Nowa linia autobusowa do Tychów

28

Od 1 stycznia MZK Tychy uruchomi pięć nowych linii autobusowych. Tyskie autobusy będą dojeżdżać m.in. do Bierunia, Chełmu Śląskiego, Imielina, Oświęcimia, Miedźnej i Pszczyny.

We wtorek, 4 listopada w siedzibie MZK Tychy prezydent miasta Tychy oraz przedstawiciele ośmiu innych gmin podpisali rozszerzenie porozumienia międzygminnego o organizacji publicznego transportu zbiorowego. Witając zebranych prezydent Andrzej Dziuba podziękował wszystkim za osiągnięty kompromis.
– Rozmowy trwały już od dawna, ale nabrały przyśpieszenia w momencie, gdy sytuacja w PKSiS Oświęcim stała się krytyczna i masowo zaczęły wypadać autobusy – mówi prezydent Tychów. – Mieszkańcy, zwłaszcza Bierunia, mieli problemy z dojazdem do pracy.

Rozszerzone porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Od tego dnia w ofercie MZK Tychy będzie pięć nowych linii autobusowych:

686 – Trasa: Oświęcim-Bieruń-Tychy. Liczba kursów w dni robocze w obie strony: 47

54 – Trasa: Imielin-Chełm Śl.-Bieruń-Tychy. Liczba kursów w dni robocze w obie strony: 32

274 – Trasa: Bieruń-Bojszowy-Tychy. Liczba kursów w dni robocze w obie strony: 25

251 – Trasa: Bieruń-Bojszowy-Miedźna. Liczba kursów w dni robocze w obie strony: 14

181 – Trasa: Bieruń-Bojszowy-Pszczyna. Liczba kursów w dni robocze w obie strony: 10

Organizacja tych przewozów wiąże się oczywiście z kosztami – będzie to ok. 6 mln zł rocznie, z czego ok.2 mln to szacowany wpływ ze sprzedaży biletów. Pozostałymi kosztami będą musiały podzielić się gminy i właśnie dlatego potrzebny był kompromis. W myśl zawartego porozumienia, każda gmina zapłaci za kilometry „przejechane” na swoim terenie.

– Wyjątkiem są tu Tychy – wyjaśnia prezydent Dziuba. – Ponieważ wszystkie nowe linie będą wjeżdżały na teren Tychów, musielibyśmy od razu przyjąć na siebie bardzo duży ciężar. Wspólnie uzgodniliśmy, że Tychy będą do tej pełnej płatności dochodzić w ciągu 3 lat. W 2015 roku zapłacimy jedna trzecią tych kosztów dodatkowych, w 2016 r. dwie trzecie a w 2017 r. poniesiemy już pełny koszt naszego udziału (około 1 mln zł – przyp. SW).

Ten kompromis wynika stąd, że sąsiednie gminy bardziej niż Tychy potrzebują tych połączeń. – Trzeba jednak powiedzieć, że nowe linie zwiększą też częstotliwość kursowania autobusów na terenie Tychów, a więc zwiększą komfort podróżowania naszych mieszkańców – zaznacza prezydent Dziuba. – Można będzie przecież wsiąść do autobusu który jeździ do Bierunia i przejechać nim dwa czy trzy pzrsytanki na terenie Tychów.

Do obsługi nowych linii potrzeby będzie też dodatkowy tabor. Jak poinformował prezes PKM Tychy Andrzej Kowol, dobiega końca procedura przetargowa na 36 nowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym.

Od 1 stycznia MZK Tychy będzie organizować transport publiczny na terenie 16 gmin – Tychy, Mikołów, Kobiór, Wyry, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice, Bojszowy, Pszczyna, Bieruń, Miedźna, Imielin, Chełm Ślaski oraz miasto i gmina Oświęcim. Sieć MZK Tychy przekroczy tym samym granice województwa, sięgając również na teren woj. małopolskiego. Tyskie autobusy będą się zatrzymywać na 1146 przystankach.

źródło Tychy.pl

umowa mzk

28 KOMENTARZE

 1. No też bylbym za poparciem prywatnych przewoźników lecz mam jednak male pretensje do nich.

  Prywatni jeżdzą wylacznie busami max 15 osobowymi. Niejednokrotnie widzialem busa “przeladowanego” jadącego z Pszczyny bo jakies minimum 15 osób stalo w nim jeszcze miedzy siedzeniami..
  To jeśli prywatni mieliby jeździc to wylacznie autokarami a nie busikami.

  Zobaczycie ze wpadnie kiedys kontrola na te busy i pomimo że bedziesz mieć bilet miesieczny kierowca nie weźmie wszystkich bo bedzie po karze grzywny. lub jej sie bedzie bał.

