Konwent włodarzy – o szpitalu i ochronie środowiska

18

Podczas pierwszego w tej kadencji konwentu starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego, który odbył się 4 stycznia w pszczyńskim starostwie poruszono m.in. temat wsparcia finansowego dla pszczyńskiego szpitala przez gminy, ochrony środowiska czy nowego Prawa wodnego.

Jednym z głównych tematów poruszonych przez samorządowców był rozwój i działalność pszczyńskiego szpitala. – Szpital pełni niezwykle istotną rolę nie tylko w codziennym funkcjonowaniu powiatu. Placówka odpowiada także za zabezpieczenie medyczne mieszkańców naszego terenu w sytuacjach skrajnych, takich jak klęski żywiołowe czy masowe wypadki. Dlatego naszym wspólnym zadaniem powinno być dbanie o utrzymanie jej w bardzo dobrym stanie. To jest szpital dla mieszkańców całego powiatu, a oni zasługują na to, żeby móc leczyć się w jak najlepszych warunkach. Tylko działając wspólnie jesteśmy w stanie spełniać ich oczekiwania w tym zakresie i myśleć o ciągłym rozwijaniu i unowocześnianiu świadczonych w szpitalu usług – podkreślała starosta Barbara Bandoła.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy do Szpitala Powiatowego w Pszczynie przyjętych zostało prawie 7500 osób, z czego niemal trzy tysiące pacjentów przyjęto na oddziały, a 4,5 tys. udzielono pomocy w ramach Izby Przyjęć. Od sierpnia w Pszczynie urodziło się także 275 dzieci. Jak zaznaczał dyrektor szpitala dr n. med. Marcin Leśniewski, liczby te pokazują jak bardzo szpital w powiecie jest potrzebny. Dyrektor przedstawił włodarzom wykaz niezbędnego sprzętu, który w najbliższym czasie szpital chciałby zakupić, na przykład urządzenie do ultrasonografii z możliwością badań serca, bronchofiberoskop czy endoskopy. – Tych potrzeb sprzętowych jest ogrom, jeżeli chcemy ten szpital rozwijać i unowocześniać, dlatego zwracamy się o wsparcie w tym zakresie – mówił do włodarzy Marcin Leśniewski.

Burmistrz Dariusz Skrobol poinformował, że gmina Pszczyna zabezpieczyła już w budżecie 300 tys. zł na wsparcie dla szpitala. Ponadto, gmina ma zamiar objąć patronatem oddział ginekologiczno-położniczy oraz neonatologiczny. Wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha zapewniła, że gmina będzie mogła wesprzeć szpital kwotą 150 tys. zł. Pozostali wójtowie zadeklarowali chęć pomocy, ale temat ma zostać poruszony z radnymi na najbliższych sesjach lub właściwych komisjach.

Włodarze zapoznali się również ze zmianami, jakie zostały wprowadzone w świadczeniach nieodpłatnej pomocy prawnej. Tylko w 2018 r. (w okresie od stycznia do listopada) w powiecie pszczyńskim udzielono ponad 920 porad. Najczęściej z tej formy pomocy korzystały osoby poniżej 26. lub powyżej 65. roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy osoby mające przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Głównie zwracano się o pomoc w zakresie prawa cywilnego oraz spadkowego. Więcej o tym można przeczytać tutaj: bit.ly/2FegRve

Poruszono także temat ustawy o Prawie wodnym. Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r., ale od tego czasu akt był już kilkukrotnie nowelizowany. Dalej pozostaje jednak dużo wątpliwości w prawidłowej interpretacji wszystkich regulacji. Zwrócono także uwagę na kwestię opłat za usługi wodne m.in. odprowadzanie wód deszczowych i opadowych do kanalizacji deszczowej, wnoszone przez gminy do Wód Polskich oraz przez mieszkańców do gmin.

Organizatorzy kampanii Nie Dokarmiaj Smoga, Aleksandra Antes-Szewczyk i Marcin Bienioszek poruszyli kwestię jakości powietrza w powiecie. Obecnie w gminie Pawłowice jest 8 czujników badających jakość powietrza, w gminie Pszczyna 9 czujników, w Kobiórze 1 czujnik, w gminie Miedźna 6 czujników, natomiast w gminie Suszec 2. Jedną z inicjatyw organizatorów kampanii było przekazanie urzędom i instytucjom specjalnych tablic informujących o jakości powietrza. – Zależy nam, żeby tablice informujące o jakości powietrza były dostępne we wszystkich placówkach. Te przez nas przygotowane mają trzystopniową skalę oceny. Na podstawie danych z czujników osoba odpowiedzialna za tablicę w danej placówce może wywiesić kartę o właściwym kolorze, dzięki czemu informacja o jakości powietrza w danym dniu będzie dla mieszkańców dostępna od ręki. Nasze tablice wiszą już m.in. w pszczyńskim starostwie – podkreślał Marcin Bienioszek.

