Nowa kopalnia w Kobiórze ?

4

kulczyk_investments_240x180Spółka Śląski Węgiel, należąca do grupy kapitałowej Kulczyk Investments, uzyskała koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu w obszarze Orzesze – dowiedział się portal wnp.pl.

24 września br. spółka Śląski Węgiel uzyskała od ministra środowiska koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu w obszarze Orzesze.

Obszar ten zlokalizowany jest w gminach: Orzesze, Czerwionka-Leszczyny, Kobiór oraz Suszec i ma powierzchnię 30 km kw.

– Koncesja udzielona została na cztery lata – mówi portalowi wnp.pl Jerzy Markowski, prezes spółki Śląski Węgiel, były wiceminister gospodarki. – Wymaga ona między innymi wykonania czterech otworów o głębokości 1000 metrów każdy.

Wiercenia należy rozpocząć nie później niż do 9 miesięcy od terminu uzyskania koncesji.

– W mojej ocenie jest to jedno z najbardziej produktywnych złóż węgla kamiennego w Polsce – ocenia Jerzy Markowski. – Dlatego przed laty oferowałem zainteresowanie tym obszarem koncernowi Emami z Indii. Jednak ich zainteresowanie węglem nie pozwalało na tak długie oczekiwanie na koncesję. Zamiast czekać na koncesję w Polsce, kupili dwie kopalnie węgla koksowego w Indonezji. I już wydobywają tam węgiel. Na tę koncesję czekaliśmy trzy lata. Warto było, ponieważ zasoby węgla w tym obszarze przekraczają 2 mld 100 mln ton, z czego 40 proc. stanowi węgiel koksowy. Wprawdzie inwestor zainteresowany jest głównie węglem energetycznym, którego w tym obszarze jest 1,3 mld ton. Jednak węgiel koksowy, jeżeli będzie wydobywany, zdecydowanie podniesie efektywność tego przedsięwzięcia. Oczywiście po zrealizowaniu koncesji poszukiwawczej kolejnym krokiem jest ubieganie się o koncesję na eksploatację złoża – zaznacza Jerzy Markowski.

Jerzy Markowski zwraca uwagę na fakt, iż jest to druga koncesja. W 2012 roku spółka Śląski Węgiel uzyskała bowiem analogiczną koncesję na obszar Studzionka-Mizerów.

Jerzy Dudała

źródło wnp.pl

4 KOMENTARZE

  1. ze wsi jesteś rychtyk ze Polskiej wsi
    srać na cudze byle sam mieć ..i o taką Polskę kiedyś walczyli powstańcy
    szkoda gadać .

  2. Dokladnie po co wydawac pieniadze na poszukiwania tu ma Kulczyk na tacy ,najwiecej w vudowie kosztuje wybucie szybow tu ma wszytko gotowe tylko troche odpompowac odtamowac przodki ktore zostaly jak staly. Jednak KW pewnie nigdy sie na to niezgodzi komus na tym ciagle zalerzy zeby tu przypadkim nikt sie nie krecil a Silesje odpalili a teraz kilkukrotbie gorsza Siersze reaktyuja

    • Póki co to Kompania Węglowa ma 600. tys. ton niesprzedanego węgla na hałdach i kilkaset milionów debetu. I rozpaczliwie szuka sponsora. Trzeba się cieszyć z tego, że ten prywatny inwestor dostał koncesję wystarczająco blisko żeby dojechać do pracy i wystarczająco daleko, żeby mieszkać od tego syfu, który przy wydobyciu powstaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.