Nie będzie zwolnienia z obowiązku zwrotu 17 milionów

49

26 czerwca Senator Andrzej Kamiński zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wnioskiem o zwolnienie gminy Miedźna z obowiązku zapłaty ponad 17 milionów złotych odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej.

Niestety, odpowiedz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego jest jednoznaczna – Nie ma możliwości zwolnienia, umorzenia a nawet rozłożenia na raty. Jedyną możliwością jest zaliczenie tej kwoty na poczet przyszłych podatków, co w przypadku naszej gminy i nieczynnej kopalni nie daje  żadnego pola manewru.

Treść zapytania

Oświadczenie złożone przez senatora Andrzeja Kamińskiego na 81. posiedzeniu Senatu w dniu 26 czerwca 2019 r.

Oświadczenie skierowane do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego

Szanowny Panie Ministrze!
Zwracam się do Pana Ministra w reakcji na apel wójta gminy Miedźna, pana Jana Słoninki, oraz przewodniczącego rady gminy, pana Andrzeja Kempnego, z dnia 20 marca 2019 r., złożony w moim biurze senatorskim w Bielsku-Białej w dniu 9 kwietnia 2019 r., a dotyczący podjęcia działań zmierzających do ewentualnego zwolnienia wspomnianej gminy z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej.
Zaległości te wynikają ze sporu organu podatkowego z podatnikiem, czyli przedsiębiorcą górniczym, którym dziś zarządza Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA z siedzibą w Bytomiu. Spór powstał na gruncie rozbieżności interpretacyjnych związanych z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych. Dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2011 r. rozstrzygnął tę kwestię na korzyść podatnika, co spowodowało konieczność zwrotu nadpłaty podatku z odsetkami.
Obecnie zadłużenie odsetkowe może sięgnąć nawet 17 milionów zł, co dla gminy Miedźna wiązać się będzie z tragicznymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi. Gmina Miedźna dopiero co podniosła się z upadku po likwidacji największego w gminie pracodawcy KWK „Piast II”, dawny „Czeczott”, dlatego też kolejne konsekwencje związane z funkcjonowaniem tego zakładu w Miedźnej należy uznać za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Mając na uwadze okoliczności faktyczne i prawne przedmiotowej sprawy oraz popierając działania organów gminy Miedźna podejmowane w interesie gminy i jej mieszkańców, proszę Pana Ministra o wskazanie, czy widzi Pan możliwość podjęcia stosownych działań mogących zmierzać do uzasadnionego, jak się zdaje, zwolnienia gminy ze wspomnianego długu lub przynajmniej jego ograniczenia.

Andrzej Kamiński

Odpowiedź energii Krzysztofa Tchórzewskiego

09_081_2292_1_odp

 

info senat.gov.pl

49 KOMENTARZE

 1. Właśnie… Może Kempny coś załatwi? Może coś PiS ujebie z naszych podatków i nam “da” ?
  Ale co jego to interesuje? Koryto dostał to kwiczy jak wiadomo co. Wiadomo pod czyje dyktando.
  Jak to mówią kradzione lepiej smakuje i nie tuczy.
  Łukasz (Beny) łap to za jajca i sprawdzaj na każdym kroku. Oni nie mogą mieć chwili oddechu.
  Tobie Panie Kempny powiem tak. Wielki panie przewodniczący. Młodzież się budzi… Nie w tym roku moze i nie za cztery moze nawet nie za 8 ale wasze lata sa policzone. Skonczy sie wasz monopol na wladze i wyladujecie tam gdzie wasze miejsce. na smietniku historii. bedziecie traktowani jak komuna ktora jestescie a wlascieiwe to żydokomuna

 2. W lokalnym PiS są ludzie i ludziska taki sołtys Bronek Śmieja nagle pojednanie z radnym p. Banasiem to dopiero hit.
  Ale cieszy fakt że znaleźli kompromis i działają dla dobra mieszkańców i to dobry argument dla partii PO czy innych aby wzieli się za pracę jak ta dwójka i tyle

