„Miedźniańskie Ule”- rozdane. [Video&Foto]

16

W czwartek, 29 czerwca 2017r. podczas sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli poznaliśmy Laureatów nagrody Gminy Miedźna ustanowionej przez Radę Gminy za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie i ochronę, którą stanowi statuetka „Miedźniański Ul”, dyplom oraz nagroda pieniężna Wójta Gminy Miedźna.

Laureatkami tegorocznej nagrody „Miedźniański Ul” zostały:

Agnieszka Antecka

Pani Agnieszka jest mieszkanką Góry. Od 14 lat pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Grzawie, jako Starszy Instruktor terapii zajęciowej. W swojej pracy wykorzystuje metodę arteterapii, czyli terapii przez sztukę. Jest inicjatorką i założycielką zespołu integracyjno-folklorystycznego „Folkowianie”, zespół poprzez swą działalność promuje nie tylko folklor ziemi pszczyńskiej, ale także gminę Miedźna. Prócz działalności grupy „Folkowian” w pracowni arteterapii dzięki Agnieszce powstaje wiele artystycznych form, m.in. muzyczno – wokalne, teatralne, filmowe i wiele innych. Od 4 lat (wspólnie z 3 wolontariuszkami) bierze udział w Festiwalu Pszczyńskich Maszketów „Chochla”. Promuje tradycyjną kuchnię regionalną i działa na rzecz zespołu „Folkowianie”. Od kilku lat od maja do października, 13 każdego miesiąca organizuje wyjazdy na całonocne czuwania do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Trzebini.

Łucja Krutak

Członkini KGW, prezes GZRKiOR – trzecia kadencja od 2003r., wice przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW – trzecia kadencja, aktualnie przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Katowicach, wice przewodnicząca Rady WZRKiOR w Katowicach, członek i współzałożyciel LGD „Ziemia Pszczyńska” i od początku działalności członek Rady Programowej LGD, członek Powiatowej Rady Zatrudnienia  przy Urzędzie Pracy w Pszczynie, członek prezydium, sekretarz Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Pani Łucja Krutak jest rodowitą Wolanką, miłośniczką wszystkiego co śląskie – kultury, tradycji, obyczajów, zwyczajów, gwary i stroju ludowego, z którego jest dumna i w którym występuje na wszystkich uroczystościach lokalnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Organizuje i prowadzi wiele uroczystości, imprez, konkursów, biesiad, wieczorów kolędowych , jubileuszy KR i KGW. Jest laureatką I edycji Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej w kategorii Kobieta Ziemi Pszczyńskiej. Jest osobą zaangażowaną na rzecz poprawy życia mieszkańców Woli i Gminy Miedźna, w szczególności kobiet wiejskich. Zorganizowała 13 konkursów Nasze Kulinarne Dziedzictwo, 7 Wieczorów Kolędowych – gminnych i międzygminnych, 5 Biesiad z folklorem – Po naszymu czyli po śląsku. Poprzez te wszystkie imprezy pielęgnuje, kultywuje zwyczaje, obrzędy, potrawy regionalne, ale przede wszystkim gwarę i tradycję, które ceni najbardziej i które mają dla niej ogromną wartość. Z Beskidzką Inicjatywą Lokalną w Bielsku-Białej, której jest członkiem, współorganizowała wiele projektów w gminie Miedźna.

Urszula Wojciech

Pani Urszula Wojciech mieszka w Górze, pracuje w Gminnym Publicznym Przedszkolu im. Marii Kownackiej w Miedźnej.  Jest miłośniczką śląskiej kultury, niestrudzoną animatorką Śląskiej Kultury wśród najmłodszych. W ramach pracy dydaktyczno –wychowawczej z dziećmi przedszkolnymi popularyzuje i promuje wiedzę o Małej Ojczyźnie oraz kształtuje postawę szacunku dla przeszłości. Pani Urszula Wojciech jest założycielką przedszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Miedźwianeczki”. Jej wychowankowie ( „Miedźwianeczki”) uczestniczą w przeglądach, festiwalach i konkursach o zasięgu gminnym i powiatowym, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Pani Urszula Wojciech gromadzi materiały, opowiadania, pieśni, przyśpiewki, pozyskuje autentyczne rekwizyty związane z kulturą Śląska. Wykorzystuje te materiały do pracy z dziećmi przedszkolnymi i na potrzeby występów. Angażuje w swoje działania na rzecz śląskiej kultury rodziców, mieszkańców. Współpracuje z KGW w Miedznej i Grzawie, z Gminna Biblioteka Publiczną i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Jest współautorką książki wydanej przez Gminną Biblioteke Publiczną w Miedźnej z siedzibą w Grzawie pt. „Z tradycją za pan brat. Scenariusze i teksty gwarą (i nie tylko)” gdzie zamieściła scenariusze o tematyce regionalnej.

