Poziom Wisły już maleje.Zdjęcia z drona [Foto&Video]

22
DCIM100MEDIADJI_0028.JPG

Prezentujemy ujęcia z lotu ptaka z wysokości  obraz wygląda zupełnie inaczej i dopiero wtedy uświadamiamy sobie jakim potężnym żywiołem jest woda.

 

Aktualizacja 24/09 8:00

Rzeka: Wisła (2)
Województwo: małopolskie
Aktualny stan wody: 696 cm (2017-09-24 07:10 UTC)
Poprzedni stan wody: 696 cm (2017-09-24 07:00 UTC)
Stan alarmowy: 630 cm
Stan ostrzegawczy: 480 cm
Trend: malejąc

23/09 22-00

Pozom wody w Wiśle niestety ciągle wzrasta 720 to moment w którym została zamknięta ostatnio droga Wola-Harmęże

Rzeka: Wisła (2)
Województwo: małopolskie
Aktualny stan wody: 706 cm (2017-09-23 21:40 UTC)
Poprzedni stan wody: 704 cm (2017-09-23 21:30 UTC)
Stan alarmowy: 630 cm
Stan ostrzegawczy: 480 cm
Trend: rosnący

23/09 18-00  Niestety stan Wisły mimo ustania opadów ciągle jest w terndzie wzrostowym. Prawdopodobnie ma to związek z zwiększonym zrzutem wody w Goczałkowicach

JAWISZOWICE (149190060) – Stan alarmowy ×

Rzeka: Wisła (2)
Województwo: małopolskie
Aktualny stan wody: 692 cm (2017-09-23 16:10 UTC)
Poprzedni stan wody: 692 cm (2017-09-23 16:00 UTC)
Stan alarmowy: 630 cm
Stan ostrzegawczy: 480 cm
Trend: rosnący

23/09 14-30

Jak nas przed chwilą (23.09 godz. 13.30) poinformował dyżurny PSP, droga przez most Bronisław w Woli na Harmęże  jest już przejezdna.

Stan Wisły w stacji pomiarowej Jawiszowice jest przekroczony o ponad 50 cm stan alarmowy z terndem wzrostowym.

Aktualny stan wody: 684 cm (2017-09-23 12:50 UTC)
Poprzedni stan wody: 682 cm (2017-09-23 12:40 UTC)
Stan alarmowy: 630 cm
Stan ostrzegawczy: 480 cm

 

Galeria zdjęć z zalanych terenów. Przypominamy iż droga Wola – Harmęże jest wyłączona z ruchu mimo to kierowcy nagminne łamią przepisy i omijają samowolnie blokadę, taka skrajna nieodpowiedzialnością narażają własne życie oraz życie ratowników którzy w razie potrzeby z pewnością pospiesza  z pomocą.

Aktualizacja

Dziś(22/09) w godzinach popołudniowych Wisła wystąpiła z koryta i przelewa się przez drogę w okolicy mostu Bronisław, w związku z tym drogę Wola – Harmęże wyłączono z ruchu


Aktualizacja
Utrzymujące się od kilku dni intensywne opady deszczu nie ustępują. Co więcej, siła opadów mocno się jeszcze nasili. Aktualnie Wisła utrzymuje się w swoim korycie, natomiast ulica Starorzecza została zamknięta dla ruchu z powodu lokalnych podtopień.

Stan wody na Wiśle w stacji pomiarowej w Jawiszowicach wynosi 558 cm (2017-09-20 15:50 UTC) Stan ostrzegawczy 480 cm a alarmowy 630 cm

22 KOMENTARZE

  • rico, bądź świadomy tego, że w przypadku przerwania wału woda zaleje mniej więcej 1/3 naszej miejscowości (w tym okolice zabudowane od setek lat) a nie tylko domy położone przy wałach, bo woda szuka najniższego miejsca. Dobrym przykładem była powódź w Bieruniu, gdzie po przerwaniu wału zalało domy położone kilka kilometrów dalej.

   Po drugie, sytuacja domów położonych na terenach potencjalnie zalewowych jest kształtowana także przez tych, którzy mieszkają wyżej. Np. tam gdzie dzisiaj są bloki, kiedyś były pola i łąki przyjmujące wodę. Teraz są betonowe bloki i asfaltowe parkingi a więc powierzchnia przyjmująca wodę zmniejszyła się a woda z tej powierzchni błyskawicznie spływa – no właśnie, gdzie? Czy mieszkańcy bloku płacą za odprowadzanie wody na prywatne łąki? Czy płacą Spółce Wodnej za utrzymanie rowów melioracyjnych dokąd trafia finalnie “ich” woda? Czy zrobili coś żeby zatrzymać odprowadzaną ze swojego podwórka wodę? Oczywiście – to samo dotyczy domów jednorodzinnych.

