Było przejście, nie ma przejścia

20

Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie po interwencjach i wnioskach Radnych z sołectwa Wola Wieś zdecydował się na zlikwidowanie przejścia dla pieszych w ciągu ulicy Pszczyńskiej na wysokości sklepu spożywczego.

Przejście to było usytuowane na łuku drogi co powodowało iż nadjeżdżający kierowcy od strony Jedliny widzieli pieszego już w ostatniej chwili. Niestety doszło tam też do śmiertelnego potracenia. Aktualnie aby się dostać do sklepu należny przekraczać jezdnie w miejscu nieoznakowanym z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przepisy kodeksu drogowego stanowią bowiem iż jeśli odległość do najbliższego przejścia jest większa niż 100m (a w tym wypadku 160m) to  możemy przekraczać jezdnię w miejscu do tego nie wyznaczonym.

Art. 13 ustawy prawo o ruchu drogowym stanowi:

 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
 2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
 3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Najbliższe przejście dla pieszych.(foto google maps)

Czy jest to bezpieczniejsze rozwiązanie? zapraszamy do dyskusji.

20 KOMENTARZE

 1. Zabudować fotoradary na ulicy Pszczyńskiej i gwarantuję że skończą się potracenia pieszych i kierowcy będą jeździć przepisowo.

 2. jeśli mówimy o przejściach dla pieszych to pytam naszych radnych gdzie jest przejście i ograniczenie prędkości przy przystanku w kierunku Jedliny ( za skrzyżowaniem z ulicą Stawową) Pewnie radny Giermanek i Rozmus obudza się jak będzie wypadek.

  • Germanek doła złapał bo Banaś prawdę napisał. A swoje też dodam, że radny Germanek to taki chwalipięta tyle tytułów na fececebok prezes, dyrektor a chlopcze trochę pokory bo babcia i dziadek to kupi a młodzi takich poważnie nie traktują.
   Niechwal się pan że w Dubaju byłeś tylko poważniejszych sprawami się zajmij. Dalej OSP woła nie ma wozu gdzie byłeś chlopcze? Nawet nie kiwnąles na sesji palcem , bo na nagraniach widać wszystko…
   Pozdrawiam i więcej pokory Panie Germanek

 3. Panie radny z Wola Wieś ależ żeś Pan zabłysnął na tym swoim Facebooku, wyjaśnię Panu bo widać Pan młody życia nie zna. Pisał Pan pisma do PZD tak czy nie? Tak nawet chwili żeś się Pan nimi na lewo i prawo jakie to straszne te przejście w tym miejscu, wiec co Jak się komuś zawraca 4 litery to przyjechali zlikwidowali i po problemie. Tyle lat było nikt sie nie żalił nie wnioskował i było tak to jest jak się w.. między chleb a zakąskę i nie pisz Pan głupot ze PZD z zam od siebie przyjechał i zlikwidował przejście, przyjechał bo już mieli Pana pism dosyć.

  • Tego przejścia tam , nigdy nie powinno być , co już szybko ludzie zapomnieli tragedię ludzką ważniejszy utarg w sklepie niż życie ludzkie ?.Ten sklep też powinni przenieś w inne miejsce parkujące samochody przy sklepie zagrażają ruchu ulicznemu .

  • Docent profesor radny Germanku przecież PZD zrobił ostatnio nawet ograniczenie do 40 km/h i gdyby twoi ziomale na SPS jeździli zgodnie z przepisami to by tragedii nie było jak to ponad 2 lata temu córka dyrektorki potrącila pieszego na pasach a było 50 km/h
   Wiec młody człowieku za nim coś napiszesz pomysl dwa razy.
   Tak na marginesie starsi mieszkańcy podziękują Tobie za likwidację przejścia do sklepu

   • mieszkancy podziekują za likwidacje przejscia ?????, tego przejscia nie powinno tam byc zacznijmy od tego faktu, a teraz postawcie sie w sytułacji ze zginela tam Wam osoba bliska a teraz nagle pasy zamalowali ,brak słów czyli sprawa w sądzie wygrana z WZd zrobili cos bezprawnie a teraz zamalowali metoda prób i bledów

  • do Prezesa.doc.prof.hab.
   Co tam wazniejsze dudki w sklepiku ,widać ze przejscie Sobie wlasciciel zalatwil bo tu atak na radnego ze pisma pisał ?,chcieli ludzie kolejnej tragedi przed sklepem lub w pobliżu ,można przecież w Pzd sprawdzić Kto to pisma pisał, zawracał 4 litery zeby tam przejscie powstalo w tak kretynskim miejscu przyjechali i POprawili wkoncu ,watro sprawdzić kto sie pod tym POdpisywal pod wnioskami o powstanie tego przejscia ,było nielegalne ? dlaczego zlikfwidoali ?
   do Mgr
   Chodzi Ci o ziomala syna wlasciciela sklepu któremu w Swojej karierze kierowcyy odebrano prawo jazdy za nadmierną predkosc , pożniej same przypadkowe kolizje )))) Ludzie sprawa tego przejscia powinna zostać pokazana w telewizji i zbadana kto za tym chodzil i podpisał decezje o powstaniu tego przejscia ,poczujecie sie troche w sytulacjii rodziny tragicznie potrconej osoby w tym miejscu a nie wypisujcie głupot ze ludzi starsi podziekują za brak przejscia , masz starszą osobe w domu podwież Ją pod sklep samochodem dla unikniecie ryzyka a nie obrzucaj blotem radnego który chciał zeby bylo bezpiecznie i miał racje .Jakoś Wlasicieli sklepu nie widać na zebraniach wiejskich zeby interweniowali o chodnik i przejscie w innym miejscu dla poprwaienia bezpieczenstwa

  • Uważaj do kogo “pijesz” bo to wielki rywal wójta w najbliższych wyborach będzie, oby forma nie przerosła treści a razem ego dwóch gigantów.

