Gmina Miedźna w zasięgu czujników jakości powietrza

4

W ostatnich tygodniach w gminie Miedźna zakupiono i zainstalowano  5 czujników pomiaru jakości  powietrza.

Urządzenia zamontowano na terenie Woli, Góry oraz Miedźnej, w sumie wraz z czujnikiem portalu Wolanie oraz Rady Sołeckiej z Grzawy w systemie jest ich już siedem, a kolejne cztery dostarczył sponsor firma „Pszczyński Asfalt”

Czujniki pracują w sieci LOOKO2, warto dodać iż jesteśmy dumni iż wybór padł właśnie na te urządzenia, gdzie  jest to jedyny taki bezabonamentowy setem. Natomiast w Woli od samego początku powstawania systemu pracuje właśnie taki czujnik, a pomiary są dostępne w portalu Wolanie.INFO, a już od jesieni wprowadzimy dodatkowy pomiar, temperatury powietrza, wilgotności oraz poziomu formaldehydu.

Jednak sam pyłomierz to nie tylko informacja o zapyleniu, w trakcie prac nad czujnikiem pojawiły się nowe koncepcje i jedną z nich jest umożliwienie współpracy z systemami inteligentnego budynku, teraz każdy z Państwa będący w zasięgu pomiaru czujnika może go dołączyć do swojej automatyki domowej. Czy kiedykolwiek myśleli Państwo o rozwiązaniu, które mogłoby włączyć filtr powietrza zanim zanieczyszczone powietrze dotrze do wnętrza domu ? Teraz jest to możliwe dzięki Looko2 i jego rozszerzonych funkcjach API. Automatyka domowa Fibaro odczytuje wartość zanieczyszczenia z Państwa czujnika. Dzięki temu może uruchomić wiele wcześniej zaprogramowanych scen takich jak włączenie oczyszczacza powietrza, zamknięcie rolet czy uruchomienie nawilżacza. Więcej informacji jak połączyć looko2 z centralą fibaro znajdą Państwo tutaj: marketplace.fibaro.com oraz w firmie IQbud sp z o.o. w Woli.

Zasada pracy Czujnika looko2 jest dosyć prosta mianowicie pobiera próbkę powietrza poprzez czerpnię. Następnie poddaje ją analizie na zasadzie odbicia promienia lasera od cząstek pyłu w pobranym powietrzu powietrza. Na tej podstawie decyduje o wielkości pyłu i zwraca informacje na serwer looko2.com poprzez wbudowany moduł wifi. Dzięki temu mogą Państwo obserwować dane z czujnika na stronie www oraz w rożnych aplikacjach (iOS/iphone LOOKO2 – dedykowana, autorska aplikacja, wtyczka Android Automate, aplikacja Kanarek na Androida) Daje to pełny wgląd w sytuację. Przesyłanie danych na żywo (próbkowanie co minutę) pozwala na szybką reakcję np. rozwiązań inteligentnego domu powiązanych z czujnikiem looko2.

 aktualna mapa z czujnikami online jest pod adresem, http://looko2.com/heatmap.php

Osoby nie będące w zasięgu a zainteresowane kupnem czujnika zapraszamy do sklepu https://sklep.looko2.com/pl/p/Czujnik-SMOGU-Looko2v3-przezroczysty/45 bądź kontakt z firmą Iqbud sp. z o.o. z Woli

4 KOMENTARZE

  1. W naszej gminie mamy już 11 czujników jakości powietrza jednak nie wszyscy są w ich zasięgu, właśnie dla tych udostępniamy darmowy soft oraz instrukcję jak zbudować taki czujnik dla siebie. Zbudowany czujnik nie będzie pracował w sieci LOOKo2, gdyż tamte są czujnikami komercyjnymi natomiast jest w pełni funkcjonalny i udostępnia on-line swoje pomiary. Kosztowo w okolicach 100PLN i trochę czasu.
    Zapraszamy do budowy

    https://github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.