Powstanie nowa kopalnia węgla w Mizerowie

1

Należąca do Kulczyk Investment spółka Śląski Węgiel Żory-Suszec otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża węgla Studzionka-Mizerów. Obszar znajduje się na terenie gmin Pszczyna i Suszec w województwie śląskim. Otwarcie nowej kopalni może nastąpić w 2018-2020 roku – pisze “Rzeczpospolita”.

Koncesja wydana 22 listopada ważna jest przez cztery lata i w tym czasie spółka wykona sześć odwiertów o głębokości około 1000 metrów każdy. Koszt jednego odwiertu szacowany jest na około 1 mln zł.

Jak twierdzi Jerzy Markowski, szef zespołu projektowego, a także były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, badania mogą potrwać około 2 lat, a później firma będzie się starała o koncesję wydobywczą.

Jak wynika z szacunków złoża, może tam się znajdować około 200 mln ton węgla, z czego 70-80 proc. to węgiel energetyczny, a pozostały to koksowy, czyli baza do produkcji stali. Podkreśla się jednak, że to dane z 1994 roku i węgla może być tam więcej.

Wydajność ewentualnej nowej kopalni szacuje się na 3 mln ton węgla na rok. Jeśli powstanie, będzie miała nowy szyb wydobywczy, ale maksymalnie jeden. Będzie się ona znajdowała niedaleko kopalni należącej do JSW. Jastrzębska Spółka Węglowa twierdzi jednak, że nie będzie ona kolidować z planami rozwoju spółki.
źródłó wp.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.