Decyzja o budowie elektrowni Czeczott odroczona

13

Decyzję dotyczącą wyboru partnera do budowy elektrowni Kompanii Węglowej w Woli k. Pszczyny podejmie nowy zarząd spółki – powiedział dziennikarzom w poniedziałek (28 października) Marek Uszko, koordynujący prace zarządu.

Po rezygnacji Joanny Strzelec-Łobodzińskiej i odwołaniu Wojciecha Kotlarka zarząd KW pracuje w okrojonym składzie. W połowie przyszłego roku kończy się jego kadencja. Jak podkreślił wiceprezes Uszko, wybór partnera do budowy elektrowni ma charakter strategiczny, toteż decyzję taką powinien podjąć nowy zarząd.

Plany dotyczące budowy elektrowni zostaną jednak włączone do programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej do 2020 r., który przygotowywany jest obecnie w spółce.

– Założenia te będą mogły być w przyszłości zweryfikowane, jeżeli nowy zarząd podejmie strategiczną decyzję w tym zakresie – powiedział wiceprezes.

Projektem w Woli zainteresowani są trzej oferenci:
• japońska firma Mitsui & Co,
• koreański koncern Samsung C&T Corporation oraz
• chińska spółka Sepco Electric Power Construction Corporation.

Jedna z ofert przewiduje zapewnienie finansowania dla realizacji projektu i zaangażowanie Kompanii na poziomie wniesienia aportów i zagwarantowania dostaw węgla.

Elektrownia o mocy 1000 MWe miałaby zużywać ok. 2,5-3,5 mln t węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii w ciągu roku.

 

 

źródło: http://www.nettg.pl/news/114958/kw-nowy-zarzad-wybierze-partnera-budowy-elektrowni

13 KOMENTARZE

 1. Gdy czytam posty przeciwnika to mam wrażenie jakbym mieszkał gdzieś w Bieszczadach lub na dziewiczych terenach mazur. Otóż moi drodzy nie oszukujmy się – mieszkamy na śląsku! Uważnie przyjrzyjcie się naszym sąsiednim miastom i zauważycie że np. mieszkamy tuż obok Oświęcimia, który ma Zakłady Chemiczne Synthos, które prócz toksycznej produkcji mają swoją elektrociepłownie opalaną węglem. Patrząc na południe mamy Czechowice Dziedzice z Elektrociepłownią EC-2. Kiedy popatrzycie na Tychy to zauważycie wysoki komin tam również jest elektrociepłownia EC Tychy (właśnie budują nowy blok energetyczny). Oprócz tego przy każdej kopalni mamy ciepłownie czyli w Brzeszczach, Bieruniu, Lędzinach i w Woli które również spalają węgiel. Tak więc moim prywatnym zdaniem jeżeli chcecie zaprotestować to najpierw zakręćcie kaloryfery w swych domach aby ciepłownie zbankrutowały, wykręćcie bezpieczniki aby nie zużywać prądu. Następnie doprowadźcie do zamknięcia tych przestarzałych technologicznie zakładów, a dopiero później zabierajcie się do oprotestowania budowy jednej z najnowocześniejszych elektrowni w europie. Jeżeli poczytacie trochę literatury fachowej to zauważycie że te spaliny które wyprodukuje elektrownia w Woli spadną kilkadziesiąt kilometrów od Woli czyli dokładnie na miasta które obecnie zatruwają nas. Kolejną sprawą jest to że jeżeli spojrzycie na ranking najbogatszych gmin w Polsce to zauważycie że większość z nich to te na terenach których funkcjonują elektrownie lub duże zakłady przemysłowe. A jeżeli kogoś to wszystko nie interesuje to przecież na mazurach są bardzo tanie działki budowlane dlaczego tam się nie wyprowadzicie. Tam z przemysłem nie będziecie musieli walczyć i według badań będziecie żyli przeciętnie o 8 miesięcy dłużej niż na śląsku. Gorąco polecam i pozdrawiam