Podczas konwentu włodarze rozmawiali jeszcze m.in. o harmonogramie prac na drogach na lata 2019-2023, czy oświacie.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie, podczas którego włodarze wypracowują wspólne stanowiska i podejmują inicjatywy mające na celu rozwiązywanie najbardziej nurtujących mieszkańców problemów.

info Powiat Pszczyna

18 KOMENTARZE

 1. Bardzo duży smog jest przy ul. MIODOWEJ w Frydku. Około południa z komina wydobywa się czarny śmierdzący dym podejrzewam że pali się wszystkie odpady aby mieć ciepłą wodę. Proszę coś z tym zrobić

  • Szofer masz rację. Dziś odbyłem drogę do Katowic przejeżdżając przez parę gmin i wsi – wszędzie drogi na czarno a u nas jak zwykle istny kosmos

 2. P.Wojta Słoninke oceniac bedziecie po roku pracy a nie teraz Go obwiniac za białe drogi te pretensje do P.Taranowskiego i napewno nie załuje ze moj gos byl na obecnego wojta oceniajcie po roku pracy a nie teraz kiedy musi uporac sie z tym co zostawil Mu poprzednik powodzenia p.Słoninka

  • No proszę godz 11 kolo Tesco przejeżdża traktorek i odśnieża chodnik ,ci co tak jeszcze narzekają widocznie tak jak Bogdan nie pogodzili się z przegraną i teraz ujadają.
   Przytoczę słowa pana J.S. nie oszczędzać na odśnieżaniu, i to jest konkretna gadka.
   Człowiek był kiedyś młody i zbytnio mu to nie przeszkadzało ,teraz musimy zadbać o stan powietrza,bo to nasze zdrowie,i jak widać z niektórych domów prywatnych nie ciekawie komin pokazuje.

 3. brawo pani starosto i panie wójcie Słoninka ulica w Pszczynska w Woli od weekendu masakra zero służb drogowych wstyd nowa władzo w następujących wyborach mojego głosu już nie macie

  • Nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Słoninka póki co nie odpowiada za drogi powiatowe i za chodniki przy nich. Przecież Oni oboje zastali pewien stan prawny i chcą to poprawić. Może poślizgnąłeś się za mocno? Opanuj emocje, a może Szczyrk, Austria?

  • Możesz tęsknić za Bogdanem ile wlezie. Ale nie łżyj, bo to grzech. Jakich służb drogowych nie było? Gdzie ty mieszkasz szofer, hę? W Gilowicach pewnie he, he.

  • Bardzo dobrze się opisałeś “szofer” to tak jak woźnica, a ja jestem kierowcą i potrafię jeździć w takich warunkach. Taki “szofer” parkuje pod blokiem, ma stos śniegu na swoim samochodzie, lekko wydrapie dziurę w lodzie na szybie, wsiada do samochodu i wyjeżdża na drogę, ale śnieg pod kołami go gryzie w du… A tak na marginesie niektórym się wydaje, że odśnieżenie drogi polega na takiej sytuacji gdzie po odśnieżeniu widać czarny i suchy asfalt. To jest po prostu niemożliwe. Osobiście wolę jeździć po śniegu niż po kałużach z solą, bo to nie służy ani środowisku ani pojazdowi.

   • I tu pojawi sie problem. Na zebranie soleckie przyjdzie 10 osob. Podejma decyzje na temat przyszlej zimy i drog. Jednemu to pasuje drugiemu tamto i znowu bedzie zle. Cieszy fakt ze bedziemy mieli swiadomy wybor. Boli , ze 90% nie przyjdzie i za rok bedzie plakac. Kogo bedzie wina ? To bedzie niespodzianka ?

 4. O ile wiem w gminie ma powstać komisja do badań czym się pali.Zdrowie nasze i dzieci jest ważniejsze .Jestem za tym !!!!

 5. Dom prywatny jeszcze myślę że kontrola bez problemu, ja mam podobne pytanie ale chodzi mi o trucicieli z garaży przy ul Mokrej w Woli na wysokości Górnicza 10, 43, 42, Panie Łukaszu Banaś, radny z naszego okręgu, czas zadbać o zdrowie swoich wyborców.

 6. Ma pani racje to jest masakra czym niektórzy pala wieczorem nie da sie otworzyc okna i wywietrzyc smród niemozliwy nie da sie wyjsc na spacer z dzieckiem bo tak smierdzi kolo bloku 24 i 27 tam dopiero nas truja szok

 7. Do jakich służb mogę zgłosić, że sąsiad mnie truje?! Same czujniki nic nie dadzą, skoro ludzie we wsi będą palić syfem. Na samej Mokrej, zaraz przy osiedlu, nie da się przejść już nawet w ciągu dnia bez ataku duszącego kaszlu czy łzawiących oczu.
  Dlatego będę dzwonić i zgłaszać, wszystkim innym też to radzę – dla dobra naszego i naszych dzieci.

  • O ile wiem w gminie ma powstać komisja do badań czym się pali.Zdrowie nasze i dzieci jest ważniejsze .Jestem za tym !!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.