Mały Brzym: wystąpiło 300 młodych artystów!

1

W niedzielę, 17 kwietnia w pszczyńskim skansenie trwało prawdziwe święto kultury ludowej. Scena XXXIX Spotkań pod Brzymem znajdowała się w nowej, a scena XV Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych Mały Brzym w starej części zagrody wsi pszczyńskiej.

Podczas XV przeglądu Mały Brzym zaprezentowało się 14 zespołów dziecięco-młodzieżowych z całego powiatu. W sumie na scenie w skansenie wystąpiło ok. 300 małych artystów. Śpiewali, tańczyli, przedstawiali dawne zwyczaje, obrzędy, odgrywali bajki. Na koniec specjalnie dla najmłodszych bajkę K jak Krasnoludek przedstawiło Koło Teatralne przy PZS nr 1 w Pszczynie.

– Niestety, brzym, czyli modrzew – symbol naszych spotkań folklorystycznych, już nie istnieje. Widzimy resztkę pnia, bo brzym w ubiegłym roku przewrócił się podczas wichury. Ale Mały Brzym w postaci występów zespołów dziecięcych jest synonimem nowego, młodego brzyma i za kilkadziesiąt lat będzie on równie piękny – mówił wicestarosta Krystian Szostak.

– Bardzo się cieszę, że rodzice, nauczyciele i dzieci są zwolennikami kultywowania tradycji. Jestem zachwycona, że tak wielu młodych ludzi chce tańczyć i śpiewać. Mam nadzieję, że w przyszłości również będziemy ich oglądach na naszych i nie tylko scenach – mówiła Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza Pszczyny.

W ramach Spotkań pod Brzymem wystąpiło 20 zespołów. Przegląd otworzył jubileuszowym występem zespół regionalny Pszczyna, który w ten weekend świętował 55-lecie działalności. W Spotkaniach wzięły udział nie tylko zespoły z ziemi pszczyńskiej, ale także m.in. FS Oravian ze Słowacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.