SM „Wola”, rezygnuje z monitoringu

34

W kwietniu SM “Wola” wycofała się z planowanej inwestycji na utworzenie osiedlowego systemu monitoringu. Decyzje swą argumentuje  wysokimi kosztami utworzenia systemu, jednak nie zarzuca pomysłu i prowadzi prace nad utworzeniem tańszej alternatywy.

źródło SM Wola

————————————————————————

6.II.2015

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wola” planuje do końca czerwca montaż 92 wysokiej jakości kamer, zdolnych do przesyłania obrazu w jakości HD oraz dźwięku. Kamery maja zostać umieszczone we wszystkich klatkach schodowych oraz przed wejściem do SM”WOLA” Sygnał ma być przekazywany do siedziby spółdzielni gdzie będzie rejestrowany i zapisywany. System umożliwia zdalny podgląd przez sieć, a koszt całości szacuje się na ok 100 tysięcy złoty.

Montaż takiego systemu budzi spore kontrowersje, gdyż głęboko ingeruje w życie mieszkańców, rejestrując tryb codziennego życia , utrwalając kto i kiedy nas odwiedzał oraz kiedy jesteśmy w mieszkaniu. Podobne systemy  mimo iż czasem są dobrze zabezpieczone zamiast chronić mieszkańców ułatwiają wręcz osobom niepowołanym monitorowanie obecności mieszkańców w lokalu, co w połączeniu z bezprzewodowym licznikami wody oraz prądu daje niemal 100% pewność na obecność w danym mieszkaniu lokatorów. Kolejne kontrowersje może budzić kto i kiedy będzie oglądał obraz z kamer, które umożliwiają przekaz obrazu w dowolne miejsce na świecie za pomocą Internetu? Do czego może być wykorzystywany zapis z kamer? Dlaczego nie powstał żaden regulamin monitoringu? Po co kamery z możliwością przesyłania dźwięku? Pytań jest o wiele więcej a cała operacja nie była skonsultowana z członkami i nikt nikogo nie pytał czy wyraża zgodę na inwigilacje swej osoby.

Jak to wygląda ze strony prawnej:
– To ingerencja w budynek w części wspólnej, która należy do spółdzielni. Dlatego zainstalowanie kamer, tak jak każda inna zmiana w bloku, wymaga zgody spółdzielni – wyjaśnia Bartosz Głowacki z kancelarii Lex Generis. – Podobnie jest w przypadku wspólnot mieszkaniowych, gdzie zgodę musiałaby wyrazić cała wspólnota.
Zgoda spółdzielni to zgoda lokatorów członków spółdzielni, a nie Zarządu czy Rady Nadzorczej. Do zadań której należą zgoła odmienne działania.

Inna sprawą pozostają intencje budowy takiego systemu przez pomysłodawców, pewnie będzie tu podnoszona sprawa bezpieczeństwa i porządku w zasobach spółdzielni, ale czy monitoring mieszkańców którzy i tak w większości przypadków maja zainstalowane systemy domofonowe jest konieczny? Może należy rozważyć budowę mniejszego systemu który rejestrował by parkingi, chodniki ,altany śmieciowe, przystanki i inne miejsca w których występują realne zagrożenia a nie lokatorów których i tak nikt nie zaatakuje w ich własnej klatce schodowej.

34 KOMENTARZE

 1. Dziś dostałem informator SM”Wola” i w sumie popieram działania SM ale tez z kilkoma się nie zgadzam ale nie o tym. Mianowicie doczytałem ze planuje się wprowadzenie zbiorowego sygnału satelitarnego i tv naziemnej, brawo to bardzo dobry pomysł który pozwoli zlikwidować ten las anten i poprawić estetykę osiedla i tych bloków. Widzę ze planuje się już na poważnie termomodernizacje wiec jest szansa ze bloki staną się schludne i ładne. A teraz zmierzam do konsensusu mianowicie monitoringu, podpowiem jak to zrobić aby mieszkańcy byli zadowoleni, spółdzielnia nie ponosiła kosztów, a monitoring powstał. Sprawa jest bardzo prosta należy wpuścić na teren osiedla operatora dostawce usług internetowych czyli firmę która dostarcza Internet światłowodem. W zamian iż nieodpłatnie skorzysta z możliwości dostarczania mieszkańcom Internetu w technologii FTTH, odda ona kilka włókien na użytku spółdzielni tymi nitkami będzie transmitowany sygnał z kamer, oraz zainstaluje kamery na osiedlu. Acha dodam tylko iż to co zrobiła firma K3 na tym osiedlu to jest skandal i tu duży minus dla SM ze zezwolili na takie pajęczyny jest to jedyna instalacja która widać na osiedlu kable telefony czy kablowa są pochowana bądź maja tylko przewieszki a tu taki ohydny czarny kabel po osiedlu i puszczany jeszcze chamsko z latarni na poddasza. Teraz trawniki ładnie przycięte drzewa poprzycinane osiedle odnowione i prawdopodobnie ocieplone a tu takie kabliska kto na to pozwolił Panie Sek duży minus. Firmy świadczące usługi w technologii FTTH zainteresowane w2 K3 f-net rybnet

