za zgodą wnioskującego zmienił decyzję nr 2 (j.w.) w zakresie skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu z 1.000 m kw na ok. 10.000 m kw.

Reasumując należy stwierdzić, że pomimo wielokrotnych próśb mieszkańców w sprawie uciążliwości zakładu, poruszania przez  Stowarzyszenie tego problemu na Sesjach Rady Gminy Miedźna problem ten nie został rozwiązany, choć w wyniku badań stwierdzono przekroczenie norm hałasu.

Na uciążliwość zakładu mieszkańcy skarżą się po dzień dzisiejszy, z wiadomym skutkiem.  Na koniec dodamy tylko, że tego typu inwestycja planowana onegdaj w niedalekich Lędzinach została zablokowana dzięki zdecydowanemu oporowi mieszkańców i władze miasta podjęły odmowną decyzję.

Ten przykład brutalnie pokazuje, że życie a w tym przypadku jego komfort, jest ścisłą konsekwencją wyborów.

źródła:

Wolanie.INFO https://wolanie.info/mieszkancy-osiedla-wola-ii-skarza-sie-na-otaczarnie/comment-page-1/

Nowa Energia https://nowaenergia-stowarzyszenie.info.pl/

Bip Gmina Miedźna http://bip.miedzna.pl/?p=document&action=show&id=16928&bar_id=9538

14 KOMENTARZE

 1. Przejezdzalam dzis przez Wole. Gdybym tam mieszkala to zastanowilabym sie nad tym , zeby zglosic , zbadac i wyciagnac konsekwencje za ten smrod ktory sie unosi nad Wola. Nie sama – dla namietnie komentujacych ? tylko z kims kto wie gdzie “uderzyc”. Nie wojt nie starosta bo to jedno bagno.
  Wstyd , zeby w dobie takiego zanieczyszczenia powietrza , doprowadzac do wiekszego z TAKIM SMRODEM !!! fuj .

 2. Dla mnie największym walkiem /hitem była bajka o budowie elektrowni w Woli. Już nawet hinole papiery podpisywali w Urzędzie, wójt ich chyba z targowiska ściągnął. Te achy i echy co to będzie jak wspaniale, a owieczki jadły jak z reki i szybciutko do urny bo tylko Bogdan bo on ma znajomości układy zna samego Baraka Obame i w golfa z nim pyka. Jak dziś pamiętam te szyderstwa, knucie za plecami obgadywanie z obozu obecnego. Acha jeszcze dodam ze prześlizgał się chyba trzydziestoma kilkoma głosami po powtórnym liczeniu głosów w Górze bo komisja się pomyliła. O LOL Już wtedy polowa głosujących nie chciała obecnego wójta.

  • Bystre OKO pisze o dodatkowym liczeniu, fakt było takie miejsce a ja dodam, że w jednej z komisji paliło się karty do głosowania bo nagle było ich zbyt dużo.

   • To gdzie byliście do tej pory? Mogliśmy mieć nowe władze już 4 lata temu? Nie piszcie bzdur bo z litości nad obecną władzä zagłosują za nimi. Piszcie o tych cudach których nie zrealizowali albo zrobili źle, na złość mieszkańcom. No jak byli cacy to też napiszcie – samorząd dla mieszkańców niech się pochwali?

 3. Wystarczy prześledzić historię otaczarni. Kto jest w zarządzie, jak mieszkańcy byli wprowadzania w błąd, że wójt nic nie może, bo wszystko to starosta (ten sam co ostatnio go chwalił na przedstawieniu teatralnym obok budowanego komisariatu). Zakupione i niedziałające czujniki, okłamywanie o nieszkodliwości procesu produkcyjnego-skąd zatem smród i hałas, pył wszechobecny (nie drogowy, bo na szybach, parapetacg i podłodze na balkonie ma kolor żółto-brunatny, czasami jakby trochę czerwony. Rozpowszechniane też były informacje o miejscach pracy jakie zostaną tam utworzone. W końcu informacja o tym że nic nie można bo Starosta wydał stosowne zgody i wójt nic nie może. DOCIERA DO WAS MIESZKAŃCY, ŻE TRZEBA IŚĆ DO WYBORÓW ŻEBY COŚ SIĘ ZMIENIŁO. JUŻ KILKU RADNYCH NIE CHCE WYSTĘPOWAĆ POD SZYLDEM WÓJTOWEJ KOMITETU WYBORCZEGO. JEST SZANSA ZATEM ŻE NIE MUSZĄ SŁUCHAĆ JEGO POLECEŃ.

 4. No czyli asfaltownia to samo zdrowie.
  Przecież śmierdzi na całym w2. Tylko układy to tłumaczą. Kto remontuje drogi w gminie? Tylko drogrod. A czyja jest asfaltownia to wiadomo. Potem reka reke myje panie wojcie

