Laureaci nagrody gminy Miedźna – „Miedźniański Ul”

1

We wtorek 23 czerwca br. podczas uroczystych obrad X sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli poznaliśmy Laureatów nagrody Gminy Miedźna ustanowionej przez Radę Gminy za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie i ochronę, którą stanowi statuetka „Miedźniański Ul”, dyplom oraz nagroda pieniężna Wójta Gminy Miedźna.

Wstępem do uroczystej sesji był występ grupy teatralnej „Kubusiaki” z Gminnego Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka w Woli “Wiosna w pracowni malarza Pankracego” w reż. M. Jasiołek i E. Żak. Spektakl zdobył Grand Prix na XVIII Regionalnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych
i Młodzieżowych „O TORT BABY JAGI”.

Laureatami nagrody „Miedźniański Ul” zostali:

1. Zespół Pieśni i Tańca “Wolanie” – kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanie”, który powstał w 1979r. przy KGW w Woli jest pani Urszula Pękała.  Zespół obecnie liczy 20 osób i bierze udział w licznych festiwalach, biesiadach, dożynkach, przeglądach – promując gminę Miedźna i powiat pszczyński. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” od 36 lat krzewi miłość do rodzinnej kultury, wyraża dumę ze swoich korzeni, a także kultywuje i rozpowszechnia regionalne tradycje, obrzędy oraz folklor.

2. Renata Waliczek – mieszkanka sołectwa Góra, znana z wielu imprez lokalnych, propagatorka kultury śląskiej. Laureatka licznych konkursów m.in. : “Po naszemu czyli po Śląsku”, promotor gminy Miedźna podczas V edycji Stołów Wielkanocnych w Popielowie oraz na spotkaniu “Piernikarzy” z Cech i Słowacji na Morawach.

3. Śp. Ludwik Kostrząb – urodził się i wychował we wsi Żółków koło Jasła. Mieszkał w sołectwie Góra. Pan Ludwik z wykształcenia był elektrykiem, ale jego największą pasją było malowanie i tą pasją zajmował się na emeryturze. Namalował ponad 400 obrazów. Część z nich podarował najbliższej rodzinie. Najbardziej lubił malować kompozycje kwiatowe i krajobrazy. Aktywnie uczestniczył w plenerach malarskich, w wystawach poplenerowych. Pan Ludwik poprzez swoje obrazy utrwalał miejsca, które zatraciły swoją świetność albo już przestały istnieć.

22 czerwca br. z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Ludwika Kostrząb. W dniu, w którym miał odebrać nagrodę, musieliśmy go pożegnać… Pamięć śp. Ludwika Kostrząb uczczono chwilą ciszy podczas sesji.

Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie ze Szkoły Podstawowej im. S. Hadyny we Frydku. Frydkowianie to laureaci 1 miejsca miedźniańskiego XX Regionalnego Festiwalu Dzieci
i Młodzieży wraz z VII Paradą Ludowego Stroju Śląskiego “Jak Cie widzóm, tak Cie piszóm”.

źródło UG Miedźna

Foto Wolanie.INFO

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.