 2. Moim zdaniem powodem rezygnacji było spore zainteresowanie mieszkańców i dezaprobata na wyrzucanie pieniędzy.Monitoring wewnątrz jest zbyteczny,gdyż żadne z tego korzyści nie wynikają.W czasie gdy sporo ludzi nie płaci-tym bardziej trzeba mądrze gospodarować.

 3. Panie Sek, byłem u pana i mówiłeś Pan ze kamery będą na zewnątrz to co jest do k… bo jak już inaczej powiedzieć w h… to se Pan możesz robić

 4. Napiszcie o co macie w tym miejscu do wójta pretensje bo nie rozumiem, o monitoring na w2? Przecież taką władzę przede wszystkim w2 wybrało. Na 1917 osób uprawnionych do głosowania nie poszło głosować 1246 obywateli – mieszkańców W2 – czyli tych co wybrali bezwiednie obecną władzę. W pozostałych sołectwach WOLI nie zagłosowało ponad 2300 uprawnionych do głosowania. Bądź Wola Twoja myśli obecna władza – która panującym dobrobyt zapewniła.
  Kamery kupuje spółdzielnia mieszkaniowa za wasze – spółdzielców pieniądze a jak nie płacicie? to za kredyt – bo spółdzielnia za was decyduje. A ciemna masa ani na walne nie przychodzi ani do głosowania w wyborach samorządowych się nie spieszy ( poza kilkunastoma osobami – które nic nie mogą osiągnąć) – nie głosujecie? to niech będzie Wola Wasza takiej chcecie – taką macie. I co teraz spółdzielni zrobicie? Śpijcie dalej i jałowe prowadźcie dyskusje. Nic nie róbcie i pretensje do wszystkich tylko nie do siebie miejcie.

 5. Poczytajcie sobie -“Zakres robót objetych specyfikacją”-tam na str.2 pisze ,że te kamery mają być wewnątrz-słów brakuje. Jak ktoś coś wie to niech napisze czemu maja słuzyc kamery wewnątrz.. Komu to potrzebne.Jak to jest,że jedne rzeczy musi być zgoda lokatorów,drugie nie. Jak to jest ze wspólnotą-,że 2 mieszkania do niej nie weszły,kto zrobi np. ocieplenie-tu wspólnota z Lesnej tu 2 mieszkania pod spółdzielnią. Kto mądry niech odpisze.

  • Jeżeli chodzi o te dwa mieszkania, które nie przeszły pod wspólnotę to nie miały prawa ponieważ nie były wyodrębnione. Wspólnota dokona termomodernizacji budynku (życzę szczęścia – bo kiedy na to nazbiera) i za te dwa mieszkania obciąży Spółdzielnię.