 5. Panie Adamie, ma Pan w większości rację. Ale zapylenie na autach i chodnikach, jak również na szybach okiennych, tynkach, murach itp – bo to też się brudzi – nie może powstawać na taką skalę z drogi dojazdowej. Ja aż tak blisko niej nie mieszkam a bardzo to odczuwam. Coraz częściej także śmierdzi nam tutaj powietrze. I niedoszacował Pan tego poparcia radnych dla wójta. Aż tak dobrze nie było, że było 10 do 15. Zabrakło pośród Was silnego i twardego człowieka, który by otwarcie odkrywał karty tak, jak to tylko jeden raz zrobiła pani Antos w sprawie szkoły. Takiej rady potrzeba ale nie od święta a od każdej sprawy, którą widzieliście, że nie jest OK. A przyzna Pan, że było ich niemało.
  Dla uczciwości, Pan ma swoją zasługę w ujawnieniu urlopów wójta. Ale potem temat ciągnął już tylko pan Jan i forum na Wolanach. Zażądał pan np. żeby się z tego wójt w Gminnych Sprawach wytłumaczył? A doczytał się Pan u opozycji, że mimo takiej zawieruchy następny ewkiwalent prawdopodobnie pójdzie znów w jego ręce? Nie szło cisnąć pana Lubańskiego i reszty, żeby znów nie było chały? Pan czytał o planowanym kredycie? Stać tę gminę na takie numery z urlopami? Nikt dziś nie wie, kto wygra, ale tej gminy nie stać na bierną radę. Nawet jakby Was wpierw zostało trzech na krzyż jeśli podnieślibyście głowy i pokazali charakter, to może potem byłoby was pięciu, ośmi itd.? Bez odwagi panie Adamie to ostatni zgasi tu światło, jeśli po omacku w tym pyle znajdzie wyłącznik. A odwagi zabrakło. Tylko dobrze tu już ktoś pytał, czego tu sie ludzie boją? Kogo? To wójt powinien być w strachu na każde spotkanie z Wami za każdym razem, jak było go za co obtańcować.

 6. Na dzień dzisiejszy zamknięcie takiej asfaltowni to nie będzie tania rzecz, takiego biznesu nie da się zwinąć w jeden dzień a na drugi dzień postawić gdzie indziej, Gmina będzie musiała słono zapłacić (zapewne na drodze sądowej).

 7. Dla wyjaśnienia mojej inf. w temacie zapylenie w rejonie Osiedla WII, to wcześniej przekazałem na komisji inf. że taka inwestycja nie powinna być w bliskim sąsiedztwie mieszkaniowym. Zapachy z procesu produkcji asfaltu nie mogą być w procesie zamkniętym bo już choćby sam załadunek na wanny transportowe to otwarty wyziew uciążliwych zapachow z asfaltowni. Zapylenie na osiedlu WII wskazane przez mieszkańców na powierzchniach aut, chodników… to wynik ruchu samochodów po drodze dojazdowej m.in. do otaczarni. Decyzję o zamknięciu tego zakładu może podjąć tylko wójt, którego wybieramy na kolejne 5lat. Radni w większości 10/15 popierają obecnego wójta i jego decyzje. Również te z kadencji 2010-2014. Przy takim rozkładzie sił w Radzie nie da się zmienić jego decyzji. To że na forum mowi się że Radni są bezradni wynika z wyników wyborów w 2014r. i decyzji kilku osób o dołączeniu do grupy “Samorząd dla mieszkańców”. Jaki samorząd sobie zafundujemy w najbliższych wyborach zależy tylko od nas samych. Zapraszam do udziału w wyborach i oddanie głosu na te osoby, które nie zawiodły lub te które mam nadzieję zmienią ten stan rzeczy.

  • Panu musimy podziękować bo szkoda płacić Panu “kasę” jak nic się nie da zrobić! Przez 8 lata pobierał Pan pensję i siedział na cieplutkim krzesełku i kiwać głową jak wójt każe!

  • PARANOJA
   Wojt wszystkich uleczy z pyłu i syfu z asfaltowni nawet z Wody Gzikowej warunkowo zdatnej do spozycia ,mieszkanców na Bodzowie z syfu i smrodu szkodliwego z oczyszczalni ,z ciezaru samochodow ze żwirowni !!! Panie radny to jest za pozno to wszystko juz dziala i Kto to zatrzyma ????
   Na sesji prezes Pajak tez powiedział ze 18 lat temu wiedzial ze ta oczyszczlnia Lemna ,sie nie nadaje zle decyzje meczą gmine Miedzna tak ze jest juz na kolanach , przez zle lub nie logiczne wybory wojta cierpia wszyscy mieszkancy ,teraz kolejny gorący temat KREDYCIK NA ponad dwa miliony na ktory rada gminy sie zgodzila szkoda że wszyscy przed kampanią wyborczą sie budza i nawet potrafią podpisac sie na tym złym portalu dla Wszystkich Radnych i wojta .
   Dlaczego pan nie pisal o asfaltowni wczesniej ??? Mieszkancy cierpią od powstania asfaltowni a pan radnym jest juz 4 lata , Szkoda ze teraz sie budzicie radni bo czas przytakiwwania wojtowi powinien sie skonczyc ze startem tej konczoncej sie kadencji było duzo nowych radnych i nawet mlodzi zawiedli takze powodzenia ale czas pokazuje ze to wszystko sie dzieje kwartał przed wyborami za takich ciemnych ludzi macie Swoich wyborcow ktorzy mają łaknąć to co im podacie przed wyborami i dalej ŚCIEMA

   • samorząd dla mieszkańców robi co może a tu taka niewdzięczność wylewa się na forum. Wójt jak dobry ojciec już dwadzieścia lat pracuje na rzecz społeczeństwa. Prezydent Duda go przyjmował, Komorowski też (ten od szoguna), nawet Oskara dostał, mało tego starosta na koniec swojej powiatowej kariery (idzie na kolej, do lepszej kasy) pochwalił go także. I tylko nie zorientował się przez 20 lat, źe wyborcy zobaczyli wreszcie że król jest nagusieńki ale tego też nie widzi.

  • proszę się nie ośmieszać, zbliża się kampania to chce Pan pokazać swoją niezależność, a tak naprawdę to poklepuje Pan Wójta i każdą jego decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.