   Jak przyjdzie powódź stulecia to nic nie pomoże ale my mówimy o corocznej katastrofie po tygodniu deszczu! Za Niemca, w epoce łopat i koni dawali radę a my dzisiaj chcemy budować superlotniska za dziesiątki miliardów złotych a nie możemy wykroić 1% tej kwoty na zbudowanie sieci zbiorników retencyjnych w górach, jakie Niemcy pobudowali w Sudetach wiek temu oraz na regularną konserwację wałów?

 1. Wójcie i radni po stronie Małopolski już 3 raz noszą wały a w trakcie powodzi przepusty były szczelne. Harmeże spały spokojnie…

 2. …trwa akcja na wałach, strażacy 24 h w akcji (od piątku do wtorku) …przepusty przepuszczają, podtapia ul. Powstańcow, bo gospodarz naszej gminy nie potrafi uporządkować pewnych spraw związanych z ” wałami “. …znajduje się pewien mieszkaniec z Woli , który zorganizował pompę z prawdziwego zdarzenia aby odciążyć strażaków.
  Przyjeżdża gospodarz – wojt- do obrotnego mieszkańca od pompy. Mieszkaniec mówi do wójta: ” pompa jest PALIWA nie ma”, wojt mu na to: ” jak załatwiłeś pompę to paliwo też załatw”
  Na sesji strażak pięknie wypunktował naszą władzę słowami: “COFAMY SIĘ”
  WÓJT I połowa RADNYCH od ponad 20 lat sprawuje władzę i podejmuje decyzję.
  Panie Lubański czy musi dojść do tragedii w bloku bo ” dwa inne mieszkania będą zalane” i po co ciężki wóz dla OSP WOLA?
  Panie Lubański dzień dłużej i na powstańcow byłyby poważne podtopienia prywatnych posesji.
  Panie Lubański do dwóch lat OSP WOLA będzie musiała wycofać ostatni samochód jaki jeszcze na chwilę obecną posiadają.
  Panie Lubański a może zlikwidować OSP WOLA , bo jak na razie władza nic nie robi aby poprawić warunki w tej remizie.
  STRAŻAK wyraźnie powiedział na sesji, że był – jest – SPONSOR, który wykłada 200 tyś na ciężki wóz a GMINA musiała by dac tylko 150 tyś. Panie Lubański jaką szkołę skończyłeś że dalej PROBLEMU nie rozumiesz ?
  O temacie PSZOKu już nie wspomnę…jak pan chce mogę codziennie pod oknem jeździć 40 tonową ciężarówką i zobaczymy jak będzie się pan czuł.

 3. Kolego anonim ja piszesz to sie przedstaw a dwa to sprawdzanie przepustów nie należy do nas.Sprawnosc tych przepustów powinien sprawdzać właściciel i konserwowa je a nie teraz na strażaków winę zrzucić

  • Przecież nikt nie pisze, że to Wasza praca albo wina. Moim zdaniem wygląda to tak:

   a) Od zawsze wiadomo, że woda zbiera się w trzech, czterech miejscach. Nie wiem czy jest to wina cieknących przepustów, czy raczej tego, że przy wysokim stanie wody nie ma zrzutu wody deszczowej ze wsi do Wisły i deszczówka zbiera się w najniższych punktach

   b) Woda będzie się zbierała w tych miejscach zawsze przy wysokim stanie Wisły.

   c) W związku z tym, można chyba zrobić w tych miejscach przyłącze elektroenergetyczne na słupie + wybetonowany “basenik” w najniższym miejscu + kupić 3 albo 4 niezawodne i wydajne pompy elektryczne i przywozić je na miejsce w takich sytuacjach. Takie pompy mogłaby obsługiwać OSP ale równie dobrze pracownicy GZIKu albo przeszkoleni mieszkańcy (zresztą co poza podłączeniem obsługiwać w takiej pompie?)

  • Nie pisałem że wy jesteście winni tylko Katowice a mamy tu wójta który nawet nie pogonił tej instytucji do koszenia trawy na wałach. Ciekawe że po drugiej stronie nic nie przeciekało i trawa skoszona a u nas sredniowiecze.
   Mam nadzieję że wójt wystawi rachunek instytucji od wałów i zasili konto OSP Wola i Gilowice za wasz czas podczas akcji.

  • Jest mi teraz głupio ,jest niedziela idę na spacer zobaczyć jaka woda a p.komendant straży nie siedzi w domu przed telewizorem tylko pilnuje pomp ,dba o nasze bezpieczeństwo. Głupio mi jest że głosowałem ,i byłem przeciwny żeby dać te parę groszy z funduszy sołeckiego .SZACUNEK DLA STRAŻAKÓW

 4. Gdyby gmina – wójt działali tak jak się należy,w OSP nie byłoby mowy o żadnych problemach z wozem bojowym! Wniosek,trzeba Nam nowego gospodarza,obecny dba tylko o czubek własnego nosa.

  • I co mieszkańcy wsi ???? jak trwoga to do boga !!! na straż z fs.to nie ma a teraz z prośbą do strażaków bo powódź !!!! STRAŻ POŻARNA JEST OCHOTNICZA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.