  • Spokojnie spokojnie , wiec tak po kolei.
   Aby wydzielić wspólnotę musi się za jej utworzeniem opowiedzieć się 51% lokali bądź więcej. Wtedy tak powstała wspólnota sama zarządza swa nieruchomością bądź zawiera umowę z jakimś zarządcą, który pilnuje spraw technicznych ,płatności itd. W jej imieniu. Gdy zarządca się nie sprawdza można z nim rozwiązać umowę. Co do ocieplenia wspólnota je zleca a lokale które sa w zasobach SM sa proporcjonalnie obciążane i SM przelewa kasę na konto wspólnoty. Co do kosztów nie straszmy ludzi kosztami, koszt jaki mona spotkać na rynku to 50zl brutto m2 za ocieplenie 10 cm styropian klej siatka tynk na gotowe !!! Każe mieszkanie ma średnio 6 płyt 3×3 metry tj 55m2 ścian co daje na jednego członka 2700zł jak widać koszt zwraca się po 2 sezonach grzewczych a nawet po pierwszym jeśli zmniejsza zamówią moc w NSE. Mało tego wspólnota może pozyskać dofinansowanie do takiego ocieplenia i jeszcze taniej je zrobić oraz pozyskać dofinansowanie na kolektory i mieć ciepła wodę za darmo bądź własny prąd. A co najważniejsze nie uczestniczy w utrzymaniu molocha na którego co roku wydajemy 1 milion 200 tysięcy i sa to pieniądze na same place w SM, ma święty spokój i nikt im w domu niczego nie montuje bez pytania i nie realizuje swych fanaberii.

 6. jestem zbulwersowana faktem iż nasz szanowny pan wójt woli wywalic kase w błoto na kamery które tak naprawde do niczego nie są potrzebne. Przestepczosc osidlu w2 jest mniejsza niż w poprzednich latach wiec po co stały monitoring? za te pieniądze ocieplilibyście bloki, odnowili klatki a nie monitorong! od kiedy w2 to pieciogwiazdkowe osiedle ? po co te kamery? tragednia. od poczatku kadencji same nietrafne wybory! myślec ludzie myslec!

 7. Byłem na tym walnym jak padła propozycja monitoringu, ale to zupełnie inaczej milo wyglądać mowa była o KILKU kamerach na osiedlu a nie w każdej klatce !!!

 8. Byłem osobiście w spółdzielni i prezes powiedział ze kamery maja być na zewnątrz nie w klatkach, a tu faktycznie pisze wyraźnie w klatkach. Redakcja ma racje w tym przypadku jeśli będą na zewnątrz jest to niezgodne z warunkami przetargu (kamery zewnętrzne obudowy więcej materiału kabli itd.) na chyba ze znowu się podpisze porozumienie miedzy wykonawca o zlecającym o prace dodatkowe na 200 tysi i będzie monitoring za poł miliona

  • Czytając wszystkie wpisy na “wolanach” dot. monitoringu na W 2 członek Spółdzielni dochodzi do wniosku o co w tym wszystkim chodzi bo kiedy nie wiemy o co chodzi to chodzi tylko o pieniądze kto z tego ile dla siebie ugra. Jak mówi stare powiedzenie “historia lubi się powtarzać” względnie “zatacza koło”. Wszyscy pamiętamy rządy Pani Dyrektor a w szczególności przetargi w których wygrywały firmy z Bielska lub okolic. Zarząd i Rada Nadzorcza akceptowała te przetargi i co z tego wynikło ? Dobrze o tym wszyscy wiemy. A miało być tak pięknie i normalnie. Tylko dwaj Panowie walczyli z tymi nieprawidłowościami. Patrząc na to wszystko mamy ponownie powtórkę z przeszłości. Pan Prezes przejął schedę po Pani Dyrektor i co robi ? To samo – firmy z Sosnowca i okolic wygrywają przetargi – czyli wróciliśmy do punktu wyjścia. Zadać można sobie pytanie – to po co jest ta Rada Nadzorcza jako organ kontrolujacy.

  • Myślę, że Panowie z Rady Nadzorczej mają klapki na oczach a Zarząd manipuluje nimi jak chce. Natomiast jeśli chodzi o przetargi – to ktoś umiejętnie wprowadził zapis do regulaminu, że oferent nie bierze udziału w przetargu. I tu zgadzam się w wpisem dokonanym przez “przetarg” z dnia 12.02.2015 r. Tak można kręcić lody w świetle swojego prawa i udawać, że wszystko jest w porządku. Tylko muszę tu przypomnieć, że dzban nosi wodę dopóty dopóki ucho mu się nie urwie. .

 9. Czytam w gazecie ze w2 montuje monitoring i to w klatkach bez zgody lokatorów, to chyba jakaś kpina co prawda w gazecie napisali ze 100 tys ty ze 300 tys i to informacja od księgowej to kolejna kpina z nas lokatorów. Ja sie pytam rade Nadzorcza możne nam tu wyjaśni jak do tego dopuścili? a moze maja w tym własny interes? i nie udawajcie ze nie czytacie tego portalu bo wszyscy czytają i wszyscy o tym mówią !!!. Wiec czekam na wyjaśnienia !!!