 

tekst zaczerpnięty  miedzna.PL

foto & video Wolanie

16 KOMENTARZE

 1. Fajnie, że mieszkańcy się budzą, że wreszcie ktoś inny oprócz Nowej Energi przychodzą na sesje i mówią, wypowiadają się. Szkoda tylko, że Pan rady Rozmus i miejscowy sołtys milczeli, a w kwestii remontu tej drogi wypowiadał się radny z innego okręgu.
  Druga sprawa, to wypowiedź wójta – to nie zebranie wiejskie – a co mieli czekać do jesieni, bo dopiero wówczas jest zebranie? Na jesień już będzie po wszystkim. Panie taranowski, pana wypowiedź i postawa jest żenująca, jednoznacznie wskazuje jak pan słucha mieszkańców. Nic dodać, nic ująć. Może ludzie zmądrzeją i wywalą go wreszcie.

  • tak taranowski wyszkolił wszystkich na trzy godzinnym zebraniu wiejskim chce cała wies uleczyc ,a z tych trzech godzin dwie godziny opowiadali policjanci o przygodach zycia na zamowienie wojta !Radnego Rozmusa wies poparła bo mieli dosc seniorowania pewnego radnego a tu prosze młody emeryt ,niezalezny Rozmus stał sie bardzo szybko cichutkim Seniorem u boku Wojta

  • ROZMUS nie jest panem RADY, a tylko radnym.Policjanci to byli dwa lata tymu, ale to dla ciebie nieważne.Jakby wójt miał tyle “udręki” z innymi radnymi co z Rozmusem, to inaczej by to wyglądało.I nie wsadzej mi tu do jednego worka Rozmusa i Germanka, bo różnica aż zanadto widoczna.”Madry wie co mówi; głupi mówi co wie ( do do ciebie: szkoda tych głosów)

   • Gdzie i co sie zmienilo za ich działań Radnych ze wsi, ulica nawet krótka jest najdłuższą.Na sesji cisza ze strony radnych ……..

   • Gdzie to tak Radny Rozmus jest zaangażowany w te udreki z wojtem ?
    Byli policjanci jest to fakt wiec ?,ważne ! A roznica miedzy tymi Radnymi jest niewidoczna. Wyszło na to ze mowisz co wiesz , a nie wiesz co mowisz .
    Patrz obiektywnie ,realnie , na tereny gminne , rekreacyjne(Brak) ,drogi. Wporządku mamy wszystko ?To nie tylko wina wojta !
    – i wtedy można myśleć o nie wrzucaniu do tego samego worka Radnych ,jak na razie obraz na sesji , od 49 min jest oceną dzialań tych że radnych ,niewidzieli problemu

    • prędzej by z koniem szło porozmawiać niż z tobą capie ! Cóż takiego się działo od tej 49 minuty ? przyszła na sesję kulturalna pani, przedstawiła problem, spotkano się na Krótkiej (dzięki też Rozmusowi) i po problemie.No, ale to dla ciebie nieważne; miał być problem na całą gminę ( jak w TVP), a tu z wielkiej chmury tylko pokropiło.I nie odpowiadaj mi już, wolę se z koniem pogadać

     • Jakby nie ta chmura to powiadam ci, że niewiele by się załatwiło. O ile jest po problemie jak twierdzisz. Jak sie na ręce nie patrzy i nie zagoni do roboty to zapomnij o czymkolwiek!

     • Własnie to niby nic ,w jakich czasach zyjesz ,gmina inwestuje pieniadze na projekty,przetargi nie moze byc normalnie poprostu ? Pozniej przychodzi na sesje kulturalna Pani tłumaczyc radnym i wojtowi ze najpierw kanalizecje zrobmy a pozniej nowy asfalt.Wiesz Co by było jakby tej pani tam nie było na sesji Na wiosne cieli by nowy asfalt i kopali kanalizacje i tak własnie działaja radni ,Pogodej se z koniem bo On Ci ino zostoł i zadzwon do TVP i zapytej o to czy najpierw kanaliza potem nowy asfalt czy odwrotnie .Ogarnij sie

     • dokładnie jakby nie interwencja mieszkanki to radni z wojtem znowu pozniej by sie dowiedzieli ze kanalizacjii nie ma pod nowy asfaltem

