Czy elektrownia Czeczott będzie szkodliwa?

22

24 kwietnia o godz. 18.30, w Centrum Kultury w Woli, ul. Pszczyńska 82 odbędzie się spotkanie konsultacyjne organizowane przez Towarzystwo na rzecz Ziemi w związku z planowaną budową elektrowni Czeczott.  Wezmą w nim udział eksperci, którzy przedstawią problematykę wpływu zanieczyszczeń emitowanych przez planowany blok energetyczny na stan czystości powietrza i zdrowie mieszkańców. Spotkanie będzie okazją do omówienia przykładów informacji prezentowanych dotychczas przez inwestora niezgodnych ze stanem faktycznym. Ponadto będzie szansą do dyskusji z radcą prawnym nt. możliwości obrony swoich interesów.

 

Ile naprawdę kosztuje nas elektroenergetyka węglowa?

 

Całkowity koszt wsparcia górnictwa i elektroenergetyki węglowej w latach 1990-2012 przekroczył 170 mld PLN (w cenach z 2010 roku), alarmują eksperci z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

 

Na sumę tę złożyły się przede wszystkim nakłady na restrukturyzację górnictwa wynikające z dotacji i umorzeń zobowiązań kopalń wobec instytucji państwowych, dopłaty do rent i emerytur górników (136 mld. PLN). Za dodatkową formę wsparcia dla górnictwa można uznać także różne mechanizmy subsydia i dotacje, dla kluczowego odbiorcy węgla tj. elektroenergetyki. Sektor ten w latach 1990-2012 został zasilony kwotą 68 mld. PLN. W praktyce oznacza to, że w latach 1990-2012 każdy podatnik dopłacał do górnictwa 155 PLN rocznie! Kolejne 38 PLN dołożyliśmy do funkcjonowania energetyki węglowej! Prawie 200 PLN rocznie od każdego zarabiającego Polaka i prawie 400 PLN od każdej polskiej rodziny, w której pracują co najmniej dwie osoby!

 

To nie koniec! W swoich podstawowych rachubach ekonomiści nie uwzględnili tzw. kosztów zewnętrznych, a więc nakładów ponoszonych przez społeczeństwo z powodu zanieczyszczenia powietrza i środowiska oraz związanych z tym chorób. Koszty te są bezpośrednim wynikiem emisji szkodliwych substancji powstających przy wydobyciu i spalaniu węgla jednak nie obciążają budżetów przedsiębiorstw, a rozkładają się na wszystkich obywateli. Uwzględnienie tych kosztów zewnętrznych, szacowanych na 1,6 bln. PLN oznaczałoby, że koszt w ciągu niespełna ćwierćwiecza przekroczył 2,2 bln PLN! Oznacza to ponad 1,6 tys. PLN rocznie od każdego podatnika!

 

W tej sytuacji każdy kolejny projekt elektrowni oparty na węglu oznacza coraz większe koszty dla obywateli, a także wzrost ryzyka zachorowań na choroby serca i płuc, a także różne rodzaje nowotworów. Trudno przy tej okazji nie zapytać czy naprawdę musimy wszyscy ponosić takie koszty? A może istnieje jakaś alternatywa?

 

Mariusz Marczak, European Climate Foundation

 

Czy jesteś za budową elektrowni "Czeczott" w Woli

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

22 KOMENTARZE

 1. Na PLESS-e jest artykuł z konsultacji i pisze jak byk, że PRZERÓBKA zostaje ZLIKWIDOWANA. A jak jeden z radnych pytał co my mieszkańcy z tego będziemy mieli to nawet nie potrafili radnemu odpowiedzieć na zadane pytania. Ja nie wierzę w eldorado z budową tej elektrowni. Gdybyśmy mieli w zamian ciepło za pół darmo i jako gmina prąd tańszy to jestem na TAK ale widzę że jest inaczej i planują nas tu zapuszkować na tej Woli. Ktoś robi sobie jakąś strefę w pięknej Woli. Wara z tym syfem do Gilowic pod dom wójta !! Wystarczy że drogę przesunął niszcząć piękny las pszczyński.

 2. Tu rodzi się pytanie komu naprawdę na tych inwestrycjach zależy. Jeżeli wójt przegra wybory to szykuje sobie posadkę w elektrowni, bo robił dobrze inwestorowi i za wszelką cenę przyklaskiwał Kompanii Węglowej – swojemu pracodawcy. Więc jak nie urząd to pozostaje elektrownia lub Kompania Węglowa

  • I za ciepło i za ciepłą wodę, a raczej jej podgrzanie, na konsultacjach zapytani o to przedstawiciele konsultujący z ludem nic nie odpowiedzieli, czyli ceny zostaną skalkulowane i później, teraz nikt się tym nie zajmuje tylko dlaczego nikt nie odpowiedział i nie zobowiązał się do odpowiedzi w jakimkolwiek terminie. Czy jakieś następne konsultacje po tym przedstawieniu się firm źle nazwanym konsultacjami nastąpią właściwe konsultacje?

   • Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi ceny ciepła monopolisty (bo ciepłownia jest do likwidacji-i tak nie spełnia już norm europejskich w zakresie emisji zanieczyszczeń więc i tak skazana jest na likwidację), czyli elektrowni Czeczott. Mieszkańcy zapłacą więcej niż teraz do NSE – sprawdźcie w Jaworznie, za podgrzanie wody także – to dla mieszkańców osiedli w Woli niekorzystne rozwiązanie z monopolistą jakim będzie elektrownia nie ma dyskusji mają urzędowe pozwolenie na takie ceny jakie przedstawią i nie podlegają one żadnym negocjacjom z odbiorcą.
    Można sprawdzić w internecie ile płacą za ciepło i podgrzanie wody w Jaworznie, do Zakładów Elektrowni Jaworzno, która produkuje 1,5 krotność energii, którą zakłada się do wyprodukowania w elektrowni Czeczott.

   • Druga tura konsultacji trwa do 6 maja. W tym czasie każdy może/powinien wysłać swoje uwagi do inwestycji pocztą elektroniczną na adres gminy: os@miedzna.pl Można oczywiście wysłać pocztą tradycyjną.

 3. Ekologom dziekujemy : za zamkniecie kopalni Czeczott
  za lokalizacje drogi s1
  za to ze wiecej placimy za smieci
  za to ze wiecej placimy za ciepla wode i co
  sie pytam dla kogo chcecie dobrze?

  • Tylko tyle? Ja dołożyłbym jeszcze złą jakość dróg w Woli, straty na działalności PKP, brak zniesienia wiz do USA oraz kilka innych rzeczy.

   A tak na poważnie, z różnych środowisk słyszałem różne powody zamknięcia kopalni Czeczott (zbyt mocna i dobra konkurencja dla Piasta / nacisk Banku Światowego / złe rozjechanie pokładów / brak dobrej jakości pokładów) ale ani razu nie było tam słowa o ekologach. Więc jak masz jakieś nowe informacje w tej sprawie, to podaj nam proszę konkrety, na pewno wszystkich Wolan bardzo to zainteresuje.

 4. Od razu widać, które komentarze pochodzą od osób mieszkańców Woli popierających z przekonania elektrownię (konkretne argumenty, próby przekonywania) a które od opłacanych przez inwestora klakierów, próbujących zamienić dyskusję o elektrowni na dyskusję o ekologach.

  Dyskusja o elektrowni powinna być chłodną kalkulacją zysków i strat z punktu widzenia mieszkańców. Ja na początku byłem za budową, teraz jestem przeciw ale cały czas jestem otwarty na konkretne argumenty. Jestem przeciw nie dlatego, że nie lubię Kompanii Węglowej albo dlatego, że uwielbiam wszystko co zielone tylko dlatego, że nikt mi do tej pory nie przedstawił zagwarantowanych zysków (dla mieszkańców Woli) wyższych niż zagwarantowane zagrożenia.

  • Podobnie jak przedmówca początkowo byłem za tą budową niemniej wraz z upływem czasu i kolejnymi argumentami przytaczanymi przez zwolenników jak i przeciwników tejże inwestycji zmieniłem swój pogląd. Teraz jestem na NIE choć to akurat już niczego nie zmieni i zapewne nikogo nie interesuje (ludzie swoje a władza swoje).

 5. co to jest Towarzystwo na rzecz Ziemi? kto wos tu sztalowoł? Ile płacicie za salę w CK? jeśli niy jesteście z Woli ( jo tam byda) to mocie prze…….

  • Ja też tam będę i chcę mieć możliwość spokojnego wysłuchania co mają do powiedzenia na temat elektrowni. Jak będziesz robił jakieś problemy to odjedziesz radiowozem.

   BTW: Sala w CK na spotkania tego typu jest udostępniana bezpłatnie. Wie o tym mało kto, poza ludźmi z urzędu gminy lub radnymi, więc jest bardzo interesujące, że o to pytasz….

 6. Widzę tu dużo komentarzy przeciw tzw. zielonym. Nie rozumiem tego wcale.
  Dlaczego nie pozwolić im kraść tak jak reszcie?
  Dlaczego ich dyskryminujecie?
  Dostaną w łapę za siedzenie cicho i będzie po kłopocie.
  Stop dyskryminacji zielonych !, pozwolcie im kraśc tak jak pozwalacie reszcie.

  • Czytając te brednie, które wypisujesz od jakiegoś czasu, dochodzę do wniosku, że Ciebie musi współfinansować Federacja Rosyjska, albo jakiś oligarcha ukraiński.
   Dlaczego? Bo ta elektrownia będzie docelowo spalała najtańszy węgiel, czyli z Rosji, a w najlepszym układzie z Ukrainy. A dlaczego piszę o współfinansowaniu? Dlatego, że finansuje Cię zapewne Kompania. I nie wypisuj takich głupot o finansowaniu zielonych przez Ruch Palikota. Jeśli masz jakieś informacje wskazujące na finansowanie ich przez Palikota to proszę o konkret.

 7. borek bez agresji bo cie poszczuję !!!!!!! b a r a n k u nie widzisz, że teraz zieloni coś mają do powiedzenia ???
  Taranowski już miał swoje 5 minutek z bandą tłustych nie myslących ekspertów z KW, którzy to spółkę węglową doprowadzają do upadku. Nawet węgla nie potrafią sprzedać. Ludzie w maju przestoje na kopalniach a co z kolejnymi miesiącami ???? W czerwcu spadnie śnieg ??? Sytuacja się poprawi w kopalniach ???? Raczej nie !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.