Bezpieczeństwo w Woli – zebranie sołectwa Wola

13

Bezpieczeństwo na Woli stanowiło myśl przewodnią debaty społecznej zorganizowanej podczas spotkania sołeckiego mieszkańców gminy Miedźna. Celem spotkania było wspólne wypracowanie działań mających na celu eliminację zagrożeń na osiedlu oraz na terenie okolicznych wiosek. Naczelnik pszczyńskiego wydziału prewencji podinsp. Piotr Kost omawiając zagadnienie, podkreślił rolę społeczności lokalnej w procesie wspólnego budowania bezpieczeństwa.

Szansę w zmianach na najwyższych szczeblach w Policji widzą mieszkańcy Woli. Domagają się ponownego utworzenia posterunku, a nawet komisariatu policji. Wójt podczas spotkania przyznał, że wkrótce kolejny wniosek w tej sprawie zostanie przekazany nowym komendantom.

Między innymi to było tematem debaty, którą zorganizowano przy okazji spotkania mieszkańców gminy Miedźna. Naczelnik Wydziału Prewencji, wypowiadając się w tej sprawie, zaznaczył, że oczekuje od mieszkańców propozycji, które usprawniłyby reakcje mundurowych na zagrożenia w gminie. Prosił także o kierowanie uwag dotyczących tematów i obszarów, którymi, ze względu na poprawę bezpieczeństwa, należałoby się zająć w pierwszej kolejności. Podsumowując miniony rok, zaprezentował statystyki przestępstw, skupiając się na 195 interwencjach domowych, które, jak podkreślił, stanowią najczęstszy powód wyjazdów stróżów prawa na Wolę.

Zebrani na spotkaniu mieszkańcy gminy dodatkowo zwrócili uwagę na problem młodych ludzi spożywających alkohol w miejscach publicznych, pieszych i rowerzystów bez oświetlenia oraz „zmory wiejskich dróg”, czyli nietrzeźwych kierowców. Nie pominęli także problemu nadmiernej prędkości, z którą poruszają się samochody na drodze wojewódzkiej przebiegającej przez środek osiedla.

Omówiono także planowane dwie duże inwestycje w gminie;budowę drogi ekspresowej i elektrowni. Obawy mieszkańców dotyczyły pogorszenia się stanu bezpieczeństwa, który aktualnie oceniany jest jako zadowalający. Przeprowadzający debatę podinsp. Piotr Kost wnioskował, aby te, i inne uwagi oraz spostrzeżenia, odnotować w rozdanej ankiecie, wpisując konkretne propozycje rozwiązań. Z przeprowadzonej analizy zebranych ankiet wynikało, że, w większości przypadków, mieszkańcy dopatrują się bezpieczeństwa w ponownym utworzeniu posterunku lub, ewentualnie, w jeszcze większym zaangażowaniu policyjnych sił i środków w gminie. Na zakończenie debaty naczelnik podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do udziału w następnych spotkaniach. W swoim wystąpieniu podkreślił również, iż wszystkie problemy i postulaty zgłaszane przez zebranych będą dokładnie przeanalizowane i staną się podstawą do działań podejmowanych przez pszczyńską policję.

źródło KPP Pszczyna

————————————————————————————————————-

27.II.2015

W środę mieszkańcy sołectwa Wola mieli okazje spotykać  się władzami samorządowymi podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Głównym tematem były wybory Sołtysa oraz Rady Sołeckiej, na stanowisko Sołtysa został zaproponowany jako jedyny kandydat Czesław Rozmus którego niemal jednogłośnie poparli przybyli mieszkańcy.

Podczas zebrania swe sprawozdanie przedstawiła spółka wodna, która już chyba tradycyjnie boryka się z problemem ściągalności składek niestety  poniżej 15%.  W takim przypadku część dotacji jaką otrzymuje spółka musi być zwrócona, a mniej środków dla spółki to mniej zrealizowanych prac, wyczyszczonych rowów, naprawionych przepustów w sołectwie.

