Coraz bliżej powstania w Oświęcimiu elektrowni z małymi reaktorami modułowymi!

13
PKN Orlen i Synthos SA. podpisały ramową umowę o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej. Jej głównym celem będzie rozwój i wdrażanie technologii małych i mikroreaktorów jądrowych (SMR). W ciągu najbliższych trzech miesięcy obie spółki zajmą się dopracowaniem szczegółów współpracy a następnie zostanie powołana spółka celowa. Podpisana umowa dotyczy również energii pochodzącej z farm morskich.
Na początku 2019 roku Synthos należący do Michała Sołowowa rozpoczął rozmowy w sprawie małego reaktora modułowego BWRX-300 o mocy 300 MWe i 870 MWt, jak i możliwości budowy elektrowni jądrowej w Polsce z amerykańską firmą GE Hitachi. Projekt bazuje na licencjonowanym przez amerykańskiego regulatora NRC reaktorze ESBWR o mocy 1500 MWe i jest jego uproszczoną wersją. Jesienią 2019 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy. Zgodnie z umową z dnia 6 sierpnia 2020 roku Synthos został partnerem strategicznym GE Hitachi w zakresie rozwoju i budowy reaktora BWRX-300.
Zapowiedziano wtedy, że pierwszy reaktor tego typu powstanie w Polsce w ciągu dziesięciu lat a koszt jego budowy wyniesie 1 mld dolarów.

Aktualizacja 22.X.2019


Michał Sołowow, najbogatszy Polak zamierza w ciągu 10 lat zbudować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Niewykluczone, że siłownia powstanie w Oświęcimiu, w którym swoją siedzibę ma kontrolowana przez miliardera firma Synthos. Elektownię ma zbudować amerykański koncern GE Hitachi Nuclear Energy.

O planach zbudowania elektrowni poinformował w komunikacie GE Hitachi Nuclear Energy.

Mała elektrownia jądrowa pod Oświęcimiem?

Koncern i Synthos SA uzgodniły, że będą współpracować w zakresie potencjalnych zastosowań wdrożeniowych małego modułowego reaktora GEH BWRX-300 w Polsce.

Otóż Michał Sołowow był zainteresowany, pozyskaniem dla Synthosu, producenta kauczuku syntetycznego i jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce niedrogiej, wolnej od emisji węgla energii elektrycznej. Wybór padł na atom.

Jeśli ten plan się powiedzie biznesmen dokona tego, czego nie udało się w Polsce sfinalizować żadnemu rządowi. Zbuduje stosunkowo niewielką – 300 MW mocy – ale jednak elektrownię jądrową. RMF podał, że prawdopodobną lokalizacją instalacji byłby Oświęcim lub okolice, gdzie swoją siedzibę ma Synthos. GEH ani Synthos nie potwierdzają tej informacji.

info slaskibiznes.pl

13 KOMENTARZE

  1. Do Eda jezeli Ci most nie potrzebny to choc bzdur nie pisz po co remontowac ludzie mostu potrzebuja objezdzaja tyle drogi nadkładaja oby jak najszybciej cos zrobili

    • Zrozum Aluzje chodzi o fakt że bez mostu klęska niby łączy dwa powiaty, województwa i co z Tego kazdy to ma gdzieś. Tu jest jakiś inny świat a most jest w zaczarowany miejscu
      -JEDLINA most nowy przy współpracy gminy i powiatu
      -Międzyrzecze most po remoncie wszytko ok
      -Na drodze z Gilowic do Międzyrzecza także nowy most, droga nadsypana można wszędzie się okazuje……

      • Eda, pamiętam obecnego wójta, że proponował się nam w wyborach 5 kat temu. Gdyby ludzie ocknęli się te 5 lat temu mielibyśmy dziś mniej problemów niż mamy. 5 lat w tyle, bo nie musiał się poprzednik w swoim mniemaniu starać, jak mniemam. Most jest w ruinie. O co dzis pretensje? Że nikt teraz nie wyczaruje nagle nowego mostu, jak z bajki zaczarowany ołówek? No nie wyczaruje.
        Most jest potrzebny Wolanom. Innym już niekoniecznie. Ale jest potrzebny i też czekam aż się to rozwiąże. Tylko nie pitolcie ludzie, że do Oświęcimia się dojechać nie da. Da się, dalszą drogą ale dojazd jest!

      • Ludzie nie dziwcie się, że sąsiedni, małopolski samorząd ma ten most w … pompie i nie zamierza partycypować w kosztach, albowiem:

        – jest to obciążenie finansowe dla samorządu;
        – w ciągu kilku lat ma powstać południowa obwodnica Oświęcimia, połączona z drogą ekspresową S1 i w ramach tej inwestycji będzie nowy most na Wiśle, w Jedlinie – zapłaci GDDKiA.

        Do tego czasu jedynie prowizorka, aż do śmierci technicznej mostu.

  2. Nie chcieli mieć u siebie (w Woli) elektrowni węglowej to będą mieć atom za płotem – brawo WY,
    Kasy nie będzie z podatków a zagrożenie 100x większe niż z węgla.

    • Sto razy wolę elektrownię atomową niż śmierdzący interes lobby górniczego. Poczytaj sobie raporty o oddziaływaniu na środowisko – ile rtęci, arsenu i różnej maści badziewia wylatuje z komina elektrowni dzień w dzień. Ogromna ilość tego syfu opada w rejonie elektrowni, w szczególności w bezwietrzne i deszczowe dni.

    • Jakie zagrożenie co Ty piszesz? Jakie zagrożenie? Wole mieć atom za płotem albo nawet na miejscu kopalni niż truć się węglem. Za dużo filmów o Czarnobylu się naogladalś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.