 4. trzeba być totalnym kretynem, żeby zniszczyć coś co już powstało i co służyło ludziom.. ktoś tam napisał, że przejście dla pieszych kierowca widzi dopiero na zakręcie, a znak 20 metrów przed zakrętem, który informuje o przejściu dla pieszych to co? pewnie niepotrzebny kawał rury i blachy.. takich mamy kierowców, ludzie jeżdżą na pamięć!!! ktoś tam jeszcze mędrkuje, że najbliższe przejście znajduje się 160 metrów dalej, ale to jest przejście do ul. Szkolnej, bo po drugiej stronie ul. Pszczyńskiej nie ma chodnika, więc jak ktoś ma dojść do sklepu? a co się tyczy tzw. tirów bo śmiem przypuszczać że chodzi o “żwirowisko” to takich kierowców to ze świecą szukać.. życzyłbym sobie, żeby wszyscy kierowcy ciężkich aut jeździli tak jak ci szoferzy z mantransu..

  • jeżeli są wypadki na przejściach dla pieszych , a po za nimi nie ma wypadków , to ich zlikwidujmy .jeżeli ja bym miał dostać jakiś prezent , który niby jest bezpieczny , a mnie zabije , to ja nie chce takiego prezentu .tak samo jest z przejściami dla pieszych , ludzie od Państwa dostali prezent w postaci pierwszeństwa przejścia , a kierowcy wiadomo jak się zachowują .powiesz żeby były większe kary za łamanie przepisów , i cóż z tego ze będą większe kary , jak i tak będą potrącenia na przejściach .ja nie znam drogi wyjścia z tej nie przyjemnej sprawy .moim zdaniem przed śmiercią lub kalectwem pieszych w tym wypadu morze obronić jedynie likwidacja przejść dla pieszych .moja wypowiedzi może się dla niektórych wydawać śmieszna , ale jest logiczna .nawet gdyby przy każdym przejściu stał policjant to i tak wymuszenia będą ,dowodem tego są wymuszenia, na czerwony światłach , gdzie kierowca semafor sygnalizacji widzi z daleka .

   • Pieszy nie ma pierwszeństwa przed pojazdem. Chyba że jest już na jezdni. Wtedy myślę że 50 na 50 mamy wtargnięcie pieszego na jezdnię bądź nieuwagę kierowcy jeżeli dojdzie do potrącenia. Natomiast uważam że zatrzymywanie się przed pasami by przepuścić pieszego (oprócz nadzwyczajnych przypadków typu osoba niepełnosprawna) to stwarzanie zagrożenia na jezdni (pieszy nie upewnia się że na drugim pasie inny samochód również ustąpił pierwszeństwa) i powinno być karane przynajmniej upomnieniem kierowcy. Nie istnieje takie prawo, a natężenie ruchu typowe dla naszej wsi i innych nie jest na tyle duże by była potrzeba takowe uchwalać. W miejscach o większym natężeniu potrzebne są przejścia z sygnalizacją. Nie dajmy się zwariować żeby jadąc Pszczyńską te 3 kilometry musieć co 250 metrów się zatrzymywać, bo świętym krowom państwo wmówiło w kampaniach telewizyjnych że mają pierwszeństwo przed pojazdem a kierowcy z przyjemnością będą im tego pierwszeństwa udzielać. Jestem kierowcą oraz pieszym i na Woli przemieszczam się głownie pieszo (zakupy, spacery) i moją opinię opieram przede wszystkim na tym co widzę wokoło.

  • mosz racja, ino ludziska na wsi myślą, że Pszczyńsko je tylko dlo nich.te mantransy richtig jeżdżą te 50 km/h i nie oni te wypadki powodują.No i tyn niyszczęsny sklep na łogibie?

 5. Przejscia już nie ma bo zlikwidował go powiat. Powiat też dal zgodę na ruch tirów więc wiadomo czemu to miało służyć. Tiry mają “śmigać” przez Wolę a nie uważać na pieszych , po to to zrobili.

 6. Oczywiście medal na dwie str. Ktoś porusza się prawidłowo, a trafi go pirat drogowy… Ustawodawca miał dobre intencje zawinił czynnik ludzki

 7. Proszę o wskazanie na Pszczyńskiej przejścia dla pieszych na którym nie było potrącenia. Osobiście miałam “przyjemnosc” hamować przed gamoniem który idąc prosto chodnikiem nagle uznał że ta strona ulicy mu nie pasuje. Gemby nie widziałam bo chyba za bardzo wziął sobie do serca ustawę o ochronie danych osobowych i nie obejrzał się czy aby mu kto do d…. nie wjedzie. Cierpiących na atrofię mózgu pasy przed niczym nie uchronią, chyba że to pasy na d….

 8. Dla mnie ok – pieszy może zgodnie z prawem przekroczyć drogę poza przejściem dla pieszych (bo najbliższe jest za daleko), jednak z zachowaniem szczególnej uwagi, no i nie ma pierwszeństwa przed nadjeżdżającym pojazdem.
  A tak – ludzie na przejściu są przekonani, że mają pierwszeństwo. Czyli to powoduje złudne poczucie bezpieczeństwa. Tylko co im po tym pierwszeństwie, skoro owe przejście było na zakręcie. Dodajmy rajdowców jadących przez Wole po 100 i więcej km/h i przepis na nieszczęście gotowy. Lokalizacja tego sklepu jest niefortunna i tyle, osobny temat, to parkujący przy sklepie klienci, którzy oślepiają nadjeżdżających z przeciwka, albo nieudolnie włączający się do ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.