Ks. Piotr Zegrodzki zostawił jeszcze jedną książkę. Właśnie udało się ją wydać

0

Zmarły dwa lata temu, 12 czerwca 2014 r. ksiądz Piotr Zegrodzki, kronikarz Góry, zostawił swym parafianom jeszcze jedną kronikę. To „II Peregrynacja Kopii Obrazu Jasnogórskiego w parafii św. Barbary w Górze”. Właśnie została wydana. 28 września o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej w Górze odbędzie się promocja tej publikacji.

Ostatnia książka ks. P. Zegrodzkiego, wyd. 2016
Ostatnia książka ks. Piotra Zegrodzkiego, 2016 r.

„Jeszcze w dniu śmierci, tuż po siódmej rano Ksiądz Piotr kończył właśnie tę książkę, o II Peregrynacji Kopii Obrazu Jasnogórskiego w Górze. Właściwie gotowy rękopis wystarczyło złożyć i wydać. Problemem jak zwykle okazują się fundusze, a ponieważ Ksiądz Piotr wydawał wszystkie swoje książki za własne pieniądze, my również poszliśmy tą drogą. My, Jego Przyjaciele, postanowiliśmy w ten sposób uczcić Pamięć o Nim” – napisał wstępie do książki dr Grzegorz Sztoler, historyk, dzięki któremu 32 tomy kroniki prowadzonej przez ks. Piotra Zegrodzkiego zostały zeskanowane i trafiły do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (oryginały znalazły zaś miejsce w Bibliotece Śląskiej w Katowicach). Teraz – dzięki „Przyjaciołom Księdza Piotra” pod wodzą dra Sztolera – górzanie będą mogli przeczytać ostatnią książkę autorstwa ks. Zegrodzkiego.

W swoim kronikarskim stylu, z ogromną pieczołowitością, ksiądz Piotr opisuje w niej kolejne ważne wydarzenie w życiu swej parafii. – To jak zawsze świetny dokument, ale też… prawie scenariusz filmowy – mówi G. Sztoler. Nie brakuje tła historycznego, które jest wprowadzeniem w temat peregrynacji kopii obrazu jasnogórskiego. Wiele jest nawiązań do Ojca Świętego Jana Pawła II.

Poznajemy dokładnie, jak parafia przygotowywała się do ważnego wydarzenia i jak ono przebiegało: kto przemawiał, co mówił, kto składał kwiaty, jaka pieśń była śpiewana, o której godzinie były czuwania itd. Zostały przytoczone teksty rozważań. Dowiadujemy się nawet, że na czas Nawiedzenia Kopii Obrazu wielu parafian pobrało urlop, by w pełni uczestniczyć w Peregrynacji, a także że w tym czasie nieczynny był miejscowy bar.
„II Peregrynacja była wielkim wydarzeniem i skutecznym przygotowaniem do obchodów jubileuszu 2000 chrześcijaństwa” – wyjaśnia w zakończeniu opracowania ksiądz Zegrodzki. Jak dodaje, przedstawił ją w formie książkowej, „by ocalić od zapomnienia Królewski pochód Maryi po polskiej – naszej śląskiej ziemi”. „Dziękuję wszystkim, którzy dopomogli w pisaniu tej pracy, a Czytelnikom życzę miłego odbioru” – kończy ks. Piotr.

Dr Sztoler mówi, że kroniki księdza Piotra to ważne źródło opisujące dzieje miejscowości. Autor uchwycił w nich klimat czasu przemian, przełomu lat 80. i 90. – Nie słyszałem, by gdzieś na Górnym Śląsku było jeszcze coś takiego – mówi Sztoler. – Kto się chce uczyć historii, powinien zacząć od tego – dodaje.

A możliwość przeczytania ostatniej książki ks. Zegrodzkiego to – dla jego przyjaciół – jakby jeszcze jedno spotkanie, jeszcze jedna rozmowa – z nim.

Przyjaciele ks. Piotra Zegrodzkiego zapraszają na promocję książki Jego autorstwa „II Peregrynacja Kopii Obrazu Jasnogórskiego w parafii św. Barbary w Górze”, która odbędzie się w środę, 28 września o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Górze – kawiarenka „eSPeJotKa”.

Spotkanie poprowadzą: Renata Botor i Grzegorz Sztoler

plakat-promocja-książki-II-Peregrynacja

Zapraszamy!

 

ks. Piotr Zegrodzki urodził się 25 września 1939 r. w Kryrach (gmina Suszec). Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie ukończył w 1964 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Herberta Bednorza. Pracował jako wikariusz w Zabrzu-Makoszowach, Lyskach, Pszczynie, Rudzicy, Siemianowicach Śl.-Michałkowicach. W 1980 r. został proboszczem parafii św. Barbary w Górze. Przez lata pisał kronikę tej parafii. Napisał i wydał cykl siedmiu książek. Zmarł nagle 12 czerwca 2014 r. w Górze w przededniu swego jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. Msza św. jubileuszowa, która miała być Te Deum za 50-lecie kapłaństwa, zamieniła się nieoczekiwanie w mszę św. pogrzebową.

źródło Nowe INFO Nowe Echo

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.