 2. Jest Pani szanowaną a zarazem zasłużona mieszkanka gminy pani tez nalezy do osob ktore twierdza ze w Gminie Miedzna wszystko jest ok? Strażacy bez wozu w takiej aglomeracjii uważa to pani zanormalność,wkoncu moze ktos niezalezny ,normalny zapyta wojta co ON wyprawia .Czy tez z przykroscią musze zaliczyc Panią do adoratorów wojta za ULe ,usmiechy kto z ludzi tutejszych rodowitych wkoncu powie dosc , takim sprawom typu nowa droga ze starym brukiem , to sie nazywa DBANIE o całokształt i Pani tez sie podpisze pod tym jak Radny Rozmus ,Germanek tak wykonujecie prace w Swoim gospodarstwie i zaaciszu domowym .Wojt robi wszystko zeby zgoda nie budowala ,i Pani z tym Ulem w reku tez podpisze sie pod takimi cudami….(Normalnosciami)

  • Droga od sklepu az do stawów przy ktorej mieszka p.Krutak jest dziurawa jak sito moze pani zainterweniuje juz pani Ul dostala od Wojta. Moze cos dla mieszkancow Pani zrobi przynajmniej radnych za ucho pociagnie 🙂 Bo zeby oglądać taki absurd na sesji od 49 min Mieszkanka uswiadamia wszystkim ze MY jako Gmina jestesmy w czarnej du… e odnosnie tej drogi i wykonywanych usług dla Naszej gminy ,a bezcenne jest zabranie glosu przez Radnego nie z Woli w sprawie tego odcinka !
   Po co Nam Radni bez Radni

 3. Droga Pani zabrakło na nowe kostki na chodnik bo wojt sobie asfalt w gilowicach wykonal pod swoja posesja , kobieta Was punktuje pseudo Radni jak dzieci WSTYD

 4. Od 49 minuty to jest hit polecam. Kolejny bubel w gminie za nasze pieniądze. Brawo dla mieszkańców ze nie boja się głośno mówić o sprawach co nas bolą i fuszerkach gminnych. A tekst typu to sesja to nie zebranie wiejskie świadczy tylko o pańskie arogancji wobec nas mieszkańców i tych którzy pana utrzymują

  • 49 minuta bezcenna i kolejna porażka wójta Taranowskiego i jego komitetu Samorząd dla Mieszkańców !!!
   Pisałem i proponowałem aby przesiadł się pan wójt z FORDA SŁUŻBOWEGO na ROWER !!! Więcej pan wójt zobaczy, Panu Brandysowi proponuję aby zrobili sobie też wycieczkę to więcej zobaczą i usłyszą !!!
   Szacun dla mieszkanki, która wypowiedziała się co myśli i ma rację w 100%
   Przypomnę przy okazji w temacie w/w remontu, że u nas ponad 2.5 roku temu w okresie wyborczym Taranowski z radnymi zafundowali remont UL. GÓRNICZEJ !!! Dziękuję za ten remont jako mieszkaniec ale nie wiem czy wójt i radni muszą wszystko robić od d…y strony.
   Mieszkanka w/w remontowanej ulicy zwróciła uwagę na KANALIZACJE !!! U nas na GÓRNICZEJ remontu kanalizacji nie przeprowadzono !!! Powiem więcej, Pan Jan Słoninka też wypunktował wójta pytaniem: ” Dlaczego przy wymianie nawierzchni asfaltowej nie przeprowadza się wymiany kanalizacji DESZCZOWEJ ??? !!! Po czym wójt powiedział, że remont będzie przeprowadzony w poźniejszym czasie !!! ”
   Wójcie Taranowski sorki ale dętka jesteś, za rok Cię tu już nie będzie a syf nam tu zostawiasz !!!
   Może spakuj walizkę i wracaj skąd przybyłeś, bo do ŚLĄSKIEJ mojej ojczyzny nie pasujesz !!!
   P.s na logikę wójcie, najpierw robimy kanalizację a później kładziemy asfalt !!! W szkole pana nie uczyli ??? Jeszcze inżyniera masz pan ale pisane przez “RZ” hehehe
   Aha słoma wystaje z butów za tekst do mieszkanki, która zgłasza problem w trakcie remontu ulicy…
   Powtarzam rower, rower i jeszcze raz rower więcej pan zobaczy. Rower też dobry na serce…

 5. Laureatkom nagrody “Miedźniański Ul” serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów w promowaniu dziedzictwa kulturowego naszej MAŁEJ OJCZYZNY i pielęgnowaniu lokalnych obrzędów, pieśni i gwary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.