Jest wykonawca obwodnicy Oświęcimia, czy ta inwestycja odciąży Bronka?

3

Strabag za 212 mln zł wybuduje fragment drogi S1 między węzłami Bieruń i Oświęcim, to ważny odcinek dla mieszkanców Woli ze względu na most “Bronisław” i przekierowanie ruchu na ten odcinek oraz możliwość wyłączenia go z dalszej eksploatacji.

Wykonawca wybuduje bardzo istotny, choć niewielki fragment drogi ekspresowej S1. Chodzi o odcinek o długości 2,9 km, do tego łącznicę, czyli odcinek drogi ruchu przyspieszonego o długości ok. 2 km oraz drogi zbiorczej – pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia (dojazdu do ul. Jagiełły) o długości ok. 2 km. Inwestycja, obejmuje także budowę węzła Bieruń oraz pięciu obiektów inżynierskich, czyli mostów, wiaduktów itp. Połączy S1 poprzez węzeł Bieruń, z drogą krajową nr 44.

Obwodnica będzie mieć nieco ponad 9 km długości. Będzie rozpoczynać się od węzła w gminie Bojszowy (powiat bieruńsko-lędziński) i przebiegać nowym śladem do Zaborza w gm. Oświęcim. Powstanie droga dwujezdniowa, trzy mosty: na Wiśle, Sole i Młynówce oraz wiadukt kolejowy.

W gminie Oświęcim obwodnica będzie przebiegać przez Pławy, a w samym mieście przetnie ul. Ostatni Etap, dalej przejdzie nowym wiaduktem nad ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933, nowym mostem nad Sołą, potem pobiegnie w rejonie działek na Zaborzu i zakończy się za supermarketem Castorama w rejonie skrzyżowania z drogą 44. Z drogą wojewódzką 948 (Oświęcim – Kęty) ma łączyć się rondem. Koszt inwestycji to blisko 468 mln zł.

Według prognoz, nową drogą, która połączy bezpośrednio Oświęcim z trasą ekspresową S1, kierowcy będą mogli pojechać ok. połowy 2024 roku.

3 KOMENTARZE

  1. Biorąc pod uwagę, że pół kilometra za Bronkiem powstanie nowy most na Wiśle to utrzymywanie drugiego, starego mostu dla ruchu samochodowego byłoby wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Bronek powinien pozostać do użytku rowerzystów i tyle.

  2. Trochę wymieszane. Sama obwodnicę buduje Budimex i oni już mają papiery złożone i czekają na ostateczne zgody. Mają wbijać pierwsza łopatę już na wiosnę. A odcinek który teraz się rozstrzygnął to tylko te 2 km łączące węzeł Oświęcim z węzłem Bieruń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.