  A swoja drogo inne spółdzielnie zarabiaj na takim systemie a nie wydaja pieniądze a tu wszytko na odwrót

 10. To sa jakieś kpiny aby otwarcie ofert bylo bez uczestników, to już na kilometr śmierdzi walkiem. Obiecuje wam ze jeśli doprowadzicie do tego to wszystkie papiery będą przeglądane kilkukrotnie.

  • Dziwne, że otwarcie ofert odbyło się anonimowo, według Prawa Zamówień Publicznych otwarcie ofert jest jawne. Proponuje o napisanie pisma i sprawdzenie ofert, które zostały złożone w formie przetargu, a macie takie prawo i sprawdzić czy oferty były zgodne z zapisami w SIWZ.

 11. Jak na razie,to na stronie internetowej SM Wola nie działa “Strefa mieszkańca – dostępna po zalogowaniu”oraz “Dostęp do kartoteki” i nic się z tym nie robi !DLACZEGO ???

  • Po zapoznaniu się z powyższym artykułem doszedłem do wniosku, że jest to kolejny wymysł Zarządu jak wydać nasze pieniądze na rzeczy, które nie są na obecną chwilę tak pilne i potrzebne. Jak do tej pory zamontowaliśmy nowe liczniki na wodę, które były odczytane drogą radiową. Miało to uprościć rozliczenie wody a okazało się na obecną chwilę, że stanowi to kolejny problem. Przypominam Panom z Rady Nadzorczej, że mamy połowę lutego a tu nie widać ani nie słychać o rozliczeniu wody, która to miała być rozliczona w styczniu jak obiecywał Pan Prezes. Tak jak napisał anonim w sprawie strony internetowej -konkretnie kartoteki lokatora, która też miała być w połowie tamtego roku uruchomiona okazała się wielką klapą. A może to dla kogoś jest wygodne, że nie możemy za wiele dowiedzieć się. W myśl starej zasady łatwo jest wydawać nie swoje pieniądze i za nic odpowiadać. Nasuwa się tylko jedno pytanie : gdzie w tym wszystkim znajduje się nasz organ kontrolujący Rada Nadzorcza. Uważam, że na obecną chwilę montaż kamer na całym osiedlu będzie kosztował więcej jak jest powyżej napisane (100.000,00 zł.) – według tego co się orientuję będzie to koszt około 300.000,00 zł. co można by było przeznaczyć na ocieplenie jednego budynku. Wracając jeszcze do tematu rozliczenia wody – co niektórzy lokatorzy sprzeciwiali się na montażu nowych wodomierzy twierdząc, że to nie przyśpieszy terminu rozliczenia wody. I okazało się, że mieli rację. Kolejna wtopa Zarządu. I kto tu jest winien czy licznik czy osoby zarządzające. Czy członkowie Rady Nadzorczej mają inne liczniki na wodę, że nie interweniują w tej sprawie. Wszystkie te wymysły Zarządu i Rady Nadzorczej to są dyrdymały bez pokrycia.

  • Problemem tym,najmniej zainteresowana jest sama SM a szczególnie Panie zajmujące się czynszami i kredytami.Pryzmat ! Zgadzam się z Tobą, bo o to chodzi -“A może to dla kogoś jest wygodne, że nie możemy za wiele dowiedzieć się”

 12. Monitoring owszem by się przydał na zasadach takich jak podał Kamil . Kto byłby operatorem tego sprzętu , czy miałby bezpośrednie połączenie z Policją która by reagowała natychmiast i czy operatorzy byliby 24 na godziny .

 13. A moze jakis kredycik na termomodernizacje?
  Jak dlugo jeszcze to osiedle ma wyrabiac zla opinie o Woli wsrod przyjezdnych, ktorzy pozniej sa przekonani, ze tu jest druga “Prypeć” (opuszczone miasteczko obok Czarnobyla)

  • Kredycik owszem, ale nie na takich zasadach jak to zrobić chciała spółdzielnia a właściwie wrobić nas w kredyt na wiele wiele lat. Na szczęście jesteśmy juz wspólnotą i jako pierwsi odłączyliśmy nasz blok od spółdzielni. Teraz na spokojnie w na normalnych zasadach będzie można ocieplić blok i cieszyć sie niższymi rachunkami.