 3. Szp.dr. nauk humanistycznych radna Danuta Kocurek jeżeli by było tak jak Pani sugeruje moja wypowiedź była hipokratyczna to w odpowiedzi napisał bym np.uderz w stół a nożyce same się odezwa lub tłumaczą się winni albo tak jak Pani pisze wina PO PSL lub Tuska lub prawo prawem a sprawiedliwość po naszej stronie . Pisze Pani że ma olbrzymie poparcie zgodnie z prawdą ale również jest twarzą dla mieszkańców partii rzadzacej a jak widzimy jeżeli partii rządzącej zależy to zrobi wszystko aby było tak jak chce nawet jeżeli prawo jest naginae .Nie namawiam do łamania prawa ale do refleksji i słowami prezydenta Kenediego pytam co możesz zrobić dla naszej małej Ojczyzny pozdrawiam z wyrazami szacunku

  • SzP. Anonimie, (na marginesie) co znaczy, że …wypowiedź była “hipokratyczna”? Publicznie, na forum oskarżasz Panią Kocurek, a gdy Ona Odpowiada na Twoje zarzuty, Ty robisz z tego zarzut; że “tłumaczą się winni” i “uderz w stół a nożyce się odezwą”. Takie klasyczne obracanie “kota ogonem” To jest manipulacja i czyste świństwo, rodem z metod komunistycznej bezpieki! Wydaje Ci się, że możesz kogoś publicznie obrzucać błotem, ale ten ktoś nie może się bronić?!

   • Obiektywy masz rację! Szanowny Anonim oskarża Panią Danusię Kocurek, po czym otrzymuje odpowiedź i jest oburzony, że dostał odpowiedź.

    Anonimie graj fer i podpisz się z imienia i nazwiska a nie pisz głupot bo tylko winni piszą jako Anonimy. Nie stać cię na więcej?!

  • Sam jesteś nieudolny w nieudolnych próbach nadszarpywania opinii bardzo dobrego wójta ha, ha! Takie szczekanie jak Twoje to ledwo jakby jazgotliwy Pimpek zza płota ujadał. Tyle możecie przegrane Bodany XD

 4. Nie p.Kocurek jest tylko oredowniczka partii która chcąc ratować nieretowne górnictwo doprowadzi naszą gminę na skraj bankructwa dobra zmiana

  • A co to radna Pani Kocurek doprowadzila do długów? Gdzie są Radni Gminy Miedzna, ktorzy byli za władzy Taranowskiego? Gdzie jest przewodniczący Lubański? Najlepiej sie zmyć a inni niech za to płacą i sie marrwia!

  • Szanowny “Anonimie”,
   oskarżając mnie o sprawy dotyczące zwrotu podatku i “długów gminy”, trzeba znać przepisy związane z podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych i znać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011. To nie ja byłam u steru ówczesnej władzy i nie miałam i nie mam wpływu na wyroki. Pana/ Pani wypowiedzi na forum można porównać do treści z książki “Pochwała głupoty ” Erazma z Rotterdamu, bo “pisze, co mu ślina na język przyniesie”. Przypominam, że otrzymałam bardzo duży kredyt zaufania od wyborców (najlepszy wynik w gminie) i dlatego jestem zobligowana do służby na rzecz mieszkańców. Aktualnie konsultuję w powiecie 6 ważnych spraw zgłoszonych przez społeczność lokalną. Co do Pana/ Pani, to należy mieć odwagę i podpisać się imieniem i nazwiskiem, bo wtedy można prowadzić merytoryczną i konstruktywną rozmowę. Przypominam, że zarówno Pan Wójt jak i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kempny bardzo starają się załatwić wzmiankowaną sprawę.
   Z poważaniem
   Danuta Kocurek
   dr nauk humanistycznych

 5. Ja to bym niebo i ziemie ruszył prokuratura na wszystkich byłych urzędników i pociotków wszystko bym wyciągnął co do złotówki i jeszcze opisał listę kto ile wziol lewizny

 6. Pieniążki do powiatu z kopalni szły wiec niech pomogą a nie teraz ręce umywać a ciekawe ile tych pieniądzu trafiło do kieszeni byłych urzędników gminy hmmmm żal pl serio takie rzeczy w pl prawo działające wstecz to już typowy absurd ja nie wiem jak wy ale serio teraźniejszymi wójtowi nie zazdroszczę po kimś bałagan czyścić i to jeszcze jakie miliony he i nikt z byłej władzy za to nie beknie ciekawe

 7. Kiedy otworzą Bronka, mieszkańcy Woli jadą do pracy w Oświęcimiu przez Bierun lub Brzeszcze a za miesiąc zaczyna się rok szkolny, co z młodzieżą,co gmina robi w tym kierunku……..