  Akoro przewoźnik widzi że ma oplaconych na kursie ponad 30 biletów miesiecznych to niech puszcza dwa busy .
  Placimy przeciez za bilet więc mam prawo w busie usiąść a nie gnieść sie na zakrętach.

  Myśle ze mnie popieracie w tym temacie!

  • Żadnych busów w godz. tzw. szczytu przewozowego. Autokary.
   W latach 90tych człowiek mogl w Pszczynie kupic rower czy meble w kartonie i nie mial obaw, ze dowiezie to na Wole. Przypominam ze sa przykladowo matki, ktore chca przewiezc wozek z dzieckiem. To co jest teraz to jest uwstecznienie sie, bo z normalnej komunikacji osiagnelismy poziom Ukrainy z jej marszrutkami.
   Z drugiej strony: busy niech jezdza poza godz. szczytu przewozowego, gdy jest garstka pasazerow – przykladowo jako ostatni kurs w danym dniu, po 22.00
   Zadne skrajnosci typu: tylko busy, tylko autobusy. Pamietam jak pszczynski PKS puszczal na wole “przegubowca”, ktorym oprocz powietrza i much jechalo 2-3 osoby. Nie dziwic sie, ze padli, no ale “panstwowi” tak gospodarują.

 2. Tak obserwuję i przez lata wpompowane były pieniądze do Pks Oświęcim od nowego roku gminy będą pompować publiczne pieniądze do MZK Tychy grube miliony a całą robotę robią prywatne busy (soboty niedziele święta co stanowi ich koszt a nie przychód) nie otrzymując ani grosza dofinansowania. MZK ma otrzymywać 4,40zł za wozokilometr plus dochód z biletów ( pracuje w transporcie na szczęście towarowym a nie komunikacja publiczna ) przecież prywatni przewoźnicy nawet nie mażą o takiej kasie, a też wychodzą do przodu dzisiaj z Woli do Tychów jechał autobus od prywatnego przewoźnika który obsługuje tą linie, pytałem i będzie już jeździł na tej linii, Panowie dużo muszą się nakręcić żeby utrzymać taki pojazd.
  Panowie kandydaci na Wójtów, może w tym kierunku trzeba iść pomóc prywatnym przewoźnikom, na pewno za połowę tej kasy zrobią dużo więcej, kasa zostanie na inne cele,będzie dobra komunikacja a prywatni się rozwiną. Prywatni przewoźnicy SZACUNEK, działacie w trudnym temacie komunikacja, i jeszcze musieli byście walczyć z nie uczciwym rozdawaniem publicznych pieniędzy.

  • Wspierac prywatnych – jak najbardziej, bo z reguły prywaciarz gospodaruje madrzej niz “panstwowy”. Tylko jeden warunek: ma miec autobusy – takie pelnowymiarowe, a nie busy. Bo busami to mozna jezdzic na Ukrainie przykladowo – tam to sie nazywa “marszrutka”. A nie w centrum Europy, w kraju Unii Europejskiej, ktory od owej Ukrainy w przeliczeniu na łebka ma na glowe 5x wiekszy PKB nominalny (liczony w USD).
   Do takiego busa nie wejdziesz z rowerem, wózkiem inwalidzkim, wózkiem dzieciecym, wiekszym bagazem czy wiekszymi zakupami.
   Osobna sprawa, ze PKSy padły wlasnie przez te busy, bo ludzie woleli rozklekotaną nyskę, ktora jechala przed autobusem, ale za to byla tansza o 20-50 groszy.

   • Owy autobus jeździ tylko o godzinie 14.20 z Woli, 15.20 z Tychów. Spróbuj wejść do busa w Tychach o 14.20, kierowca albo ci się wgl nie zatrzyma, bo nie będzie miejsca, albo bedziesz stał na masce, ewentualnie schodach przy wejściu.

 3. Może ktoś by w końcu zrobił z tymi busami z Pszczyny. O ile rano do Pszczyny jadą 2 lub 3 busy jednocześnie, to z powrotem jest jakiś koszmar. Szczególnie w piątek kiedy to ludzie przyklejają się do przedniej szyby, bo podjeżdża ten stary niemiecki bus na parenaście osob (swoją drogą idiotyczna decyzja wlasiciciela busa)

 4. Tak dalej ciaśnijmy się w rozlatujących się busikach, gdzie na 22 miejsca siedzące przewożonych jest po 40-50 osób, stojąc na masce trzymając się szyby czy stojąc w drzwiach, a żeby ktoś wyszedł inni też muszą wyjść. Komedia. Policja też niech nadal zatrzymuje na kontrole z głupawymi uśmieszkami i tekstem “a ile ich tu Pan wiezie?”. Może pierwszy poważny wypadek, otworzy niektórym oczy jak to zazwyczaj bywa. Może ofiara śmiertelna to będzie wystarczający powód by lepiej zadbaćć o komunikacje w tej wsi.