 2. Haha,

  to za jakiś czas na Woli nic już nie będzie, chyba ze skansen przemysłu polskiego.
  Zostaną same markety, które oczywiście oferują tylko ekologiczne i najzdrowsze produkty… ; ]

  Nie będzie elektrowni – nie będzie gwarantowanego zbytu na węgiel – cały region ucierpi.
  Podniesie się bezrobocie i będzie o pracę jeszcze trudniej albo w sumie łatwiej – w podjęciu decyzji o wyjazd np. do Niemiec, gdzie takie elektrownie są budowane 😀

 3. Pytanie do energetyka: piszesz o nowych miejscach pracy dla Wolan. Została uruchomiona w Woli “asfaltownia”, która miała dać nowe miejsca pracy i co? – ilu Wolan tam pracuje? – a twoje “przysłowiowe” czyste powietrze zaczyna być odczuwalne w czasie mgły.Chyba ze “starej” Woli jesteś.

 4. Podpisuje sie pod tym – to sa miliony Euro zysku nawet globalnie duze zyski dla koncernow. Zrobia wszystko zeby to powstalo. A mieszkancy to im tylko przeszkadzaja i gdzies maja ich zdrowie. Tyle zrobia co normy im kaza – ani grosza wiecej. A ze z kominow wylatuje gorskie powietrze to nawet przedszkolak nie uwierzy – ze 20 lat wdychania tego i 1 na 5 ma raka na 100%

 5. i niech ktoś mi powie ze spalając 3miliony ton węgla, powietrze będzie takie jak jest a nawet jeszcze lepsze. A jak cha te 3 miliony ton węgla tu przywieść pewnie tirami to dopiero numer

  • tak tirami…. no przednio to wymyśliłeś, a tak po za tym, to głównie dwutlenek węgla, który jest mało szkodliwy, a kominy są na tyle wysokie że nie ma obaw żeby szło to na Wolę, po trzecie brak pyłów, bo spaliny są odpylane i odsiarczane, nie wiem czy wiesz ale istnieją bardzo rygorystyczne normy odnośnie emisji, więc nie martw się nic Ci się nie stanie, a nasza gmina w końcu może będzie miała za co wyremontować drogi….

   • Energetyk, nie wciskaj nam tu kitu. Za chwilę powiesz, że z kominów będzie wylatywało lepsze powietrze niż na Mazurach. Ja mogę Ci przytoczyć raporty wielu niezależnych naukowców, które jednoznacznie potwierdzają, jak bardzo szkodliwe jest to czyściutkie powietrze i dwutlenek węgla. Jesteś na tyle przygotowany żeby z nimi polemizować?

    • Jakoś nie daję wiary w niezależnych naukowców, ale ok. Oczywiście nie mówię że będzie to super czyste powietrze ale jeżeli technologicznie będą spełniane normy emisyjne to zapewniam że nie ma się czego obawiać. Otóż nie wiesz tego czy nie będzie zastosowany system CCS ze składowanie ditlenku np. w nieczynnej kopalni… nie można pisać “zła elektrownia wszyscy od niej poumieramy i będziemy gryźli powietrze” jeżeli nie wie się dokładnie jak technologicznie będzie to rozwiązane. Nowe bloki energetyczne muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy emisyjne od starych modernizowanych, więc ekologicznie jest to na rękę nam wszystkim, bo powietrze nie stoi w miejscu przecież. Zgodzę się z tezą że spaliny są szkodliwe, ale naprawdę robi się wszystko żeby wyłapywać szkodliwe substancje, i naprawdę tak też się dzieje, więc głównie chodzi o dwutlenek, którego emisja jest raczej bilansowana na skale globalną. Naprawdę nie wiem po co straszyć ludzi takimi rzeczami, ale tak to u nas jest, budujmy ale z dala od nas.