 8. Tylko PiS ,PiS a czemu nikt tego nie załatwił gdy PO przez 8 lat rządziło przecież mieliśmy w partii rządzącej panią Mirosławę Nykiel z Woli

  • Pani Nykiel dalej siedzi w rządzie! Wiec zapraszam do niej. Glosy od nas bedzie chciała ale zeby już cos zrobic dla naszej – swojej gminy to juz NIE!!
   Nigdy nie bede glosowal na p. Nykiel

   • Stachu dlatego okręgi powinny być jedno mandatowe a tak to te same twarze od ponad 30 lat i nic nie robia, dla swojego regionu.
    Tyle lat a nasza Gmina dno komunikacyjne, problem z mostem, brak otwartego kąpieliska ( sezonowe ), ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych, itp.:
    W zamian mamy 17 milionów do zapłaty bo jak nie PO to teraz PiS mają nas gdzieś – taka prawda.

    • nie rozumiem Ciebie , prawo powinno się przestrzegać .jak Ty byś się zachował , jak by ktoś bez prawnie zabrał Tobie pieniądze i nie chciał Tobie oddać .

     • Dobre pytanie. Okradało nas PO a teraz PiS. Mamiąc tępy lud że coś dostaje. Chodzisz do sklepu? Płacisz podatki? Wszystkich nas okradają pieprząc głupoty że nam “dają” Nasze ciężko zarobione pieniądze.

    • Dobrze ze przy drogach gminnych i wojewódzkich są ścieżki rowerowe… dlaczego się tych powiatowych tylko uczepiłeś? Przecież w całej gminie mamy tyko jedną ścieżkę rowerową i ona jest akurat przy powiatowych drogach (Topolowa, Lompy)

     • z tego co pamiętam to Nowa Energia pisała nie raz o ścieżkach rowerowych w tej gminie wiec nie wiem do kogo piszesz rowerzysto ?

    • Pobudka kolego! A odkąd kąpieliska sezonowe są standardem w gminach? To luksus i dobrobyt. W tym kraju mają je bez wysiłku tylko Warmia, Mazury i nadmorskie tereny. Tam natura sama zapewnia kąpieliska otwarte. reszta za nie słono płaci. A Ty od tego jesteś wybrany, żeby to “dno” co o nim piszesz podnieść o parę leveli wyżej. Tylko smuteczek, z tego co widać awanturnictwo bierze górę. Jak skończysz produkować wrogów i każdemu przyłożysz idę w zakład, że sam siebie zaczniesz kopać.
     Jak na to patrzę widzę, że dno zostanie jakie było, za to z jeszcze bardziej mętnym klimatem.

     • Szacun Łukssz jeden odważny który jest przeciwnikiem wtrącaniu się partii politycznych w gminne sprawy.
      Mało tego partia rządząca nie odpuszcza podatku i gmina musi oddać 17 milionów.
      Przewodniczący Kempny co pana partia wyprawia ? Dlaczego pana partia nam nie chce pomóc i co Pan zrobił przez 9 miesięcy bo efektów pana nie widać. Ognisko każdy potrafi rozpalić gdzie pana PiS? Dalej lesie ?

