Kopalnia „Studzienice ” prawdopodobnie na terenie „Czeczotta”.

28

TVP3 w głównym wydaniu aktualności, poinformowała o planach budowy kopalni „Studzienice” która maiła by  powstać prawdopodobnie w Woli na terenie po byłej kopalni „Czeczott”. Miałaby wydobywać około 3 milionów ton węgla rocznie przez 30 lat. Sprzeciw mieszkańców popierają władze powiatu pszczyńskiego.
Budową kopalni i wydobyciem ma zająć się warszawska spółką „Studzienice”, wchodząca w skład międzynarodowego konsorcjum. Potrzebuje koncesji, wcześniej decyzji środowiskowej. Inwestor zapewnia, że wydobywać będzie jedynie pod terenami leśnymi.

Materiał Video dostępny jest pod linkiem

http://katowice.tvp.pl/29464207/boja-sie-tapniec-i-pekniec-mieszkancy-studzienic-nie-chca-kopalni

Info TVP3

28 KOMENTARZE

  1. Wladze popierają sprzeciw mieszkańców? To dlaczego z procedury uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego dla Studzienic wylaczyly część Studzienic w rejonie Sarenek i Wilczej? Bo w tym rejonie zapisy planu chroniłyby teren przed skutkami eksploatacji. Odstąpienie od uchwalenia planu w tym rejonie to ukłon w stronę inwestora kopalni, pozostawienie mu swobodnego pola do dzialania

  2. Komuniści nabudowali tych kopalń. W latach 70 Polska wydobywała około 180 mln ton węgla. Eksportowaliśmy węgiel to państw bloku wschodniego. Głównie do związku radzieckiego. Obecnie jest to około 60 mln ton. Potem pojawił się wolny rynek (koniec komuny). Pojawił się problem bo kopalnie za dużo wypluwały tego węgla. Trzeba było zmniejszyć wydobycie i w konsekwencji likwidacja. Tutaj jest cały logiczny ciąg wydarzeń.

  3. Nie zapominajcie, że Kopalnia „Czeczott” od kilkunastu lat jest zalewana wodami słonymi z KWK „Piast”.
    Pomysł budowy nowej kopalni jest realizacją starych projektów z lat 70 ubiegłego wieku o kopalni Czeczott II”. Nie zapominajcie, że to rząd Jerzego Buzka zamknął 20 kopalń, a wy go pózniej wybraliście do Parlamentu Europejskiego.

  4. Do wszystkich debili co mają pretensje o zamknięcie czeczota 20 lat temu. Kopalnia w takiej formie nie miała racji bytu. Za duży zakład. 8-9 tysięcy pracowników, wydobycie na wielu frontach. Bardziej sensowna jest eksploatacja na 2, 3 ścianach przy mniejszej załodze.

    • Po pierwsze – debili poszukaj we własnej rodzinie! Po drugie – „Czeczott” został zamknięty,wygaszony na przełomie 2005/2006 r. Po trzecie – zatrudnienie wahało się ok.6 tyś.

      • Żywotność Czeczotta została wydłużona do 2005/2006 roku tak jak piszesz bo miał być zlikwidowany już w 1999 roku. Przeważyły względy społeczne. Nagła likwidacja oznaczałaby katastrofę społeczną w Woli.

        • I naraz węgiel się znalazł-prywatna firma może go wydobywać, kopalni za miliardy wybudowanej nie opłacało się przebudować, zrestrukturyzować prawdziwie, a nie zajechać zniszczyć i pogrzebać.

  5. Kto zamknął Czeczot tyn sprzedawczyk B…k .a jak otworzą kopalnie to same emeryci górnicze tam bydom robić i przynajmniej na czorno nie bydom robić i zabierać roboty młodym

  6. Ciekawe co myślą teraz obecni pracownicy KWK „Piast”, dla których praca na Piaście się kończy z uwagi na rzeczywisty brak węgla, gdy na jego Ruchu II węgla jest dużo, ale zamknięto ten ruch ( KWK „Czeczott”) z uwagi na …………….. tego nie powiem, bo zdenerwowałbym byłych decydentów Kompanii Węglowej, Nadwiślańskiej Spółki Węglowej i KWK „Piast”. Polska straciła 3 mld. złotych, ale są tacy co zyskali – którzy? To wie pan Balcerowicz, który dostał na to kasę z Banku Światowego, a nazywało się to restrukturyzacją górnictwa

      • Człowieku a co ma do tego władza gminy i to jeszcze takiej pipidówy jak Miedźna. Zobacz jak teraz likwidują Krupińsķiego albo Makoszowy. Żadne protesty nie pomogły. Liczą się układy związków zawodowych i wierchuszki danej kopalni w ministerstwie oraz rachunek ekonomiczny – w jakiej kolejności nie wiem.

  7. W Czeczocie przepracowałem 20 lat.Przez kilkanaście lat pracował zemną kolega,który do dnia dzisiejszego jest radnym gminy sąsiadującej z gminą Miedźna. On w Czeczocie dopracował do emerytury.Po przejściu na emeryturę, na sesjach rady gminy jako pierwszy i najgłośniej krzyczał,że Czeczota NALEŻY ZAMKNĄĆ!…,bo im w gminie kominy w domach pękają. To jest historia do refleksji,…do puki „ja” pracuję na kopalni jest OK,potem mogą zamknąć. Przykre?

  8. Połowa mieszkańców Studzienic to emeryci górniczy, którzy robili na Czeczocie, a teraz wielce się oburzają. Hipokryzja i tyle w temacie.

      • To można było go przebudować, ale nie lepiej było z….ć, i dogadać się ze związkowcami, wziąć kasę z UE i mieć spokój, taka to była polityka, a po latach okazało się co było prawdą. Byle zniszczyć za wszelką cenę. Nie szło ani o zainwestowane pieniądze, ani o ludzi. Przeróbka była dół nowiutki – to co było za duże? Inwestycja? To ją można było ograniczyć. Część niepotrzebną a kosztowną w utrzymaniu sprzedać wtedy prywatnej firmie – było i jest ich wiele. Dziś opłaca się budować dla najgorszej metody wydobycia. Dlaczego pozwolono zgnić budynkom i konstrukcjom na powierzchni? Nikt nie miał pomysłu jak to wykorzystać?

  9. A co to za gość ten Rogalski? Skoro działa na nie korzyść PGG to czemu nie zgłosić tego tematu medialnie, prokuratura, itp,:? Boicie się czy bajki piszecie, ?

  10. Teraz wszystko jest przygotowywanie są inwestycje na kopalni na woli po to aby za złotówkę sprzedać firmie ze studzienic za wszystko odpowiada p.Rogalski to jemu dali specjalne zadanie aby ją zamknął to się nadaje do prokuratury

  11. Witam ja pracuję na kopalni na woli przyszedł człowiek od firmy ze studzienic po. ROGALSKI robi wszystko aby zamknąć Przerobke na czeczocie mam nadzieje że go zamkon za towar co robi z tą kopalnią prokuratura powinna się tym zająć

  12. Jeśli ta kopalnia powstanie powini pozamykac wszystkich którzy przyczynili się do zamknięcia KWK Czeczott ! Podobno nie było węgla !

  13. a co na o ten pan który zamknął Czeczott pozbawiając gminę dochodów .dziś nie wiem czy ta kopalnia ma sens , skoro ludzie znaleźli sobie inne zajęcie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.