 5. I znów kolejny przykład ignorancji robienia idiotów z mieszkańców przez Tarnowskiego i jego radnych.
  Cytat ze strony wójta ” 4 listopada 2014r. w siedzibie Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach, Wójt Gminy Miedźna Bogdan Taranowski podpisał porozumienie międzygminne w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych gminy Miedźna na trasie Wola-Bieruń-Wola.” Otóż panie wójcie (specjalnie z malej) wygląda to tak jak by to pan był inicjatorem tego spotkania a ze zdjęcia jednoznacznie wynika ze został pan tylko zaproszony do podpisu, a cala inicjatywa leży po innej stronie. Ale nie o tym PKS Oświęcim wygrał przetarg z kwota ponad 60 tys zl za utrzymanie transportu na terenie naszej gminy, niema transportu nie ma kasy mało powinni wypłacić odszkodowania jednak gmina Miedźna nie wystąpiła do tej pory o żadne odszkodowanie. A gdzie sa pieniądze które Miedźna nie za płaci do PKS ano ida na prywatna kampanie wójta spotkania integracyjne zwane „gościną” wycieczki dla nauczycieli zwane „dniem edukacji”
  Kolejna sprawa jeśli już byli wszyscy w jednym miejscu to jaki problem było się dogadać z Tyskim MZK aby przedłużyć linie z Międzyrzecza choćby do Woli nie marzy się już do Miedźnej i już mamy komunikacje autobusowa z Tychami. Z Oświęcimiem przedłużyć linie z Harmez do Woli mamy komunikacje AUTOBUSOWA z Oświęcimiem i proszę nie opowiadać ze granica województw i czegoś się nie da bo to jest KLAMSWO. Cytat z programu ’ kontynuować działania w celu usprawnienia komunikacji w kierunkach: Pszczyna, Tychy, Oświęcim’ no to jest szczyt obłudy po tym jak zarznął Pan komunikacje zbiorowa w tej gminie i w jej miejsce wprowadził prywatną busikami gdzie matka z dzieckiem i wózkiem NIE MA SZANS się nigdzie dostać. PYTAM CO ZESCIEROBILI DO TEJ PORY!!! Co inne komitety zaproponowały konkretne rozwiązania to szybko żeście dopisali do swego programu.
  Nie Kłam pan na wstydu oszczędź.

 6. Wiadomo przed wyborami trzeba się pochwalić ( chociaż pewnie gdyby nie upadek PKS Oświęcim to nawet by to wójtowi przez myśl nie przeszło ) ale dlaczego wójt nie załatwił by prócz linii 251 ( tylko do Bierunia ) na Wolę pojechała obecna linia 627 ( do centrum Tychów), która kończy kurs w Międzyrzeczu…

  • Ta linia 627 z Miedzyrzecza czterech liter nie urywa – 4 kursy na dobe i tylko w dni robocze.
   A dwa – pewnie chodzi o kase, tyski MZK kaze sobie doplacac wiecej za przejechane kilometry, niz oswiecimski. A juz za oswiecimskiego PKSu byla u nas bida, jesli o kursy 551 do Tychow chodzi.

 7. Wójt nie ma pojęcia o transporcie zbiorowym, bo przez 16 lat swojego urzędowania doprowadził ten transport do UPADKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak panbie wójcie do Pszczyny dojechać w ciasnym busie to tragedia !!!!!!!!!!!!!!!!!! Radni wójta i sam wójt zniszczył w tej gminie trans[port publiczny a stworzył PRYWATNY transport….

 8. No tak dokladnie wojt nigdy nie jechal w busiku wtedy moze by zobaczyl na wlasne oczy jak wyglada transport zbiorowy. Ciekawe czy bylo by milo jak nie zmiescil by sie do busika i zostal by na przystanku mysle ze nowi radni zrobia z tym wreszczie porzadek dodam nowi bo dotychczasowi przez 4 lata nic nie zrobili. A to ze 251 jedzie przez Miedzna to juz inicjatywa prezydenta Tychow ktory podjol decyzje o uruchomieniu tych tras zdajac sobie sprawe ze sprawna komunikacja ze strefa ekonomiczna pozwal pozyskac pracownikow. Taranowski zostal tylko powiadomiony o takim fakcie i poproszony o podpis gdyz musi jako wojt wyrazic zgode na taki transport ale pewnie zaraz odtrobi to jako jego inicjatywa i niesamowity sukces kolejny raz przekrecajac fakty