Mieszkańcy dopytywali się tez o remonty dróg, oświetlenie uliczne, natomiast sporą  dyskusje wywołała możliwość poruszania się rowerami po chodnikach. Aktualnie chodnik wzdłuż ulicy Pszczyńskiej jest przeznaczony tylko dla ruchu pieszego a poruszanie się nim grozi mandatem w wysokości 50 zł, mieszkańcy jednak apelują do władz o umożliwianie poruszania się tam rowerami gdyż jazda ulica Pszczyńską  według ich relacji zagraża  ich życiu i zdrowiu. Nierówna nawierzchnia, nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym przez kierujących oraz spychanie rowerzystów na pobocze przez auta jest nagminną praktyką na tym odcinku.

Po raz kolejny powrócił temat przywrócenia posterunku w  Woli, jak mówi Wójt Gminy Miedźna Bogdan Taranowski- taka szansa jest w związku ze zmianami personalnymi jakie nastąpiły w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz na stanowiskach kierowniczych śląskiej policji. W tej sprawie zostanie ponownie  wystosowany wniosek do nowych komendantów o utworzenie posterunku a w przyszłości komisariatu policji.

13 KOMENTARZE

  • Buhaha! Czytaj Greg ze zrozumieniem, kto zadał pytanie. Tu niespodzianka: nie była to pani Barbara. Jak chcesz popytaj tych co byli, to się dowiesz, czy “filozoficznie” rzecz ujmując pytanie nie na temat i oderwane od treści prezentacji kandydata a rzekomo do niej nawiązujące jest pytaniem z kategorii logicznych czy też nielogicznych (czyli mówiąc wprost – mądre to było czy raczej głupie?). Wtedy co do intencji takiego pytającego wyrób sobie zdanie sam.

 1. Panie wójcie obowiązuję wszystkich wolność słowa i publikacji – —- DZIEKUJEMY WOLANOM za udostępnienie materiału ze spotkania wiejskiego i że możemy oglądać za pośrednictwem WOLANÓW transmisję z tych śmiesznych sesji na wiejskiej.
  Jak się coś nie podoba to zrobić miejsce innym proszę przez rezygnację wójtowania !

 2. pan Bandoła nie pozyskał funduszy europejskich i nie było ani kawy ani ciasta tylko…ach szkoda gadać poprostu brakło alkoholu do tej imprezy 🙂

  • Proszę Pana, czy Pan wie, że nazwisk osób prywatnych nie wolno Panu używać bezkarnie? Osoba, której nazwisko Pan przytacza nie była na zabraniu w sołectwie Wola wieś, nie zabierała tam publicznie głosu, nie pełni funkcji publicznych. Proszę się hamować.
   Osoba ta zadała natomiast jedno pytanie kandydatowi na sołtysa sołectwa Wola I na innym zebraniu . Widać kandydat nie spodziewał się żadnego pytania, bo bardzo się oburza, że ktoś go o coś zapytał. Musi jednak zdawać sobie sprawę, że kandydując do funkcji publicznej ma obowiązek odpowiadania na pytania swoich wyborców. Filozoficznie rzecz biorąc nie ma głupich pytań…..
   Od tamtej pory parę razy nastąpiło nadużycie jak w powyższym wpisie. Liczę na to, że to po raz ostatni.
   Barbara Bandoła ( z racji pełnienia funkcji publicznej obecna na obu zebraniach

   • Pyskówkę sobie zorganizowali a funduszy unijnych jak było mało tak dalej nima 🙁 bezrobocie rośnie, miejsc pracy ubywa, czynsze rosną. ……
    Coś jeszcze pani radno do powiedzenia ???

  • pan Starzec żyje w innej rzeczywistości – ławki na Górniczej to obiecanki o których nie zapomnimy. Dziękujemy byłemy sołtysowi, że taki energiczny chłopak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.