 9. Gmina przejęta z zadłużeniem, 17 milionów złotych odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej, most „Bronisław” w Woli zamknięty ze względu na bardzo zły stan techniczny, przedszkole w Górze bez możliwości odbiorów, GZGK z ogromnym zadłużeniem. Bogdan Taranowski odebrał odprawę w wysokości 37 092,00 zł oraz ekwiwalent 40 185,28 zł za nie wykorzystany urlop w wymiarze 68 dni. Daje to szokującą kwotę 77 277zł Brutto. Panie Wójcie Słonina nie zazdroszczę ale wierzę, że Pan to wszystko naprawi. Pozdrawiam

 10. Jak tam nowy traktorzysta z GZGK protegowany radnego, ma już odzyskane prawo jazdy czy na kartę rowerowa będzie jeździł? A może PW? Traktor klimatyzowany będzie odpowiedni „Zimny Lech”

 11. On Boże jak dzieci PiS PiS panowie wcześniejsze rządze miały się tym zająć wy nie wiedzieliście ze jest taki dług na gminie teraz wyszło jak się długi i bałagan a druga sprawa proszę nie oskarżać pana utratę a pieniążki są dobre z Man transu na gminę wiec nie narzekać bo wy myślicie i żyjecie czasami komuny wszystko za flaszkę teraz są czasy gdzie wszystko nagrywane archiwizowane a co pan wójt ma zrobić jak dług był on go nie zrobil

 12. zgadzam się w 100 procentach z twoim zdaniem pis to jedna wielka propaganda 3 rzesza to mógłby się uczyć od pisu a Słoninka zatrudnił Utratę na prezesz gziku za to że nam utrata załatwił mantrans bo myślał ze jak nie pozwoli jeżdzić przez bojszowy to go ludzie wybiorą wstyd Słoninka m9jego głosu już nie masz

 13. Nasz wójt startował na te stanowisko z poparciem PIS. Jak to się dzieje że obecnie nic nie można załatwić z obecnie rządzącą opcją polityczną mimo obietnic przed wyborami.Przykładem jest obiecane 100 mostów na stulecie niepodległości jak również sytuacja z naszym zadłużeniem.Most został zamknięty i jakoś nic nie zapowiada się na rychły koniec tych kłopotów związanym z tym faktem. Ciągłe narzekanie na poprzednią władze powoli staje się nudne.Po przez te narzekanie nic nam w naszej gminie nie przybędzie,ani metr nowego asfaltu ani metr zbudowanego chodnika itp.itd.Rozumie że te narzekanie na poprzedników jest bardzo wygodne i pozornie usprawiedliwia obecną władze ale jak długo….Jest nadzieja tylko w tym że niedługo wybory i w związku z tym na pewno ruszy jakieś działanie pozorne aby wyborcy zauważyli że coś się robi.

  • Te a widziałeś stan zadłużenia? Bagatela 17 dużych baniek ale co tam? Ty to chłopie cuda i nawet wianki byś narobił z takim zadłużeniem co nie? 😉 Daj pomysła, nie bądź sknera 😉

  • Poprzednik tymbardziej startował z poparciem PiSu co nie zmienia faktu, że jesteśmy z jego ręki w PiSi po jego cudnym zarządzaniu 20 letnim.

 14. Generalnie to nie jest źle. Przez 4 lata jeszcze będzie na co zwalać i można nie robić nic. Piękny prezent dla elektryków. Sytuacja marzenie winny Boguś i PiS. Nawet gazetki wyborczej nie trzeba z artykułami o podpisie JS.

  • Jak mi wystrzeli moja, to się podzielimy na pół. Dobrze widzieć, że nie tylko mi zależy na tym miejscu w tak szczególny sposób. Pozdrawiam.

   • Tylko na nich? A Knfederacja? Partia Narodowo/Wolnościowa?
    PiS nas sprzedaje za socjal Izraelowi.
    Wy serio macie tak wyprane mozgi ze macie pis i po tylko?
    pis-po jedno zło

    • Tak, za to Konfederacja to samo dobro. Wszyscy startujący z tej partii i głosujący na nich powinni się leczyć – przy nich to nawet PiS jest mniejszym złem.

     • Rozbawiłeś mnie. Zło bo chcą wam zabrać socjal rozprawić się z lgbt i obniżyc podatki? Tylko przykłady dałem. To jest zło? Leczyć to Ty się powinieneś, tak wnioskuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.