  • Tak Tak, oczywiście Pan Dziuba z Tychów “utworzył” 251 do Miedźnej bo mu na tym zależy… Po problemach z PKSiS Oświęcim w Bieruniu podjęto decyzję, że 551/251 będzie jeździć na Wolę jeśli UG Miedźna się dołoży, a jak nie to będzie kończyć wszystkie kursy w Międzyrzeczu. Od stycznia 2015r. linia 251 będzie miała 7 kursów z Bierunia na Wolę i 7 kursów z powrotem. Więc do Tychów już nie dojedzie (no i logiczne, że do Miedźnej również nie). Dobrze że chociaż niektórzy się cieszą że “tanio” dojadą do Katowic na jednym bilecie, za to z minimum trzema przesiadkami 😉

   • Hehe, przyznam rozpedzilem sie, dopiero pozniej doczytalem, ze 251 pojedzie tylko do Bierunia, a nie Tychow. Szkoda. To rzeczywiscie oznacza 2 przesiadki – w Bieruniu i w Tychach, jadac do Katowic. Moze z czasem MZK Tychy polaczy sie z KZK GOP, to wtedy bedzie jedna przesiadka, w Bieruniu Starym na 931.

 9. oj “górnik” ale żeś wymyślił pierdołę. wójt będzie jeździł autobusem. JUŻ GORSZEGO ABSURDU NIE MOGŁEŚ WYMYŚLIĆ, WIDZIAŁEŚ KIEDYŚ, ŻEBY WÓJT JECHAŁ BUSEM CZY AUTOBUSEM? to, że dzieci do szkoły będą dojeżdżać, ludzie do pracy, tego nie widzisz?
  ALE WIADOMO WYBORY CORAZ BLIŻEJ, WIĘC NAGONKI NA OBECNEGO WÓJTA CIĄG DALSZY. ludzie zastanówcie się nad tym co piszecie, bo niektóre wypowiedzi, to ŻENADA!!!!!!!!

  • Pomysłowy z Ciebie obrońca, boki zrywać. Wójt, co widzą chyba wszyscy mieszkańcy, porusza się oczywiście służbowym Fordem a nie busami i autobusami. Hm… czy to na pewno jest na plus dla niego? Bardzo ciekawi mnie taki roczny koszt paliwa zużywanego w tym samochodzie. Opowiesz coś o tym?

   • A wyobrazasz sobie, zeby władza jezdzila zbiorkomem, skuterem czy jakims rowerem, albo nawet chodzila na piechote? Bo ja nie.
    Kiedys czytalem o przypadku sedziego w Polsce, ktory do pracy dojezdzal.. rowerem i to nie z biedy, po prostu sprawialo mu to przyjemnosc, zdrowy styl zycia i te sprawy. Jego koledzy szybko naprostowali mu poglady życiowe, zeby nie robil wiochy.

 10. Brawoooo! W koncu linia “251” po wielu, wielu latach (90te i wczesniej) wrocila na Wole, pamietam jak dawniej jezdzily tzw “czerwone” autobusy, zanim nie przejal tego oswiecimski PKS. Zakladam ojczywiscie ze linia Bojszowy – Miedzna pojedzie przez Wole. No i tez pytanie, ktore przystanki w Woli obsluzy, mam nadzieje, ze nie tylko osiedle W2 po drodze, tylko rowniez Wole Szkola czy Wola Dom Kultury, po czym zawroci na Miedzna.
  Super, bo na jednym 90cio minutowym bilecie bedzie mozna dojechac przykladowo z Woli do Katowic, a kosztuje on 4,40 normalny, 2,20 ulgowy, czyli tanio jak przyslowiowy barszcz. Do tego poprawi sie dojad z Woli do innych miast, wszystko na jednym bilecie, przykladowo w niedziele bedzie mozna jechac z Woli do Oswiecimia z przesiadka w Bieruniu, bo obecnie busiarz jezdzi tylko od poniedzialku do soboty. No i mam tez nadzieje, ze rozklady beda dobre, wroci np. kurs po 22.00 na Wole.
  Dla mnie super, mimo ze mam samochod, ale zdarza mi sie jezdzic komunikacja publiczna.

 11. Linia Miedźna – Bieruń to dla obecnego wójta alternatywa gdy przegra wybory i auto służbowe straci.
  Widać facet ma tupet nawet zabezpiecza się pod tym kątem 🙂 Jadąc z Miedźnej w Gilowicach ma przystanek i dalej Wola i kopalnia Piast hehehe Wojt spryciarz jesteś 🙂
  Szkoda, że tak o mieszkańcach nie dbałeś przez tyle lat tylko wszystko na tej Woli startowało do Tych, O swiecimia i Bierunia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.