Maraton pisania listów – Amnesty International w Woli

1

NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE!

29.11-9.12.2018

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli bierze udział w XIX Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

W tym roku pierwszy raz od czasów odzyskania niepodległości piszemy list do Ministra Ziobry w Polsce.

ZAATAKOWANE ZA POKOJOWY PROTEST

11 listopada 2017 r. 14 odważnych kobiet zostało zaatakowanych podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Ich pokojowa demonstracja przeciwko nienawiści wywołała furię wśród uczestników marszu, którzy pobili je, powodując obrażenia u kilku z nich. Polskie władze nie zapewniły pobitym kobietom żadnej ochrony. Zamiast tego postanowiły je ukarać, jednocześnie tolerując i usprawiedliwiając przemoc wobec nich. W chwilę po rozwinięciu baneru “Faszyzm Stop” zostały zaatakowane. Uczestnicy marszu kopali, szarpali je i pluli na nie. Po kopnięciu w głowę jedna z kobiet straciła przytomność. Władze postanowiły zamknąć dochodzenie w sprawie ataku na kobiety z absurdalnym uzasadnieniem, zaś same ofiary pobicia zostały oskarżone i uznane winnymi utrudniania legalnego zgromadzenia. Grzywny, ściganie i brak ochrony ze strony policji stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawa obywateli do pokojowych zgromadzeń i wywołują efekt mrożący na każdego, kto chce wyrazić swoje poglądy lub skrytykować rząd. Pokażmy, że jesteśmy razem z 14 kobietami. Dodaj swój głos do walki o sprawiedliwą Polskę, w której każdy może wyrazić swoje poglądy i protestować w pokojowy sposób.

Domagamy się:

  • zapewnienia, że 14 kobiet nie zostanie ukaranych za swój pokojowy protest, oraz że sprawcy napaści na nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Napisz list do:

Szanowny Panie Ministrze
Zbigniew Ziobro
Ministerstwo Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa P-33
Polska

Pobierz wzór listu w wersji PDF

@ZiobroPL e-mail: kancelaria.glowna@mswia.gov.pl Twitter: @jbrudzinski

 

Więcej na https://maraton.amnesty.org.pl/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.