Obiecujące wyniki wydobycia metanu z pokładów węgla- Gilowice polskim Kuwejtem

8

W ciągu dziewięciu miesięcy testowego wydobycia z pokładów węgla
w Gilowicach (woj. śląskie) uzyskano ponad 790 tys. metrów sześciennych metanu. Przepływy gazu osiągnęły stabilny poziom ok. 5 tys. metrów sześciennych na dobę. Spółka planuje nowe odwierty.

Projekt w Gilowicach to pierwszy krok do rozwoju technologii wydobycia metanu z pokładów węgla w znacznie szerszej skali – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Chcemy, aby upowszechnienie tej technologii skutkowało zwiększeniem potencjału wydobywczego gazu w Polsce nawet o miliard m sześc. gazu rocznie – poinformował. Minister dodał, że w ten sposób ograniczymy zależność od importu surowców z zagranicy z pozytywnym skutkiem dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wyniki są bardzo zachęcające. To dobra wiadomość dla Polski,
dla mieszkańców Śląska i PGNiG –
mówi Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.
– W przyszłości metan w pokładach węgla może być ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów węglowodorowych. Odmetanowanie kopalń wpłynie również zasadniczo na poprawę bezpieczeństwa pracy górników. Pozwoli też ograniczyć emisję metanu, agresywnego gazu cieplarnianego, do atmosfery
– wyjaśnia prezes Woźniak.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, który jest partnerem PGNiG w projekcie badawczym realizowanym w Gilowicach, wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym wynoszą ok. 170 mld m sześc. – To bardzo duży, do tej pory praktycznie niewykorzystany, potencjał. Większy niż udokumentowane zasoby polskich złóż gazu ziemnego. Produkcja metanu z węgla metodami wiertniczymi  powinna być ważnym uzupełnieniem krajowego bilansu energetycznego. Liczymy na współpracę z kopalniami i całym sektorem węgla kamiennego – mówi dr Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

W marcu uzyskaliśmy koncesję na rozpoznawanie i poszukiwanie a także wydobycie metanu z pokładów węgla na obszarze prawie 19 km kw. Obszar koncesji obejmuje tereny gmin Miedźna, Bojszowy, Pszczyna oraz miasta i gminy Brzeszcze. Wiosną przyszłego roku planujemy tutaj kolejne odwierty – dodaje Piotr Woźniak.

PGNiG i PIG-PIB rozpoczęły projekt badawczy w Gilowicach we wrześniu 2016 roku. Celem prac jest przede wszystkim zbadanie możliwości intensyfikacji produkcji metanu z pokładów węgla z użyciem techniki szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowaniu do odwiertu płynu rozszczelniającego skały (w tym przypadku węgiel i skały otaczające), w których uwięziony jest gaz. PGNiG zdobyło doświadczenie w stosowaniu  tej metody w trakcie poszukiwań gazu łupkowego.

Choć wydobycie metanu z pokładów węgla jest prowadzone w wielu krajach
na świecie, w Polsce nikt do tej pory nie podjął się go na szerszą skalę. Stosowane są jedynie zabiegi usuwania metanu uwolnionego w trakcie eksploatacji kopalni. Wykorzystanie metody testowanej w Gilowicach pozwoli pozbyć się dużej części gazu jeszcze przed rozpoczęciem prac górniczych. W znacznym stopniu zmniejszy to zagrożenie metanowe w kopalniach.

8 KOMENTARZE

 1. Słuchajcie, teraz żarty kończą się raz a dobrze. Przy tej opcji definitywnie nie stać nas na wójta – czarodzieja. Obecny czarował elektrownie, ani słychu ani dychu po niej. Ale za to wyczarowano przez przypadek… gaz.
  Widziałam kiedyś magika lichej klasy. Zamiast królika z kapelusza wyciągnął zasmarkaną chusteczkę. I ubawu nie było powiem wam.
  Ale wracając do tutejszej sprawy, już parę ładnych rzeczy zaskoczyło niejednego. Od opowiadania i obiecywania nikomu nic nie przybędzie! Za to ubywa sporo. Każdy to już widzi, kto umie zrobić rachunek 2+2. Za rok kłania się ostatnia szansa, żeby nie popłynąć na maksa. Bo chyba widać, że sporo szkód jest już zrobionych na stałe, to jasne. Jeśli za rok znów postawimy na kogoś, kto po cichu załatwia wszystkie trudne sprawy a ci których one dotyczą dowiadują sie na końcu i już g… można zrobić to Szczęść Wam Boże, górnicza i nie górnicza braci. To są wasze mieszkania, wasze domy, wasza miedza. Ile będą warte? Niech dobrze policzy i ten, co dziś sprzyja tym czarom, czy aby mu się to na pewno opłaca? Może emigracja potem, hę?
  Prosty przykład podam, czy można ufać w intencje wójta. Z łączeniem szkół podstawowej i technikum. Dwie bliskie osoby wójta (żona i jej koleżanka) zostały dyrektorkami nowego zespołu szkół. I to czysty przypadek, że nagle technikum nie ma już I klas. Jak szkoła nie ma I klas to co dalej? Ano, szkoła gaśnie. Ale stołki dla dyrekcji są zagwarantowane w zespole, no przecież! W sumie można zrozumieć prawda? Po kij teraz technikum? Stołki były? BYŁY? Stołki będą? BĘDĄ! Iiiiii… tańczymy labada, labada, labada…Taka magia i urok. Zacznijcie myśleć. Inaczej zaczniecie gasnąć jak to biedne technikum! Z kasą na minusie.

  • Słyszałem sesję w sprawie technikum i akcję pani Antos która dużo mówiła i podkuliła ogon i zrezygnowała z funkcji. Przecież wszyscy wiemy ze chodziło o żonę i nikt nie jest głupi a nasza polska inteligencja dalej mu bije brawa i bijcie brawa dalej a później sie dziwiciw ze nikt was w szkole nie szanuje. Każde dziecko ma już sostęp do internetu i widzi ten cyrk.

 2. Przecież wyraźnie w materiale filmowym jest powiedziane że odzyskują metan aby górnicy mogli bezpiecznie fedrować. Więc za jakiś czas Tauron lub kopalnia Studzienice będzie fedrował pod naszą gmina i niech nikt teraz nie gada że tak nie będzie. Wyraźnie dziękował wójtowi że zezwolił na takie rzeczy jest to nagrane. I tak nas wycyckała władza. Wójt wróci do siebie a my będziemy naprawiać domy.

 3. No tak, mafia węglowa jak zwykle wyjdzie na swoje a my będziemy mieli drugi Bobrek (zawalone chałupy, zalane lasy i pola).

 4. Tekst z innego portalu…
  A czy ktoś zwrócił uwagę na to,że koncesja na rozpoznanie i wydobywanie metanu ze złoża pokrywa się z terenem występowania złoża węgla? bo gdzie jest złoże węgla, tam jest gaz, więc następna będzie koncesja na wydobywanie węgla na terenach, które wymienione są w artykule…
  Dzięki panie Wójcie za kilka lat będą fedrować pod Gilowicami lub naszą gmina czytaj ze zrozumieniem.

  • oczywiście ze tak przecież wyraźnie minister mówi ze pokład 510 jest strategiczny a odmetanowanie jest przygotowaniem pokładu pod szybszy i skuteczniejszy fedrunek. Wegla nie ma na składach wiec jest pobyt a jak jest pobyt to mona fedrować, a gdzie jak nie tu. Wola budowana pod szkody górnicze tu miała byc czynna kopalnia, a Gilowice co tam parę haup

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.