Obrady XLIV sesji budżetowej Rady Gminy Miedźna

34

Portal Wolanie.Info zaprasza na retransmisje  z obrad XLIV sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się 28 grudnia 2017r.

Kilka słów komentarza dotyczącego ostatniej sesji:

– Podczas sesji został przyjęty jednogłośnie budżet na 2018 rok.

– Gmina Miedźna w minimalnym stopniu wykorzystuje środki UE. Dochody  to 70 milionów złoty, natomiast środki pozyskane z Uni Europejskiej to tylko 3,5 miliona złoty, co daje jeden z najniższych wskaźników w kraju. Dlaczego wypadamy tak słabo na przykładzie innych gmin? 

-Podczas obrad była wielokrotnie podnoszona argumentacja o konieczności zwrotu podatku od wyrobisk górniczych w kwocie 10 milionów złoty, co miało się przekładać na niezrealizowane inwestycje w gminie, jednak już z taką częstotliwością nie wspominano o subwencji w wysokości 5 milionów na pokrycie tych wydatków.Czyli realny koszt poniesiony przez gminę to 5 milionów złoty, czy taka kwota naprawdę jest aż tak znacząca w 70-cio milionowym budżecie iż wiele planowanych i długo wyczekiwanych przez mieszkańców  inwestycji odkłada się w czasie? Przypadek czy celowe działanie?

-No i ostanie słowa naszego komentarza do ostatniej sesji. Zadłużenie gminy było prezentowane jako bardzo ostrzone, gdzie  gmina Miedźna  była porównana do najbardziej zadłużonej gminy w Polsce. Redakcja sprawdziła jak wygląda to  w realiach naszego powiatu i regionu, tutaj sytuacja jest diametralnie  zgoła odmienna,bowiem  Miedźna jest jedną z najbardziej zadłużonych w rejonie. Dlaczego zestawiono nas z najbardziej zadłużoną gminą w Polsce?

Te i poprzednie pytania pozostawimy ocenie naszych czytelników i jednocześnie zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach.

Zadłużenie na mieszkańca wg danych ze sprawozdań z wykonania budżetów JST po 3 kw. 2017 r. oraz na podstawie danych GUS o liczbie ludności na koniec 2016 r.

 

l.p. WK PK GK GT Nazwa Zadłużenie ogółem
3 kw 2017           (w zł)
Kwota zadłużenia na mieszkańca  (w zł)
               
1033 24 10 04 2 PAWŁOWICE 15 907 530 878
               
1620 24 10 03 2 MIEDŹNA 8 509 542 525
               
1773 24 10 01 2 GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ 2 962 285 443
               
2057 24 10 05 3 PSZCZYNA 13 637 789 261
               
2110 24 10 02 2 KOBIÓR 1 055 016 215
               
2369 24 10 06 2 SUSZEC 71 071 6

 

Zapraszamy do oglądania retransmisji z obrad

 

 

Głosowanie nad budżetem na 2018 rok

34 KOMENTARZE

 1. cytat z faceboka pana radnego Germanka czy zajmuje sie nasza rada gminy NIEDOWIARY

  Na kolejnej sesji będziemy podejmować uchwałę, które zlikwiduje ulgi dla przedsiębiorców tworzących w naszej gminie miejsca pracy. Jednocześnie wiele osób podkreśla, że to w naszej gminie takich brakuje i za pracą trzeba dojeżdżać do Bierunia, Tychów, a nawet do Bielska czy Gliwic.

 2. Po co autobusy, młodzież do
  LO w Gilowicach też nie ma czym dojechać, a w OSP Wola nie ma już pół roku samochodu. Przeczekali Was i już pozamiatane, nie ma tematu.

  • Wójtowi PSZOK wybuduje pod nosem i też nic nie będzie wiedział.
   A wojcie jak rozmowy z MZK Oświęcim? Będą w końcu autobusy?

  • Zapaliło się pod nogami Panie radny o swój interes się zaczął pan martwić ale jak mają dojechać ludzie do Oświęcimia to już nie interesuje pana ?

 3. Nie rozumiem jednego skoro komisja oświaty zarekomendowala pozytywnie plan rozwoju szkoły podstawowej we Frydku to po co modernizacja tam parking jak w jego miejscu będzie przedszkole?! Czyżby to była tylko kolejna kiełbasa wyborcza radnych i wójta?

  • i jeszcze wiele innych też można. Można na ten pr,yklad służbowym gminnym samochodem jeździć popołudniami na zakupy, można kupować kwiaty na różne imprezy gminne i poza gminne na które wójt chadza, można też organizować takowe i honorować go wyróżnionymi powitaniami a czasem przemowami. Można publikować za gminne pieniądze swoje fotki i bezkrytycznie artykuły. A jakże. Za bywanie tego Pana każdy z nas musi zapłacić.

 4. Panie Rozmus coś słabo oj słabo walczysz z Mantransem który to już miesiąc trwa? Pan Banaś pisał chyba na ten temat we wrześniu że na czas budowy legalnie będą jeździć. Panie Rozmus przrciagasz pan temat z wójtem do wyborów żeby pokazać że coś robicie.
  Widziałem w Internecie Pismo z zapytaniem skierował Pan Banaś do PZD i jasno padła odpowiedź że na czas inwestycji legalnie firma Mantrans będzie jeździć po naszych drogach. Tak więc Panie Rozmus nie przeciagaj już tematu.
  Ja myślę, że zadzwonię do Pana Łukasza i poproszę o skan pisma aby udostępnić na tym portalu i ludzie przejrzą na oczy jak bezradni radni są w tej gminie.

 5. Taranowski właściciel mixpola wymienił lampy na LED na co ty czekasz aż Banaś że Słoninką będą Cię nękać A później będziesz rozpowiadał po wsi że Cię głębią.

