Likwidacja KWK Brzeszcze

10

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że zespół ds. funkcjonowania górnictwa, opracował Plan Naprawczy Kompanii Węglowej. Jak informują dziennikarze nettg.pl, plan ten zakłada likwidację kilku kopalń w tym również kopalni Brzeszcze. Posiedzenie Rady Ministrów, na której ma być przedstawiony i recenzowany program, zaplanowano na środę, 7 stycznia 2015 r. Informację na temat posiedzenia w sprawie restrukturyzacji KW, potwierdził Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, która ma opiniować  program.

W dniu dzisiejszym, Pani Iwona Dżygała, dyrektor Biura Prasowego w Ministerstwie Gospodarki, w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl potwierdziła, że plan ten nie uległ zmianie. „Możliwe jednak, że ze względu na napiętą sytuację w służbie zdrowia górnictwo ‘spadnie’ z porządku obrad rządu”- podaje portal górniczy.

„Z naszych informacji wynika, że pewne jego zapisy są ciągle modyfikowane, na pewno jednak cztery kopalnie Kompanii Węglowej zostaną przeznaczone do likwidacji. Chodzi o:
• Pokój,
• Brzeszcze,
• Sośnicę-Makoszowy i
• Bobrek-Centrum”

– nie ujawniając źródła, wylicza Anna Zych z nettg.pl .

„W celu ograniczenia kosztów społecznych programu wprowadzone mają zostać osłony socjalne. Ma do nich należeć m.in. program dobrowolnych odejść, czyli wysokie odprawy dla pracowników, którzy dobrowolnie zrezygnują z pracy”- mówi Dariusz Ciepiela z Portalu Gospodarczego

„Takie rozwiązanie stosowano już pod koniec lat 90 XX w., kiedy reformę górnictwa realizował rząd AWS. Wówczas w latach 1998-2002 z dobrowolnych odpraw skorzystało 67 tys. górników. Górnicy, którzy korzystali z jednorazowej, bezwarunkowej odprawy, otrzymywali średnio 44 tys. zł. Brutto” –dodaje Ciepiela.

Program naprawy górnictwa będzie kosztował około 2 mld zł i prawdopodobnie w całości zostanie sfinansowany z budżetu państwa.

M.K

foto kwsa.pl

10 KOMENTARZE

  1. Proponuje górnikom emerytowanym zwiększyć deputaty weglowe…itp a kopalnie sie utrzymają ma bank…panowie górnicy to demokracjademokracjia a nie socjalizm…

    • a ja pójdę jeszcze dalej , zlikwidujmy rolnictwo ,bo jest dotowane z naszych podatków a w zamian otwórzmy banki niech one nam produkują pieniądze które Lozano zacznie jeść i wytwarzać ciepło . Zaś dyrektorom i prezesom sprowadzić z Rosji gaz żeby mieli ciepło a Niemcom wypłacić za tranzyt tego gazu bo on popłynie z zachodu . narodzie czemu jesteś taki tępy i nie widzisz kto Cię okrada .Piskorski ZŁODZIEI ale w swej książce napisał komu Tusk nas sprzedał .

  2. nie będzie kopalni które się zamyka ale pozostaną świątynie , które powstają jak grzyby po deszczu w których będziemy szukać ciepła nie tylko duchownego .

  3. ale zostanie tu ch…, d…, i kamieni kupa zgodnie z dyrektywami Tuskowych urzędników a tępe lemingi urosłe do wielkości baranów i tak będą na nich głosować, bo przystojniejsi od “Kaczora”!!!!!

  4. Witam. “Stary”wariant drogi S1 przez Brzeszcze jest o wiele praktyczniejszy niż wariant przez Wole . To wasz wójt chciał pokazać jak to walczy o drogę bo było przed wyborami.POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

  5. A co na to nasz wójt ??? Tak walczył o S-1 bo miała uchronic 60-ciu górników z naszej gminy. Pamiętasz wójcie jak to mówiłeś?? Że lepsza S-1 w nowym wariancie niż by mieli Brzeszcze zamknąć i nasi ludzie stracą pracę. To co teraz zrobisz, zostawisz ich czy pokażesz jakim jesteś wójtem i będziesz walczył???

    • Nic sie nie martw. Za niedugo w gminie Miedzna bedzie jak u Kononowicza: ‘zlikwiduje (…), nie będzie niczego”. Ani pracy, ani dróg, a reszta mlodych, ktorych nie beda zadowoleni z glodowych stawek na tyskich terenach przemyslowych, to sobie wyjedzie do UK, Irlandii czy Holandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.