   • proszę wyjaśnić jak to chcą państwo zrobić.Jak bez własnego wkładu ,zabezpieczenia finansowego dostaniecie kredyt ?Anonim -gdzie jakiś problem ty wszystko wiesz -a generalnie to Cię fantazja ponosi.

 14. Ktoś ma monitorować kiedy i z kim wchodzę do mojego prywatnego mieszkania ?
  Zainstalujcie, zainstalujcie… Spotkamy się w sądzie, a za odszkodowanie kupię sobie luksusowy samochód.

 15. zaskakuje Mnie dlaczego młodzi wyborcy nie biorą udziału w życiu społecznym naszej gminy ?
  – brak zainteresowania w wyborach

 16. Zyje w miescie ktore jest tak wymonitorowane ze bardziej sie nie da a Woli taki monitornik nie jest potrzebne poniewaz po pierwsze Wola nie jest miastem po drugie Wola jest spokojna I cicha za to woli jest potrzebne duzo innego wkladu niz monitoring chociazby to co gosc w pierwszym komentarzu. Nie popieram tego pomyslu !

 17. Bloki się sypia klatki odrapane od lat nie malowane a oni monitoring po co się pytam po co bo na pewno nie chodzi o bezpieczeństwo. Ta prezes i rada chcą wiedzieć kto pewnie lata z ulotkami nie wygodnymi dla nich albo kto wynajmuje mieszkanie i nie płaci kto segreguje śmieci z iloma koszami biega i bach oplata za nie segregowane a to posłuchać co ludzie gadają pod klatka nie daj boże coś o prezesie. Oj Takie Alternatywy4 tu będzie

 18. Tak i jeszcze koniecznie GPS w autach z centrum monitoringu położenia pojazdów w spółdzielni. Numery pin do kont bankowych i karty dostępu z powiadomieniem na telefon prezesa

  • anonim -cały czas wytykasz błędy -jako osoba która jest tak wszechwiedząca o wszystkich problemach może uzdrowisz nasze problemy spółdzielni ? Zabierasz głos krytyczny dla wszelkich działań -dawaj przykłady co zrobić żeby nie powielać błędy a może będzie lepiej.

   • Żeby nie było Anonim to Kamil, oczywiście ze krytykuje pomysł monitoringu dlaczego?
    Po pierwsze jest to koszt który musimy zapłacić my spółdzielcy sami i to w 100%
    Po drugie monitoring w tych miejscach akurat niewiele zmieni a nawet nic poza dostarczeniem wiedzy do spółdzielni
    -kto i kiedy jest w domu
    -kto i kiedy segreguje sieci
    -kto ma jakie samochody
    -kto i kiedy kogo odwiedza
    -kto i kiedy roznosi ulotki (często będące nie w smak SM)
    -kto i co sobie remontuje
    – i tak można by mnożyć.
    Monitoring owszem ale na altany sieciowe
    – kontrola częstotliwości odbierania odpadów
    -kto i kiedy wyrzuca jakie odpad, rozwiązuje się problem podrzucania śmieci
    -kto wywala gruz i inne gabaryty które powinna się oddać do punktu
    – czy placówki handlowe nie podrzucają śmieci
    na parkingi
    – bezpieczeństwo majątku ruchomego mieszkańców
    – wyłapywanie chuliganów niszczących auta (słynne spalenie)
    -monitoring grup wałęsających sie po osiedlu
    na przystanki
    monitoring dewastacji
    monitoring bezpieczeństwa osób oczekujących na busa

    na chodniki i newralgiczne miejsca
    monitoring grup pijących i rozrabiających
    monitoring właściciela psa czy dopełniana swego obowiązku sprzątania

    A nie monitoring w klatkach za takie pieniądze jeszcze, i jeszcze ze środków własnych. Wójt zawsze mówi wydać swoje to każdy głupi potrafi. Wydać trzeba tak żeby uzyskać dofinansowanie a swoje jako wkład własny, a nie rozporządzać naszymi pieniędzmi bez pytania nas mieszkańców o zgodę. I tymi słowami zakończę a jeśli chcecie to udowodnię wam tu jak można to samo zrobić małymi kosztami i dużo lepiej, ba mało tego na taki monitoringu zarabiała by jeszcze spółdzielnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.