  • Na najwiekszych dziurach zabitych dechami są montowane lampy ledowe. Tylko gmina miedzna jest zacofania. A lampy na pszczynskie dają tyle światła co nic.

 6. Drodzy radni a potem wójcie czy mogę uzyskać jedna prosta odpowiedz na moje pytanie- Czy ja jako mieszkaniec tej gminy mam jakieś preferencje podatkowe zniżki bądź jestem zwolniony z podatków? otóż odpowiem wam NIE place takie same podatki jak każdy inny obywatel w tym kraju wiec dlaczego czuje się tu jak ktoś już nawet nie trzeciej a piątej kategorii? dlaczego w ościennych gminach coś się dzieje powstaje buduje jest darmowa komunikacja miejska w pełnym slow znaczenia komunikacja, ośrodki kultury żyją są zajęcia jest co robić a tu o 19-00 do domu pod kołdrę i spać. To jest nieudolność Radnych tak Radnych bo to Wy państwo decydujecie o tym którędy podażą gmina, dlaczego nie dołączyliśmy do aglomeracji? odpowiem bo tam jest kontroling i nie pokręciło by się na boczku urlopów czy wymiany krat w oknie za 30 tys zł bądź fuszek w GZGK tak autko firmowe GZGK w święta jedzie tam i tu z choinkami co może nie? Nieudolność czy duza operatywność ale w prywatnym zakresie tam gdzie profit idzie do prywatnej kieszeni a to tak jak nie wiecie o czym mowa bo może nie wiecie drodzy radni ze powstała aglomeracja, czytając gminne sprawy można odnieść właśnie takie wrażenie. https://metropoliajedziemy.pl/

  • Jeszcze tylko najbliższe wybory, nawet za wszelką cenę- i ostatnie 5 lat dojnej zmiany do wypasionej emeryturki, a potem już może kamień na kamieniu nie pozostać w tej okolicy, kogo to…
   Radnych i wójta wybierają mieszkańcy, którym się naobiecuje znowu wspaniały rozwój i “wszystko dla mieszkańców” drogi, szkoły (w tym technikum w Woli- po wyborach zapomną), kultura, KOMUNIKACJA PUBLICZNA, nawet ścieżki rowerowe jak trzeba będzie-ciemny lud to kupi jak zawsze = pięć lat z ręką w nocniku… wyborco “i znowu w plecy”. Samorząd sam się nie wybiera, ani radni, ani wójt! DEMOKRACJA, ale do niej trzeba społeczeństwu dorosnąć…

  • najlepiej twierdzić ze wolanie info to jakas strona ludzi negujących wladze, proste pytania ,brak konkretnej odpowiedzi ,to obraz Gminy Miedzna slabo to wygląda ,szkoda ze radni tego nie widzą ,nadejdzie czas wyborów wszyscy jak jeden ,ubiorą piekne miny na Swoje twarze i zero pokrycia w programach wyborczych ,tylko jeden krzyk Ja radna/y chce tam tylko kolejne 4 lata przesiedzieć ?!.
   Panowie i Panie zasiadający w Radzie Gminy nowy rok, zaksajcie rekawy bo blado to wygląda
   -policja olewa sprawe transoprtu żwiru ,dlaczego nie zostanie zaproszony komendant na sesjie z Pszczyny do Miedznej . Wojt go fordem podrzuci ,jaki problem ?
   -samochod dla Straży OCHOTNICZEJ w Woli ! ktorej niema bez ludzi dobrego serca i zaangażowanych druhów w ratowanie życia za DARMO ,temat ewidentnie odsuniety na drugi plan ,odpowiedzi przewodniczącego RG do strażakow ,ze pismo nie wpłyneło , czlowiek który, mieszka w Gilowicach ,interesuje sie Strażą w Gilowicach nagle udaje Greka ,na sesji którą oglądają mieszkancy gminy czy to normalne kochani radni ? Wy radni pobieracie ekwiwalet za sesje komisje itp.W straży alarm ludzie pedzą zostawiaja Swoje rodziny i biegną ratować dobytek zycia np.wojta. Prosze to docenić bo nawet takie sprawy zostały pominiete w bardzo podly sposob !

 7. – Odwróciliśmy niekorzystny dla szkoły trend. Uruchomiliśmy nowe kierunki, zachęciliśmy uczniów do podejmowania nauki w tej szkole. Podjęliśmy też próbę rozmowy z wójtem gminy Miedźna dotyczącej ewentualnego połączenia szkół ponadgimnazjalnych w Woli – tej prowadzonej przez powiat i tej prowadzonej przez gminę. Te rozmowy spełzły jednak na niczym – mówił podczas sesji starosta pszczyński, Paweł Sadza
  Panie Wójcie i co ? zrobił Pan wielkie oczy jak jak p.Antos mówiła na sesji ze byla propozycja połączniu placówek szkolnych. Ale nie bo po co przecież tu nie o uczniów chodzi a o posady dla zaufanego grona. Macie tu kolejny przykład arogancji i jak sie wami manipuluje okłamuje i mówi półprawdy nadal chcecie aby taka osoba was reprezentowała? Dla układu najważniejsi sa oni a potem długo długo nic

 8. a gdzie punkt dotyczący transportu publicznego na Oświęcim ? Może wójt już złożył broń i poddał się bo juz mijaja 3 tygodnie gdzie mieszkańcy mają problem z dojazdem do Oświęcimia

 9. Co to wójt chce wprowadzić religię w szkołach zielonoświątkowców? Wójt chce udzielić pomocy finansowej Bielsku a problemów my tu nie mamy ? Jaka to kwota na Bielsko ? Nie lepiej było dofinansować transport do Oświęcimia ?
  Żygać się już chce ta gmina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.