     • Czy to Cię dziwi,że “budujemy ale z dala od nas”-bo mnie nie dziwi,tak dużo tu piszesz i przekonujesz o rzekomej nieszkodliwości elektrowni,ze mi to śmierdzi-czy Ty masz jakiś cel w tym zachęcaniu?.

    • Ludzie szkoda odpowiadac jednemu z drugim – czy wy nie widzicie ze pod pseudo specjalistami wypowiadajacymi sie na forum i zachwalajacymi tego typu “ekologiczne” inwestycje kryja sie sami zainteresowani czyli ci ktorzy beda mieli z tego zysk ktorzy w d… maja zwyklych mieszkancow co ten syf maja wdychac potem? Maja nas gleboko gdzies zaloza sobie spolke zarabiajaca kokosy na spalniu wegla i zamianie tego w energie elektryczna co jest w obecnych czasach hiper oplacalne, o wiele niz sprzedaz wegla – stad kopalnia woli tak to sprzedac. Jak mi nie wierzycie jedzcie do Belchatowa – wieczorem az oczy bola od tego syfu w powietrzu. Absolutne NIE!!!!!!!

     • no to jedź do Rybnika, nie ma tak źle. Oczywiście mam w tym interes i każdy mieszkaniec naszej gminy też. Po pierwsze zbytek węgla wydobywanego w pobliskich kopalniach = zatrudnienie m.in dla mieszkańców naszej gminy, po drugie zatrudnienie przy samej elektrowni, po trzecie im więcej pieniędzy będą mieli mieszkańcy tym więcej będą wydawać jej m.in na terenie naszej gminy, po czwarte zyski dla naszej gminy z czego będą fundusze na różnego rodzaju cele na których skorzystają wszyscy mieszkańcy. Straszenie że będzie to nie ekologiczne jest bzdurne, jeżeli chcecie być tacy ekologiczni to proszę nie używać energii elektrycznej, samochodów itd. bo to wszystko z ma swoje źródło, które też jest nieekologiczne. Technologia się rozwinęła i mam wrażenie że większość ludzi widzi to jako elektrownie z PRL, a wcale tak nie jest, po drugie normy są naprawdę tak rygorystyczne. Nie chcę tutaj nikomu na siłę wmawiać że to jest dla nas dobre, sami to przemyślcie.

      • Ty “energetyk” piszesz ,że normy są rygorystyczne, a ja widzę jakie są rygorystyczne -choćby,nasza woda-przekroczone,jedni dostali bonifikaty inni nie , a na zdrowiu wszyscy stracili, drzewa-są wymagania co do przycinania, a co napisali na tej stronie ostatnio o przycince?, praca nie zgodzisz się zostać dłużej to mają już chętnych ,niby tu przestrzegają tam przestrzegają a życie pokazuje jak to jest w praktyce,a nie teorii. Kary-raz są raz oleją raz już sił brak po tych sądach dochodzić swojego, a będzie kto miał zdrowie potem walczyć,piszesz przekonujesz,myślisz ,ze połowa Woli poprawi sobie byt a to wszystko g….. prawda.Potem udowodnij choćby pogorszenie stanu zdrowia i żądaj odszkodowania jak w tych firmach ubezpieczeniowych to wygląda ,że tego akurat ubezpieczenie nie obejmuje. Wiem co piszę bo trochę mi życie dało popalić.

       • Tak, ale normy emisyjne to kasa, za przekraczanie norm kasa się nie będzie zgadzać, więc w interesie producenta jest żeby ich nie przekraczać, bo muszą sprzedać energię po takiej cenie po jakiej wykupują ja dystrybutor co reguluje URE. Więc nie opłaca im się przekroczyć normy nawet o 1 ppm, żeby nie płacić. Jeżeli chodzi o wodę, czy inne rzeczy, to tak niestety jest, ale prawda jest taka że ludziom nic się nigdy nie dostanie z tych kar odszkodowania, a jeżeli muszą płacić kary do rządu/unii to ich przypilnują już dokładnie, bo to duża kasa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.